1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 11 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,55.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kulak Ameliyatı

Asıl fonksiyonları işitme olan kulaklar alışılmadık şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Böyle olması kişinin kendini mutsuz hissetmesine sebep oluyor. En sık dış kulak deformasyonu kepçe kulak olarak adlandırılan, kulakların öne doğru kıvrımlanması durumudur.

Kulak Estetiği

Kulakta, kulak estetiği ameliyatı gerektiren doğumsal ya da edinsel nedenli birçok şekil bozukluklarına rastlanabilir. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kağıt gibi büzüşük olması (Consticted ear), Kaptan Spark gibi sivri kulaklar (Stahl’s ear) veya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi… Toplumda en sık kulakların çok belirgin olduğu kepçe kulak deformitesine rastlamaktayız.

kulak ameliyatiKepçe kulakta anatomik sorun nedir?

Kepçe kulak, öne doğru çok belirgin olduklarından büyük gibi görünür. Oysa genellikle boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80-90’ı 6 yaşında tamamlanır. Yani 6 yaşında erişkin kulağı boyutlarına yakın boyutlarda kulaklara sahip oluruz. Bu nedenle kulak estetiği ihtiyacı olan kepçe kulaklı küçük çocuklarda kulakların daha büyük görünmesi normaldir. Kepçe kulak deformitesinde kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniştir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok daha belirgindir. Kulağın üst 2/3 lük kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.

Kepçe kulak estetiği

Halk arasında kepçe kulak olarak tabir edilen ve önden bakıldığında kulakların aşırı büyük görünmesi her yaşta insanı rahatsız edebilen bir durumdur. Erkek, kadın fark etmeden bu sıkıntı ile başvuran birçok hastam oluyor. Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşmuş olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının diğer estetiklere istisna olarak tercihen ilkokul öncesi yapılması önerilir. Böylece okul arkadaşlarının eleştirilerine maruz kalmadan bu problemden kurtulunmuş olunur. Buna rağmen ne yazık ki çoğu hastam 18 ile 30 yaş arasında. Sanırım ülkemizde ancak o yaşlarda kişi kendi kararları ile hareket ederek bu sıkıntısından kurtulma şansına sahip oluyor.
Kepçe kulak diyip geçmeyin saçlarını bu nedenle toplayamayan hatta yüzmeyen bile var. Basında kulaklarını yapıştıranlar ile ilgili de bir haber çıkmıştı hatırlarsanız. Benim bu ameliyat sonrası en mutlu olduğum şey kontrole gelen hastamın saç, sakal tarzını değiştirip kendini daha mutlu hissederek bana gülümsemesi.

Kulaklarda belirginlik dışında daha pek çok şekil bozukluğu olabiliyor. Ama en çok gördüğümüz problem halk ağzı ile kepçe kulak.

İki ana problem vardır.

 1. Kulak ile kafa arasındaki açı geniştir.
 2. Kulak kıvrımları yeteri kadar gelişmemiştir.

Bu problemlerin derecelerine göre;

 1. Kulağın tümü belirgin olabilir
 2. Kulağın üst 2/3 ü belirgin olabilir.
 3. Kulağın üst 1/3 ü belirgin olabilir.

Bu problemler her iki kulakta farklı derecelerde olabilir. Ya da tek kulak normal tek kulak belirgin olabilir.

Kulak belirginliği problemi yaşayan hastalarım genelde çok hassastır. Kulağın kafaya çok yakın olmasını isterler. O açıyı ayarlamak da bana düşer. Genellikle ameliyatın hemen ertesi çok yakın gibi duran kulak bir hafta için doğal görünümüne kavuşur. Böylece hem rahat gözlük kullanılabilir hem de kulak belirginliği engellenmiş olur.

Ameliyat sonrası 3 hafta saç bandını kullanmayı öneriyorum. Uzun saçlılar saçları ile de bant şekli oluşturabilir. Ameliyattan sonra 1-2 hafta kulakta uyuşukluk devam edebilir. Bu nedenle fön makinasının bu süre zarfında kullanılmamasını öneriyorum.

Kepçe kulakta değişik tipler var mıdır ?

