1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 12 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,08.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

226 YORUMLAR

 1. Merhaba ben gummy smile görüntüm için botoks yaptırdım 10 gün kadar önce ama aşırı rahatsızım görüntümden dişlerim görünmüyor gülünce resmen. Botoksun etkisini azaltmak için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun. Sürekli gülerek kaslarımı çalıştırıyorum bu işe yarar mı? Bir de internette botoks etki süresi olarak 4-6 ay yazıyor. Ama bu dudak çevresi oldugundan ve kaslar daha çok çalıştıgından daha kısa sürede etkisini azaltma gibi bir ihtimal var mı? Ne kadar sürede geçer sizce detaylı bilgi verebilir misiniz rica etsem?

 2. Meraba ben kaşımın üstüne botoks yaptırdım 2 saat sonra gözlerim şişmeye başladı daha öncede gözaltı ışık dolgusu yaptırmıştım on da da gözlerim alışırı şişmişti ve 10 gün sonra indi bu kadar ödem olması normal mi sizce

 3. Hocam merhabalar ben 3 ay önce dermotoloji doktoruna botoks yaptırdım sol üst kapağımda yaptırmadan öncede çok hafif düşüklük vardı.yaptırdıktan sonra iyice düştü 3 ay geçmesine rağmen düzelme birazda olsa var ama şikayetlerim geçmedi..bu durum kalıcı bi hasar bırakırmı..endişelenmeye başladım..göz doktoru arkadaşım 4 buçuk ayda anca düzeleceğini düzelmezsa 6 aydan sonra operasyonla düzelteceğini söyledi ama çok endişeliyim..3 aydır huzurum kalmadı..bundan öncede 1 kez yaptırmıştım.hiç böyle bi şikayetim olmadı…36 yaşındayım..aydınlatırsanız sevinirim.

  • Botoksun tüm etkileri en geç 6 ayda geçer. Göz kapağı düşmesi çok seyrek % 1-2 gibi görülür ve o da geçicidir. Çoğunlukla 1-2 ayda geçmiş olur. Ancak sizin zaten düşük olan kapağınıza bu sorun denk geldiği için daha fazla sorun yaşamışsınız diye düşünüyorum. Ama bu da geçici ve kalacak olan sadece eski düşüklüğünüz.

 4. Merhaba, 2 hafta önce botoks yaptırdım, 2 gün önce de kontrolü yapıldı. Sol üst göz kapağında belirgin bir düşüş oldu. Nasıl giderebilirim? Damla ismi rica edebilir miyim? Geçici bir durumdur değil mi? Durumdan ötürü dışarı bile çıkmak istemiyorum. Tedavi edici bir şeyler önerirseniz çok sevinirim. Sevgiler..

  • Merhaba, göz kapağında düşme nadir de olsa görülüyor, genelde 1-2 ayda geçiyor. Merak etmeyin. Damlayı reçetesiz ve sizi görmeden tavsiye etmem doğru olmaz. Eminim doktorunuz yardımcı olacaktır.

 5. merhaba ben yaklaşık 7 saat önce hayatımda ilkkez botoks yaptırdım sol şakaktaki iğne yerinde minik bir morarma oldu bu normal diye biliyorum. fakat şakak bölgemden kulağımın üstüne doğru bir ağrı oluyor sadece sol tarafımda oluyor yani tek taraflı normalmidir ? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 6. Iyi akşamlar hocam,bugün 15 gün önce yapılan botox için rutüş yapıldı,benim sorum bu sebepten değil ama adet için ağrı kesici ilaç almam lazım botox yapılalı henüz 12 saat oldu,bir sıkıntı olur mu,örneğin minoset plus ve majezik var evde içsem herhangi bir etki azaltma ya da arttırmaya sebebiyet verir mi

  • Merhaba hocam benim kaz ayağı bölgesinin biraZ daha dışına saç dibine yakın botoks yapıldı 4 gün sonrasında şakaklarımda ve burun kenarlarıma doğru gerilme yaşadım ve yüzümün birçok yerinde seyirme başladı çenemin sağ tarafında da gerilme var dudak kaslarımda zayıfladı 1 buçuk ay geçti şikayetlerim günden güne artıyor bu durum geçer mi yapılan bölge yanlış mı oraya botoks yapılır mı çaresizim yardımcı olun ne olur

