Kulak Ameliyatı

Asıl fonksiyonları işitme olan kulaklar alışılmadık şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Böyle olması kişinin kendini mutsuz hissetmesine sebep oluyor. En sık dış kulak deformasyonu kepçe kulak olarak adlandırılan, kulakların öne doğru kıvrımlanması durumudur.

Kulak Estetiği

Kulakta, kulak estetiği ameliyatı gerektiren doğumsal ya da edinsel nedenli birçok şekil bozukluklarına rastlanabilir. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kağıt gibi büzüşük olması (Consticted ear), Kaptan Spark gibi sivri kulaklar (Stahl’s ear) veya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi… Toplumda en sık kulakların çok belirgin olduğu kepçe kulak deformitesine rastlamaktayız.

kulak ameliyatiKepçe kulakta anatomik sorun nedir?

Kepçe kulak, öne doğru çok belirgin olduklarından büyük gibi görünür. Oysa genellikle boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80-90’ı 6 yaşında tamamlanır. Yani 6 yaşında erişkin kulağı boyutlarına yakın boyutlarda kulaklara sahip oluruz. Bu nedenle kulak estetiği ihtiyacı olan kepçe kulaklı küçük çocuklarda kulakların daha büyük görünmesi normaldir. Kepçe kulak deformitesinde kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniştir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok daha belirgindir. Kulağın üst 2/3 lük kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.

Kepçe kulak estetiği

Halk arasında kepçe kulak olarak tabir edilen ve önden bakıldığında kulakların aşırı büyük görünmesi her yaşta insanı rahatsız edebilen bir durumdur. Erkek, kadın fark etmeden bu sıkıntı ile başvuran birçok hastam oluyor. Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşmuş olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının diğer estetiklere istisna olarak tercihen ilkokul öncesi yapılması önerilir. Böylece okul arkadaşlarının eleştirilerine maruz kalmadan bu problemden kurtulunmuş olunur. Buna rağmen ne yazık ki çoğu hastam 18 ile 30 yaş arasında. Sanırım ülkemizde ancak o yaşlarda kişi kendi kararları ile hareket ederek bu sıkıntısından kurtulma şansına sahip oluyor.
Kepçe kulak diyip geçmeyin saçlarını bu nedenle toplayamayan hatta yüzmeyen bile var. Basında kulaklarını yapıştıranlar ile ilgili de bir haber çıkmıştı hatırlarsanız. Benim bu ameliyat sonrası en mutlu olduğum şey kontrole gelen hastamın saç, sakal tarzını değiştirip kendini daha mutlu hissederek bana gülümsemesi.

Kulaklarda belirginlik dışında daha pek çok şekil bozukluğu olabiliyor. Ama en çok gördüğümüz problem halk ağzı ile kepçe kulak.

İki ana problem vardır.

 1. Kulak ile kafa arasındaki açı geniştir.
 2. Kulak kıvrımları yeteri kadar gelişmemiştir.

Bu problemlerin derecelerine göre;

 1. Kulağın tümü belirgin olabilir
 2. Kulağın üst 2/3 ü belirgin olabilir.
 3. Kulağın üst 1/3 ü belirgin olabilir.

Bu problemler her iki kulakta farklı derecelerde olabilir. Ya da tek kulak normal tek kulak belirgin olabilir.

Kulak belirginliği problemi yaşayan hastalarım genelde çok hassastır. Kulağın kafaya çok yakın olmasını isterler. O açıyı ayarlamak da bana düşer. Genellikle ameliyatın hemen ertesi çok yakın gibi duran kulak bir hafta için doğal görünümüne kavuşur. Böylece hem rahat gözlük kullanılabilir hem de kulak belirginliği engellenmiş olur.

Ameliyat sonrası 3 hafta saç bandını kullanmayı öneriyorum. Uzun saçlılar saçları ile de bant şekli oluşturabilir. Ameliyattan sonra 1-2 hafta kulakta uyuşukluk devam edebilir. Bu nedenle fön makinasının bu süre zarfında kullanılmamasını öneriyorum.

