et beni

Derimizde bulunan çok sayıda, renkleri ve büyüklükleri değişken yapılardır. Aslında bunlar iyi huylu deri tümörleridir. Çoğunlukla zararsızdırlar. Bu nedenle tedavi edilmeleri de gerekmez. Eğer kişiyi görsel olarak rahatsız ediyorsa her zaman alınabilir. Ama aşağıda sıralayacağım bazı durumlarda benlerin alınmasını tıbbi yönden gerekli görürüz.

Benler hangi durumlarda alınmalı ?

1- Bu masum deri lezyonlarında aşağıda sıralayacağım değişiklikler olursa patolojik inceleme için alınmaları gerekir:
• Asimetri
• Kenar düzensizliği
• Değişik renk tonlarında olma
• Üzerinde kabuklanma
• Kanama
• Kaşıntı
• Çevresinde kızarıklık
• Kıllanma artışı
• Boyutunda > 6 mm’den daha fazla veya anormal bir artış olması.

2- Bazen özellikle benlerin bulunduğu yerler sıkıntı yaratır. Benler sık sık yaralanır.

  • Saçların içindeki benler saç tararken yaralanır.
  • Sakalın arasındaki benler traş olurken yaralanır.
  • İç çamaşırına komşu benler sık sık ele takılır.
  • Deriden kabarık benler elimizin ulaşacağı yerde ise elimiz sık sık onlara gider.
  • Bacak, el ve ayaktaki benler de sık travmaya maruz kalabilir.

3-Bazen de görsel olarak rahatsız edicidirler. Özellikle kıyafet dışında kalan bölgelerdekiler deriden kabarık, koyu renkli ise görsel sıkıntı oluşturur. Bazen üzerlerinde kıl olur o da çok rahatsız edicidir. Yüzdeki çok sayıda koyu renkli ben, yüzün lekeli gibi görünmesine neden olur.

4-Doğuştan beri olan benler yaşlanabilir. Pul pul dökülebilir. Yaş ilerledikçe çıkan benlerde giderek pullanabilir. Bu döküntüler kaşıntı hissine yol açar bu da bene zarar vermekten korkan biri için çok rahatsız edicidir.

Et beni

Çok sık karşılaştığımız ve kişiyi gerek görsel olarak, gerekse sağa sola, giysilere takılması ile rahatsız eden, deriden karnabahar gibi kabarık benlerdir. Genellikle kötü huylu değildir. Tedavisinde yapılacak tek işlem köküyle beraber ben aldırma operasyonudur.

Yüzdeki benler

Eskiden yüzde ben olması bazı durumlarda çekicilik ifadesiydi. Ama günümüzde pek istenmiyor. Hele ki yüzün güneşe sürekli ve dik olarak gelmesi sonucunda bu benlerin kansere dönüşme riski de artıyor. O yüzden bir an önce alınmasında yarar var.

Ben alımı zor bir işlem değildir. Muayenehane ortamında, lokal anestezi ile yapılabilir. 15 dakikalık bir uyuşturma süresi sonrasında büyüklüğüne göre her bir ben için 15-20 dakikada alınır. 1 hafta sonra dikişler alınır. Bu sürede özellikle su temasının olmamasına dikkat etmek gerekir. Dikiş alındıktan sonra o bölge biraz şişkince ve kızarık olur. Zamanla bu kızarıklık solarak neredeyse görünmez, sedefi bir beyaz renge dönüşür.

Alınan ben eğer şüpheli görüldüyse patolojik inceleme için laboratuara gönderilir. Çıkan sonuca göre işlen biter ya da başka bir safhaya geçer.

Ben tedavisi

Ben aldırmanın bir sakıncası yoktur. Halk içinde yanlış bilinen bir inanç var: benleri aldırırsan kansere dönüşür derler. Bu kesinlikle şehir efsanesidir. Aslı yoktur. Bir ben kansere dönüşecek potansiyele sahipse er geç dönüşür. Geç kalmadan, özellikle güneşin dik geldiği el sırtı, kulak, burun ve yüz bölgesindeki benler için kontrol şarttır.

