Dudak Dolgusu

 

Dudaklar gençliğin masumiyetin ve dişiliğin ifadesi. Özellikle biz kadınlar için dolgun dudak çok önemli. Ruj sürmek istiyoruz. Rujun rengi kıyafetimize uysun istiyoruz. Bazen de ruj sürmeden de belirgin dolgun dudaklar istiyoruz. Yaşımız ilerledikçe incelen dudaklarımızı kalemle büyütmeye çalışıyoruz. Dudaklarımız kırışmasını istemiyoruz, en sevmediğimiz de bu kırışıklar içine kaçan rujlar. Bu durum makyajın keyfini kaçırıyor.

Dudak dolgusu nedir ?

Doğuştan dudakları ince olan veya yaşın ilerlemesi sonucu incelen ve bu incelikten mutsuz olan kişilere, dudaklarını dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yönteme ve bu işlemde kullanılan malzemelere dudak dolgusu denir. En çok kullanılan malzeme hyaluronik asittir.

Dudak dolgusu niçin kullanılır

Biz estetik cerrahlar dudak estetiği için en çok geçici dudak dolgusu kullanıyoruz. Dolguların içeriği hyaluronik asit dediğimiz insan derisinin yapısında da bulunan bir madde. Yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması azaldığı için cilt esnekliği kaybı oluyor. Bu, su tutan bir molekül. İnsan vücudu ile son derece uyumlu. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde eriyip gidiyor. Her hyaluronik asit içeren dolgu tamamen güvenilirdir diyemeyiz. Üreten firmanın kalitesi de önemli. Her sektörde de olduğu gibi kalite değişken bir kavram ama vücuda enjekte edilecek bir madde de kalite en önemli tercih sebebi olmalı bence. Yıllardır en kaliteli dolguları kullanıyorum. Bu konuda ödün vermek de istemiyorum. Genellikle 1 ml’lik enjektörlerde bulunan dolguların, bazı firmalarca 0,5 cc’lik enjektörlerde olanları da var. Benim ilk uygulamada tercihim 1 ml olanıdır. Takip eden uygulamalarda 0,5 cc’lik olan kullanılabilir.

Dudak dolgusu herkeste aynı standart yerlere yapılmaz. Mesela bazı insanların üst dudak kıvrımları çok belirsizdir. Öncelikle onlar belirginleştirilir. Bazı kişilerde ağız kenarı aşağı doğrudur. O desteklenir. Bazısının dudağın kırmızı olan kısmı belirsizdir. Ağırlıklı o bölgeye yapılır. Bu arada yaş faktörü ve renkler, zevkler de mutlaka dikkate alınır. Estetik bir görünüm sağlamak gerekir.

Dolguların kalınlıkları değişkendir.  Dudak çizgileri ve kenarın belirginleştirilmesi için en uygun dudak dolgusu orta kalınlıkta ve elastikiyeti olanlardır. Böylece dudak fonksiyonları korunmuş olur. Doğallıktan uzaklaşmamış oluruz. Özellikle 40 yaş üstü bayanlarda tercihim bu tarz dolgular oluyor. Çoğunlukla amacımız dudağı dolgunlaştırmaktan çok restore etmek. Daha kalın dolguları da dudağın etli kısmının dolgunlaştırılmasında tercih ediyorum.

Dudak dolgusu uygulama süreci

Dudak dolgusu uygulaması 5 dakikalık bir işlem ama uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları bence çok önem arz ediyor. Lokal anestezik enjeksiyon tercih etmiyorum çünkü bu dudakta daha çok şişmeye neden oluyor. Lokal anestezik krem kullanıyorum. İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması çok önemli. Hem şişlik oluşmaması hem de kanamanın çabuk durması için. Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun dağıtılması dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlar. Akabinde dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir. Dudak dolgularının en güzel taraflarından biri sonucun hemen görülmesidir. Botoks uygulamasında sonuçların görülmesi birkaç gün sonra olmasına rağmen dudak dolgusu hemen kendini gösterir. Bu yüzden dolgu yaptıran kişi beklediği mutluluğa hemen kavuşur. Birçok hastamdan aldığım geri bildirime göre çevrelerindeki insanlar onlardaki değişimi görerek “ sen gençleşmişsin, güzelleşmişsin “ dediklerini ifade ediyorlar.

