Meme yani göğüs ameliyatları çok yaptığımız estetik ameliyatlar. Ameliyat sonrası daha çabuk iyileşme ve iyi sonuç için bilinmesi ve uygulanması gerekli olan bazı hususları maddeler halinde belirteyim istedim. İster meme büyütme isterse meme küçültme ameliyatı olsun;

 1. Günlük hayatınıza kısa sürede dönün: Hastalık modunda uzun süre kalmak iyileşmeyi geciktirir. O yüzden doktorunuzun koyduğu bazı kurallara uymak kaydıyla günlük yaşantınızı sürdürmelisiniz, yatağa bağımlı kalmamanız son derece önemli. Ayrıca hareket kan dolaşımını arttıracağı için iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Bırakın ameliyat bölgesi kendi kendine iyileşsin. Onu sadece travmalardan korumanız yeterli.
 2. Aralıklı olarak göğsünüze buz uygulaması yapın: Soğuk uygulama o bölgedeki ödeme engel olacağı için şişmeyi engeller. Aslında ödem vücudun savunma mekanizmasıdır. Korkulacak birşey değildir. Ama fazla şişerse görüntü olarak rahatsız edici olabilir. Asla kalıcı birşey değildir. İlk 3 gün şişme artar. Üçüncü günden sonrada inmeye başlar.
 3. Yara bölgesi dışında kalan bandajları doktorunuza danışarak çıkartın: Bu bantların yara dudaklarını birleştirme ve yarayı kapatarak enfeksiyona engel olma yararları vardır. Ama gereğinden uzun kalırsa o bölgenin hava almasını engelleyerek iyileşmeyi bozabilir. O yüzden doktorunuzun bantlarla ilgili tavsiyelerine harfiyen uyun.
 4. Vücudunuzu dinleyin: Vücudunuzun size izin verdiği hareketleri yapabilirsiniz. Bunlar günlük işler için yaptığımız hareketlerdir. Giyinme, soyunma, banyo yapma vs. Burada ağrı size yol gösterecektir. Eğer yaptığınız hareket sırasında ağrı hissediyorsanız o hareketi kısıtlamalısınız. Birde yara bölgesinin gerilerek izin genişlememesi için 3-4 ay o bölgeyi çok gerecek, zorlayacak hareketlerden kaçının.
 5. Size verilen reçeteyi kullanın: Ödem azaltıcı ilaçları 15 gün kullanmanızda fayda var. Bunlar antibiyotiğiniz yanında verilen ağrı kesicilerdir. Hem ağrınızı keserler hem de anti enflamatuar etki dediğimiz ödemi azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca enfeksiyon kontrolü için verilen antibiyotiğinizi de mutlaka düzenli ve sonuna kadar kullanın. Bu arada devamlı bir rahatsızlığınız için kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları da kullanmaya devam edin.
 6. 4. günden sonra memenizin açık kalan bölgelerine nemlendirici bir krem ile yumuşak masaj yapabilirsiniz: Bu ödemin daha çabuk atılmasını sağlar. Ayrıca dokuların birbirine kaynamasını ve memenin şekil almasını hızlandırır.
 7. Ameliyattan sonra 1 ay sporcu sütyeni tercih edin: Sporcu sütyeni memeyi toparlayarak hareket esnasında sallanmasını engeller. Bu sayede yaranın iyileşmesi zorlaşmamış olur. Balen ya da dantel sütyen süsleri hem yeni ameliyat olan memede ağrıya neden olur ve şekillenmenin sıkıntılı olmasına neden olur.
 8. Banyoda ilk hafta çok sıcak su tercih etmeyin: Sıcak su ödemi arttırır, yara iyileşmesini geciktirir.
 9. Ağır eşyaları kaldırmaktan kaçının: Kol ve göğüs kaslarınızı aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız, bunları yapmakta ısrar ederseniz göğüs bölgenizde bir nevi travma oluşacaktır. Bu da ilk 1 aylık sürede silikon çevresinde oluşan kapsülü negatif yönde etkileyen bir durumdur. Ayrıca iz genişlemesine sebep olabilir. Bu hareketlere örnek, ağır yük kaldırma, yüksek raflardan ağır eşyaların alınması gibi.
 10. Ameliyattan sonra 1 ay ağır spordan, 2 ay solaryum ve saunadan uzak durun: Özellikle kol sporları yapılırken silikonun yerleştirildiği bölgede ilk 1 ay içinde yara henüz taze olduğundan travmaya uğrayabilir. Meme küçültmede kesi bölgesi daha fazla olduğundan taze yara kısımlarında gerilme olması izlerin genişlemesine neden olur. Bu nedenlerle ilk 1 ay ağır spor yapılmamalıdır. Yürüyüş yapabilirsiniz. Sauna, solaryum ve hamam gibi sıcak ortamlar iyileşme sürecindeki dokularda ödeme sebep olur.