Ben aldırma fiyatları için bizi arayabilirsiniz: 0 212 2967878

PAYLAŞ

62 YORUMLAR

 1. Merhabalar anlımda doğduğumdan berı olan mavi benım var. Fakat suan benım şişti ve ellegımde agrıyor. Sızce nasıl bir yol ızlemelıyım. Buarafa 35 yaşındayım ve 35 yoldur ılk defa şişti

 2. Merhaba.benim ensemin ust kısmı sacimin icinde ben var rengi tenimin renginde ama boyut olarak büyüdü.koku kalin.aldirmaya korkuyorum emzirme donemindeyim.herhangi bi komplikasyon yasanir mi.hayati tehlike yaşanabiliyor mu

 3. Merhaba hocam ben 3 gün önce yüzümde yüzeysel olarak 20 tane ben aldırdım şu anda alınan yerlerin bazılarının kenarlarında yarım parmak enine boyuna köyü morluklar var normalmidir

 4. Cildiye doktoruna Sırtımdan 1cm boyunda 2 tane ben aldırdım. 3 ay geçti ikisinde de 3-4 cm morluk ve kızarıklık kaldı . Bu morluk ve kızarıklıklar normal ten rengime dönüşecek mi ?

 5. Merhaba, ben alındıktan sonra cilenme oluyor diyorlar bu yüzden aldırmaya çekiniyorum bizim bi akrabamızda anlatığım durum söz konusu olmuş ve sürekli bunu bana söylediği için aldırmak konusundan tedirginim bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 6. Merhaba. Benim tam dudak üstünde hatta neredeyse dudağımla bitişik şekilde ve büyüklüğü de 0,5 cm civarında. Kabarık bir ben. Ameliyat ile alınmasında risk var mıdır?

 7. Merhaba hocam benim yüzümde çok fazla ben var büyük ebatlarda ise 5 adet filan bunların hepsini aldırmam mümkün mü yani hepsi için görünen seviyede bir iz kalır mı?

 8. Merhaba defne hanim 6 aylık oğlum var ve yanagın kenarinda doğustan beni var kenarları kizariyor az da olsa deri döküntüsü oluyor neden acaba endişenlendim doktora muaneye götürecegim.

 9. Merhaba defne hanım burnumun ucunda 5mm büyklüğünde siyah ben var bunu lazerle mi yoksa ameliyatlamı aldırmalıyım hangisinde daha az iz kalır.

  • Tam alınırsa çıkmaz ama sonuçta hücreler ben oluşturmaya meyilliyse ve diğer bölgelerden yeni ben çıkma olasılığı neyse, bu bölgeden de aynıdır.

 10. Merhabalar. bundan 2,5 sene önce et beni aldırdım yüzümde ama tekrar aynı yerde benzer bir şey çıktı ? kökünden aldırdım tekrar çıkma ihtimali var mı ? izin üstüne tekrar aldırırsam ne olur

 11. Defne hanim ben yüzümde iki tane ben aldırdım martın ayinin ortasında aldirdim 3 ay oldu hala kızarık duruyor ve 1 benimi aldirgim yerden hafif küçük çile benzer leke çıktı ben mi olur yoksa yaramidir benim takintim olduğuu için aynadan bakinca bene benzetiyorum başka insanlara gösterdiğim de daha yeni aldirdin yara diyolar

 12. Merhaba benim dudagimin hemen üstünde kenarda bir ben var yüzümde de bir kaç tane köyü renkte kabarikligi çok olmayan benler var aldırmak istiyorum fakat alındığında iz kalmasından tedirgin oluyorum dudagimin üstündeki ben biraz kabarık alındıktan sonra herhangi bir iz kalır mı acaba yani iyileşme süresi çok mu uzundur

 13. Merhabalar, tam kaşımın içinde doğduktan 1-2 yıl sonra leke şeklinde oluşan ve sonradan büyüyüp kabarmış bir benim var, çapı 1cm, nadiren zonkladığı oluyor. Aldırmak istiyorum kaşımın içinde olduğundan alınırsa kıl kaybı olur mu endişesi duyuyorum, kaşımın tam içinde çünkü. Daha öncesinde akne tedavisi için gittiğim dermatolog bir sıkıntı olmadığını ama eğer alınırsa kıl kaybı yaşanacağını söylemişti. Yeniden bir doktora görünmeyi düşünüyorum aldırmak için sizinde görüşünüzü almak isterim…

 14. Hocam iyi günler. Burnumun tam ortasında bir ben var. Küçük bir ben. Yaşadığım şehirde bir kliniğe gittim. Doktor cerrahi yöntemle alınabileceğini söyledi. Fakat iz kalır diye endişelendim. Ne yapmalıyım görüntüsü rahatsız ediyor yaş 17