Buraya kadar anlattıklarımın çoğu bilinen şeyler. Şimdi gelelim sık sorulara ve problemlere;

1- Geçici dudak dolgusu vücutta ne kadar kalır? Kalıcısı yok mu?

Dolguların vücutta kalma süresi markaya, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişkendir. Her uygulama sırasında bir miktar kalır. Böylece uygulama süresi uzar. Uygulama genellikle 8 ile 12 ayda bir tekrar edilmelidir. Birkaç yıl öncesine kadar kalıcı dolgular kullanılıyordu. Ben bunları hiç kullanmadım. Çünkü doku arasına kalıcı bir madde konmasını doğru bulmuyorum. Bir yan etki olduğunda veya yaptırmaktan pişman olduğunuzda çıkartma imkanı kalması lazım. Kalıcı erimeyen dolguları tercih etmeyin derim. Çünkü bunlar sıklıkla dudakta enfeksiyon, alerji ve şekil bozukluklarına yol açıyor. Apseye sebep olmuş dolgu uygulamalarına bile rastladım. Üstelik bir kere yaptırdıktan sonra geri dönüş de yok. Benim için sadece dudak dolgusu için değil yaptığım bütün uygulama ve ameliyatlarda en önemli şey hastanın güvenliğidir. Zaten tıbbın atası sayılan Hipokrat’ın biz doktorlara en büyük öğüdü “önce zarar verme”  sözüdür. Ben de bu ilke ışığında hastalarıma uygulama yaparken, öncelikle sağlıkları daha kötüye gider mi sorusunu kendime sorarım. Daha sonra bu işlem hastamı önceki halinden daha iyi yapar mı diye düşürüm. Hastamın vakit ve nakit kaybetmesini asla istemem.

2- Bana ne kadar dudak dolgunlaştırıcı gerekir?

Dudak uygulamalarında genellikle 0,5 ile 2 ml arası yapılır. Dudağın uzunluğu, inceliği ve her ikisine de yapılıp yapılmamasına göre gerekli miktar değişir. Eğer iki tüp uygulamak gerekiyorsa 1 hafta ara ile iki seanslı dudak dolgusu uygulanması daha uygun ve kontrollü olur.

3- Dudağımdaki asimetri düzelir mi?

Birçok kişinin dudakları tamamen simetrik değildir. Bilhassa da sigara içenlerin. Çoğu kişi de bunun farkında değildir. Uygulama öncesi gözlem önemlidir. Bu durum dikkate alınarak uygulama yapılmalı. Genellikle ince olan tarafı tamamen doldurmak bazen çok zordur. Bu uygulamaların 2 seans şeklinde yapılması en doğrusudur.

4- Yağ enjeksiyonu dudakta dudak dolgusundan daha mı kalıcı?

Bunun için kesin böyledir diyemeyiz. Çünkü yağ dokusunun da büyük bir kısmı erir. Hele birde yapılan yer dudak gibi hareketli bir bölge ise. Yağ enjeksiyonunu isteyen hastalara dudağın etli kısmında tercih ediyorum. Keza bu bölgede dolgunluk sağlamak için iyi bir materyal. Fakat dudak çizgisinde yapılan uygulamalar sıkıntılı olabilir. Bu nedenle pek tercih etmiyorum. Dudak yağ dokusu olmadığını düşünürsek bu konuda haksız olmadığımı söyleyebiliriz. Hücreler arasındaki dokuda normalde bulunan molekülün yani hyalüronik asit içeren dudak dolgusu enjeksiyonu uygun miktarlarda ve uygun teknikte yapıldığında daha doğal görünüm sağlar.

5- Dudak dolgusu yaptırdığım belli olur mu?

