1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 11 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,27.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

117 YORUMLAR

 1. Defne hmm, merhabalar ;
  5 gün önce, botoks,dolgu,yuz incitici botoksu yaptırdım. Bu uygulamalardan kaç gün sonra microblaidng kas çizdirme işlemi yaptirabilirim ,5/ 6 gün süre yeterli olur mu acaba

 2. merhaba 1 ay önce botox yaptırdım yıllardır yaptordığım doktora ilk kez morarma oldu o morarma yandan gözaltıma yatay biçimde dağıldı ve şişlik oldu ve 1 ay geçmesine rağmen şişlik ve hafif morarma mevcut tek gözümün altı bu şekilde bu morarma ve şişlik bir aydan daha fazla süredemi geçer acaba

 3. Merhaba botoks yaptım ikinci rötuşu da yaptı hala göz çevremde kaz ayakları gülünce görülüyor ve göz torbalarının orda gülünce yeni çizgiler oluştu sebebi nedir

  • Sizi görmeden yorum yapmam ne kadar doğru bilemiyorum ama genel bilgi vereyim. Botoks kaz ayaklarını tamamen sıfırlamak için yapılmaz. Normal durumdayken görülmemesi önemli. Gülünce görülebilir. Fazla yapılırsa mimkisiz bir yüz olacağı gibi diğer yüz bölgelerindeki kaslarla denge bozulur.

 4. merhabalar, 15 gün önce göz çevreme botoks yaptırdım. göz kapağım üstü biraz şiş ve geçmedi doktorum sorduğumda olur geçer zamanla dedi bakalım beklicem. 7-8 gündür bu şekilde göz kapağım hafif şiş ödem gibi çok kötü durmuyor ama. bilgi dönüşü sağlarsanız sevinirim. daha önce de yaptırdım böyle bir sorun yaşamadım.

 5. İyi günler Defne hanım. 27 yaşındayım. Saçlarımı hep üstten gergin yarım şekilde toplarım, gözlerimi ve kaşlarımı daha yukarda gösterdiği için. Göz kapağımı da gözümün üzerinden biraz çektiği için bir de. Bunu saçım açıkken de yakalamak için kaş botoksu düşünüyorum. Yorumların tamamını okudum, düşük bir ihtimal deseniz de çok fazla göz kapağı düşmesi şikayeti gördüm… Sizce ne yapmalı?

  • Merhaba, göz kapağı düşme şikayeti yaşayanlar her yere yazarak çare aradıkları için o kadar çok görünüyor. İşlem sonrası başı öne eğmekten oluyor bu şikayet çoğunlukla. İlk gün çok dikkat ederseniz risk aslında çok çok az. 0 212 2967878 den randevu alıp gelin detaylı görüşelim.

 6. Merhaba, ben 2 gün önce botoks yaptirdim, ben de normalde göz yaşı eksikligi göz kuruluğu olduğundan batmalar yasiyorum, botokstan sonra ozellikle kirisikligin yogun oldugu sağ gözümde arttigini hissediyorum. Botoksla ilgili midir ilgiliyse nasıl geçer?

 7. merhabalar bende tam bir ay önce kaz ayaklarıma botoks yaptırdım fakat yapıtırdıktan sonra gülmeyi unuttum göz çevrem çok kötü duruyor hatta herkes hastamısın diye soruyo. kırışıklıklarım gitti fakat baygın ve yorgun bakıyorum. altı ay sonra eski haline döner mi? ve bu arada göz çevresi krem kulansam cildim gergin iken bir faydası olur mu?

 8. Merhaba hocam ben yaklaşık 10 gün önce botoks yaptırdım ama sol kaşım botokstan sonra düştü ve kendi şekilde bozuldu. Ve 2 kere rötüş yapıldı 3 gün aralıklarla sol kaşımı kaldırmak için ama hiçbirşekilde etki etmedi eski haline dönse bile kabülüm. Sağ ve sol arasında çok fark var maalesef. Eylülde düğünüm var ve kendimi çok çirkin hissediyorum çok mutsuzum

 9. Merhaba defne hanim.ben beyin ameliyati oldum.sonrasinda sant takildi ve gozlerim cok etkikendi.baslarda cift gorme daha kotuydu ama su an an daha iyi.prizmali gozlyk kullaniyorum.botoks olabilirmiyim

 10. Merhaba çene ve dış rahatsızlığı için botox uygulaması uygulandı sonrasında ağrı kesici olarak kas gevşetici kullanılmaması gerektiğini biliyorum fakat antienflamatuar ilaç kullanımı ile ilgili verebilir misiniz.

