Göğüs ameliyatından sonra iyileşme sürecini hızlandıracak 10 altın kural

21
36022

Meme yani göğüs ameliyatları çok yaptığımız estetik ameliyatlar. Ameliyat sonrası daha çabuk iyileşme ve iyi sonuç için bilinmesi ve uygulanması gerekli olan bazı hususları maddeler halinde belirteyim istedim. İster meme büyütme isterse meme küçültme ameliyatı olsun;

 1. Günlük hayatınıza kısa sürede dönün: Hastalık modunda uzun süre kalmak iyileşmeyi geciktirir. O yüzden doktorunuzun koyduğu bazı kurallara uymak kaydıyla günlük yaşantınızı sürdürmelisiniz, yatağa bağımlı kalmamanız son derece önemli. Ayrıca hareket kan dolaşımını arttıracağı için iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Bırakın ameliyat bölgesi kendi kendine iyileşsin. Onu sadece travmalardan korumanız yeterli.
 2. Aralıklı olarak göğsünüze buz uygulaması yapın: Soğuk uygulama o bölgedeki ödeme engel olacağı için şişmeyi engeller. Aslında ödem vücudun savunma mekanizmasıdır. Korkulacak birşey değildir. Ama fazla şişerse görüntü olarak rahatsız edici olabilir. Asla kalıcı birşey değildir. İlk 3 gün şişme artar. Üçüncü günden sonrada inmeye başlar.
 3. Yara bölgesi dışında kalan bandajları doktorunuza danışarak çıkartın: Bu bantların yara dudaklarını birleştirme ve yarayı kapatarak enfeksiyona engel olma yararları vardır. Ama gereğinden uzun kalırsa o bölgenin hava almasını engelleyerek iyileşmeyi bozabilir. O yüzden doktorunuzun bantlarla ilgili tavsiyelerine harfiyen uyun.
 4. Vücudunuzu dinleyin: Vücudunuzun size izin verdiği hareketleri yapabilirsiniz. Bunlar günlük işler için yaptığımız hareketlerdir. Giyinme, soyunma, banyo yapma vs. Burada ağrı size yol gösterecektir. Eğer yaptığınız hareket sırasında ağrı hissediyorsanız o hareketi kısıtlamalısınız. Birde yara bölgesinin gerilerek izin genişlememesi için 3-4 ay o bölgeyi çok gerecek, zorlayacak hareketlerden kaçının.
 5. Size verilen reçeteyi kullanın: Ödem azaltıcı ilaçları 15 gün kullanmanızda fayda var. Bunlar antibiyotiğiniz yanında verilen ağrı kesicilerdir. Hem ağrınızı keserler hem de anti enflamatuar etki dediğimiz ödemi azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca enfeksiyon kontrolü için verilen antibiyotiğinizi de mutlaka düzenli ve sonuna kadar kullanın. Bu arada devamlı bir rahatsızlığınız için kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları da kullanmaya devam edin.
 6. 4. günden sonra memenizin açık kalan bölgelerine nemlendirici bir krem ile yumuşak masaj yapabilirsiniz: Bu ödemin daha çabuk atılmasını sağlar. Ayrıca dokuların birbirine kaynamasını ve memenin şekil almasını hızlandırır.
 7. Ameliyattan sonra 1 ay sporcu sütyeni tercih edin: Sporcu sütyeni memeyi toparlayarak hareket esnasında sallanmasını engeller. Bu sayede yaranın iyileşmesi zorlaşmamış olur. Balen ya da dantel sütyen süsleri hem yeni ameliyat olan memede ağrıya neden olur ve şekillenmenin sıkıntılı olmasına neden olur.
 8. Banyoda ilk hafta çok sıcak su tercih etmeyin: Sıcak su ödemi arttırır, yara iyileşmesini geciktirir.
 9. Ağır eşyaları kaldırmaktan kaçının: Kol ve göğüs kaslarınızı aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız, bunları yapmakta ısrar ederseniz göğüs bölgenizde bir nevi travma oluşacaktır. Bu da ilk 1 aylık sürede silikon çevresinde oluşan kapsülü negatif yönde etkileyen bir durumdur. Ayrıca iz genişlemesine sebep olabilir. Bu hareketlere örnek, ağır yük kaldırma, yüksek raflardan ağır eşyaların alınması gibi.
 10. Ameliyattan sonra 1 ay ağır spordan, 2 ay solaryum ve saunadan uzak durun: Özellikle kol sporları yapılırken silikonun yerleştirildiği bölgede ilk 1 ay içinde yara henüz taze olduğundan travmaya uğrayabilir. Meme küçültmede kesi bölgesi daha fazla olduğundan taze yara kısımlarında gerilme olması izlerin genişlemesine neden olur. Bu nedenlerle ilk 1 ay ağır spor yapılmamalıdır. Yürüyüş yapabilirsiniz. Sauna, solaryum ve hamam gibi sıcak ortamlar iyileşme sürecindeki dokularda ödeme sebep olur.

