et beni

Derimizde bulunan çok sayıda, renkleri ve büyüklükleri değişken yapılardır. Aslında bunlar iyi huylu deri tümörleridir. Çoğunlukla zararsızdırlar. Bu nedenle tedavi edilmeleri de gerekmez. Eğer kişiyi görsel olarak rahatsız ediyorsa her zaman alınabilir. Ama aşağıda sıralayacağım bazı durumlarda benlerin alınmasını tıbbi yönden gerekli görürüz.

Benler hangi durumlarda alınmalı ?

1- Bu masum deri lezyonlarında aşağıda sıralayacağım değişiklikler olursa patolojik inceleme için alınmaları gerekir:
• Asimetri
• Kenar düzensizliği
• Değişik renk tonlarında olma
• Üzerinde kabuklanma
• Kanama
• Kaşıntı
• Çevresinde kızarıklık
• Kıllanma artışı
• Boyutunda > 6 mm’den daha fazla veya anormal bir artış olması.

2- Bazen özellikle benlerin bulunduğu yerler sıkıntı yaratır. Benler sık sık yaralanır.

  • Saçların içindeki benler saç tararken yaralanır.
  • Sakalın arasındaki benler traş olurken yaralanır.
  • İç çamaşırına komşu benler sık sık ele takılır.
  • Deriden kabarık benler elimizin ulaşacağı yerde ise elimiz sık sık onlara gider.
  • Bacak, el ve ayaktaki benler de sık travmaya maruz kalabilir.

3-Bazen de görsel olarak rahatsız edicidirler. Özellikle kıyafet dışında kalan bölgelerdekiler deriden kabarık, koyu renkli ise görsel sıkıntı oluşturur. Bazen üzerlerinde kıl olur o da çok rahatsız edicidir. Yüzdeki çok sayıda koyu renkli ben, yüzün lekeli gibi görünmesine neden olur.

4-Doğuştan beri olan benler yaşlanabilir. Pul pul dökülebilir. Yaş ilerledikçe çıkan benlerde giderek pullanabilir. Bu döküntüler kaşıntı hissine yol açar bu da bene zarar vermekten korkan biri için çok rahatsız edicidir.

Et beni

Çok sık karşılaştığımız ve kişiyi gerek görsel olarak, gerekse sağa sola, giysilere takılması ile rahatsız eden, deriden karnabahar gibi kabarık benlerdir. Genellikle kötü huylu değildir. Tedavisinde yapılacak tek işlem köküyle beraber ben aldırma operasyonudur.

Yüzdeki benler

Eskiden yüzde ben olması bazı durumlarda çekicilik ifadesiydi. Ama günümüzde pek istenmiyor. Hele ki yüzün güneşe sürekli ve dik olarak gelmesi sonucunda bu benlerin kansere dönüşme riski de artıyor. O yüzden bir an önce alınmasında yarar var.

Ben alımı zor bir işlem değildir. Muayenehane ortamında, lokal anestezi ile yapılabilir. 15 dakikalık bir uyuşturma süresi sonrasında büyüklüğüne göre her bir ben için 15-20 dakikada alınır. 1 hafta sonra dikişler alınır. Bu sürede özellikle su temasının olmamasına dikkat etmek gerekir. Dikiş alındıktan sonra o bölge biraz şişkince ve kızarık olur. Zamanla bu kızarıklık solarak neredeyse görünmez, sedefi bir beyaz renge dönüşür.

Alınan ben eğer şüpheli görüldüyse patolojik inceleme için laboratuara gönderilir. Çıkan sonuca göre işlen biter ya da başka bir safhaya geçer.

Ben tedavisi

Ben aldırmanın bir sakıncası yoktur. Halk içinde yanlış bilinen bir inanç var: benleri aldırırsan kansere dönüşür derler. Bu kesinlikle şehir efsanesidir. Aslı yoktur. Bir ben kansere dönüşecek potansiyele sahipse er geç dönüşür. Geç kalmadan, özellikle güneşin dik geldiği el sırtı, kulak, burun ve yüz bölgesindeki benler için kontrol şarttır.

Ben aldırma fiyatları için bizi arayabilirsiniz: 0 212 2967878

PAYLAŞ

74 YORUMLAR

 1. merhaba hocam kuyruk kaba etimde kuyruk sokumuna yakın yerde fazlaca et beni var aldırmak istiyorum süreç nedir nasıl işler gündelik hayatımıza ne kadar sürede dönebiliriz ?

 2. Merhaba Ben 21 Kasım da radyo frekans ile burun üzerinde bulunan beni aldırdım bi ara yok olacak gibi oldu ama sonra yine karanlık oluşmaya başladı sonradan gecicek mi, psikolojik olarak çöküntüdeyim yardımcı olur musunuz lütfen

 3. Merhaba Defne Hanım, ben 12 yıl önce dudağımda oluşan et benini plastik cerrahi ameliyatı ile aldırdım.Sonra atılan dikişlerim arkadaşımın elinin çarpması sonucu patlayınca tekrar dikiş atıldı ve sonrasında dikiş izi ve şişlik kaldı.Ben sonrasında bunun azalacağını ve izin geçecegini düşündüm ama geçmedi.Bu izi ve şişkinliği geçirebilmek izin nasıl bir işlem uygulanmalıdır,nasıl bir yol izlenmelidir beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi günler…

 4. Merhabq ben yuzumde mercimek buyuklugunde yuzeysel bi ben vardi bi hafta oldu ozel hastanede lazerle yaktirdim ama hala altinda bi koyu bi renk gozukuyo ve kabuk veya bi yara seklini almadi acaba bu siyah goruntu gidermi kabuk baglayip dusunce yoksa kalirmi

 5. Merhabalar anlımda doğduğumdan berı olan mavi benım var. Fakat suan benım şişti ve ellegımde agrıyor. Sızce nasıl bir yol ızlemelıyım. Buarafa 35 yaşındayım ve 35 yoldur ılk defa şişti

 6. Merhaba.benim ensemin ust kısmı sacimin icinde ben var rengi tenimin renginde ama boyut olarak büyüdü.koku kalin.aldirmaya korkuyorum emzirme donemindeyim.herhangi bi komplikasyon yasanir mi.hayati tehlike yaşanabiliyor mu

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.