 7. Merhaba hocam. Ben daha 20 yaşıma yeni girdim ama şimdiden 4 5 tane alın çizgim var ve küçüklüğümden beri kaşlarım düşük. Botoksla kaşlarım yanlara doğru gerilip uzayıp kaşlarım kalkarmı? Gerçekten saçlarımı bağladığımda çok rahatlıyorum yüzüm gözlerim geriliyor. Birde göz altındaki kırışıklığada botoks yapıldığında gözler badem göz şekline giriyormu? Çok merak ediyorum başka bir işlem mi benim istediğimi yapar yoksa. Teşekkürler şimdiden 😊

 8. Hocam bir arkadaşım 3 gün önce yüz terlemesi için Botox yaptırdı, yani alnı, dudak burun çevresi vs ve o gündem beri geçmeyen başın tepesinde ağrı var. Birde sol tarafından başından aşağa sanki kaynar su dökülmüş gibi bir tarafına zayıflık girdi ve bir kaç saat içnde sol kolda uyuşma zayıflık oldu bu normalidir? Alnındaki Botox u yaptırırken bir iğnesinde sol kafasının orta yerine kadar sıvının gittiği hissetmiş, acaba yalnızlıkla Botox beyne gitmesin mi?

 9. Hocam merhaba 25 yaşındayım gözlerimde düşüklük var biraz. Ameliyat olmak istemiyorm botoksla göz şeklim biraz yukarı veya yana doğru kalkar mı? Öncesinde de 2 kez botoks yaptırdım kaşlarım kalksın dedim ama şeytan kaş yaptılar ben düz şekilde kalksın istiyodum. Siz düz şekilde kaldırabılır mısınız

 10. merhaba Dr hanım..İstanbul’da yaşıyorum ama botoks için izmir”e gelip gidiyorum.Fakat üç gün öne izmir”e geldiğimde botoks yaptırdım ve bu sefer içmide bazı tedirginlikler oluştu.Çünkü botokstan yarım saat sonra yüzüme vitamin gençlik iğneleri yapıldı.Bu esnada yüzüme krem vs sürüldü ve dokonuldu.Peki madem ikisinin aynı gün peş peşe yapılmasında sakınca yoksa neden tüm sitelerde botoks sonrası bir kaç saat uzanıp yatılmaması,yüze temas edilmemesi gerektiği yazılmakta? vereceğiniz cvp için şimdiden çok teşekkür ederim..

  • Merhaba, birden fazla işlem yapılacaksa ben en son botoksu uygulamayı tercih ediyorum. Sizin 3 gün geçtiğine göre artık bir sorun yaşamazsınız.

 11. Merhaba Defne hanım 15 gün önce çiğneme kasıma uzaman plastik cerrah tarafından botox yaptırdım.işlem sırasında bir sikayetım olmadı.ancak ertesı gün uyandıgımda sağ tarafta iğne giriş yerinde morarma olmustu 5 gün sonra geçti.işlemden sonra bir kaç gün grip gibi halsilik genel bir yorgunluk hissi oldu 4. Gün gecti Benim şikayetim Her iki işlem tarafımda sızlama ve ağrı devam ediyor.Agrı batma tarzında oluyor ve kasın yüzeyi boyunca sızlama gibi sıcak bir his hissediyorum soğuk uygulama yaptığımda rahatlıyor.sizce masster kasındakı 15 gündür devam eden sızlama ve agrı bu agrının şakaklara uzanması tüm bunlar neden olabilir?
  diğer sorum damara denk geldiyse yanlıslıkla damar içine botulinum toksini gitmiş ve kan yoluyla baska bir yere giderek vucudumun babska bir bölümüne zarar vermiş olabilirmi?
  Diğer bir sorumda botulinum toksini vucuda yapıldıktan sonra vucuttan hızlıca atılması için ne yapabilirim acıkcası ben bir an önce vucudumdan cıkmasını ümit ediyorum 15 gün gecmesine ragmen yuzumdeki sızlama agrı beni huzursuz etti keske hiç yaptırmasaydım dedim.