Kepçe kulakta değişik tipler var mıdır ?

Kulağın kafa ile yaptığı açının derecesi, kulak sayvanındaki kıvrımlarda düzleşmenin derecesine bağlı olarak değişik derecelerde kepçe kulak deformitelerine rastlanabilir. Bu durum bazen tek kulakta olur. Bazen her iki kulakta simetrik olarak olur. Bazen ise her iki kulakta asimetrik olarak olabilir. Bu deformiteye bazen kulak memesinin de öne doğru konumlanması eşlik eder.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır ?

Çocuk okula başlamadan kulak estetiğinin yapılması psikolojik açıdan yararlı olur. Çünkü o yaşlardaki çocuklar biraz acımasız olduğu için, kepçe kulak deformitesine sahip çocuklarla dalga geçerler. Bazı hassas çocuklar bunu kafaya takarak kendilerine güvensizlik geliştirebilirler. Daha önce yapılmamasının sebebi ise kulak gelişiminin devam etmesidir. Ancak çoğunlukla bu iş yetişkin çağlara veya bazen de ergenlik civarı yada sonrasına kalmaktadır.

Kulak Ameliyatı nasıl yapılıyor ?

Küçük yaşlarda kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Erişkin yaşlarda ise sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi altında yapılabilir.Hasta çok endişeli ise ya da yaşça küçükse genel anestezi daha uygun oluyor. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürer.

Kulak estetiği genellikle kulak kepçesi arkasından iğ şeklinde bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak kısımlar işaretlenir. Kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir. Kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler ile kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha önceden planlanan bölgelere konulan dikişler ile şekil verilir. Bazı kulak yapılarında kulak kepçesine kıvrım yapıldıktan sonra kulak kepçesinin çekimi ile kulak memesinin de arkaya doğru dönmesi beklenirken dönmediği hatta daha belirgin olarak öne doğru dönük kaldığı gözlenir. Bu gibi durumlarda özel bir teknikle kulak memesi arkasından doku çıkarılarak kulak memesinin de arkaya kıvrılması sağlanır. Kulak arkası deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Pansuman yapılır. Lokal anestezi altında ameliyat olan hastalar aynı gün evlerine gidebilirler.

Ameliyat sonrası saç bandı altında gizlenebilir küçük bir pansuman koyuyorum. Bu pansumanı ertesi gün çıkarmak mümkün. Dikiş alımı yok ilk kontrol 4. gün sonra da 15. gün. Kulak estetiği ameliyatının 3. günü ılık su ile banyo yapılabilir. Bir gün dinlendikten sonra ağır işi olmayan kişiler saç bandını kullanarak iş başı yapabilirler. Daha ağır işi olanların 3 gün dinlenmeleri daha sağlıklı olur.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kulak estetiği ameliyatından bir gün sonra pansuman değiştirilerek kulağın tümünü örtecek çok sıkmayacak kıvamda bir saç bandı takılır. Bu bant yaklaşık 3 hafta devamlı takılmalıdır. Bu sayede eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur. Kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşir. Saç bandının bir başka fonksiyonu da kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmak, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlamak ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önlemektir.
Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olabilir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiği için yapılan ameliyat kesisi kulak kepçesi arka tarafındadır. Bu izin yeri kulak estetiği sonrasında kafaya arkadan bakıldığında görünmez. Ancak kulağın dışa çekilmesiyle görünebilir. Bu iz 6-12 ayda giderek azalır neredeyse belirsiz hale gelir.

Kulak estetiği sonrası oluşabilecek sorunlar nelerdir ?

