1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 15 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,73.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

305 YORUMLAR

 1. Merhaba alnıma ve kazayaklarıma botox yaptırdım yanlış bir kas mı etkilendi bilmiyorum algıları da yavaşlama var duymama ve görmede 2-3sn sonra alıyor gibiyim herşeyi sesler kısık gibi şekilleri olayları sonradan algılar gibi oldum korona yüzünden hastaneye gitmem doğru zaman değil yardımcı olabilirnisiniz

 2. Merhaba. Botoks yaptırdığımız dönemde çok kilo kaybedip yüzümüz eski haline göre daha küçüldüğünde işlrm yapılan bölgelerde deformasyon çökme yaşamır mı?

 3. Merhaba diş sıkma probleminden ötürü çene kasıma ve şakak bolgeme botoks yaptirdim fakat 8 gun oldu baş ağrım gecmedi .Bu baş ağrısı normal mi ve ne zamandan sonra geçer? Teşekkürler.

  • Botoksa bağlı belki nadir de olsa 1-2 gün ağrı olabilir ama 8 gün süreceğini sanmam. Belki kas güç değişikliğine bağlı olabilir ama buna bağlıysa mutlaka geçer.

 4. Sevgili kızım.Selamlar 70 yaşındayım. Botox yaptırdı kızlarım sağ gözüm düştü. Tamamen kapandı.
  Kimsenin yanına Çıkamıyorum.
  Bir damla varmış, adını yazsan yada nereden TEM’in edebilirim.lütfen kızım,

 5. Merhaba ayda 5kere botoxs yaptirdim 28yasindayim psikolojim bozuldu cok sik yaptirdigim icin olabilirmi ensonki botoxs uygulamasindan sonra panikatak gibi oldum 1gun oldu botoxs yaptirali kasimin biri farkli biri farkli gibi duruyor sauna buhar kullandim yiksek dozda botoxsumu eritirmi bu aktiviteler bilgi verirseniz sevinirim

  • 1 yada 5 kere botoks yapılmaz. Zararı olacağından değil ama botoksa karşı direnç gelişebilir. Sonraki uygulamalarda etkisi yeterince olmayabilir. Sauna vs de botoks erimez. 6 ay gibi bir sürede kendiliğinden etkisi geçer. Sabretmekten başka çareniz yok.

 6. Hocam 1 ay önce kaz ayağı, alın ve kaşımın üstüne plastik cerraha botoks yaptırdım. Alnımdaki çizgiler açıldı fakat kaş aramdaki boyuna çizgiler rütuşta bile açılmadı ve en önemlisi de elmacık kemiklerimin şekli değişti göz altlarım çöktü. Herkes sende bir tuhaflık var diyor ama söylemiyorum.Resmen göz altlarım çöktü ve elmacık kemiklerim çıktı. Bu durum beni çok rahatsız ediyor.

 7. Merhaba Hocam, 15 gün önce botoks yaptırdım. 5 gün öncede rötüş yapıldı. Hala kaş çatabiliyorum. Doktorum 3. rötüşü yapalım dedi. Üst üste 3 uygulama yaptırmak riskli midir? 3.rötüş yapılan duymadım hiç. Böyle bir uygulamanın zararı olur mu ne yapmalıyım?

  • Tıbben bir zararı olmaz ama 3 aydan önce yapılan botoksta biraz direnç gelişiyor. Tabi bu benim şahsi tecrübeme göre yaptığım yorum.

 8. Merhabalar 10 gün önce diş sıkma probleminden dolayı massetter botoks yaptırdım. 2-3 gündür gülümsemekte problem yaşamakla birlikte gülerken ifademin değiştiğini fark ediyorum. Bu durum kalıcı ve botoksun uygulama hatası mıdır?

 9. Hocam merhabalar, ben 3 gün önce botoks yaptırdım. Benimle beraber bir arkadasımda yaptırdı. Doktorumuzun dediği tüm kurallara harfiyen uyduk.Fakat eskisi gibi kaş çatabiliyoruz,alnımız kırısık. Ben daha öncede yaptırmıştım botokstan çıktıktan sonra gün içinde ne kaş çatıyodum ne mimik yapıyordum.Kafamız karıştı.Hangisi normal? Hemen etki etmesi mi? Yoksa etkisini zamana yayması mı?