  • Merhaba, iğne giriş yerindeki morluk haricindeki şikayetleriniz botoksun direk yan etkisi değil. Muhtemelen kasınızdaki kasılma değişikliğinden dolayı oluşan uyum süreci. Damara gelme, kanla yayılma diye birşey olmaz. Rahat olun geçer diye düşünüyorum.

 12. Merhabalar defne hanım,üst göz kapağı düşüklüğüm var,28 yaşındayım genetik,bir doktora göründüm botoks önerdi tavsiye edilir mi sizce

 13. Botokstan sonra alnımda kaşımın üzerinde morluk kaldı.geçer diye bekliyorum ama botoksun etkisi o geçti o geçmedi.nasıl iyileştiririm bu morluğu.kalıcak diye kotkuyorum

   • Botoks yapıldığında böyle değildi.kaşımın üzerinde vurulan kısım hep sanki biraz fazla şişmiş gibi geliyordu ama atkadaşlar normal dedi.aralıkta yaptırdım botoxu.o arada morluk belkide vardı ama ben anlayamadım.nisan ayında ciddi morarma başladı.lekelenme mi yoksa morarma mı onu da anlamış değilim.şimdi yazın bir resim çekiniyorum alnımda kaşımın ortası mor.bunun sebebi botoks mu😔 keşke yaptırmasaydım zaten 3ay ya durdu ya durmadı

 14. Merhaba benim kardeşim 11 yaşında 6 ay önce göz kayması şikayetiyle doktora gittik 3 ay göz kapaması verdi ama daha da ilerledi sonrasında göz sinir felci olduğundan botoks yapıldı ama 1 ay sonra bu durum tekrarladı tekrardan hastaneye gittiğimizde bize herhangi bir açıklama yapmadan 4 ay sonrasına botoks günü verildi bu arada ilerleme ihtimalı var bu kadar Aralık verilmesinin sebebi nedir acaba botoksun belli bir Aralıkta mı yapılması gerekiyor

 15. Botoks sonrası gözaltılarında şişlik ve morluk oluştu:dolgu yaptırmışım gibi önce anlamadım ışığın yönüne göre daha çok fark ediliyor.üç ay oldu çok az azalma oldu;botoksa mı bağlıdır.kimyasal pleelinğ bunda etkisi olmuşumdur.teşekkür ederim

 16. Merhaba yaklaşık 3 hafta önce cildiye uzmanı doktora botoks yaptırdım .Bir ay olmadan alın üst ve orta çizgiler belirginleşmeye başladı.Rahat bir şekilde kaşlarımi catmaya ve yukarı kaldırmaya basladim.Etki süresinin bu kadar kısa olması normal mi? İlk botoks uygulamasından 1 hafta sonra rötuş için de yapılmışti.Buna ragmen çok erken etkisini yitirdi..

 17. Hocam ayni klinikte 2 defa farkli foktorlara botoks yaptırdım.hafif baş ağrısı olmuştu sonra geçti. Bir hafta önce baska bir klinikte baska bir doktora botoks uygulaması yaptırdım. Yarim saat sonra inanilmaz bir baş ağrısı ardından migren ağrısı gibi kusma ve 2 gün serumla ayağa kalktım.kontrole gittikten sonrada ufak dokunuşlarla düzeltme yaptı dr. Yine baş ağrısı kusma yine yatıyorum 24 saattir. Bu şikayetlerin sebebi botoks olabilir mi?

  • Nadir de olsa botoks sonrası baş ağrısı görülebilir ama kusma şikayetine ilk defa rastlıyorum. Bu esnada soğuk algınlığı vs var mı acaba?