Kulağın kafa ile yaptığı açının derecesi, kulak sayvanındaki kıvrımlarda düzleşmenin derecesine bağlı olarak değişik derecelerde kepçe kulak deformitelerine rastlanabilir. Bu durum bazen tek kulakta olur. Bazen her iki kulakta simetrik olarak olur. Bazen ise her iki kulakta asimetrik olarak olabilir. Bu deformiteye bazen kulak memesinin de öne doğru konumlanması eşlik eder.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır ?

Çocuk okula başlamadan kulak estetiğinin yapılması psikolojik açıdan yararlı olur. Çünkü o yaşlardaki çocuklar biraz acımasız olduğu için, kepçe kulak deformitesine sahip çocuklarla dalga geçerler. Bazı hassas çocuklar bunu kafaya takarak kendilerine güvensizlik geliştirebilirler. Daha önce yapılmamasının sebebi ise kulak gelişiminin devam etmesidir. Ancak çoğunlukla bu iş yetişkin çağlara veya bazen de ergenlik civarı yada sonrasına kalmaktadır.

Kulak Ameliyatı nasıl yapılıyor ?

Küçük yaşlarda kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Erişkin yaşlarda ise sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi altında yapılabilir.Hasta çok endişeli ise ya da yaşça küçükse genel anestezi daha uygun oluyor. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürer.

Kulak estetiği genellikle kulak kepçesi arkasından iğ şeklinde bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak kısımlar işaretlenir. Kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir. Kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler ile kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha önceden planlanan bölgelere konulan dikişler ile şekil verilir. Bazı kulak yapılarında kulak kepçesine kıvrım yapıldıktan sonra kulak kepçesinin çekimi ile kulak memesinin de arkaya doğru dönmesi beklenirken dönmediği hatta daha belirgin olarak öne doğru dönük kaldığı gözlenir. Bu gibi durumlarda özel bir teknikle kulak memesi arkasından doku çıkarılarak kulak memesinin de arkaya kıvrılması sağlanır. Kulak arkası deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Pansuman yapılır. Lokal anestezi altında ameliyat olan hastalar aynı gün evlerine gidebilirler.

Ameliyat sonrası saç bandı altında gizlenebilir küçük bir pansuman koyuyorum. Bu pansumanı ertesi gün çıkarmak mümkün. Dikiş alımı yok ilk kontrol 4. gün sonra da 15. gün. Kulak estetiği ameliyatının 3. günü ılık su ile banyo yapılabilir. Bir gün dinlendikten sonra ağır işi olmayan kişiler saç bandını kullanarak iş başı yapabilirler. Daha ağır işi olanların 3 gün dinlenmeleri daha sağlıklı olur.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kulak estetiği ameliyatından bir gün sonra pansuman değiştirilerek kulağın tümünü örtecek çok sıkmayacak kıvamda bir saç bandı takılır. Bu bant yaklaşık 3 hafta devamlı takılmalıdır. Bu sayede eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur. Kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşir. Saç bandının bir başka fonksiyonu da kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmak, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlamak ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önlemektir.
Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olabilir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiği için yapılan ameliyat kesisi kulak kepçesi arka tarafındadır. Bu izin yeri kulak estetiği sonrasında kafaya arkadan bakıldığında görünmez. Ancak kulağın dışa çekilmesiyle görünebilir. Bu iz 6-12 ayda giderek azalır neredeyse belirsiz hale gelir.

Kulak estetiği sonrası oluşabilecek sorunlar nelerdir ?