 • Her ameliyattan sonra görülebilen kanama sonucu kulak içinde kan toplanması (hematom) Kulak estetiği ameliyatı sonrası da olabilir. Bu kolaylıkla fark edilip kanın enjektör ile boşaltılması ile düzeltilebilir.
 • Kıkırdak dokusunda enfeksiyon gelişme ihtimali çok zordur. Alınan tedbirlerle bu durum daha da azaltılır. Fakat bu durum oluşursa kulak şeklini bozabilir. İkinci bir ameliyat ile kıkırdak transferi yapılması gerekebilir.
 • Birçok hastanın zaten ameliyattan önce bir miktar asimetrisi vardır. Bazen simetriyi sağlamak için kulağın tekinde çok az problem varsa bile simetriyi sağlamak için kulak ameliyatı yapılması gerekir.  Kulakların ikisi de aynı anda görülerek ameliyat edilemediğinden simetriyi tam olarak sağlamak oldukça güçtür. Fakat kulak kepçe görünümünden kurtulunca asimetrilerde daha az görünür hale gelir.
 • Kulakları kepçe olan hastalar genellikle kulak kafaya ne kadar yakın olursa o kadar daha çok mutlu olurlar. Fakat bu durum kulaklara doğal olmayan bir görüntü verir. Bu nedenle kulak estetiği ile kulaklar yeterli ölçüde kafaya yaklaştırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemde bir miktar böyle görünen kulaklardaki ödem azaldıkça daha doğal bir görünüm oluşur
 • Bazen ameliyattan 4-5 ay sonra kulağa konulan dikişler sivilce yaparak dışarı çıkmaya çalışabilir. Bu gibi durum oluşursa doktorunuza başvurun. Pansuman ile bu bölge temizlenerek dikişler alınır. Dikişlerin alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Kulak yeni şeklini daimi olarak almıştır.

Konu ile ilgili videomuz:

256 YORUMLAR

 1. Hocam kulaklarım hem büyük hemde kepçe. Fakat kulak kıkırdaklarım çok kalın ve sert. Büyüklük çok önemli değil kepçe gözükmedikten sonra. Doktora gittim. Bana o kıkırdak parçasını ordan alıp atacağını söyledi. Ve ameliyathaneye gerek olmadan lokal anesteziyle kendi ofisinde yapabileceğini söyledi. Açıkçası biraz tedirgin oldum bu bu kadar koşay bir işlemmi. Bu sert kıkırdağın buradan alınması mümkün mü. Ve klinik ortamında lokalle yapılabilir mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba, ben kulak küçültme ameliyatı çoğu kişide yapmıyorum çünkü sonuçlarını pek başarılı bulmuyorum. Ama kepçe kulağı arkaya alma ameliyatı çok yüz güldürücü. Dolayısı ile konuya bakış açımız sizinle aynı. 0 533 6921598 e resim gönderin yada daha iyisi İstanbuldaysanız 0 212 2967878 d3en randevu alıp gelin bakalım. Görüşmeler ücretsiz.

 2. Hocam ben 20 gun once ameliyt oldum 20 gundur sac bandi gece gunduz takioyirm ve doktorum bana 7 hafta gece gunduz takmami soyledi ama bu olanaksız ve uzun bir sure ben dışarı bile çıkamıyorum ne yapıcam?

 3. Hocam merhabalar. 5 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum. 3. gün açık bit şekilde evde dolaşmaya başladım sadece geceleri yatınca kapatıyorum. Kulaklarımdaki o kötü görüntü ve şiilik azalıyor ama sağ kulak memesi çok şişmiş verilen kremi kullanıyorum ama sanki kulak memesindeki şişlik inmiyor bir türlü önerebileceğiniz birşey varmı ya da bir yorumunuz .

 4. Hocam ben tek kulaktan ameliyat olmustum diğerine göre kafaya çok daha yakın doktor açılma olur dedi
  Ameliyat olalı 10 gün oldu kulak tam halini ne zaman alır

 5. Hocam ben 3 gün önce operasyon geçirdim kulaklarım çok yapışık ve hala ağrıyor kulak bandı o kadar sıkı olmamasına rağmen öncelikle yapışıklık az da olsa açılır mı birde bandana çok sıkı değil ama hala acı var .

 6. Hocam merhaba ben 2 ay önce kepce kulaktan ameliyat oldum tek kulaktı benimki ama kulaklarım aşırı derecede açıldı eski haline döndü tekrar ameliyat olmayı düşünüyorum düzeltilebilir mi sizce?