 18. Defne hanım merhaba ☀️ 2 ay önce göz altlarıma, alın kaş arası ve kaz ayaklarına botoks yapıldı..bu işlemle birlikte göz altlarım morardı torbalaştı ve hatta kırıştı
  Ne kullandıysam da geçmedi.. Sanırım ya damara ya da sinire geldi enjeksiyon
  Dr hiç ilgilenmediği gibi bir de altın iğne yaptı daha beter oldum
  Yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim

   • Hocam merhaba burun kanatlarımın açılması beni rahatsız ettiği için botoks işilemi sırasında ufak olarak doktorum oraya da uyguladı ama şuan eski güzel gülüşüm gitti 1 hafta oldu. Bu çirkin görüntü daha da artacak mı etkisinin azalması ve eski haline dönmem ne kadar sürer ve bu süreyi nasıl kısaltabilirim? Sigara gibi zararlı alışkanlıklar bu süreyi kısaltır mı? Yahut mezoterapi? Ya da devamlı gülerek o bölgeyi çalışmaya zorlamam? Ve bir sorum daha olacak collogen takviyesi aldım şuan başlarsam botoks süresi uzar ya da kısalır mı? Bir de üzgün ağızlara da yapılan bir işlemmiş botoks acaba eski haline gelmesini beklemektense ağız kenarlarıma da yaptırarak bu sıkıntımdan kurtulabilir miyim şuan dudak üstüm resmen pasif halde dünyaya küstüm.Umarım umut olacak güzel cevaplarla dönersiniz teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 19. Merhaba hocam botox yaptırdım baş ağrısı çok var ve kaz ayağında elledigimde derinin altında su sesi var culk culk diye ses var herhangi bir sorun olur mu yaptıran kişi sorun olmaz dedi ama size sormak istedim

 20. merhaba, duda üstü çizgileri için botox yaptırdım, 5 gün oldu, hem dudağımda hafif bir yukarı kalkma oldu hem de dudak büzme hareketini rahat yapamadığım içim yeme & içme de sıkıntılı bir hal aldı. Bu birkaç haftaya geçer mi? yoksa 6 ay böyle sürecek mi? Teşekkürler.

 21. Merhaba hocam haziran ayında size yazmıştım botokstan sonra kaşım düştü ve kaldırmak için 3 aralıklarla sol kaşıma botoks yaptılar kaldırmak için botoksun etkisi geçmesine rağmen benim kaşımın ne şekli ne düşüklüğü düzeldi.düzelmeyince Ben tekrar şubat ayında sol kaşımı kaldırmak için botoks yaptırdım fakat kaşım hala eski haline dönmedi biyerde okumuştum kasa kusa zamanda sürekli botoks yapılınca kendini korumaya alıp etki etmiyormuş doğru mudur benşm kaşım neden düzelmedi ne ypacağımı şaşırdım lütfen yardımcı olun teşekkürler 🙏

  • Botoksa bağlı tüm istenen ve istenmeyen etkiler 6 ayda geçer. Bence en az 6 ay hiçbir şey yaptırmayın. Bu süre sonunda gelin bakalım.

 22. 3 gün önce botoks yaptırdım alnımda biraz yanma var birde ağırlık hissediyorum kaşlarımı kaldırdığım zaman kalkmıyor zor kaldırıyorum normalmi

 23. Ben 1 hafta önce kaş arama ve masseterlerime botoks yaptırdım.Rütuş için çağırdılar dün tekrar gittim kaş arama tekrar botoks yaptılar 3 saattir bulantı kusmam ve bağırsaklarımda aşırı aktif durumda.Botoksun komplikasyonu olabilir mi ?

 24. Goz kapagi dusmesi, ozel damalarla tedavi edilebilir demissiniz.Nedir bu damla, botoks sonrasi hep ayni goz kapaginda dusme rahatsizligi yasiyorum.

   • Merhaba Dr. Hn. Ben 2 defa dır botoks yaptırıyorum. Şimdi 3 .sü yapılacak. Yaşım 50. Sorunum şu ben ilk yaptırdığım da mükemmel bir görünüme sahip oldum. Çok sevindim. Sonra 2. Nin zamanı geldi ve onu da yaptırdım. Ama son 2 aydır bir gözümde göz kapağı düşüklüğü oldu. Şimdi 3 . Sü yapılacak çok korkuyorum . Botoks un sebep olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım.

    • Merhaba, botoks sonrası % 1-2 ihtimalle göz kapağı düşmesi görülebilir. Geçici bir yan etkidir. Uygulama sonrası 6-7 saat kadar öne eğilmekten kaçınmalı, o bölgeyi ovuşturmamalısınız.