Sonuç olarak; meme estetiği ameliyatınız çok iyi geçse bile siz bazı kurallara uymazsanız sonuçlar olması gerektiği kadar iyi olmayabilir. Çünkü bu kurallar yılların deneyimi ile ortaya çıkmıştır.

PAYLAŞ

21 YORUMLAR

 1. Merhaba defne hanım ben bir ay önce meme büyütme ameliyatı olmuştum ,ameliyat sonrası ,2hafta sonra bilgisayar taşımak zorunda kaldım,bide 3hafta sonra 10tane kıtap var çanta taşımak zorunda kaldım,sonra göğüslerimde sarkma oldu,napmam gerekir,göğüslerime masaj yapmasam olurmu,yoksa mesajın faydasımı var ,bide gögüs altından dikiş yapmıştı,onlar hala geçmedi,kızırıkları,izleri hala geçmedi,izler için krem vermişti onu süryorum

  • Kitap vs taşıma ile meme sarkmaz. Görmeden yorum yapıyorum ama belki meme dikleştirme gerekiyor olabilir. İzler 6 ayda büyük oranda geçer.

 2. Merhaba Defne Hanim,
  45 gun once meme buyultme ameliyati oldum iki gogsume de kas alti 375cc takildi.
  Bugun agir birkac buyuk poset kaldirirken sol gogsumde koltuk alti tarafinda anlik bir bosluk hissi olustu ve suan sol koltuk altimda biraz agri var.
  Bu durum olumsuz bir sonuc yaratir mi?
  Gelecek surecte ne yapmaliyim?
  Tesekkurler

  • Merhaba, 45 günden sonra ameliyat ile ilgili bir sorun olacağını sanmam. Muhtemelen kaldırdığınız ağırlıkla ilgili bir dengesiz kaldırma sonucu kaslarda incinme olmuş olabilir. Birkaç günde geçer. Geçmezse kontrole gidersiniz.

  • Silikonlar aşağıya indikçe meme uçları normal yerine gelir. Ama memenizde sarkma varsa gelmez. Bu durumda zaten ameliyattan önce de meme uçları aşağıya bakıyordur.

  • Merhaba ben amaliyat olali 5 ay oldu kas zari alti yapildi 500cc takildi, ilk ay cok dik ve dolgun güzeldi şimdi sarkık duruyor üzeri boş duruyor ve gögsümün biri dik öbürü sarkik duruyor sizce daha düzelirmi, almanyada yaşıyorum gögsümü türkiyede yaptirdim,kas zarı altı iyimi oluyor

 3. Bir buçuk aydır meme küçültme ameliyatı oldum önce çok kaşınıyor şimdi sol memenin koltuk altına doğru ağrıyo birde ameliyat olduğumda küçüktü şimdi büyük. Ve sarkık duruyor nede.

  • Eğer ameliyattan sonra bu şikayetiniz varsa doktorunuza danışın. Ameliyat olmadan bu şikayetiniz varsa meme kontrollerinizi olmak için bir genel cerraha başvurun.

 4. Merhaba. Ben 6 ağustosta meme küçültme ameliyatı oldum. Diren takılmadı sonrasında. Şuan rahatlıkla hareket edebiliyorum herhangi bir sorun yok. Ancak her iki göğsümdende 300 er gram doku alındı yaklaşık. Göğüslerimin kol altıma doğru olan kısmında ödem var. Ve sağ göğsümdeki şişlik baya indi ama sol göğsüm hala şiş. Bu şişliklerin gitmesi için ne yapabilirim. Bu arada doktorum krem dışında herhangi bir ilaç vrrmedi.

 5. Meraba defne hanim. Ben de tam 10 gun once ameliyat oldum. Sol gogsume 250 sag gogsume 275 takildi. Suan sol gogsum yani 250 olan sag gogsum 275 ten daha butuk gorunuyor. Bu duzelir mi ?

 6. Meme buyütme ameliyatının fiyatıni öğrenebilir miyim?
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,yuvarlak silikon …. TL damla silikon ….. TL a… n…. marka silikon kullanıyorum.Bunlar sadece büyütme fiyatlarıdır.Meme büyütme artı toplama olacaksa … TL dir.İyi akşamlar

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.