 11. Merhabalar,yaklaşık 3ay önce massater botox u yaptırdım .yüzümde inanılmaz derecede incelme var.ayrıca birşey yerken yani çiğnerken sağ tarafımdaki çiğneme kası dışarı doğru çok çıkıyor.bu durum geçici mi .özellikle yüzümün bu kadar incelmesi beni rahatsız etti doğrusu.diğer bölgelere yapıldığı gibi massater botox u nun da etkisi 6ay için de geçiyor mu?geçici mi acaba?yanıtlardanız çok sevinirim

 12. Merhaba Dr. Hanim Ben 20 gundur botoks yapmisim amanj 3gun yaptiktan sonra sind items kadar sag gozumun kapagi dusmus ve sismis çok rahatsiz etmis beni new yapicam lutfen soyleyn?

 13. merhaba defne hanım.Yaklaşık 1 ay önce masseter botoksu yaptırdım.2.hafta o kadar güzeldi ki her şey 1 hafta boyunca kelebekler gibiydim yüzüm tam istediğim gibi olmuştu.Ama şimdi şişti yüzüm birden hiçbir şey anlamadım.Lütfen bana bi yol gösterin.

  • Botokstan 1 ay sonra olan şişmenin başka bir sebebi olması gerekir. Zaten botoksun şişme yapıcı etkisi pek yoktur. Önce doktorunuza danışın, sonra bir diş hekimi ve KBB uzmanına muayene olun.

  • Merhaba, net bilgi verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 14. Merhaba ben 40 yasındayım ve 2 sezeryan doğum yaptım. Alt karın bölgemde sarkma mevcut bunu hangi yöntemle yok edebilirim.karın germe ameliyatı icin fiyat alabilirmiyim.

 15. Merhaba botox yaptırdım alın ve göz bölgeme, fakat yüzümde şişlik oluştu gülerken ağzımın etrafında çukurluk oluyor yanaklarım şişti bu durum ne zaman geçer

 16. Merhabalar Defne hanim. Göz kapağımda düşme var yaşım 37.Bugün bunun için özellikle doktora gittim yaşım gereği ameliyata gerek yok botoks yeterli olur dedi. Botoksla kaldırma işlemi yapılabilir mi?

 17. Defne hn. 2 ay önce botox yaptırdım. 2 hafta sonra rötuş yaptı dr.bey gecesinde acile gittim baş dönmesi,görme bozukluğu,tuhaf bir hal içindeydim anlam veremediğim değişik birşeyler oldu bana ertesi gün başağrısı başladı çok korkunç ve şiddetli,konuşmada ağırlık,güç kaybı,uyuşma,uyuma isteği halsiz ve yorgun, 6gun sürdü bu süre içinde 1 dahiliye,1 kbb,5 tanede nöroloji uzmanına gittik.2 defa mr. Bir defada tomografi çekildi kan tahlilleri yapıldı çok şükür sonuçlar temiz çıktı.bir hafta sonra bir anda bu sıkıntılar aniden gitti. 4 .5 gün normale döndüm,sonrasında kaşlarım bor birinden bağımsız yukarıda asılı kalıyor,öksürünce,hapşırınca,yüzümü yıkayınca,en ufak alın temasında elle kaşlar ortadan havaya kalkıyor küçük emrah misali ve 1 aydır bu durumdayım. Gün içinde en az 15 20 defa bu atakları yaşıyorum. Izlenimim bu sıkıntım gittikçe çoğalıyor. Bu durum nedir Allah aşkına yardımcı olun.estetik cerrahlarına da gittim 3 tanesine ilk defa karşılaştıkları soyledir elle tutulur bir şey söylemedir. Hatta bi tanesi gülmekten konuşamadı. Benim tek isteğim botoxu etkisini azaltmak için neler yapabilirim. Şu zehirin bir an önce vücudum dan nasıl atabilirim. Çok uzun oldu biliyorum ama bem 2.5 aydır günün 16 saatini nerdeyse çok sancılı bir şekilde geçiriyorum .