 25. merhaba defne hanim..botoks yaptirdim..14 gun sonra kontrolde doktorum gozleri begenmedim dedi ve kazayaklari ve goz altlarina tekrar yapti…yalniz sabah uyandigimda cok kotu sislik oldu..suan sis bir durumda buz koyuyorum..ne yapmaliyim acil inmesi icin

  • Mrb ben kaz ayagi botoxu yaptirdim fakat yuzumde garip sislikler olustu 2 hafta sonra kontrole gittim tam goz altindaki kasada yapalim doz az gelmiş dedi doktorum tekrar yapti 4 gun gecti ama sisliklerde hicbir drgisiklik olmadigi gibi gozalti torbalanmasi gibi olup oralar kirismaya basladi gulemiyorum herkes noldu yuzune diye soruyor bu etki gecermi yanlis biseymi yapildi bana

 26. Merhabalar Defne Hocam.Öncelikle bizlere bu şekilde ulaşarak yardım ettiğiniz için teşekkürler.Botox sonrası kaş düşüklüğü durumunda önerdiğiniz göz damlası nedir?Doktorum bir damladan bahsetti fakat bulanık görmeye sebep olur dedi.Nedir fikriniz?Bayağı kötü şişlik ve düşüş oldu gözümde.Çok teşekkürler şimdiden.

  • Rica ederim, elimden geleni yapıyorum. Buradan ilaç tavsiye etmem hem yasak hem de sizi görmeden doğru olmaz. Doktorunuzun verdiği ilacı kullanabilirsiniz. Hiçbir şey kullanmasanız da botoksun hem etkisi hem yan etkisi geçicidir.

 27. Merhaba goz kapaği düsuklugüm sebebi ile botox düşünuyordum. Fakat yukarida gordum ki goz kapaginda dusukluge sebep olabiliyormus bu durumda mevcut sorunum dahada bir belirginlesirmi sizden bilgi rica ediyorum.

  • Merhaba, yaş kaç? Göz kapağı düşüklüğüne genelde üst göz kapağı ameliyatı gerekir. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

 28. Merhabalar. Bişi ögrenmek istiyorum.Botox sonrası göz kapagı düşüklügü olabiliyor. Bunun nedeni botoxsun hazırlanış şeklimi yoksa uygulama şeklimi. Damla harici başka bir tedavisi varmıdır

  • Aslında tam olarak nedeni bilinmiyor. Uygulama sonrası 6-8 saat kadar başı öne eğmemek gerekiyor. Çoğunlukla bu kurala uyulmaması sonucu gelişiyor diye düşünülüyor. Hazırlanış ve uygulama standart işlemler çünkü.

 29. merhaba ben üç hafta arayla dudak üstü çizgileri için boroks yaptırdım aradan bir ay geçti ama bir değişikliklik göremiyorum. Doktoruma, Kalıp gibi olmasın az yapın demiştim. Acaba onun için mi hiç bir etki göremedim

 30. Iyı akşamlar defne hanım ben kaş arası alım cızgılerımden şikayetçiyim nasıl gecebilir botox olabilmesi için gelmem mi gerek size

  • Merhaba defne Hn bana yaklaşık 1 ay önce kaz ayakları için botoks yapıldı yalnız biraz dışa doğru yani gözün yan tarafına saç diplerine yakın uygulandı sonrasında yüzümün birçok bölgesinde seyirme şakaklarda da gerilme başladı damarların attığını hissediyorum çenemde yanaklarımda kaşlarımda dudağımın üstünde seyirmeler neden olur çok endişeliyim böyle bir durum uygulama hatasından mıdır geçer mi lütfen yardımcı olun uyuyamıyorum

 31. merhaba ben alın botoksu yaptrdım ama kaş üzerindeki çizgilere yapılamadıgını kas ifadesinin düşeceğini belirtdiler kaş üzerine botoks olmuyormu???

  • Herkese aynı şekilde botoks uygulanmaz. İhtiyacınıza göre karar verilir. Kaş üstünde sorun varsa oraya da yapılabilir. 0 533 6921598 den bilgi alabilirsiniz.

 32. Merhaba defne hanım 23 yaşındayım göz kapağım çok düşük anneminde öyle sanıyorum genetik akşamları kapanacak derecede şiş oluyor tedavisi cerrahi midir bilgi verirseniz sevinirim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.