 10. Merhabalar bende botox yaptırdım 1 gün oldu ama hala aynı haldeyim etkisi sonradan mı görülür kışıklıklar ayı yada kaç günde belirtisini görülür

 11. Botoks yaptırdıktan 1 gün sonra ekjeksiyon olan yerlerde alerji oluştu minik minik sivilce şeklinde sonra yüzüme ve göğsüme geldi 3 gün sonra Dermatoloji gittim antibiyotik ve kortizonlu krem ve hap verdi kremleri 3 gün uygulayınca bütün alerji gidiyor kremi bırakıyorum 2. Gün yine aynı elimde gün gün fotolarım var botoksta böyle bir etki olmayacağını yaklaşık 4 Dermatolg söyledi hatta 2si ben sizi özellikle incelemek istiyorum eğer bu botoks kaynaklı bir alerji ise üzerine egilmem lazım dedi sorum şu eğer ki botoksdaki bir madde alerjisi ise bu botoks etkisi geçene kadar benim kortizonlu ilaç mı kullanmam gerekiyor gerçekten çok zor durumdayım

  • Bendede aynı etkiyi yaptı botoksun etkileri geçene kadar ve şuan etkisi geçti eski hale döndü alnım yan etkilerini görmeye başladım göz kenarında ve burnumda sinir bozucu bir seyirme var bir haftadır

 12. merhaba dudağımda asimetrik bir bozukluk vardı dudağımın bir tarafının kası daha aktif olduğu için yukarı kalkıyordu ancak 3 gün önce botoks yaptırdım aktif olan kısım pasif olan kısma göre daha aşağda oldu ne yapılabilir

 13. Merhaba yaklaşık 1,5 ay önce alın kaş arası ve kaz ayaklarıma botoks yaptırdım. Son bir haftadır alnımı ya da kaşlarımın herhangi bir noktasını kaşıdığımda, ya kaşlarım çatılıyor ya da alnım ve kaşlarım yukarı kalkıyor istem dışı, birkaç saniye sonra veya kendim hareket ettirince normale dönüyor. Acaba neden olur böyle birşey

  • Merhaba, botoks sonrası böyle bir şikayet duymadım, hele ki 1.5 ay sonra olacağını sanmıyorum ama tedbir amaçlı doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 14. Merhabalar, 1 ay önce alın bölgeme botoks yaptırmıştım. Bugün çalışma masamda alnımı ellerimin üzerine koymak suretiyle yaklaşık yarım saat uyumuşum ve şimdi o bölgede içe çökme ve hafif bir morluk mevcut. Bu durum ne kadar sürede geçer acaba?

 15. Merhaba massatter botoksa ihtiyacım var dişlerimi sıkıyorum.ama trombotik trombositopenik purpura hastalığım var ,botoks trombositopeniye neden olur mu merak ediyorum,aydınlatırsanız sevinirim

 16. merhabalar botoks yaptırdım ve ifadem çok sertleşti , bakışlarımda … en hızlı şekilde nasıl bu etkiden kurtulabilirim solaryuma girmek , sıcak su ile şık sık yıkamak bunun için çözüm müdür

 17. Merhaba..botox sonrasi alnimda bir agirlik olustu ayni zamanda gozlerde isiga hassasiyet basladi..sanki sinuzitim azmis gibi bir durumdayim henuz 15 gun oldu rotusa gidecegim daha once 2 kere yaptirmistim ama hic boyle bir durum yasamamistim yaptirdigima 1000 pisman hale geldim bu durum gececek mi?

 18. Botox düzenli olarak yaptırıyorum göz kapağım düştü 2 yıl önce bir kez olmuştu tekrarladı daha botoks uygulaması yaptırmamam mı gerekiyor neden oluyor

  • Botoks sonrası göz kapağında düşme genelde işlem günü öne eğilerek bir iş yapmanızdan kaynaklanır. Biz genelde hastalarımızı uyarıyoruz ama günlük hayatın akışı sırasında öne eğilme işi mesela bir ayakkabı bağlama bile bunda etkili olabiliyor.

 19. Merhabalar, 1 sene önce ilk botoxumu yaptırdım (Allegran) yaptırdıktan hemen sonra kaşlarım kalktı ve kaş çatma ve minik yapamadım. Bugün farklı bir klinikte (Dysport) botox yaptırdım ve ilk yaptırdığım zamanki etkilerin hiçbirini hissetmedim. Hatta geçen 8 saat içinde hiç etki hissetmedim, kaş kaslarım çatarken hiç bir zorlanma hissetmiyorum. Bu son, yaptırdığım botoxun etkisiz, olduğu anlamına mı geliyor? Bilgi verirseniz sevinirim.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.