Yüz Dolgusu

Yaş ilerledikçe yüzümüzde oluşan bazı problemlere çare olması için yaptırılan dolgular genellikle çok memnuniyet verici sonuçlar ortaya çıkartır. Yüz dolgusu yaptıranlar da giderek artmakta. Ama bazen yüz dolgusu yaptırdığı halde sonuçtan memnun olmayan hasta grubunun bu mutsuzluğuna neden olabilecek durumları anlatmaya çalışacağım.

Dolgular, çoğunlukla yüzdeki belirginliği az, buruşma gösteren dokuların ya da çukurların doldurulması için üretilmiş, çoğunlukla hyaluronik asit dediğimiz maddeyi içeren, enjeksiyon ile uygulanan estetik ajanlardır. Hyaluronik asit derinin yapısında bulunan, vücut tarafından da üretilen ve zamanla vücut tarafından metabolize edilen bir moleküldür. Günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde pek çok doktor tarafından bu uygulamalar yapılmaktadır. Uygulama prosedürünün kolay olması, estetik cerrahi uzmanları dışındaki diğer estetik ile uğraşan tıp dallarına mensup doktorların da bunları sık uygulamasına neden olmuştur. Bir çok ülkede hyaluronik asit içeren ya da başka dolgu maddelerini içeren dolgu türleri üretilmektedir. Tüm ürünlerin sağlıklı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Özellikle kalıcı olduğu söylenen dolgular ile ilgili sorunlar oldukça fazladır. Belli başlı ülkelerde üretilen FDA onaylı ve piyasada uzun süreli kullanımı ve kabulü olan ürünlerin kullanımı kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıdır. Dolgu yüzde en çok dudak, yanak, göz altı, elmacık kemiği, çene kontürü şekillendirme ve mimik çizgilerinin belirginliğinin azaltılması için kullanılır. Bir de yüzde geçirilen travma, hastalıklar ya da ameliyat sonrası oluşan çukurların doldurulması için de sıkça dolgu uygulaması yapılır. Her bölgeye uygulanan dolgunun kalınlığı farklıdır. Her bölgeye ve her kişiye uygulanan dolgunun miktarı farklıdır. Her bölgeye ve her kişiye uygulanan dolgunun kalıcılığı da farklıdır. Bu kısa özetlemeden sonra çoğunlukla 5 dakika içinde yüzümüzde gülümsemeye neden olan bu uygulama hangi durumlarda bizi mutsuz edebilir konusuna gelelim.

Aklıma gelen durumları, yaşadığım ve hastalarımın yaşadığı tecrübeler ışığında şöyle maddeleyebilirim.

 1. Estetik işlem maliyeti tabiki de çok önemli. Yüz dolgusu fiyatları çok ucuz sayılmaz. Bazen imkan yettiği miktar da dolgu yaptırılınca hayaldeki sonuçları elde etmek mümkün olmaz. Bir örnek verelim. Dudakları çok ince bir kişi tek tüp dudak dolgusu ile kalın dudaklara sahip olamaz. Ya da zaten dudakları kalın olan bir kişide orta kalınlıkta bir dolgu kişiyi tatmin edecek bir dolgunluk sağlamaz. Ona daha fazla ya da daha kalın bir dolgu gerekir.
 2. 50 yaş üstü özellikle boyunda da sarkması olan kişilerde yapılacak dolgu işlemlerinden yüz germe işlemindeki gibi bir beklenti içinde olmak yanlıştır. Bu durumda ancak yanaklar kısıtlı miktarda yukarı alınıp mimik çizgileri bir miktar azaltılabilir.
 3. Belli başlı tüm dünyaca kabul gören güvenli dolgu maddeleri dışında dolgu maddelerinin kullanımı çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Yine maliyeti azaltmak gayesi ile yapılan bu durum yarardan çok zarara neden olur. Dolgu maddesinin doku içinde granülasyon dediğimiz kütlelere yol açması, enfekte olması, yer değiştirerek şekil bozukluklarına neden olması ya da kendi miktarından çok daha fazla ödeme neden olması sık rastlanan komplikasyonlardır.
 4. Yağlı deriye sahip olan kişilerde mimik çizgileri daha derin ve belirgindir. Deri de daha kalındır. Bu nedenle çizginin düzeltilmesi için daha fazla dolgu harcanmaya kalkışılırsa o zaman dolgu kalıp gibi dağılmayabilir. Bu durum görsele yansır. Kişinin bunu dağıtmak amacıyla oynaması da enfeksiyona sebebiyet verir. Bu tip ciltlerde dolgu miktarı az tutularak deriyi inceltici dermapen, kimyasal peeling tarzı uygulamaların seçilmesi daha isabetli olur.
 5. Yaş ilerledikçe deri kalınlığı azaldığından dolgu maddelerine olan ihtiyaç artar. Ayrıca yapılan dolgununda oluşturduğu görüntüyü muhafaza etmesi güçleşir. Bu durumda yaşın getirdiği bazı özellikleri kabul edip bilinçli olarak dolgu uygulaması yapılması daha başarılı sonuçlara sebebiyet verir.
 6. Yüzün her bölgesinde deri kalınlığı farklıdır. Mimik çizgileri bazı yerlerde derin oluk tarzında çukurlar oluştururken bazı yerlerde deri içi çizgilere neden olurlar. Bu nedenle daha derin çizgiler, yanak dolgusu, çene kontürü oluşturulması gibi vakalarda kalın dolgular tercih edilirken, göz altı ışık dolgusu, dudak kenarı, ince göz-alın çizgileri için ince dolgular tercih edilmelidir. Yanlış yapılan tercihler başarısız sonuçlara yol açar. Örneğin deri içi çizgilere uygulanan kalın dolgu çizgiyi daha belirgin hale getirebilir.
PAYLAŞ

