1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 10 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

56 YORUMLAR

 1. merhaba , Defne hanım ben de yaklaşık 1,5 ay önce botoks yaptırdım kaş ve göz kenarlkarıma kaşlarım anlım harika fakat göz torbaları oluştu bunlar ne zaman geçer kalıcı olur mu

  • Merhaba, botoks sonrası bu şikayeti hiç duymadım. Böyle bir yan etkisi yok. Belki kırışıklıklar gidince torbaları fark eder hale gelmişsinizdir.

 2. Merhaba Defne hanim, anneme istemsiz goz kapagi segirmesi oldugu icin 3 ayda bir botoks ile tedavi uygulanmakta ve bu sirada yuzunun sol tarafinada ayni sekilde igne uygulanmakta fakat son tedaviden sonra annemin yuzunun sol tarafinda sanki felc gecirmis gibi bir tutukluk, hareketsizlik olustu orn:gulunce agzinin sol tarafi hic oynamiyor acaba tedavide hata mi yapiliyor diye kafamiza takildi ve sizden bilgi almak istedim. Tesekkurler.

  • Merhaba, botoks sonrası küçük de olsa göz kapağının düşme riski var. Ama 1-2 ayda büyük oranda düzelir. Doktorunuzla görüşüp sizin sorununuzun da düşme olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 3. Merhaba. Göz kapaklarımda düşme var. Bu nedenle ameliyatsız yöntem olan ” göz kapaklarının buharlaştınılması ” yöntemine başvurmak istiyorum. Tüm yüz çevresine botox da yaptırmak istiyorum. Önce hangi işlemi yaptırmalıyım ? Teşekkürler.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 4. Defne hanım merhaba,
  Ben belirli aralıklarla botox yaptırıyorum. 42 yaşındayım genel olarak yaşıtlarıma göre formum çok iyi olmasına rağmen göz kapağımda deri fazlalığı ve sarkma var. Botox yapılınca ki gerçekten işin erbabı olan bir doktora yaptırıyorum sonuç hiç iyi olmuyor. Bu yüzden botox etkisi geçtikten sonra plazma ile fazlalıklardan kurtuldum. Ve botoxsuz hali bile iyi olan bir form yakalamıştım. Üzerine tekrar bir de botox yaptırınca harika olacak diye düşünerek tekrar yaptırdım ve sonuç yine aynı. Alnım sabitlendiği için o bir kısım deri eskisi kadar çok olmamakla beraber, gözümün üzerinde balkon gibi duruyor ve optik lens kullandığım için baskı yapıp görme kalitemi de bozuyor. Hayta göz tembelliğim olduğu için arada kayma da yapıyor.
  Tüm yorumlarınızı okudum botoxun etkisi azalınca bu tuhaf durumlar da düzeliyor evet ama mesela buna acil geçici çözüm kaş asma olabilir mi ? Uzun vadede göz kapağı ameliyatı çözüm olmakla birlikte bir dahaki botox için alına yaptırmamak mı gerekir ? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

  • Merhaba, net bilgi verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

  • Begüm hanım Çok güzel ifade etmiş, botoks sonrası aynı şikayetlerim oluyor. Ödem desem değil, kapak düşmesi desem o da değil. Sanki bütün üst ve alt göz kapağım gözlerimin üzerine yığılıyor, öyle ki üst göz kapağımın ağırlığını hissediyorum. Botoks sonrası komplikasyonları defalarca taradığım halde bu komplikasyonun ne olduğunu hangi durumda ortaya çıktığını bulamadım. Acaba bir alerji mi yoksa botoksun markası ya da uygulama yanlışı mı ?

   • Merhaba, yaşınız 40 a yakın veya üzeri ise botoks sonrası göz kapağı ağırlaşması, göz kapak ameliyatı zamanınız geldiğini gösterebilir. Çünkü botoks sonrası bütün yük göz kapağı kaslarına biniyor. Böylece ağırlık hissediyorsunuz. Bir komplikasyon değil. Tabi bunları sizi görmeden söylüyorum.

 5. Merhabalar,
  Yaklaşık 15 gün önce burksizim şikayetim nedeniyle diş hekimim diş botoksu uyguladı ,
  1 hafta sonra nefes alıp vermede ve konuşmada ve yemek yerken zorluk yaşadığımı farkettim ve bugünlerde dahada sıklaştı bu şikayetlerim.Diş tedavim devam ediyor ,uzun süre dişçi koltuğunda işlem yapılıyor olması baygınlık hissi verdi yutkunma ve nefes probleminden dolayı.diş hekimim panik atak olduğumu söyledi ,psikoloğa gittim,terapi sonrasında psikolojik bi sorun olmadığını bir kkb uzmanına görünmemi istedi,botokstan dolayı olabileceği hiç aklıma gelmemişti.taki botoksun yan etkilerini okuyana kadar.
  Şimdi benim sorum şu:bu ciddi yan etkiden nasıl kurtulabilirim?hangi hekime,nereye başvurmalıyım ?
  Teşekkürler.

