Kepçe kulak, kulakların yüze tam karşıdan bakılınca olağandan fazla görünür olmasına denir. Bu durum bir çok kişiyi rahatsız eder. Kişiler her ne kadar ameliyat olmak isteseler de yaptıkları araştırmalar sonucu ameliyattan sonra tekrar kulaklarının eski hali gibi olmasından korkarlar. Peki biz bu sorun ile karşılaşmamak için ne yapıyoruz?

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılır?

Başarısız geçen kepçe kulak ameliyatı sonrası en büyük sorun kulağın tekrar açılmasıdır. Peki bu neden oluyor? Kulaklar daha yumuşakken ve kıkırdak yapısı sertleşmemiş iken, yani altı ile sekiz yaş arasındayken bu ameliyatın yapılması daha başarılı sonuçlar verir. Fakat o yaşlardaki çocuklar bu konuyu çok fazla kafalarına takmıyorlar ya da ailenin ameliyat için vakti olmuyor. Yani kişinin böyle bir şeye karar vermesi için büyümesi gerekiyor. Çoğunlukla bizim hastalarımız 18 yaşından büyük oluyorlar. Bu nedenle karşımızdaki kulak kıkırdağının yapısı oldukça kalın oluyor ki hasta erkek ise kıkırdak daha da kalın oluyor. Bu durumda kulağa şekil vermek zorlaşıyor.

Ameliyatta neler yapıyoruz?

Biz ameliyatta kıkırdağı bir miktar arkasından ve önünden zayıflatıyoruz. Bunun yanı sıra kıkırdağı kesme teknikleri de mevcut. Ancak biz kıkırdağı kesmek yerine kıvırma tekniğini kullanıyoruz. Çünkü kesme tekniğini kullandığımızda deride keskin, dışardan görünen deformiteler oluşuyor. Kulağın doğal yapısı bozuluyor. Bu yüzden tercih etmiyoruz. Kıvırma tekniğini ise kıkırdağı zayıflatarak kullanıyoruz. Kıvırdığımız alanın da yerinde durması için tamamen kalıcı olan dikişler kullanıyoruz. Bu dikişlerle kıkırdağa şekil verip orada tespitli bir şekilde kalmasını sağlıyoruz.

Hastaya düşen görevler

Bu dikişlerin kalıcı bir şekilde verilen pozisyonda kalmasını sağlamak için en azından üç hafta kadar saç bandı kullanılmasını öneriyoruz. Saç bandı kulağı destekleyerek arkada kalmasını sağlıyor. Böylece konulan dikişlere yük binmemiş oluyor ve kıvrılan kıkırdakta aynı pozisyonda kalıyor. Sonuç olarakta hem arkadan hem önden verilen şekil korunmuş oluyor. Bunun yanı sıra gece yatarken de insanların kulağını koruması çok zor olduğundan 3 haftalık süreçte kullanılan saç bandı buna da yardımcı olmuş oluyor.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

Bütün bunlara rağmen bazen bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların yaşandığı kişiler, çoğunlukla bu saç bandını işleri dolayısıyla ya da kendileri istemediklerinden dolayı yeterli sürede devamlı takamayan kişilerdir. Bir başka nedeni ise erkek hastalarda kıkırdak çok kalın olduğu için çok kuvvetli oluyor bundan kaynaklı sıkıntılar yaşanabiliyor. Biz böyle bir komplikasyon oluşmasını yani kıkırdağın tekrar açılmasını önlemek için çoğunlukla kalıcı dikiş kullanıyoruz. Çünkü kalıcı dikişler erimediği için daha uzun süre kıkırdağın o şekilde orada kalmasını desteklemiş oluyor. Bu dikişler altı aydan sonra eğer rahatsızlık verir sivilce tarzında çıkma eğilimi gösterirse alınabiliyor. Eğer herhangi bir sıkıntı yaratmıyorsa da vücutta kalabilir. Çünkü başka ameliyatlarda da buradaki dikişleri deri altında kullanıyoruz. Sadece burada dikiş derinde olmadığı için bazı ince ciltli kişilerde dikiş sert olduğundan dolayı dışarı çıkma eğilimi gösterebiliyor. Altı aydan sonra orada ki dikişlerin alınması kulak şekline zarar vermez.

Sonuç olarak biz kepçe kulağın tekrar açılmaması için hastalarımıza 3 hafta boyunca saç bandı kullandırıyor ve kalıcı dikiş ile açılmasını engelliyoruz.

Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili video:

41 YORUMLAR

 1. Merhaba ben 6 ay önce kepçe kulak ameliyatı oldum kulağımın üstünden ip çıktı kalıcı dikiş ve bugün onu aldırdım kendi doktorum değildi aklıma takıldı açılma olurmu

 2. Merhaba iyi günler ben 25 gün önce kepçe kulak amaliyatı oldum ama istediğim o y şekli olmadı doktor ameliyatımda çok zorlandığını söyledi zamanla şişliklerin inecegini ama y şeklinin zamanla ortaya çıkacağını söylemedi zamanla düzelir mi yoksa tekrar bir operasyon olmam gerekiyor mu ve dikişlerin olduğu kısım bi kac gündür baya ağıri yapıyor yanma oluyor bu da normal bi şey mi

 3. Hocam merhaba oğlum 11 yaşında kepçe kulak ameliyatı oldu. 25 gün sonra Dış dikişinde açılma oldu. Sonra tekrar dikiş atıldı. Bandana hiç çıkarmadığımiz halde bu sorunu yaşadık. Şuanda da ufak bir açılma var gibi ama hala ipler duruyor.. bir sorun teşkil eder mi yardımcı olursanız çok sevinirim hocam..

