Meme yani göğüs ameliyatları çok yaptığımız estetik ameliyatlar. Ameliyat sonrası daha çabuk iyileşme ve iyi sonuç için bilinmesi ve uygulanması gerekli olan bazı hususları maddeler halinde belirteyim istedim. İster meme büyütme isterse meme küçültme ameliyatı olsun;

 1. Günlük hayatınıza kısa sürede dönün: Hastalık modunda uzun süre kalmak iyileşmeyi geciktirir. O yüzden doktorunuzun koyduğu bazı kurallara uymak kaydıyla günlük yaşantınızı sürdürmelisiniz, yatağa bağımlı kalmamanız son derece önemli. Ayrıca hareket kan dolaşımını arttıracağı için iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Bırakın ameliyat bölgesi kendi kendine iyileşsin. Onu sadece travmalardan korumanız yeterli.
 2. Aralıklı olarak göğsünüze buz uygulaması yapın: Soğuk uygulama o bölgedeki ödeme engel olacağı için şişmeyi engeller. Aslında ödem vücudun savunma mekanizmasıdır. Korkulacak birşey değildir. Ama fazla şişerse görüntü olarak rahatsız edici olabilir. Asla kalıcı birşey değildir. İlk 3 gün şişme artar. Üçüncü günden sonrada inmeye başlar.
 3. Yara bölgesi dışında kalan bandajları doktorunuza danışarak çıkartın: Bu bantların yara dudaklarını birleştirme ve yarayı kapatarak enfeksiyona engel olma yararları vardır. Ama gereğinden uzun kalırsa o bölgenin hava almasını engelleyerek iyileşmeyi bozabilir. O yüzden doktorunuzun bantlarla ilgili tavsiyelerine harfiyen uyun.
 4. Vücudunuzu dinleyin: Vücudunuzun size izin verdiği hareketleri yapabilirsiniz. Bunlar günlük işler için yaptığımız hareketlerdir. Giyinme, soyunma, banyo yapma vs. Burada ağrı size yol gösterecektir. Eğer yaptığınız hareket sırasında ağrı hissediyorsanız o hareketi kısıtlamalısınız. Birde yara bölgesinin gerilerek izin genişlememesi için 3-4 ay o bölgeyi çok gerecek, zorlayacak hareketlerden kaçının.
 5. Size verilen reçeteyi kullanın: Ödem azaltıcı ilaçları 15 gün kullanmanızda fayda var. Bunlar antibiyotiğiniz yanında verilen ağrı kesicilerdir. Hem ağrınızı keserler hem de anti enflamatuar etki dediğimiz ödemi azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca enfeksiyon kontrolü için verilen antibiyotiğinizi de mutlaka düzenli ve sonuna kadar kullanın. Bu arada devamlı bir rahatsızlığınız için kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları da kullanmaya devam edin.
 6. 4. günden sonra memenizin açık kalan bölgelerine nemlendirici bir krem ile yumuşak masaj yapabilirsiniz: Bu ödemin daha çabuk atılmasını sağlar. Ayrıca dokuların birbirine kaynamasını ve memenin şekil almasını hızlandırır.
 7. Ameliyattan sonra 1 ay sporcu sütyeni tercih edin: Sporcu sütyeni memeyi toparlayarak hareket esnasında sallanmasını engeller. Bu sayede yaranın iyileşmesi zorlaşmamış olur. Balen ya da dantel sütyen süsleri hem yeni ameliyat olan memede ağrıya neden olur ve şekillenmenin sıkıntılı olmasına neden olur.
 8. Banyoda ilk hafta çok sıcak su tercih etmeyin: Sıcak su ödemi arttırır, yara iyileşmesini geciktirir.
 9. Ağır eşyaları kaldırmaktan kaçının: Kol ve göğüs kaslarınızı aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız, bunları yapmakta ısrar ederseniz göğüs bölgenizde bir nevi travma oluşacaktır. Bu da ilk 1 aylık sürede silikon çevresinde oluşan kapsülü negatif yönde etkileyen bir durumdur. Ayrıca iz genişlemesine sebep olabilir. Bu hareketlere örnek, ağır yük kaldırma, yüksek raflardan ağır eşyaların alınması gibi.
 10. Ameliyattan sonra 1 ay ağır spordan, 2 ay solaryum ve saunadan uzak durun: Özellikle kol sporları yapılırken silikonun yerleştirildiği bölgede ilk 1 ay içinde yara henüz taze olduğundan travmaya uğrayabilir. Meme küçültmede kesi bölgesi daha fazla olduğundan taze yara kısımlarında gerilme olması izlerin genişlemesine neden olur. Bu nedenlerle ilk 1 ay ağır spor yapılmamalıdır. Yürüyüş yapabilirsiniz. Sauna, solaryum ve hamam gibi sıcak ortamlar iyileşme sürecindeki dokularda ödeme sebep olur.

Sonuç olarak; meme estetiği ameliyatınız çok iyi geçse bile siz bazı kurallara uymazsanız sonuçlar olması gerektiği kadar iyi olmayabilir. Çünkü bu kurallar yılların deneyimi ile ortaya çıkmıştır.

16 YORUMLAR

 1. Merhabalar hocam ben meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum çık korkuyorum çok ağrısı oluyor mu? Birde benim sağ kolumun alt kısmında meme aksesuarı var ve biraz büyüdü onu da aldırmak istiyorum sizce sakıncalı mı?

 2. Merhaba hocam ben iki yil once gogus kucultme amaliyati oldum..ama birisini buyuk birakmislar ve cok huzursuz oldum..yeniden amaliyat oldum onu kuculttuler ama sutyen vermedi hic bir sey kullanma birak boylece iyi olsun dedi..
  Sizce ne kadar dogru bu durum

 3. Slm hocam ben 11 Mayıs da küçültme ameliyatı oldum. 3 gün önce oğlum binbin sürerken dengesini kaybederek göğsüme çarptı dikişlerim acıyor, yanıyor arada bı ne yapmalıyım acaba hocam teşekkürler

 4. Meme protezi ameliyatı oldum 2 gün önce korse takılmadı. Doktorum takılmicak korse ile çalışmıyorum diyor. Ne kadar doğru bir yöntem bilemedim sporcu sütyenimi taksam ????

 5. Merhaba. Ben buyutme ameliyati olucam fakat ayni gun cikmam lazim hastaneden. Ayni gun çıkıliyor mu. Birde 3 gun dinlenmek yetrli olacakmi acaba. 3 gunden sonra claiamaya devam edebilecekmiyim

 6. Defne hanım iyi pazarlar. Internette hastalarınıza verdiğiniz yanıtları görünce ben de bir soru sormak istedim. 8 ay önce Uludağ Tıp’ta meme küçültme ameliyatı oldum. Ancak alt kısımlar oval değil de karemsi bir şekilde toplanmış sanırım, görüntü pek estetik değil. Revizyon ameliyatı için erken midir? Şekli tam oturmuş mudur? Yılda 2 kez anestezi almak sıkıntı olur mu? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Revizyon için erken değil derseniz de size muayene olmak isterim. Teşekkürler

  • Merhaba, 8 ay geçtiği için yapılabilir ama bence 1 yıl geçse çok daha doğru olur ve dokular iyice yumuşamış olur. 1 yıl dolunca bana gelin ne yapabiliriz bakalım.

 7. Slm hocam biz iki bayan arkadaşız ben göğüs büyütme istigorum arkadaşımda karın gerdirme yaptırmak ıstiyor ikiz dogum yapti 25 yil önce sarkma ve büzülme var karnında fiyat alabilirmiyiz

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.