Bazı hastalarım dudak dolgusu yaptırdığı fark edilsin isterken bazıları da istemezler. Hatta çoğunluğu istemiyor. Diyeceksiniz ki madem belli olsun istenmiyorsa böyle bir işlem neden yaptırılıyor. Cevap basit. Herkes güzel görünmek ister ama bunun doğal bir güzellik olduğunun düşünülmesini arzu eder. Eskiden standart bir model yapılırdı. Birbirine benzeyen kadınlar ortalığı doldurmuştu. Günümüzde moda doğal görünümlü olmak. Ben eskiden beri doğal görünüm taraftarıyımdır. Kişiye özgü planlamalar yaparım. Herkesin dudak yapısı, sosyal konumu, makyaj yapma tarzı, burun-dudak ilişkisi, beklentisi, çene biçimi farklıdır. Bu yüzden kişinin yüz yapısına uygun bir dudak dolgusu, yüzün diğer parçalarıyla orantılı olacak şekilde yapılırsa en güzel sonuç alınır. Tabi sadece dolgu ile yetinmemek gerekir. Kişinin ihtiyacına göre botoks uygulaması, mezoterapi,cilt bakımı vs. uygulamalarla desteklenmelidir. Dudak dolgusu yaptırdığı belli olsun isteyen hastalarım da oluyor tabi ki. Doğal görünümden yana olmama rağmen bu işlemin kişiye mutluluk vermesi gereken bir işlem olduğunun bilincindeyim. Eğer kişi yaptırdığı işlemin çevresi tarafından fark edilerek takdir görme arzusundaysa, bana düşen hastamın isteğine saygı duymaktır. Yine “ önce zarar verme “ ilkesine bağlı kalarak hastamın işlemini yaparım.

6- Dudak dolgusu dudağımda his kaybına yol açar mı?

Eskiden yapılan kalıcı dolgular doku arasında bir yer kaplayarak çevre dokulara baskı yapardı. Sanırım bazı duyu sinirlerine de baskı yaparak dudakta his bozukluklarına neden olabiliyorlardı. Günümüzde kullanılan hyaluronik asit içerikli dolgular doku içinde yer kaplamak yerine diffüz bir şekilde dağıldıkları için sinirlere bir etkileri yoktur. Dolayısı ile dudağın hislerinde bir bozulma olmaz. Ayrıca bazı hastaların korktuğu gibi mimik bozukluğuna da yol açmaz.

7- Dudak dolgusunun yan etkileri var mı?

Hyaluronik asidin bir yan etkisi yoktur. Zaten vücutta var olan ve FDA tarafından da onaylanmış bir ürün ve işlemdir : Bazen iğnenin girdiği yerde hafif kızarıklık ve daha da nadir olmak üzere morluk meydana gelebilir. Bu lezyonlar 2-3 günde iz bırakmadan iyileşir.

8- Dudak dolgusuna kaç yaşında başlamak gerekir?

Dudak dolgusu yaptırmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Çünkü gecikilirse ciltte kalıcı kırışmalar meydana gelir. Bunları tedavi etmek korumaktan daha zordur. Tabi ki 16 yaşında başlansın demek istemiyorum ama doktorunuzla görüşerek sizin için uygun zamanı belirlemek gerekir.

9- Dudak büyütme yaptırmaya karar verdim. Nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle işlem yaptıracağınız kişinin uzman olduğundan emin olmalısınız. Dolgu işlemi yaptırmadan önce size uygulanacak dolgu materyalinin kutusunu görmeyi isteyin. Yukarıda linkini verdiğim FDA onay listesinde var olan ürünlerin uygulanmasını sağlayın. Dudak dolgusu fiyatları için bizi arayabilirsiniz.

