Kepçe kulak, kulakların yüze tam karşıdan bakılınca olağandan fazla görünür olmasına denir. Bu durum bir çok kişiyi rahatsız eder. Kişiler her ne kadar ameliyat olmak isteseler de yaptıkları araştırmalar sonucu ameliyattan sonra tekrar kulaklarının eski hali gibi olmasından korkarlar. Peki biz bu sorun ile karşılaşmamak için ne yapıyoruz?

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılır?

Başarısız geçen kepçe kulak ameliyatı sonrası en büyük sorun kulağın tekrar açılmasıdır. Peki bu neden oluyor? Kulaklar daha yumuşakken ve kıkırdak yapısı sertleşmemiş iken, yani altı ile sekiz yaş arasındayken bu ameliyatın yapılması daha başarılı sonuçlar verir. Fakat o yaşlardaki çocuklar bu konuyu çok fazla kafalarına takmıyorlar ya da ailenin ameliyat için vakti olmuyor. Yani kişinin böyle bir şeye karar vermesi için büyümesi gerekiyor. Çoğunlukla bizim hastalarımız 18 yaşından büyük oluyorlar. Bu nedenle karşımızdaki kulak kıkırdağının yapısı oldukça kalın oluyor ki hasta erkek ise kıkırdak daha da kalın oluyor. Bu durumda kulağa şekil vermek zorlaşıyor.

Ameliyatta neler yapıyoruz?

Biz ameliyatta kıkırdağı bir miktar arkasından ve önünden zayıflatıyoruz. Bunun yanı sıra kıkırdağı kesme teknikleri de mevcut. Ancak biz kıkırdağı kesmek yerine kıvırma tekniğini kullanıyoruz. Çünkü kesme tekniğini kullandığımızda deride keskin, dışardan görünen deformiteler oluşuyor. Kulağın doğal yapısı bozuluyor. Bu yüzden tercih etmiyoruz. Kıvırma tekniğini ise kıkırdağı zayıflatarak kullanıyoruz. Kıvırdığımız alanın da yerinde durması için tamamen kalıcı olan dikişler kullanıyoruz. Bu dikişlerle kıkırdağa şekil verip orada tespitli bir şekilde kalmasını sağlıyoruz.

Hastaya düşen görevler

Bu dikişlerin kalıcı bir şekilde verilen pozisyonda kalmasını sağlamak için en azından üç hafta kadar saç bandı kullanılmasını öneriyoruz. Saç bandı kulağı destekleyerek arkada kalmasını sağlıyor. Böylece konulan dikişlere yük binmemiş oluyor ve kıvrılan kıkırdakta aynı pozisyonda kalıyor. Sonuç olarakta hem arkadan hem önden verilen şekil korunmuş oluyor. Bunun yanı sıra gece yatarken de insanların kulağını koruması çok zor olduğundan 3 haftalık süreçte kullanılan saç bandı buna da yardımcı olmuş oluyor.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

Bütün bunlara rağmen bazen bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların yaşandığı kişiler, çoğunlukla bu saç bandını işleri dolayısıyla ya da kendileri istemediklerinden dolayı yeterli sürede devamlı takamayan kişilerdir. Bir başka nedeni ise erkek hastalarda kıkırdak çok kalın olduğu için çok kuvvetli oluyor bundan kaynaklı sıkıntılar yaşanabiliyor. Biz böyle bir komplikasyon oluşmasını yani kıkırdağın tekrar açılmasını önlemek için çoğunlukla kalıcı dikiş kullanıyoruz. Çünkü kalıcı dikişler erimediği için daha uzun süre kıkırdağın o şekilde orada kalmasını desteklemiş oluyor. Bu dikişler altı aydan sonra eğer rahatsızlık verir sivilce tarzında çıkma eğilimi gösterirse alınabiliyor. Eğer herhangi bir sıkıntı yaratmıyorsa da vücutta kalabilir. Çünkü başka ameliyatlarda da buradaki dikişleri deri altında kullanıyoruz. Sadece burada dikiş derinde olmadığı için bazı ince ciltli kişilerde dikiş sert olduğundan dolayı dışarı çıkma eğilimi gösterebiliyor. Altı aydan sonra orada ki dikişlerin alınması kulak şekline zarar vermez.

Sonuç olarak biz kepçe kulağın tekrar açılmaması için hastalarımıza 3 hafta boyunca saç bandı kullandırıyor ve kalıcı dikiş ile açılmasını engelliyoruz.

Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili video:

39 YORUMLAR

 1. Hocam darbe sonrası kulak kıkırdak kanaması sonucu oluşan karnınahar kulak(güreşçi kulağı) estetiği ameliyatı yapıyor musunuz? Bilgi bulamadım bu konuda tedavisi nasıl yapılıyor zorlu mu acaba? Kalıcı olarak şekli büyüyen kıkırdak törpüleniyor mu hocam, eksik olan yerlere de kıkırdak mı ekleniyor. Beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Bu konuda tecrübem yok. Travma sonrası kıkırdak tamiri zor bir iş. Yapılacak işlemler travma benzeri tepkiye neden olabilir kulakta, bu nedenle çok tedavi tercihimiz olmuyor.

 2. Merhba defne ganım ben 1 hafta once kulak amlyatı oldum fakat kullagım tam ıstedıgım gıbı yapısık olmadı biri daha yapişik biri daha sivri kaldı ucu bunu tekrar duzeltıp dikiş atma sursi nezman olur

 3. merhaba.Kizim 7 yas otoplasti olundu.3-cu haftadayik Ama bir kulagi cok yapişik biri ise iyi.Biraz acilmasi icin arkasina kucuk pamuk yada bez koysam acilirmi?

 4. Ben Fatih Özer 21 yaşındayım 1bucuk yıl önce otoplasti ameliyatı oldum olduktan 12 ay icinde yavaş yavaş açılma oldu tekrar dikiş attılar ve yinede tam eski hali kadar değil ama baya açılma oldu kulağımda . Doktorum ise tekrar ameliyat yapalım ve kulak arkandan saç teli kadar bi et parçası daha alırsak istediğin türde daha yapısmıs bi görünüm olur dedi sizce yaptırayım mı yaptırsam tekrar açılma olur mu bununla ilgili lütfen bilgilendirirseniz sevinirim

 5. 2 hafta önce ameliyat oldum en yakın hastaneye batikon sürdürmek için gittim işlemi yapan hemsire çok sert davrandı hızlı yapacagim diye iki kulağım da çok acıdı görünürde şekil bozuklugu yok ama çok kafama taktım travma aldım mi kulağa diye. Bir sıkıntı olmuş mudur?

 6. mrb 3 ay önce tek kulak ameliyati oldum her dediklerini yaptım korudum bandajı hic çikarmadim 2 ay boyunca eski haline dondu neyapmam gerekiyor tekrar düzelmesi için

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.