 • Her ameliyattan sonra görülebilen kanama sonucu kulak içinde kan toplanması (hematom) Kulak estetiği ameliyatı sonrası da olabilir. Bu kolaylıkla fark edilip kanın enjektör ile boşaltılması ile düzeltilebilir.
 • Kıkırdak dokusunda enfeksiyon gelişme ihtimali çok zordur. Alınan tedbirlerle bu durum daha da azaltılır. Fakat bu durum oluşursa kulak şeklini bozabilir. İkinci bir ameliyat ile kıkırdak transferi yapılması gerekebilir.
 • Birçok hastanın zaten ameliyattan önce bir miktar asimetrisi vardır. Bazen simetriyi sağlamak için kulağın tekinde çok az problem varsa bile simetriyi sağlamak için kulak ameliyatı yapılması gerekir.  Kulakların ikisi de aynı anda görülerek ameliyat edilemediğinden simetriyi tam olarak sağlamak oldukça güçtür. Fakat kulak kepçe görünümünden kurtulunca asimetrilerde daha az görünür hale gelir.
 • Kulakları kepçe olan hastalar genellikle kulak kafaya ne kadar yakın olursa o kadar daha çok mutlu olurlar. Fakat bu durum kulaklara doğal olmayan bir görüntü verir. Bu nedenle kulak estetiği ile kulaklar yeterli ölçüde kafaya yaklaştırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemde bir miktar böyle görünen kulaklardaki ödem azaldıkça daha doğal bir görünüm oluşur
 • Bazen ameliyattan 4-5 ay sonra kulağa konulan dikişler sivilce yaparak dışarı çıkmaya çalışabilir. Bu gibi durum oluşursa doktorunuza başvurun. Pansuman ile bu bölge temizlenerek dikişler alınır. Dikişlerin alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Kulak yeni şeklini daimi olarak almıştır.

Konu ile ilgili videomuz:

332 YORUMLAR

  • Merhaba, net bilgi verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 1. Defne hanım. Ben kepçelikten ziyade kulağımın yüzüme oranla çok büyük olmasından şikayetçiyim. Kulağın boyuna ve enine uzunluğunu küçültebilen uygulamanız var mı? Teşekkürler

 2. Hocam merhaba kepçe kulak ameliyatı olmak istiyorum ama bazı sorularım var cevaplarsanız çok memnun olurumm. ilk önce şunu söylemek istiyorum ameliyat öncesi istediğim şekilde kulaklarım ameliyat edilebilir mi yoksa sizler kendi görüşleriniz ile mi yapmalısın yani kulaklarımı parmaklarımla üstten başıma doğru hafif bastırınca tam düz oluyor kulaklarım bende o şekilde istiyorum diğer sorum ise ameliyat sonrası açılma gibi durumlar oluyormuş böyle bişey var mıdır ? Aslında kulaklarım o kadar kepçe değil ama biri diğerine göre orantısız diğeride hafif kepçe gibi çok az bişey ikisininde aynı orantıda düz olmasını istiyorum fiyatıda mail atarak bildirirseniz memnun olurum 🙂

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 3. Merhabalar Hocam, ben 17 yaşındayım ve kulaklarımın büyüklüğünden bir sıkıntım yok sadece aradaki açı fazla. 5-6 yıldır saçlarımı bir kez bile toplamadım. Bu durum gerçekten psikolojimi bozuyor. Artık ameliyat olmak istiyorum. 18 yaşından küçük olanların ameliyat masraflarının sigorta tarafından ödendiğini duydum. Bu doğru mu? Ameliyat olursam sonrasında uzun süreli ağrı olur mu? Üniversite sınavına hazırlandığım için olursa ameliyatı ertelemek zorunda kalacağım. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 4. Merhabalar hocam ben 2 ay kadar önce otoplasti ameliyatı oldum. Şimdi sadece geceleri bandaj takıyorum. Ameliyattan önce kulak memelerim dahil açık şekildeydi. Bandajı gündüzleri çıkarmaya başladığımda kulak memeleri hafif belirginken şimdi kulak üst ve orta kısımları düz, kulak memeleri ise aşırı belirgin şekilde yani kulak düz şekilde giderken kavis alarak memede değişik bi çıkıntı görünümü veriyor ve ameliyat olduğumu bilen yakınlarım “kulakların fazla geride ya da memelerin sanki açık gibi duruyo biraz” tarzı görüşlerini söylüyolar. Doktoruma danıştım tam manasıyla bilgi vermedi. Kulak tam şeklini almışmıdır yoksa 3-5 ay süre gerekir mi ya da orantı oturur mu zamanla revizyon ameliyatına ihtiyaç olur mu? Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler.