  • Biz botoksu kozmetik amaçlı uyguluyoruz. Bahsettiğiniz yan etkiye hiç rastlamadım. Bizde bazen göz kapağı düşebiliyor ama 1-2 ay içinde toparlıyor. Aynı mantıkla sizin probleminize bakarsak 1-2 ay içinde geçecektir, tabi bunlar botoksa bağlıysa. Şikayetlerinizi botoksa bağlıdır demek zor ama değildir demek de zor. Yani anladığım kadarıyla teşhisi zor. Bir KBB doktoru ile irtibatta olmanızı öneririm.

 6. Merhaba bende alın bölgeme botoks ve göz altına ışık dolgusu yaptırmak istiyorum
  Bu uygulamalardan sonra hydra facial cilt bakımı yaptırabilir miyim acaba.??

 7. Merhaba
  10 gün önce kaşlarımı kaldırtmak için Kaş altına botoks yaptırdım.Fakat 5 gün sonra sağ göz kapağım neredeyse tamamen kapandı ve sağ kaşım aşırı yükseldi Hayko cepkin’den hiç bir farkım kalmadı. Tropamid göz damlası önerdi kullanıyorum ama hiç bir işe yaradığını sanmıyorum.Masajla filan bunu kısa sürede indirmenin bir Yolu yok mu?

 8. Ben botox yaptırdıktan hemen sonrasında göz seyirmelerim ve hafif bir ağrı oluştu. Daha sonraki günlerde ise gözümde bozulmalar ve çift görmeler başladı. Botoxumu 10 gün sonra rotuş için gittiğimde ise ilk defa göz altına çok fazla yapıldı, orda bir kaç kırışıklığı yok etmek için.. O gün bugündür sol gözüm yukarı bakarken zorluk çekiyor ve yoruluyor, dolayısıyla bu bende erken yorulma ve uyku hali yapıyor. Botox daha öncedende yaptırdığım için gözümün tek gözümün botox sebebiyle etkileneceği ilk başta aklıma gelmedi. Farklı bir durum olabilir mi diye genel bir check up yaptırdım çünkü hayatımda hiç böyle kötü olmadım. KBB, Göz, Dahiliye ve Nörolojiye göründüğümde son derece sağlıklı olduğumu söylediler ve detaylı yaptırdığım kan tahlil sonuçlarımda oldukça iyi çıktı. Dün en son dişçiye gittiğimde dişlerimde bir problem olmadığını ancak botox işlemlerinden sonra yanlış uygulama sonucu böyle problemlerin olabileceği söylendi. Imuneks Q 10 alıyorum ve göz doktorunun verdiği damlaları kullanıyorum, eskisinden biraz daha iyiyim ancak bu sorunu tamamiyle geçirmek için nasıl bir yol izlemeliyim, ya da hangi alandaki doktora görünmeliyim ve yanlış uygulamalarda göz sinirleri böyle tahrip olabiliyormu sizden bir yorum almak istiyorum

  • Merhaba, botoks uygulaması ile göz ve alın çevrenizdeki tüm çizgileri sıfır yapmak için fazla uygulama yaptırırsanız yada işlem sonrası ilk 6 saatte spor, öne eğilme, temizlik gibi işlemler yaparsanız bölgeye yapılan botoks yayılarak çevredeki farklı kaslarda çalışma zayıflığına neden olabilir. Bu kalıcı bir durum değildir. Botoksun etkisi geçince tamamen düzelir. Göz doktorunun verdiği ilaçlar yeterlidir. Extra tedaviye gerek yok. Genelde 3. ayda tamamen düzelmiş olur diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 9. Merhabalar ben yaklaşık bir buçuk ay önce alın bölgeme ve kaz ayaklarına botoks yaptırdım iki gündür sağ kaşımda istemsiz bir seyirme oluyor çok Nadir ama kalım havaya kalkıyor bu geçici bir etkimidir doktorumla görüşmeli miyim ,birde botoks yaptırırken göz altı ışık dolgusu yaptırdım ancak asimetrik söz konusu oldu ve göz altım da torbalanma yokken torbalanma meydana geldi ilaç yardımı ile kademeli olarak dolguyu erittik ancak su an önceki halıne göre torbalı duruyor daha onceböyle bir problemim yoktu tekrar dolgu önerirliypr ancak korkuyorum ne yapmalıyım bu arada yadım 34

 10. Meb botoks yaptırdım göz kapağımda düşme oldu 10 gün sonra gittiğimde düzeltmek için yeniden botoks uygulandı göz kapağım iyice sabitlendi. Bunu prp yle düzelteceğini söylüyor sizce napmalıyım uygulatayımmı?

