Kadınların vücut orantısı ve güzelliği için en önemli bölgelerinden birisi kalça bölgesidir. Kalçanın büyüklüğü, şekli, diğer vücut bölgeleri ile orantısı konularında şikayetlerle sıkça karşılaşırız. Bunların dışındaki sorunlardan biri de kalça yanlarında boşluklar olmasıdır.

İşte kalça yanlarındaki bu boşluklara hip dips denir. Gerek giysi giyerken gerekse mayo, bikini giyerken hip dips sorunu kadınları çok rahatsız edebilir. Son zamanlarda hip dips dediğimiz sorun kadınları daha çok rahatsız etmeye başladı. Konu ile ilgili şikayetler artıyor. Bu yazımızda hip dipsin tedavisini anlatacağım.

Hip dips nedir?

Hip dips kalçanın başlangıç yerinde yapısal bir problem olarak meydana gelen çöküntü, kalçada keman görüntüsü yaratan bir deformite, kalça estetiğini bozan bir problem olarak tarif edilebilir. Bu bir hastalık değil gelişimsel yani yapısal bir sorun. Tamamen kalça ekleminin yapısıyla alakalıdır.

kalçada çukur deformitesi
Hip dips kalça ekleminin yapısıyla alakalıdır.

Neden olur?

Kalça ekleminin yapısında iliak kemik dediğimiz büyük bir kemiğimiz var. Bu kemiğin başlangıcının hemen altında bir bölgede derinin kemiğe daha fazla yapışmasıyla orada çukur oluşuyor. Böylece hip dips ortaya çıkıyor.

Nasıl anlaşılır?

Hip dips dediğim gibi hastalık değil yaratılıştan olan bir durum. Görsel bir sorun. Herkeste olmuyor bazı kişilerde oluyor. O yüzden o bölgenin çukur olması nedeniyle kişinin kalça bölgesinde güzel bir geçiş olmuyor. Kadın figürü çizildiğinde bel ince, yuvarlak bir kalça görüntüsü vardır. O bölgede böyle bir çöküntü oluşunca bu görüntü oluşmuyor. Çukur bir görüntü oluşuyor. Bu nedenle kişilerin görsel olarak kendilerini beğenmemesine neden oluyor.

Hip dips nasıl tedavi edilir?

Hip dips tedavisi ilgili çeşitli yöntemler var. Bu sorunun çözümü için öncelikle yapılması gereken şey o bölgedeki kasların egzersizlerle büyütülerek doldurulması ve çevre bölgedeki yağlanmanın azaltılarak bu çukur görüntünün kamufle edilmeye çalışılması. Bunlarla büyük oranda sonuç elde edilse de tamamen kalıcı bir şey değil. Tam da bir sonuç olmuyor. Çünkü bu anatomik bir durum. Bu durumda plastik cerrahi devreye girmiş oluyor. Biz bu gibi durumlarda yani düzgün yuvarlak kalça beklentisi olan hastalarda sorunu yağ enjeksiyonu ile çözüyoruz.

Hip dips ameliyatı

Vücut şekillendirme işlemleri için yağ enjeksiyonu sıkça kullandığımız bir yöntem. Yağ hücrelerimizi, depo yağ hücrelerimiz olarak çeşitli yerdeki kontür problemlerini düzeltmek için kullanıyoruz. Genellikle o çukurun üst ve alt kısmındaki yağlı bölgeden yağ alıyoruz. Burada yeterli yağ yoksa belden de yağ alınabilir. Kadınlarda trokanterik yağlanma dediğimiz üst bacak başlangıcının kenarında bulunan yağlanma bölgesinden yağ hücresi alarak ortadaki çukuru dolduruyoruz. Böylece oradaki çukur görüntüyü, engebeli görüntüyü ortadan kaldırıp o bölgede daha yuvarlak, düzgün bir geçiş sağlamış oluyoruz.

Kişinin bel ya da basen bölgesinde yeterli yağ yoksa karın ya da başka bir bölgeden de yağ alınarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Hip dips tedavisi için yapılan yağ enjeksiyonu lokal anestezi ile de yapılabilir ama çoğunlukla genel anestezi ile gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 2 saat içinde biter. Hastanede sabah olup akşam çıkılabilecek bir ameliyat ya da bir gece istirahat etmek yeterli olacaktır. Bir ay kadar o bölgeyi kavrayacak, yağ hücrelerinin düzgün bir şekilde yerleşmesini sağlayacak korselerin giymesi gerekmektedir. 4-5 gün istirahat şarttır.

Spora bir ay ara vermek gerekiyor. Büyük oranda da kalıcı bir işlemdir ama bazen çukur aşırı derinse belki bir miktar daha yağ enjeksiyonu yapılması gerekebilir.

Sonuç olarak: kalça yanlarında çukurlaşma şeklinde kendini gösteren hip dips rahatsızlığı kişiyi görsel olarak rahatsız ettiği zaman gerek egzersizle gerekse estetik cerrahi yöntemlerle bu sorunu çözmek mümkün. Siz de kalça yanı çukurlarından rahatsızsanız bizi arayabilirsiniz.

Tel&Whatsapp no: 0090 533 6921598

Hip dips video:

187 YORUMLAR

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.