  • Geçmiş olsun. Bu şikayetlerinizin botoksla ilgili olduğunu sanmıyorum. Hele ki şikayetleriniz giderek arttığına göre botokstan uzaklaşıyoruz. Çünkü botoks etkisi ve dolayısı ile yan etkisi olsa giderek azalması gerekirdi. Bence başka bir durum botoks yaptırdığınız döneme denk geldi. Ama tabi bu fikirlerim tamamen tahmin. Bu kadar doktora gidip çözüm bulunamadığına göre bir de psikiatriyi denemenizi öneririm.

  • Defne hanım aynı şeyleri botoks sonrasi ben yaşadım.botoks yapan doktorum bu durumun normal olduğunu söyledi. Botoks etkisi geçince kasılmalar falan geçiyor.

 18. Merhaba ben 1 hafta önce kaş kaldırma amaçlı botoks yaptım. Doktorum kaşın kalkması için botoksun alına uygulanması gerektiğini söyledi. Ama 1 haftadır özellikle alın bölgemde hissettiğim bir baş ağrısı var. Kaşlarımı kaldırdığımda da alnımı taşlaşmış hissediyorum. Bu etkinin geçici olduğunu yazmışsınız ama geçici derken, botoksun geçiciliği kadar mı? Yani botoks etki ettiği sürece, 6 ay kadar bunları hisseder miyim? Yoksa ağrılar daha kısa sürede mi geçer? Malesef bu ağrı yüzünden yaptırdığıma pişman oldum..

  • Botoks sonrası ağrı pek olmaz ama ilk defa yaptırdıysanız doku uyumu yüzünden belki olabilir. Ağrının 6 ay süreceğiniz sanmam. 1-2 haftada geçer diye tahmin ediyorum.

 19. Merhaba botoks yaparken sag gözümün yanina, kazayaklari dedigimiz bölgeye yapilan ignede Kanama oldu ve gözümün yani yumurta gibi sisip morardi, bugün 10 gün oldu ve morarma Göz altinda Hala biraz var. Ne yapmam gerek?? Bu morluk ve ignenin yapildigi yerdeki az olsada siskinlik gecer mi, Beyaz nasil gecer?

 20. Merhabalar 4 gün önce yüz felci sonrası aşırı hareket eden göz kaslarım için botoks uygulandı ama şuan felç geçirdiğim zamandaki gibi göz kapağımı zor kapatıyorum şuan neden böyle olmuş olabilir

 21. merhaba , Defne hanım ben de yaklaşık 1,5 ay önce botoks yaptırdım kaş ve göz kenarlkarıma kaşlarım anlım harika fakat göz torbaları oluştu bunlar ne zaman geçer kalıcı olur mu

  • Merhaba, botoks sonrası bu şikayeti hiç duymadım. Böyle bir yan etkisi yok. Belki kırışıklıklar gidince torbaları fark eder hale gelmişsinizdir.

  • Botoxdan sonra Göz çukurum daha çok ortaya çıktı ve gözaltım daha da kırıştı. Göz altına botox enjekte edildiği gün bunlar oldu. Alt göz kapağımı tam kapatamıyotmuş gibi hissediyorum. Banyoda su kaçıyor hep. Eskisinden daha yaşlı görünüyorum gözlatlarımdan dolayı. Doktorum geçici olduğunu ama daha önce böyle bi durumla karşılaşmadığını söyledi. Göz altım yine eskisi gibi olur mu korku içindeyim şu an inanılmaz pişmanım. Ayrıca tam olarak gülemiyorum birşeyler aşağı doğru bastırıyor sanki meğer benim kırışıklıklarım ne kadar özel ve beni ben yapan şeylermiş:/

   • Tabi nerelere botoks yapıldığını bilemediğim için net cevap veremeyeceğim ama şunu söyleyeyim; botoksun tüm etkileri en geç 6 ay içinde tamamen geçer.

 22. Merhaba Defne hanim, anneme istemsiz goz kapagi segirmesi oldugu icin 3 ayda bir botoks ile tedavi uygulanmakta ve bu sirada yuzunun sol tarafinada ayni sekilde igne uygulanmakta fakat son tedaviden sonra annemin yuzunun sol tarafinda sanki felc gecirmis gibi bir tutukluk, hareketsizlik olustu orn:gulunce agzinin sol tarafi hic oynamiyor acaba tedavide hata mi yapiliyor diye kafamiza takildi ve sizden bilgi almak istedim. Tesekkurler.

