dudak dolgunlaştırma

Dudaklarda hangi estetik problemler ile başvuru oluyor

 1. Dudakların ince olması
 2. Dudak üzeri çizgiler
 3. Dudak üzeri lekeler
 4. Dudakta izlere bağlı şekil bozukluğu

En fazla dudak inceliğinden şikayeti olanlar, dudak dolgunlaştırma amacıyla başvuruyorlar. Bazen her iki dudak da ince oluyor. Bazen de üst dudağın alt dudağa nazaran ince olması sorun yaratıyor.

Dudak dolgunlaştırmada nelere dikkat ediyorum ?

 1. Üst dudak şekli, kıvrımları
 2. Dudak kenarlarının belirginliği
 3. Üst dudak ortasındaki iki çıkıntının yüksekliği
 4. Alt dudak köşeleri
 5. Asimetri var mı ?
 6. Burun ve yüz genişliği
 7. Burun ile dudak arası açı
 8. Alt çenenin uzunluğu

dudak anatomisi

Hangi yöntemle dudak dolgunlaştırılabilir ?

 1. Yağ enjeksiyonu: Pek tercih etmiyorum. İşlem sonrası şişme fazla oluyor. Etkisi çabuk geçiyor.
 2. Silikon protezler: Dudak dolgunlaştırıcı olarak tercih etmiyorum. Dudak hareketleri değişiyor. Doğal görünmüyor. Uyumsuz olursa çıkarmak zorunda kalınıyor.
 3. Hyaluronik asit içeren dolgular: En sevdiğim dudak dolgunlaştırma materyeli. Dolgu kalınlığını ve miktarını kişinin ihtiyacına göre belirliyorum. 1 ile 2 yıl kalıcılıkları var. Bu süreyi yapılma aralıkları ve yaş belirliyor. Düzenli yapıldığında çok daha uzun süre kalabiliyor.
 4. Diğer dolgular: Kalıcılıkları fazla ya da kalıcı oldukları söylenen kalıcı dudak dolgusu kesinlikle kullanmıyorum. Çünkü bu maddelerin vücut tarafından reddi ve enfeksiyonuna çok rastlanıyor. Görüntü de doğal olmuyor.

Dudak Dolgusu Uygulama tekniği

Dudak kenarları belirsiz ise dudak dolgusu ile önce onlar düzeltilir. Sonra dudak kası içine dolgunlaştırma amaçlı dolgu uygulanır. 40 yaş üstü kişiler de mutlaka ağız köşeleri de kontrol edilir. Gerekiyorsa o bölgeler de desteklenir. Dudak dolgusu sonrası masaj ile dolgunun düzenli yayılımı sağlanır. Doğal dudak dolgusu görüntüsü oluşur.

Dudak üzeri çizgiler en sık 40 yaş üzeri bayanlarda rastladığımız bir durumdur. Cilt yapısı kuru olanlarda ve sigara içenlerde daha erken yaşlarda da oluşabilir.

 1. Eğer çizgiler derin değilse ve elle düzeltilebiliyorsa az miktarda botoksun faydası olur.
 2. Eğer çizgiler derin değil ama elle düzeltilemiyorsa ince dolgular faydalı olur.
 3. Eğer çizgiler derinse o zaman derinin üst tabakasını sıyırarak deriyi inceltecek yöntemler yani dermabrazyon tercih edilir. Bu işlem kışın yapılır. Çok iyi güneşten korunma gerektirir.

Cildinde leke olmasına yatkın kişilerde hamilelik, süt verme döneminde ya da sir ağda tarzı girişimlerden sonra dudak üzeri lekelenme oluşur.

 1. Yüzeyel lekeler kimyasal peeling ve leke açıcı ürünlerin kullanımı ile giderilebilir
 2. Derin lekelerde dermabrazyon ve sonrası leke açıcı ürünlerin kullanımı tercih edilebilir.

Çoğunlukla çocukken geçirilen bazı kazalar sonrası oluşan dudak yaralanmalarının izleri bazen dikilmediğinden bazen de dudak büyümesi devam ettiğinden dudakta şekil bozukluğuna neden olur. Bu şekil bozukluğu doku fazlalığı ya da eksikliği tarzındadır.

Bunların düzeltilmesi için yapılan işlemler;

 1. Fazla dokunun alınması
 2. Dudak çöküntüsünün dolgu ile doldurulması
 3. Dudağın diğer dokuları kullanılarak eksikliğin tamiri

Sonuç olarak; dudak şeklinden memnun olmayan kişiler için bir çok estetik alternatif mevcut. Siz de detaylı bilgi almak isterseniz bizi arayabilirsiniz: 0 533 6921598

2 YORUMLAR

 1. üst dudağım ince alt dudağıma nazaran fakat ben kalıcı bir dudak istiyorum yani 5 6 aylık bir dudak kalıcılığı istemiyorum hiç estetik yok yüzümde nasıl olur onuda bilmiyorum.sokaklarda şişme dudaklılardan da olmak istemiyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • Merhaba, ben kalıcı dudak dolgusu yapmıyorum, ortalama 1 yıl etkili hyaluronik asit içeren dolgu yapıyorum, doğal görünümü ancak bununla sağlamak mümkün.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.