 5. Meb hocam..7 hafta önce kulak ameliyati oldum..sac bandını sürekli takıyorum.dr 8hafta takma mi söyledi..şuan ki görüntüsünden memnunum..daha sonra açılma olurmu

 6. Defne hanım ameliyat olalı 2 ay 2 hafta oldu tam tamına we sol kulagım beyazlaşmalar çıktı altından üstünden içinden hafif hafif ağrı sızı yoj ama beyazlamalar war nolur yardimci olun bana neden oluyor teşekürler

 7. Merhaba, ben kulak küçültme ve düzeltme ameliyati olmayi düşünüyorum fiyat ve iyileşme süreci hakkında bilgi verir misiniz, teşekkürler..

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 8. Hocam bende estetik ameliyatı olucam ama içimde ki endişelerden dolayı 2 senedir kararsızlıklar yaşıyorum. Ben biraz takıntılıyım o yüzden takıntılarım şöyle ameliyat sonrasında sanki hiç yaptırmamışım gibi rahat kullanabilecek miyim ? Yani yatarak kulak katlanabilir kazak yada tshirt giyerken katlanabiliyor yada olur ya bir tartışma esnasında darbe gelebilir bu tarz travmaların sorun olmayacağı bir iyileşme süreci var mıdır ? Birde şöyle bir durum var benım kulaklarım aslında söylendiğine göre kepçe değilmiş ama yüzümün şeklinden dolayı biraz arkaya doğru gerdirilmesi lazım diye düşünüyorum bunun ne kadar gerdirileceğini kendim belirleyebiliyor muyum eğer belirleyebiliyorsam az bir müdahale bile yapılsa sonuç kalıcı ve kesin midir ? Belirli bir iyileşme sürecinden sonra koruma yapmadan rahatça yaşayabilecek miyim ? Hocam lütfen bunların cevaplarını verin bana yoksa gerçekten bu soruların cevaplarını bilmediğim için kafayı yiyeceğim hocam whatsapp dan da bilgilendirebilirsiniz çok iyi olur ben bu dünya üzerinde en çok kafaya takan ve hayatını asosyalleştirenimdir heralde 🙁

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 9. Hocam ben yaklaşık 2 ay önce kepçe kulak estetiği olduğum. Elimle kulağımın arkasını yokladğınımda ipler var böyle plastik tel gibi böyle durum olması normal mi eriyen dikişler erimemişmi acaba ?

 10. Selam ameliyat olalı 1 ay 9 gün oldu ve 20 günde kulagıma darbe geldi doktor 1 ay daha bandaj tak dedi takkiyorım bandajı cıkarınca kulak kıkırdağı kırmızı oluyor
  Şimdiden teşekürler

 11. Defne hanım ben ameliyat olalı 1 ay 1hafta oldu bir kulagım iyi açılmıs nnormal kulak biride daha açılmamiş yapişik o yapısık diğer kulak gibi açılırmı

 12. 2007 yılında geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu kulağımın belirli kısmı ezilip büzüştü bunun için yapılabilecek bir estetik ameliyatı varmı acaba hocam deformasyonumun geçmesini istiyorum saklamaktan usandım eski görselinin yerine gelmesini istiyorum mümkünmüdür acaba merak ediyorum

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 13. Hocam ben ameliyat olalı 29 gün oluyor ve kulagıma darbe geldi ve bir kulagin üst tarafı kepçe olmaya basladı doktorum bandajı çıkarmıstı ve muayene gitim dedi 1 ay tak takiyorum uyuyamıyorum bandajla kulak böyle ısınıyor sıcak oluyor ağrıyor neden oluuor

 14. Hocam merhabalar 25 ağustos günü ben kepçe kulak ameliyatı oldum gazi hastanesinde ankara ameliyat öncesi kulak nasıl olcak diye benimle konuşulmadı şöyle böyle olmasını istermisin gibi bi görüşme olmadı direk ameliyat günü verdiler ve o gün paramı yatırdım ben ameliyatım da lokal oldu içimden herhalde profesyonel bi doktor nasıl olması gerektiğini bilir dedim kulaklar arkaya yattı ve dikişler çok kolay bi şekilde arkadn gözüküyo ce kıvrımsız üst taraflarını arkaya yatırmadan orta kısmı arkaya götürmüşler kıvrımsız bir şekilde ve 2 ay olcak neredeyse kulağımın üst tarafı hissiz

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here