Meme yani göğüs ameliyatları çok yaptığımız estetik ameliyatlar. Ameliyat sonrası daha çabuk iyileşme ve iyi sonuç için bilinmesi ve uygulanması gerekli olan bazı hususları maddeler halinde belirteyim istedim. İster meme büyütme isterse meme küçültme ameliyatı olsun;

 1. Günlük hayatınıza kısa sürede dönün: Hastalık modunda uzun süre kalmak iyileşmeyi geciktirir. O yüzden doktorunuzun koyduğu bazı kurallara uymak kaydıyla günlük yaşantınızı sürdürmelisiniz, yatağa bağımlı kalmamanız son derece önemli. Ayrıca hareket kan dolaşımını arttıracağı için iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Bırakın ameliyat bölgesi kendi kendine iyileşsin. Onu sadece travmalardan korumanız yeterli.
 2. Aralıklı olarak göğsünüze buz uygulaması yapın: Soğuk uygulama o bölgedeki ödeme engel olacağı için şişmeyi engeller. Aslında ödem vücudun savunma mekanizmasıdır. Korkulacak birşey değildir. Ama fazla şişerse görüntü olarak rahatsız edici olabilir. Asla kalıcı birşey değildir. İlk 3 gün şişme artar. Üçüncü günden sonrada inmeye başlar.
 3. Yara bölgesi dışında kalan bandajları doktorunuza danışarak çıkartın: Bu bantların yara dudaklarını birleştirme ve yarayı kapatarak enfeksiyona engel olma yararları vardır. Ama gereğinden uzun kalırsa o bölgenin hava almasını engelleyerek iyileşmeyi bozabilir. O yüzden doktorunuzun bantlarla ilgili tavsiyelerine harfiyen uyun.
 4. Vücudunuzu dinleyin: Vücudunuzun size izin verdiği hareketleri yapabilirsiniz. Bunlar günlük işler için yaptığımız hareketlerdir. Giyinme, soyunma, banyo yapma vs. Burada ağrı size yol gösterecektir. Eğer yaptığınız hareket sırasında ağrı hissediyorsanız o hareketi kısıtlamalısınız. Birde yara bölgesinin gerilerek izin genişlememesi için 3-4 ay o bölgeyi çok gerecek, zorlayacak hareketlerden kaçının.
 5. Size verilen reçeteyi kullanın: Ödem azaltıcı ilaçları 15 gün kullanmanızda fayda var. Bunlar antibiyotiğiniz yanında verilen ağrı kesicilerdir. Hem ağrınızı keserler hem de anti enflamatuar etki dediğimiz ödemi azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca enfeksiyon kontrolü için verilen antibiyotiğinizi de mutlaka düzenli ve sonuna kadar kullanın. Bu arada devamlı bir rahatsızlığınız için kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları da kullanmaya devam edin.
 6. 4. günden sonra memenizin açık kalan bölgelerine nemlendirici bir krem ile yumuşak masaj yapabilirsiniz: Bu ödemin daha çabuk atılmasını sağlar. Ayrıca dokuların birbirine kaynamasını ve memenin şekil almasını hızlandırır.
 7. Ameliyattan sonra 1 ay sporcu sütyeni tercih edin: Sporcu sütyeni memeyi toparlayarak hareket esnasında sallanmasını engeller. Bu sayede yaranın iyileşmesi zorlaşmamış olur. Balen ya da dantel sütyen süsleri hem yeni ameliyat olan memede ağrıya neden olur ve şekillenmenin sıkıntılı olmasına neden olur.
 8. Banyoda ilk hafta çok sıcak su tercih etmeyin: Sıcak su ödemi arttırır, yara iyileşmesini geciktirir.
 9. Ağır eşyaları kaldırmaktan kaçının: Kol ve göğüs kaslarınızı aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız, bunları yapmakta ısrar ederseniz göğüs bölgenizde bir nevi travma oluşacaktır. Bu da ilk 1 aylık sürede silikon çevresinde oluşan kapsülü negatif yönde etkileyen bir durumdur. Ayrıca iz genişlemesine sebep olabilir. Bu hareketlere örnek, ağır yük kaldırma, yüksek raflardan ağır eşyaların alınması gibi.
 10. Ameliyattan sonra 1 ay ağır spordan, 2 ay solaryum ve saunadan uzak durun: Özellikle kol sporları yapılırken silikonun yerleştirildiği bölgede ilk 1 ay içinde yara henüz taze olduğundan travmaya uğrayabilir. Meme küçültmede kesi bölgesi daha fazla olduğundan taze yara kısımlarında gerilme olması izlerin genişlemesine neden olur. Bu nedenlerle ilk 1 ay ağır spor yapılmamalıdır. Yürüyüş yapabilirsiniz. Sauna, solaryum ve hamam gibi sıcak ortamlar iyileşme sürecindeki dokularda ödeme sebep olur.

