Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

30 YORUMLAR

 1. Merhabalar ben yaklaşık bir buçuk ay önce alın bölgeme ve kaz ayaklarına botoks yaptırdım iki gündür sağ kaşımda istemsiz bir seyirme oluyor çok Nadir ama kalım havaya kalkıyor bu geçici bir etkimidir doktorumla görüşmeli miyim ,birde botoks yaptırırken göz altı ışık dolgusu yaptırdım ancak asimetrik söz konusu oldu ve göz altım da torbalanma yokken torbalanma meydana geldi ilaç yardımı ile kademeli olarak dolguyu erittik ancak su an önceki halıne göre torbalı duruyor daha onceböyle bir problemim yoktu tekrar dolgu önerirliypr ancak korkuyorum ne yapmalıyım bu arada yadım 34

 2. Meb botoks yaptırdım göz kapağımda düşme oldu 10 gün sonra gittiğimde düzeltmek için yeniden botoks uygulandı göz kapağım iyice sabitlendi. Bunu prp yle düzelteceğini söylüyor sizce napmalıyım uygulatayımmı?

  • Botoks işlemi sonrası % 1-2 oranında göz kapağı düşmesi meydana gelebilir. Çaresi ilaçla yok ama zaman içinde tahminen 1-2 ayda geçer.

 3. Merhabalar geçen hafta devlet hastanesinde göz altı ve alın bolgeme botoks yaptırdım .iki göz altımda kırış kırış oldu kırisiklar güldüğum zaman iki katına çıktı daha 20 yaşındayım psikoljim tamamen alt üst oldu ilerde botksun etkisi geçince gözüm altı eski haline döner mi ?????

 4. Merhaba Defne hanım. 07.08.2017 tarihinde masseter kasıma botoks yapıldı. Benim şikayetim sağ tarımda bir şişlik vardı uzun zamandır. Doktor bey her iki yanağımada yaptı. Şimdi bi 15 gün ffelan geçti yüzüm okadar kötü bir haldeki gülerken ağlarken ağzım sağ yanağıma gitmiyor sol yanağım gidiyor. Yüz felci olmuş olabilirmiyim? Çok korkuyorum her gün ağlıyorum psikolojim bozuldu aynaya bakamıyorum bile. Lütfen bana yardımcı olun..

 5. Merhaba ben yaklaşık 1 ay önce diş sıkma problemimden dolayı çene botoksu yaptırdım.Fakat gülerken sol tarafımı istediğim gibi hareket ettiremiyorum ve herkes sol tarafımda bir şişlik olduğunu ve gülerken ağzımın yamulduğunu söylüyor.Geçici bir durum mudur ve normal bir tepki midir bu?

 6. Merhaba iyi bayramlar ben bir ay oldu botoks yaptırdım göz bölgeme ama İnan’ın psikolojim bozuldu o kadar çirkin bir hal aldımki anlatamam bunun etkisini götürmek için özel yöntemler varmış eylül ilk haftası düğünüz var ve ben gülmeyi unuttum gülünce kaşım gözüm farklı yerlere bakıyor gözlerim çukura düşmüş gibi ben normal bakarken artık nerdeyse şaşıyım diyeceğim gülmeyi unuttum ne olur bana yardımcı olun 🙏

 7. Merhaba ben botox yaptırırken sol gözümün altına yapıldı.1 hafta sonra gözümün altında şişlik oldu 3 haftadır aynı. Dayak yemiş gibi görünüyor.ayrica güldüğüm zaman o gözüm kısılmıyor ve komik bir görüntü oluyor.dr a sordugümda sıcak tampon yapmami sicagin botoxu bozaağını söyledi 1 haftadır yapiyorum hiçbir değisîklik yok.ödem olmuş gibi görünüyor.ne yapabilirim.tamamen psikolojim bozuldu

 8. 67 yasinda babam diplopi nedeniyle çift goruyor. Bu da araba kullanmasina engel oluyor. Merdiven cikmasi zorlasiyor. Sol gözü disa doğru döndü. Acaba botoks sorunumuzu çözermi.

 9. Merhabalar benim gözümde şaşılık olduğu için ( yorgunluğa bağlı olarak oluyor,görünürde normalde yok) doktorum botoks tedavisini önerdi.Ama göz kapağı düşüklüğü oluyor fln diye duydum,cerrahi müdahaleyi de daha önce olmuştum 2. kez gözünüzü riske atmayalım dediler.Başka yan etkisi oluyor mı acaba?

 10. Merhaba ben de yaptırmak istiyorum ama ben göz kapağım düşük diye yaptırmak istiyorum acaba uygun mudur botox göz kapağı düşüklüğüne ?

  • Merhaba, sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

   • Merhaba. 1 ay önce alın bölgeme ve kaz ayakları için Botoks yaptırdım. Fakat sol göz kapağımda düşme meydana geldi. Dr uma söyledim ve ikinci kez sol göz kapagi min düzelmesi için 1 hafta önce tekrar o bölgeye Botoks yaptı. Aynaya baktığımda durum aynı. Hiçbir fark yok. Endişeye kapıldım. Gözüm eski haline gelecekmi. Daha ne kadar beklemeliyim. Ya da bir göz Dr una gorunmelimiyim. Benim sanssizligim mi yoksa Dr hatasimi nasıl emin olabilirim bu durumdan. Sakarya dan Dilek

  • Botoksun kalıcı bir yan etkisi yok. Zaten etkisi 6 ayda geçiyor. İşlem bölgesinde kızarıklık ve nadiren morluk olabilir. Çok çok nadir de olsa göz kapağında düşme olabilir ama bu da geçici.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here