  • Merhaba, botoks sonrası küçük de olsa göz kapağının düşme riski var. Ama 1-2 ayda büyük oranda düzelir. Doktorunuzla görüşüp sizin sorununuzun da düşme olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 23. Merhaba. Göz kapaklarımda düşme var. Bu nedenle ameliyatsız yöntem olan ” göz kapaklarının buharlaştınılması ” yöntemine başvurmak istiyorum. Tüm yüz çevresine botox da yaptırmak istiyorum. Önce hangi işlemi yaptırmalıyım ? Teşekkürler.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 24. Defne hanım merhaba,
  Ben belirli aralıklarla botox yaptırıyorum. 42 yaşındayım genel olarak yaşıtlarıma göre formum çok iyi olmasına rağmen göz kapağımda deri fazlalığı ve sarkma var. Botox yapılınca ki gerçekten işin erbabı olan bir doktora yaptırıyorum sonuç hiç iyi olmuyor. Bu yüzden botox etkisi geçtikten sonra plazma ile fazlalıklardan kurtuldum. Ve botoxsuz hali bile iyi olan bir form yakalamıştım. Üzerine tekrar bir de botox yaptırınca harika olacak diye düşünerek tekrar yaptırdım ve sonuç yine aynı. Alnım sabitlendiği için o bir kısım deri eskisi kadar çok olmamakla beraber, gözümün üzerinde balkon gibi duruyor ve optik lens kullandığım için baskı yapıp görme kalitemi de bozuyor. Hayta göz tembelliğim olduğu için arada kayma da yapıyor.
  Tüm yorumlarınızı okudum botoxun etkisi azalınca bu tuhaf durumlar da düzeliyor evet ama mesela buna acil geçici çözüm kaş asma olabilir mi ? Uzun vadede göz kapağı ameliyatı çözüm olmakla birlikte bir dahaki botox için alına yaptırmamak mı gerekir ? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

  • Merhaba, net bilgi verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

  • Begüm hanım Çok güzel ifade etmiş, botoks sonrası aynı şikayetlerim oluyor. Ödem desem değil, kapak düşmesi desem o da değil. Sanki bütün üst ve alt göz kapağım gözlerimin üzerine yığılıyor, öyle ki üst göz kapağımın ağırlığını hissediyorum. Botoks sonrası komplikasyonları defalarca taradığım halde bu komplikasyonun ne olduğunu hangi durumda ortaya çıktığını bulamadım. Acaba bir alerji mi yoksa botoksun markası ya da uygulama yanlışı mı ?

   • Merhaba, yaşınız 40 a yakın veya üzeri ise botoks sonrası göz kapağı ağırlaşması, göz kapak ameliyatı zamanınız geldiğini gösterebilir. Çünkü botoks sonrası bütün yük göz kapağı kaslarına biniyor. Böylece ağırlık hissediyorsunuz. Bir komplikasyon değil. Tabi bunları sizi görmeden söylüyorum.

 25. Merhabalar,
  Yaklaşık 15 gün önce burksizim şikayetim nedeniyle diş hekimim diş botoksu uyguladı ,
  1 hafta sonra nefes alıp vermede ve konuşmada ve yemek yerken zorluk yaşadığımı farkettim ve bugünlerde dahada sıklaştı bu şikayetlerim.Diş tedavim devam ediyor ,uzun süre dişçi koltuğunda işlem yapılıyor olması baygınlık hissi verdi yutkunma ve nefes probleminden dolayı.diş hekimim panik atak olduğumu söyledi ,psikoloğa gittim,terapi sonrasında psikolojik bi sorun olmadığını bir kkb uzmanına görünmemi istedi,botokstan dolayı olabileceği hiç aklıma gelmemişti.taki botoksun yan etkilerini okuyana kadar.
  Şimdi benim sorum şu:bu ciddi yan etkiden nasıl kurtulabilirim?hangi hekime,nereye başvurmalıyım ?
  Teşekkürler.

  • Biz botoksu kozmetik amaçlı uyguluyoruz. Bahsettiğiniz yan etkiye hiç rastlamadım. Bizde bazen göz kapağı düşebiliyor ama 1-2 ay içinde toparlıyor. Aynı mantıkla sizin probleminize bakarsak 1-2 ay içinde geçecektir, tabi bunlar botoksa bağlıysa. Şikayetlerinizi botoksa bağlıdır demek zor ama değildir demek de zor. Yani anladığım kadarıyla teşhisi zor. Bir KBB doktoru ile irtibatta olmanızı öneririm.