 

100 YORUMLAR

 1. merhabalar , dudak dolgusu yaptırdım 2 aydır en az 5defa dolgu enjekte edildi ama dudağımda dolgu kalmıyor ilk gün fark oluyor ve bir hafta içinde dolgu kayboluyor bunun sebebini öğrenebilir miyim ? teşekkürler

 2. Merhaba Ben Australia dayim gelmek cok isterim size masaj yaparak sizce sisik gecermi dudagimin biyik kismi
  Yada Ne zaman gecer cok kotu duruyor cunku burdaki doctor gececegini soyledi 6 hafta oldu gecmedi

 3. Merhaba Ben 6 hafta once Dudak dolgusu yaptim jadoure markasi memnun kalmadim dudagimin biyik kismi sis durumda ve eritmeyide tavsiye eymiyorlar Ne yaparsam bu siskinlik gecer bana yatdimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

 4. Merhaba Defne Hanım, yaptırmayı istediğim 3 işlem var. Göğüs dikleştirme, üst dudağımı alt dudağımla eşitleyecek kadar dolgu ve burun küçültme (daha doğrusu geniş olan burnumu daraltma). Bu işlemlerle ilgili ortalama bir fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen ? Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Merhabalar ben fiyat soruyorum size ve genelde 2 ayda eridi diyorlar ne kadar doğru bu? Ödeme çeşitleri neler acaba öğrenciyim de benim için önemli. Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.

  • Merhaba, dolgunun 2 ayda erimesi mümkün değil. Ortalama 18 ay en az 12 ay gider. İnsan yeni haline hemen alıştığı için öncesini unutup yeni halinin de küçük gelmesi durumu olabilir. 1 ml dudak dolgusu … TL

 6. Mrb defne hanım, dudaklarıma dolgu yaptırdım bır sene oldkdan bır defa daha yaptırdım bıyık kısmıs cok şiş hıc memnun degılım 5ay oluo radyofrekansla erır dedıler daha beter şiştı napıcam bılmıyorum coo mutsuzm

 7. merhaba dolgu yaptıralı yaklaşık 5 gün oldu gayet memnunum ,sadece alt dudağım sağ tarafı sol tarafına göre daha boş kaldı.. masajla yayılabilir mi? dolgu artık donmuş mudur artık masaj yapmak için geç mi? tşklerr

 8. Merhabalar Defne hanım, ben bir yerde dudak dolgusu yaptırdım,1 ml ile. Fakat üst dudağım önden ve yandan bakıldığında daha şiş duruyor ve doğal durmuyor. Acaba bu normal mi? Fotoğrafını göndersem yardımcı olur musunuz lütfen? Şimdiden teşekkürler.

 9. İyi günler defne hanım 1 ml dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ki dudaklarım için yeterli olduğunu pek sanmıyorum ama fiyat bilgisi için meil le iletişime geçebilirmiyiz?

 10. Merhabalar,
  Ben de kalici dolgu var ve maalesef yapildigi ilk gunden beri hic sevemedim ve cok pismanim. Bunu cikarabilme ya da seklini duzeltme imkanimiz olabilr mi benim sorum budur.

 11. Merhaba defne hanım bir tanıdığımın dudakları çok dolgun ve önceden böyle değildi ( çok ince değildi ama dolgunda değildi ) nane yağı olan bir karışım kullandığını ve 1 2 ay kullanınca artık dudaklar dolgun kalıyor diyordu sizce doğru olabilir mi ? değilse söyleyin lütfen boş yere aylarca ümit etmek istemem …

 12. Mrb defne hanım ben ilk defa dudak dolgusu yaptırmayı düşünüyorum ama tereddütlerim var internetten cok araştırdım fakat bu soruma cvp alamadım evliyim öpüşmede his kaybı yaşanırmı ve karşı taraf dudakta bi sertlik hissedermi

 13. Merhaba doktor hanım ,
  İki gün önce dudak dolgusu yaptırdım ilk gün dolgunluk vardı ama şimdi dudaklarım eski halinde hiç bir değişiklik yok.
  Sebebi nedir sizce?
  Tesekkürler

 14. Dudak dolgusu yaptırdım ama fazla şiş şişliği nasıl geçirebilirim yada dolgudan nasıl kurtulabilirim.sıcak komplex ve masaj işe yarar mı? 🙁

SORU SOR