Sonuç olarak; meme estetiği ameliyatınız çok iyi geçse bile siz bazı kurallara uymazsanız sonuçlar olması gerektiği kadar iyi olmayabilir. Çünkü bu kurallar yılların deneyimi ile ortaya çıkmıştır.

PAYLAŞ

153 YORUMLAR

 1. Merhaba defne hanimmcim ben 4 gün evvel göğüs büyütme Ameliyati oldum
  Karnimda ve vajina bölgemde şişlik var geçer mi acaba ne zaman geçer ne yapmam gerekir

  • Merhaba, nadirde olsa meme bölgesindeki ödemler özellikle zayıf kişlerde yerçekimi etkisiyle karna inebilir eğer sizinki de ameliyata bağlı bir şişlikse 1-2 haftada geçer.

 2. Merhabalar, 2 hafta önce meme dikleştirme ameliyatı oldum, ağrılarım tam anlamıyla geçmedi, iğneler batıyor gibi sızılarım var. Sadece sağ göğsümde ağrı ve iğne batmaları yaşıyorum, Bunlar normal midir?

 3. Merhaba doktor hanım. 21 yaşındayım, sigara kullanıyorum.tip2 şeker hastalığı başlangıcı var. Göğüslerim çok sarktı ve çatlak oluştu ve büyük. Küçültme amelyatı olunca çatlaklar gider mi? Ücret ne kadar. Ve yaşımdan dolayı izlerin iğleşmesi yaşlı bir bayana göre hızlı olur mu? Bekarım çocuğum olunca emzirebilir miyim? Eşimden ve ailemden gizlemeyi düşünüyorum izlerden dolayı anlaşılır mı?

 4. Iyi gunler doktor hanim bende meme kucultme amaliyati olmak istiyorum ama aynı zamanda çalışıyorum da ise ne zaman dönebilirim bide ameliyat izleri nasıl oluyor derinliği felan belirginliği nasıl oluyor göğüslerim aşırı büyük değil sadece estetik amaçlı olmak istiyorum fiyat hakkında da bilgi verebilirmisinzi

 5. Merhaba Bende meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum fiyatı nedir ayrıca ameliyat olduğum gün hastaneden cikmam mümkün mü 3 yaşında kızım var yalnız bırakmak istemiyorum

 6. Merhaba Doktor hanım ben 7 hafta önce meme küçültme estetiği oldum herşey çok güzeldi 3.hafta şişlikler indi meme şekil aldı çok mutluyken 4.Haftadan sonra memelerde büyüme oldu sanki hiç ameliyat olmamış gibiyim tabi bu arada 4 kilo kadar aldım bu durum kilo almak la alakalı bi durumudur yoksa başka bi sebebi olabilirmi?

  • Merhaba, ameliyat öncesi ve sonrası hatta ameliyatın kendisini bilmediğim için sorunuzu cevaplamam çok zor. Bu konuda doktorunuzla konuşmalısınız.

 7. Merhaba hocam 31 yasındayım goguslerımı kucultmek ıstıyorum amelıyattan sonra aynı gun taburcu olabılme ıhtımalı varmı bıde sıgara kullanıyorum amelıyat sonra ıcmemek sartmı

 8. Merhaba Doktor hanım, 4 ay önce kız kardeşim meme küçülme ameliyatı oldu. İyi gibiydi fakat aniden bir yara oluşup iltihap akmaya başladı. Sizce nedeni ne olabilir ? Antibiyotik iki tane ayrı ayrı kullanıyor ama yarası daha da açılma yaptı akıntı hiç kesilmedi ne yapmak gerekir rica etsem bir yol kendi doktoruna bu salgından dolayı ulaşamıyoruz. Sizden ricam bir bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

 9. Merhaba doktor hanım 55 yaşındayım göğüs küçültme amaliyatı olmak istiyorum tip 2 şeker hastasıyım şekerim 200 250 arasi ilaç ve insülin kullanıyorum ameliyat olabilir miyim ayrıca fiyat öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.