  • Botoks işlemi sonrası % 1-2 oranında göz kapağı düşmesi meydana gelebilir. Çaresi ilaçla yok ama zaman içinde tahminen 1-2 ayda geçer.

 11. Merhabalar geçen hafta devlet hastanesinde göz altı ve alın bolgeme botoks yaptırdım .iki göz altımda kırış kırış oldu kırisiklar güldüğum zaman iki katına çıktı daha 20 yaşındayım psikoljim tamamen alt üst oldu ilerde botksun etkisi geçince gözüm altı eski haline döner mi ?????

 12. Merhaba Defne hanım. 07.08.2017 tarihinde masseter kasıma botoks yapıldı. Benim şikayetim sağ tarımda bir şişlik vardı uzun zamandır. Doktor bey her iki yanağımada yaptı. Şimdi bi 15 gün ffelan geçti yüzüm okadar kötü bir haldeki gülerken ağlarken ağzım sağ yanağıma gitmiyor sol yanağım gidiyor. Yüz felci olmuş olabilirmiyim? Çok korkuyorum her gün ağlıyorum psikolojim bozuldu aynaya bakamıyorum bile. Lütfen bana yardımcı olun..

 13. Merhaba ben yaklaşık 1 ay önce diş sıkma problemimden dolayı çene botoksu yaptırdım.Fakat gülerken sol tarafımı istediğim gibi hareket ettiremiyorum ve herkes sol tarafımda bir şişlik olduğunu ve gülerken ağzımın yamulduğunu söylüyor.Geçici bir durum mudur ve normal bir tepki midir bu?

 14. Merhaba iyi bayramlar ben bir ay oldu botoks yaptırdım göz bölgeme ama İnan’ın psikolojim bozuldu o kadar çirkin bir hal aldımki anlatamam bunun etkisini götürmek için özel yöntemler varmış eylül ilk haftası düğünüz var ve ben gülmeyi unuttum gülünce kaşım gözüm farklı yerlere bakıyor gözlerim çukura düşmüş gibi ben normal bakarken artık nerdeyse şaşıyım diyeceğim gülmeyi unuttum ne olur bana yardımcı olun 🙏

 15. Merhaba ben botox yaptırırken sol gözümün altına yapıldı.1 hafta sonra gözümün altında şişlik oldu 3 haftadır aynı. Dayak yemiş gibi görünüyor.ayrica güldüğüm zaman o gözüm kısılmıyor ve komik bir görüntü oluyor.dr a sordugümda sıcak tampon yapmami sicagin botoxu bozaağını söyledi 1 haftadır yapiyorum hiçbir değisîklik yok.ödem olmuş gibi görünüyor.ne yapabilirim.tamamen psikolojim bozuldu

 16. 67 yasinda babam diplopi nedeniyle çift goruyor. Bu da araba kullanmasina engel oluyor. Merdiven cikmasi zorlasiyor. Sol gözü disa doğru döndü. Acaba botoks sorunumuzu çözermi.

 17. Merhabalar benim gözümde şaşılık olduğu için ( yorgunluğa bağlı olarak oluyor,görünürde normalde yok) doktorum botoks tedavisini önerdi.Ama göz kapağı düşüklüğü oluyor fln diye duydum,cerrahi müdahaleyi de daha önce olmuştum 2. kez gözünüzü riske atmayalım dediler.Başka yan etkisi oluyor mı acaba?

 18. Merhaba ben de yaptırmak istiyorum ama ben göz kapağım düşük diye yaptırmak istiyorum acaba uygun mudur botox göz kapağı düşüklüğüne ?

  • Merhaba, sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

   • Merhaba. 1 ay önce alın bölgeme ve kaz ayakları için Botoks yaptırdım. Fakat sol göz kapağımda düşme meydana geldi. Dr uma söyledim ve ikinci kez sol göz kapagi min düzelmesi için 1 hafta önce tekrar o bölgeye Botoks yaptı. Aynaya baktığımda durum aynı. Hiçbir fark yok. Endişeye kapıldım. Gözüm eski haline gelecekmi. Daha ne kadar beklemeliyim. Ya da bir göz Dr una gorunmelimiyim. Benim sanssizligim mi yoksa Dr hatasimi nasıl emin olabilirim bu durumdan. Sakarya dan Dilek

  • Botoksun kalıcı bir yan etkisi yok. Zaten etkisi 6 ayda geçiyor. İşlem bölgesinde kızarıklık ve nadiren morluk olabilir. Çok çok nadir de olsa göz kapağında düşme olabilir ama bu da geçici.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here