 26. Merhaba bende alın bölgeme botoks ve göz altına ışık dolgusu yaptırmak istiyorum
  Bu uygulamalardan sonra hydra facial cilt bakımı yaptırabilir miyim acaba.??

 27. Merhaba
  10 gün önce kaşlarımı kaldırtmak için Kaş altına botoks yaptırdım.Fakat 5 gün sonra sağ göz kapağım neredeyse tamamen kapandı ve sağ kaşım aşırı yükseldi Hayko cepkin’den hiç bir farkım kalmadı. Tropamid göz damlası önerdi kullanıyorum ama hiç bir işe yaradığını sanmıyorum.Masajla filan bunu kısa sürede indirmenin bir Yolu yok mu?

 28. Ben botox yaptırdıktan hemen sonrasında göz seyirmelerim ve hafif bir ağrı oluştu. Daha sonraki günlerde ise gözümde bozulmalar ve çift görmeler başladı. Botoxumu 10 gün sonra rotuş için gittiğimde ise ilk defa göz altına çok fazla yapıldı, orda bir kaç kırışıklığı yok etmek için.. O gün bugündür sol gözüm yukarı bakarken zorluk çekiyor ve yoruluyor, dolayısıyla bu bende erken yorulma ve uyku hali yapıyor. Botox daha öncedende yaptırdığım için gözümün tek gözümün botox sebebiyle etkileneceği ilk başta aklıma gelmedi. Farklı bir durum olabilir mi diye genel bir check up yaptırdım çünkü hayatımda hiç böyle kötü olmadım. KBB, Göz, Dahiliye ve Nörolojiye göründüğümde son derece sağlıklı olduğumu söylediler ve detaylı yaptırdığım kan tahlil sonuçlarımda oldukça iyi çıktı. Dün en son dişçiye gittiğimde dişlerimde bir problem olmadığını ancak botox işlemlerinden sonra yanlış uygulama sonucu böyle problemlerin olabileceği söylendi. Imuneks Q 10 alıyorum ve göz doktorunun verdiği damlaları kullanıyorum, eskisinden biraz daha iyiyim ancak bu sorunu tamamiyle geçirmek için nasıl bir yol izlemeliyim, ya da hangi alandaki doktora görünmeliyim ve yanlış uygulamalarda göz sinirleri böyle tahrip olabiliyormu sizden bir yorum almak istiyorum

  • Merhaba, botoks uygulaması ile göz ve alın çevrenizdeki tüm çizgileri sıfır yapmak için fazla uygulama yaptırırsanız yada işlem sonrası ilk 6 saatte spor, öne eğilme, temizlik gibi işlemler yaparsanız bölgeye yapılan botoks yayılarak çevredeki farklı kaslarda çalışma zayıflığına neden olabilir. Bu kalıcı bir durum değildir. Botoksun etkisi geçince tamamen düzelir. Göz doktorunun verdiği ilaçlar yeterlidir. Extra tedaviye gerek yok. Genelde 3. ayda tamamen düzelmiş olur diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 29. Merhabalar ben yaklaşık bir buçuk ay önce alın bölgeme ve kaz ayaklarına botoks yaptırdım iki gündür sağ kaşımda istemsiz bir seyirme oluyor çok Nadir ama kalım havaya kalkıyor bu geçici bir etkimidir doktorumla görüşmeli miyim ,birde botoks yaptırırken göz altı ışık dolgusu yaptırdım ancak asimetrik söz konusu oldu ve göz altım da torbalanma yokken torbalanma meydana geldi ilaç yardımı ile kademeli olarak dolguyu erittik ancak su an önceki halıne göre torbalı duruyor daha onceböyle bir problemim yoktu tekrar dolgu önerirliypr ancak korkuyorum ne yapmalıyım bu arada yadım 34

 30. Meb botoks yaptırdım göz kapağımda düşme oldu 10 gün sonra gittiğimde düzeltmek için yeniden botoks uygulandı göz kapağım iyice sabitlendi. Bunu prp yle düzelteceğini söylüyor sizce napmalıyım uygulatayımmı?

  • Botoks işlemi sonrası % 1-2 oranında göz kapağı düşmesi meydana gelebilir. Çaresi ilaçla yok ama zaman içinde tahminen 1-2 ayda geçer.