 7. Hocam benim kulaklarım çok yapışık açılma olmamasından korkuyorum çünku yuvarlak bir yüzüm var kulaklarım önden biraz belli olsun istiyorum açılır mı 🙁

 8. Hocam merhaba sorum kepçe kulak ameliyatı oldum spor yapacağım protein tozu kullanmam sorun teşkil eder mi ameliyattan ne kadar süre sonra kullanırsam sorun yaşamam yada yaşarmıyım

 9. Merhaba ben ameliyat oldum 2 gün önce ama kanamam oluyor ve ara sıra şiddetli şekilde sızlıyor çok tedirgin oluyorum ve sadece sağ kulagim kanıyor kanaması normalmı?

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 10. Hocam ben kulak ameliyati oldum igne yaralarim var sanirim yani bi turlu gecmedi doktor yaralarimi aldi biraz daha iyi fakat simdide kulagin yanakla birlestigi yerde yuvarlak bisey var ele geliyor hafif de morarmis elledigimde aciyorda korkulcak bir durum var mi

 11. Merhaba ben yaklask 5 yl once kepce kulak ameliyatı oldum kulaklarm hem kafatadndan uzak hemde kvrımi cok azdi fakat aclma oldugundan dolayi mi yoksa cerrahn kvrm olustrmamadndan dolayi mi bilmiyrm kulaklarm hala buyuk ve kvrmi cok az o kdr aci cekmeme ragmen hala kulaklarmi sakliyrm tekrar ameliyat olma ihtimali nedir aceba ?

 12. Merhaba üçüncü ayımdayım kulaklarım bi tık açıldı eskisi kadar kepçe değil ama tam yatık da değil sizce kulaklarım bundan sonra açılma yaparmı daha fazla? Teşekkürler

 13. Hocam, 8 sene once kaza sonucu kulak arkasinda yirtilma olusmus ve plastik cerrahi tarafindan estetik dikis atilmistir. Simdi, ufak bir darbe sonucu ve ya tshirt cikarirken kulaga takilip aci vermesi gibi etkenlerle dikislerin acilma riski var midir? Uzerinden 8 sene gecmis.

 14. Merhaba hocam ben ameliyat olalı 3 ay oldu iki gün önce arkadaşım şakayla kulağımın birini öne doğru çekti kulağım çok ağrıdı şimdide korkuyorum kulağım açılırmı diye çok kuvvetli çekmedi ama acıyacak kadar da çekti sizce bu durum kulağımda açılmaya sebep olurmu?

 15. Hocam merhabalar .Ben yaklaşık iki sene önce tek kulağımdan ameliyat oldum.Çok hafif açılma oldu ve dikişler gözle görünecek şekilde ortada.Dokunduğumda inanılmaz ağrı ve hassasiyet var ne yapmam gerekiyor?

 16. Hocam merhaba,ben dokuz gün önce kulak estetigi oldum ,ameliyatimin yedinci gunu dusa girdim,dikislerin suya zarari varmidir,enfeksiyon kapma ihtimaline kadar ,birde doktorum tenisci bandanasi takmAmi önerdi bu bandanada cok kalin kulaklarimi acitiyor sanki skıştiriyormus gibi canimi acitiyor,bunun kulaga bir zarari olurmu ,beni aydinlatirsaniz cok sevinirim simdiden tesekkürler😊😊

 17. Merhaba ben ameliyat olacağım kulağımdan ama normal olucak iple falan değil. İlk 10 gün sürekli saç bandı taksam 10 günden sonra sadece akşam ve gece uyurken taksam bir sorunla karşılaşırmıyım lütfen yanıtlayın

 18. Merhaba 5 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum bugün sargılarım açıldı ama kulak arkasında deride büzüşme ve hafif “c” şeklinde bir duruşu var sanki ortasından daha fazla yapışık gibi. Bu düzelir mi

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 19. Hocam meraba ben boks sporu ile uğraşıyorum 5 senedir . kıkırdaklarımın ikiside delik sol kıkırdağımda iki delik var ve sol kulağım düşmeye başladı yaşım ilerledikçe daha fazla düşer mi yoksa küpeleri çıkarayım mı ?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here