1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 15 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,73.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır. Ayrıca diş gıcırdatma ve çene kasılması gibi durumlarda çene kaslarını yani masseter kasını gevşetmek için de botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

421 YORUMLAR

 1. Merhaba Defne Hanım, iki gün önce ilk kez üst yüz ve massater botoks yaptırdım. (Yaş 30) Ağrılarım devam ediyor. Ağzımı tam olarak açamıyorum. Bir de kaşımın üstündeki şişlikler hala duruyor. Hiç azalmadı. Yüzümü yıkarken dokunduğumda da acı devam ediyor. Bu durum normal midir? Endişelenmeye başladım. Soğuk kompres uygulasam fayda görür müyüm?

 2. Merhaba bundan 5 ay önce ilkkez botoks yaptrdım ve hala etksi devam edyor ama gözaltlarımda torbalanma oldu sadece kazayagına yapıldı suan sislikler baya gecti bu durum nezman gecer kalıcımı dır

  • Botoks göz altı torbasına sebep olmaz. Ama kasların spazmına bağlı bir takım mimik değişiklikleri olduysa botoksun etkisi geçince o da geçer.

 3. Defne hanım alın ve kaz ayağı botoxu burun içinde yanma yapar mı?Botox yaptırdıktan sonra burun içi yanması başladı iki aydır böyle bir sıkıntım var botoxdan böyle bir sıkıntı olabilir mi teşekkürler

 4. Merhaba hocam
  Bir hafta önce kazayaklarım ve alnıma botoks yaptırdım ama bugün tüm iğne yerleri şişti ve sertleşti buz uyguladım iyice yayıldı göz çevresi ve alın bölgem tamamen şiş doktora sordum ödem geçer dedi.Ne yapmam lazım ilaç ne kullanmalıyım geçermi bu sert ödemler.Ne zaman geçer, Kalıcı bir durum olur mu çok sert çünkü tüm iğne yerleri ve genişliyor gittikçe.lutfen cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz.Selamlar

 5. Merhaba, Yaklaşık 1 ay önce göz çevresine botoks yaptırdım. 2 haftadır bir gözümün diğerinden küçük olduğunu farkettim. Bu normal midir ve geçer mi?

 6. Defne hanım merhaba. Ben 48 yaşındayım. Alt ve üst gözkapağı ameliyatı için bir Plastik Cerrah ile görüştüm. Kaşlarımda da düşüklük var. Doktor ameliyat öncesi alın bölgeme botoks yapılmasının daha iyi olacağını söyledi (Ameliyattan min. 10 gün önce) Çevremden de genelde ameliyat sonrası botoks’un önerildiği söyleniyor., öncesinde uygun olmaz deniliyor. Hangisi doğrudur acaba, ameliyat öncesi mi sonrası mı yapılması daha uygun?

 7. Merhaba ben dün ilk defa göz çevreme ve kas ortama botoks yaptrdim bgun kas üstümde ve alnimda iki üç nokta tutunca açıyor bu gecicimidir

 8. Daha önceden dolgu yaptırdım ve aşırı alerjik reaksiyon gösterdim, hyaluronic acide alerjim olduğu söylendi. Botoks yaptırmam da bi sakınca var mıdır yine alerji olabilir miyim?

 9. Merhaba Defne hanım, botoks mimik yapmadan da, halihazırda görünen çizgileri yok eder mi? Ben henüz 23 yaşındayım fakat kaş arasında ve alnımda hiçbir mimik yapmadığımda da görünen çizgilerim var

 10. Merhaba kaz ayaklarına yapılan botoks gülüşünü değiştirdi henüz 2 hafta oldu ancak eski Halime döndürmek istesem eritme ya da enjekte edilen botoksu geri alma yapılıyor değil mi ?

 11. Merhaba bende 4 gün önce alın burun ve göz çevresine botoks yaptırdım sadece alnında bir gerilme hissediyorum başka hiçbir değişiklik olmadı. Botoks etkili olmadimi acaba

 12. Merhaba be de alnıma ve kaz ayaklarıma yaptırdım bir ay oldu. Yalnız gülerken cok kötü görünmeye başladım ve ciddi amlamda korkuyorum bu durum düzelir mi?

 13. Merhabalar doktorum botoks yaptırdıktan sonra gerilim tipi baş ağrısı çektim bir hafta sonra geçti . Şimdi tekrar arada basın iki tarafında baş ağrısı yaşıyorum bu durum normal midir?

 14. Merhaba,bir ay evvel botoks yaptırdım ancak doktorum rötuşa gitmem gerektiğini söylemeyi unutmuş ve bir ay geçti aradan bildiğim kadarıyla onbeşgün içerisinde rötuş yapılması gerekliymiş aksi taktirde Bu zamandan sonra antikor geliştirme ihtimali doğuyor, bu da sonraki uygulamaların etkisiz olmalarına sebep oluyormuş doğrumu acaba ne yapmamız gerekir

 15. merhabalar Defne Hanım,

  48 yaşımdayım, 2,5 ay önce alın bölgeme botox yaptırdım. Şimdi anlımda çökme oluştu.
  (ödem yapan bir bölgeye parmağınızla bası uyguladığınızda çökmesi gibi, dairesel)
  bu çökme botox kaynaklı mıdır, farklı bir sebebi olabilir mi ,
  Sağlıkla kalın.

 16. Merhaba 41 yaşindayim ben kaz ayaklarim icin botox düşünüyorum ifadem kaybolmadan yüzüm degişmeden ufak dokunuşlarla olsun istiyorum fiyat alabilirmiyim acaba teşekkürler

 17. Merhaba 2 hafta oldu botoks yaptırdım ancak şiddetli baş ağrızı denge kaybı ve mide bulantısı şikayetlerim var alın bölgeme yapıldı sersem gibiyim. Nedeni nedir ve ne kadar süre içinde geçer , ?

 18. Merhabalar
  Göz çevreme ve alnıma beş gün önce botoks yaptırdım. Yanaklarıma ve dudak kenarlarına hiç dokunulmamasına rağmen gülememeye başladım. Daha doğrusu dudağımın bir tarafı gülerken bir tarafı yukarı çıkmıyor, bu nedenle gülmek istediğimde çok kötü görünüyorum. Bunun nedeni ne olabilir ve ne kadar zamanda düzelir?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.