et beni

Derimizde bulunan çok sayıda, renkleri ve büyüklükleri değişken yapılardır. Aslında bunlar iyi huylu deri tümörleridir. Çoğunlukla zararsızdırlar. Bu nedenle tedavi edilmeleri de gerekmez. Eğer kişiyi görsel olarak rahatsız ediyorsa her zaman alınabilir. Ama aşağıda sıralayacağım bazı durumlarda benlerin alınmasını tıbbi yönden gerekli görürüz.

Benler hangi durumlarda alınmalı ?

1- Bu masum deri lezyonlarında aşağıda sıralayacağım değişiklikler olursa patolojik inceleme için alınmaları gerekir:
• Asimetri
• Kenar düzensizliği
• Değişik renk tonlarında olma
• Üzerinde kabuklanma
• Kanama
• Kaşıntı
• Çevresinde kızarıklık
• Kıllanma artışı
• Boyutunda > 6 mm’den daha fazla veya anormal bir artış olması.

2- Bazen özellikle benlerin bulunduğu yerler sıkıntı yaratır. Benler sık sık yaralanır.

  • Saçların içindeki benler saç tararken yaralanır.
  • Sakalın arasındaki benler traş olurken yaralanır.
  • İç çamaşırına komşu benler sık sık ele takılır.
  • Deriden kabarık benler elimizin ulaşacağı yerde ise elimiz sık sık onlara gider.
  • Bacak, el ve ayaktaki benler de sık travmaya maruz kalabilir.

3-Bazen de görsel olarak rahatsız edicidirler. Özellikle kıyafet dışında kalan bölgelerdekiler deriden kabarık, koyu renkli ise görsel sıkıntı oluşturur. Bazen üzerlerinde kıl olur o da çok rahatsız edicidir. Yüzdeki çok sayıda koyu renkli ben, yüzün lekeli gibi görünmesine neden olur.

4-Doğuştan beri olan benler yaşlanabilir. Pul pul dökülebilir. Yaş ilerledikçe çıkan benlerde giderek pullanabilir. Bu döküntüler kaşıntı hissine yol açar bu da bene zarar vermekten korkan biri için çok rahatsız edicidir.

Et beni

Çok sık karşılaştığımız ve kişiyi gerek görsel olarak, gerekse sağa sola, giysilere takılması ile rahatsız eden, deriden karnabahar gibi kabarık benlerdir. Genellikle kötü huylu değildir. Tedavisinde yapılacak tek işlem köküyle beraber ben aldırma operasyonudur.

Yüzdeki benler

Eskiden yüzde ben olması bazı durumlarda çekicilik ifadesiydi. Ama günümüzde pek istenmiyor. Hele ki yüzün güneşe sürekli ve dik olarak gelmesi sonucunda bu benlerin kansere dönüşme riski de artıyor. O yüzden bir an önce alınmasında yarar var.

Ben alımı zor bir işlem değildir. Muayenehane ortamında, lokal anestezi ile yapılabilir. 15 dakikalık bir uyuşturma süresi sonrasında büyüklüğüne göre her bir ben için 15-20 dakikada alınır. 1 hafta sonra dikişler alınır. Bu sürede özellikle su temasının olmamasına dikkat etmek gerekir. Dikiş alındıktan sonra o bölge biraz şişkince ve kızarık olur. Zamanla bu kızarıklık solarak neredeyse görünmez, sedefi bir beyaz renge dönüşür.

Alınan ben eğer şüpheli görüldüyse patolojik inceleme için laboratuara gönderilir. Çıkan sonuca göre işlen biter ya da başka bir safhaya geçer.

Ben tedavisi

Ben aldırmanın bir sakıncası yoktur. Halk içinde yanlış bilinen bir inanç var: benleri aldırırsan kansere dönüşür derler. Bu kesinlikle şehir efsanesidir. Aslı yoktur. Bir ben kansere dönüşecek potansiyele sahipse er geç dönüşür. Geç kalmadan, özellikle güneşin dik geldiği el sırtı, kulak, burun ve yüz bölgesindeki benler için kontrol şarttır.

Ben aldırma fiyatları için bizi arayabilirsiniz: 0 212 2967878

PAYLAŞ

12 YORUMLAR

 1. Hocam ben burnumda beni aldırdım bi de antiyotik aldım 10 gün sonra bi kaşıntı oldu şişkinlik ishal kabız idrarda renk deişikliği oldu… patoloji sonucu 0,8 mm ben lezyon 0,3 mm hiperpigment lezyon izlenmiştir nevüs deriyle aynı izlenmiştir yazıyordur ne yapmam lazım

  • Bu konuda doktorunuzun bilgi vermesi gerekir. Benim dışarıdan karışmam doğru olmaz. Hem de süreci bilmediğim için yanlış bilgilendirme olabilir.

 2. merhabalar ben problemi için danışmak istiyorum. biraz korktum dökülmeye başlayınca. ben gibi değil de doğum lekesi, çapı 2 cm. küçükken leke gibiymiş ama kendimi bildim bileli kabuk kabuk o şekilde. şuan o kabuklar dökülmeye başladı. internette kanser belirtisi olabileceği yazıyor. görsel olarak rahatsız olmuyorum ama hastalık mı taşıyor diye korktum 🙁 kesin alınması mı gerekir ve alınması zararlı mıdır ? istanbulda değilim fiyat da belirtebilir misiniz?

 3. Merhabalar ben yaklaşık 17 yıldır kaşım burnumun tam üstünde bir benle yaşıyorum pembe renkte ve içinde Kılcal damarlar var ve elim değdiğinde acıyor sizce bunu aldırmam sıkıntılı mo??şimdiden cevaplandıracağınız için ??

 4. Merhaba defne hanım; tüm yazılarınızı okuyorum ve en güvendiğim doktorlardan birisiniz diyebilirim. Sanırım bu guvenin sebebi işinizi çok sevmeniz ve internet üzerindende olsa hastanız olsun olmasın, kişilerle işetişim kurup sorulara tek tek yanıt vermeniz oldugunu söyleyebilirim..
  Benimde ben sorunum var ve aldırmayı düsünüyorum. Kahverengi ve siyah ,bana pek bir zararı yok ama görsel olarak buna ihtiyaç duyuyorum.
  Size gelmek bu işlemi sizde gercekleştirmek istiyorum. Bu işlem sonrasında acı yada herhangi iz kalır mı? Ve kaç seanstan oluşmaktadır? Fiyat hakkında da e-posta yoluyla bilgi verirseniz sevinirim…
  Şimdiden
  Teşekkür ederim

  • Merhaba, güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Bu maile ya da 0 533 6921598 e benlerinizin fotosunu gönderin net bilgi vereyim, yada daha iyisi İstanbuldaysanız bir kahve içmeye gelin tanışalım. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz görüşme ücretsiz

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.