  • Merhaba yorumlarınızın ve ilginizi büyük bir umutla okuyup randevu için arayışa girecektim ki İstanbulda yaşadığınızı görmemle baya üzüldüm:( İzmirde yaşıyorum ve oraya gelmem pek mümkün değil malesef ki. Benim yüzümde çocukluğumdan beri 5-6 tane ben var(et beni değil leke gibi siyah yuvarlak) ve beni inanılmaz rahatsız ediyorlar görsel açıdan o benlerden kurtulmam mümkün müdür acaba? Hangi tedavileri uygulanır? Ortalama fiyatlar nelerdir? Ve sizin gibi olan güvendiğiniz ve bu tedaviyi yapabilecek olan İzmirde doktor var mıdır acaba bi bilginiz var mı?

   • Merhaba, güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Ben alımı için her doktorun yaklaşımı ve benlerin özelliği yapılacak işlem ve fiyatı etkiler. Maalesef İzmir de tanıdığım yok. Sevgiler.

 15. Defne hanım merhaba, 7 ekimde 3 tane benimi aldırdım. 1 tanesi köprücük kemiğinin biraz altından alındı. Diğer 2 si normal şekilde iyileşirken o bölgedeki yara neredeyse hiç düzelmedi. Bir kabarıklık, şişlik gibi ara sıra kaşınan ve acıyan yara şeklinde duruyor. dikişleri aldıralı 2 ayı geçti. Ne yapmalıyım ? Çalıştığımdan dolayı doktora gidemiyorum.

 16. Hocam ben burnumda beni aldırdım bi de antiyotik aldım 10 gün sonra bi kaşıntı oldu şişkinlik ishal kabız idrarda renk deişikliği oldu… patoloji sonucu 0,8 mm ben lezyon 0,3 mm hiperpigment lezyon izlenmiştir nevüs deriyle aynı izlenmiştir yazıyordur ne yapmam lazım

  • Bu konuda doktorunuzun bilgi vermesi gerekir. Benim dışarıdan karışmam doğru olmaz. Hem de süreci bilmediğim için yanlış bilgilendirme olabilir.

 17. merhabalar ben problemi için danışmak istiyorum. biraz korktum dökülmeye başlayınca. ben gibi değil de doğum lekesi, çapı 2 cm. küçükken leke gibiymiş ama kendimi bildim bileli kabuk kabuk o şekilde. şuan o kabuklar dökülmeye başladı. internette kanser belirtisi olabileceği yazıyor. görsel olarak rahatsız olmuyorum ama hastalık mı taşıyor diye korktum 🙁 kesin alınması mı gerekir ve alınması zararlı mıdır ? istanbulda değilim fiyat da belirtebilir misiniz?

 18. Merhabalar ben yaklaşık 17 yıldır kaşım burnumun tam üstünde bir benle yaşıyorum pembe renkte ve içinde Kılcal damarlar var ve elim değdiğinde acıyor sizce bunu aldırmam sıkıntılı mo??şimdiden cevaplandıracağınız için ??

 19. Merhaba defne hanım; tüm yazılarınızı okuyorum ve en güvendiğim doktorlardan birisiniz diyebilirim. Sanırım bu guvenin sebebi işinizi çok sevmeniz ve internet üzerindende olsa hastanız olsun olmasın, kişilerle işetişim kurup sorulara tek tek yanıt vermeniz oldugunu söyleyebilirim..
  Benimde ben sorunum var ve aldırmayı düsünüyorum. Kahverengi ve siyah ,bana pek bir zararı yok ama görsel olarak buna ihtiyaç duyuyorum.
  Size gelmek bu işlemi sizde gercekleştirmek istiyorum. Bu işlem sonrasında acı yada herhangi iz kalır mı? Ve kaç seanstan oluşmaktadır? Fiyat hakkında da e-posta yoluyla bilgi verirseniz sevinirim…
  Şimdiden
  Teşekkür ederim

  • Merhaba, güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Bu maile ya da 0 533 6921598 e benlerinizin fotosunu gönderin net bilgi vereyim, yada daha iyisi İstanbuldaysanız bir kahve içmeye gelin tanışalım. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz görüşme ücretsiz

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.