Sonuç olarak; meme estetiği ameliyatınız çok iyi geçse bile siz bazı kurallara uymazsanız sonuçlar olması gerektiği kadar iyi olmayabilir. Çünkü bu kurallar yılların deneyimi ile ortaya çıkmıştır.

169 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba meme kucultme ameliyati oldum 1 ayi gecti ama altaki dikislerde ve basinda kenarda acilma oldu altlari tekrar lokal olaeak dikti 1 hafta oldu ama tekrardan yine acilma yapmaya basladi anlam veremedim gececek zamanla diyo sizce ne yapmaliyim.

  • Bazen yara iyileşmesinde sorun olabiliyor. Sigara, diabet vs etkili oluyor ama bazen de hiçbir etken olmadan yara geç iyileşebiliyor. Yarayı temiz tutun ve doktorunuzla irtibatı kesmeyin. Mutlaka iyi olacaktır.

 2. Karnım acayip şişti 1 hafta oldu meme büyütme olalı bel kıvrımım tamamen ortadan kalktı dümdüz şiş karın oldu zamanla geçecek mi böyle kalmaz değil mi

   • Hocam ömürlük silikon derken? Benim silikonum mentor marka doktora sordum 20 25 yıl kullanırsınız dedi ben mentorlarin ömürlük olduğunu düşünüyordum açıkçası aklım karıştı 😒

    • Birçok silikon firması ürünlerine ömür boyu garanti veriyor. Bu da silikon kolay kolay bozulmaz demek. Ancak insan vücudu yaşlanıyor ve meme de buna paralel sorunlar çıkma ihtimali daha yüksek. Böyle birşey olmazsa silikonun ömür boyu çıkarılması gerekmez. Tabi bütün bunlar önümüzdeki 20-30 yılda netleşecek.

 3. Merhaba. Ben buyutme ameliyati olucam fakat ayni gun cikmam lazim hastaneden. Ayni gun çıkıliyor mu. Birde 3 gun dinlenmek yetrli olacakmi acaba. 3 gunden sonra claiamaya devam edebilecekmiyim

 4. Merhaba defne hanimmcim ben 4 gün evvel göğüs büyütme Ameliyati oldum
  Karnimda ve vajina bölgemde şişlik var geçer mi acaba ne zaman geçer ne yapmam gerekir

  • Merhaba, nadirde olsa meme bölgesindeki ödemler özellikle zayıf kişlerde yerçekimi etkisiyle karna inebilir eğer sizinki de ameliyata bağlı bir şişlikse 1-2 haftada geçer.

  • merhaba defne hnm Ben meme küçültme oldum 2,5 ay önce.ilk ameliyattan 35 gün sonra intihaplanma ve ikinci ameliyat olmak zorunda kaldim. 2. ameliyat olali 42 gün gecti şimdide dikiş yerlerinde su toplar gibi biseyler cikiyo.patliyo tekrar cikio antibiyotik başladık tekrar.normalmi böyle olmasi korkuyorum artik ben

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.