 31. Merhabalar geçen hafta devlet hastanesinde göz altı ve alın bolgeme botoks yaptırdım .iki göz altımda kırış kırış oldu kırisiklar güldüğum zaman iki katına çıktı daha 20 yaşındayım psikoljim tamamen alt üst oldu ilerde botksun etkisi geçince gözüm altı eski haline döner mi ?????

 32. Merhaba Defne hanım. 07.08.2017 tarihinde masseter kasıma botoks yapıldı. Benim şikayetim sağ tarımda bir şişlik vardı uzun zamandır. Doktor bey her iki yanağımada yaptı. Şimdi bi 15 gün ffelan geçti yüzüm okadar kötü bir haldeki gülerken ağlarken ağzım sağ yanağıma gitmiyor sol yanağım gidiyor. Yüz felci olmuş olabilirmiyim? Çok korkuyorum her gün ağlıyorum psikolojim bozuldu aynaya bakamıyorum bile. Lütfen bana yardımcı olun..

 33. Merhaba ben yaklaşık 1 ay önce diş sıkma problemimden dolayı çene botoksu yaptırdım.Fakat gülerken sol tarafımı istediğim gibi hareket ettiremiyorum ve herkes sol tarafımda bir şişlik olduğunu ve gülerken ağzımın yamulduğunu söylüyor.Geçici bir durum mudur ve normal bir tepki midir bu?

 34. Merhaba iyi bayramlar ben bir ay oldu botoks yaptırdım göz bölgeme ama İnan’ın psikolojim bozuldu o kadar çirkin bir hal aldımki anlatamam bunun etkisini götürmek için özel yöntemler varmış eylül ilk haftası düğünüz var ve ben gülmeyi unuttum gülünce kaşım gözüm farklı yerlere bakıyor gözlerim çukura düşmüş gibi ben normal bakarken artık nerdeyse şaşıyım diyeceğim gülmeyi unuttum ne olur bana yardımcı olun 🙏

 35. Merhaba ben botox yaptırırken sol gözümün altına yapıldı.1 hafta sonra gözümün altında şişlik oldu 3 haftadır aynı. Dayak yemiş gibi görünüyor.ayrica güldüğüm zaman o gözüm kısılmıyor ve komik bir görüntü oluyor.dr a sordugümda sıcak tampon yapmami sicagin botoxu bozaağını söyledi 1 haftadır yapiyorum hiçbir değisîklik yok.ödem olmuş gibi görünüyor.ne yapabilirim.tamamen psikolojim bozuldu

 36. 67 yasinda babam diplopi nedeniyle çift goruyor. Bu da araba kullanmasina engel oluyor. Merdiven cikmasi zorlasiyor. Sol gözü disa doğru döndü. Acaba botoks sorunumuzu çözermi.

 37. Merhabalar benim gözümde şaşılık olduğu için ( yorgunluğa bağlı olarak oluyor,görünürde normalde yok) doktorum botoks tedavisini önerdi.Ama göz kapağı düşüklüğü oluyor fln diye duydum,cerrahi müdahaleyi de daha önce olmuştum 2. kez gözünüzü riske atmayalım dediler.Başka yan etkisi oluyor mı acaba?

 38. Merhaba ben de yaptırmak istiyorum ama ben göz kapağım düşük diye yaptırmak istiyorum acaba uygun mudur botox göz kapağı düşüklüğüne ?

  • Merhaba, sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

   • Merhaba. 1 ay önce alın bölgeme ve kaz ayakları için Botoks yaptırdım. Fakat sol göz kapağımda düşme meydana geldi. Dr uma söyledim ve ikinci kez sol göz kapagi min düzelmesi için 1 hafta önce tekrar o bölgeye Botoks yaptı. Aynaya baktığımda durum aynı. Hiçbir fark yok. Endişeye kapıldım. Gözüm eski haline gelecekmi. Daha ne kadar beklemeliyim. Ya da bir göz Dr una gorunmelimiyim. Benim sanssizligim mi yoksa Dr hatasimi nasıl emin olabilirim bu durumdan. Sakarya dan Dilek

  • Botoksun kalıcı bir yan etkisi yok. Zaten etkisi 6 ayda geçiyor. İşlem bölgesinde kızarıklık ve nadiren morluk olabilir. Çok çok nadir de olsa göz kapağında düşme olabilir ama bu da geçici.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.