 4. Hocam merhaba 14 yıl önce 11 yaşında kepçe kulak ameliyatı oldum o zamanlar çocuk olduğum için ameliyatimin içeriği hakkında bir bilgim yok fakat her iki kulağımın arkasında siyah dikiş gibi zımba gibi bir çıkıntı var ve kulağımda aşırı derece de hassasiyet var zamanla geçer deyip önemsemedim fakat suan hala elbise giyerken saçımı tararken uyururken veya kulağım yanlışlıkla katlandığı zaman ağrılarım oluyor bu durum beni iyice rahatsiz etmeye başladı ve araştırırken sizin sayfanızla karşılaştım şuan 25 yaşındayım ne gibi bir müdahale edilebilir? Kulağım eskiye döner mi? Beni aydınlatır mısınız? Teşekkür ederim.

  • Merhaba, anlattığınız kadarıyla ameliyatınızdan kalma kalıcı dikişler sizi rahatsız ediyor. Öyleyse onları aldırabilirsiniz. Ama tabi net bilgi sizi muayene edince verilebilir. 0 533 6921598 den randevu alabilirsiniz. 

 5. Kızım 10 yaşında kepçe kulak amelyatı yaptımak istiyorum tekrar açılma olur diye korkuyoruz sizce yaş olarak uygun mu yoksa 18 i beklemelimiyiz.

 6. Merhaba.
  Ben 5 sene önce kepçe kulak estetiği oldum içerideki dikişler derinin dışına çıktılar ve dışarıda duruyorlar şuanda bundan dolayı da gözlük kullanamıyorum ve gece uyurken kulağıma batiyorlar bazı dışarı çıkmayan dikislerde elimle hissedilecek kadar dışarıda duruyorlar ve sürekli ağrı yapıyorlar.Bu dikişlerin alt ve üste hepsi alınsa herhangi bir açılma söz konusu olur mu ileride ve bu dikişlerin alınması için kulağın tekrar arkadan kesilmesi sonra tekrar tenisçi bandı vs kullanmak mi gerekiyor ? Bu ameliyatın fiyat bilgisi ile birlikte bana mail iletebilir misiniz lütfen kendi doktorum burada olmadığı için dikişleri aldirabilecegim bir yer arıyorum.Tesekkur ederim.

  • Merhaba, dışarı çıkmış dikişler alınabilir. Hatta çıkmamış olanlarda alınabilir ama bence gerek yok. İlerde tekrar çıkarsa aldırırsınız ama uğraşmayayım derseniz hepsi de alınabilir. Hepsi alınırsa arkadan kesilmesi gerekir ama saç bandı vs gerekmez yeniden kulak açılmaz. Sadece çıkanların alımı için kesme gerekmez, sadece dikişleri almak için hafif bir kesi yaparız izsiz çabuk iyileşir. 0 533 6921598 den bilgi alabilirsiniz.

 7. merhaba defne hanım,
  5 yıl once kepce kulak amelıyatı oldum..
  kulak içindeki kalıcı dikişlerden en basından beri rahatsız oluyordum artık canıma tak etti, ağrıda yapıyorlar ve kulagın rahatca kıvrılmasına engel oluyorlar..

  kalıcı dikişleri aldırmam mumkunmu? aldırırsam eger ” y kıvrımında, kulak şeklinde bozulma olurmu ? açılma olur mu ?” şimdiden teşekkür ederim defne hanım..

 8. Merhabalar Defne hanım. Kepçe Kulak ameliyatı olmayı düşünüyorum fakat korkum çok fazla sedasyon ile mi yoksa genel anestezi ile mi hangisini önerirsiniz?

  • Merhaba, genelde lokal anestezi ile yapıyoruz ama çok rahatsız olacaksanız genel anestezi de yapılabilir. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

 9. merhabalar 6 yıl önce kepçe kulak ameliyatı oldum ve tenisçi bandı kullanımına bağlı olarak ilk bir hafta içinde sağ kulağımın ortasında kan toplanması oldu ve 2 ay sonra orta bölgede yara kabuk topladı ve kıkırdağın yaklaşık 1 cmlik orta bölümü koptu ve şu an yok.sağ kulağımda deformite mevcut ve çok rahatsızlık vermeye başladı.6 yıl geçmesine rağmen elle dokununca acı veriyor .Yapılacaklar nelerdir böyle bir tedavi mevcut mu .kulağımın orta bölümünü eski haline getirebilir miyim lütfen yardımcı olun

 10. 17 ocak 2020 de ameliyat olmuştum ancak tek kulağımda açılma oldu ameliyatı en erken tekrar ne zaman olabiliyorum?
  Bir diğer sorunum ise kulağımin arkasındaki ipler oldukça belirgin şekilde çıkmaya başladı.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.