120 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba 24 yaşındayım kas arası çizgilerim çok derin ve çukurluk var kas arasında daha önce botoxs yaptırmıştım ama pek bir farkı olmadı bir yerden fiyat aldım ama çok pahalı geldi hem dolgu hem botoxs yapılması gerektiğini söylediler düzelmesi için ama yaptırdıktan sonra eski haline tekrar döner diye korkuyorum sizden de fiyat alabilirmyim

 2. Merhaba Hocam
  50 yaşındayım nazobial çizgilerime kalıcı dolgu yaptırmak istiyorum. Bu konu hakkın da ve Fiyat konusun da bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkür ediyorum

  • Merhaba, kalıcı dolgu yapmıyorum ama yağ enjeksiyonu yapabiliriz. O da büyük oranda kalıcı olur. Görüşmeye de gelebilirsiniz. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam bende 36 yaşındayım yüz dolgusu yaptırmak istiyorum kalıcı olanı varmı ve fiyat nedir aceba dudagım gibi sürekli eriyen istemiyorum kalıcı istiyorm
  Hocam bide benim kötü görüntülü bi estetik ameliyatım oldu gögüs dikleştirme ama dikleşecegine daha kötü oldular bunun için tekrar ameliyat olmam gerekiyor başka bi yöntemi varmı doktorum zamanla şişlikler geçince gögsümün yukarı doğru çıkacagını söyledi ama şişliklerimde geçti daha kötü sarktı ne yapabilirm 🙁

 4. Merhaba gülünce burun deliklerimde yayılma oluyor bunun icin ne gibi bir uygulama yapabiliriz fiyat bilgisi verirmisiniz teşekkür ederim iyi günler

 5. Merhaba
  Ben bir klinikte gözlatının altına dolgu yapıldı.bir hafta sonra gelin masaj yapılacak dediler gittim biraz masaj yaptıalr 6 ay falan oldu ama dolgu hep oynadı kaldı.bana elinizle bastırın gibi şeyler söylediler ama hep oynadı dolgum bir cevapta alamadım . bilinen, bir yer bu neden olabiliyor acaba çok pişman oldum yarım ml yarım milim iki tarafa yapıldı ufak ufal belli oluyor. yarıdmcı olursanız sevinirim ne yapabilirim acaba ?İyi Akşamlar

  • Hocam yüzümde çokça küçük küçük sivilce çukurlukları var bunlardan kalıcı bir çözüm ile kurtulmak istiyorum hangi tedavi yöntemlerini öneriyorsunuz ayrıca fiyat için de bilgi verirseniz sevinirim. Bu arada 23 yaşındayım.

   • Merhaba, sivilce ve izlerinin kalıcı bir tedavisi yok. Zaten sıfır da olmaz. Ancak bazı kombine işlemlerle zaman içinde azaltılabilir. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

 6. Merhaba hocam. Ben çene ve alnıma geride oldukları için aynı oranda dolgu yaptırmak istiyorum. Hafif öne çıkık bombeli bir alın istiyorum. Ancak alın dolgusuyla ilgili çok bilgi edinemedim. Riskleri var mıdır bu konuda bilgi verir misiniz.

 7. Yüzümün her iki tarafında çok aşırı çökme meydana geldi dolgu yaptırma şansım varmı varsa da fiyatı ne kadar olur lütfen yardım not 22 yasindayim

 8. Merhaba iyi çalışmalar diliyorum. Yanaklarımda özellikle elmacık kemiklerimde çöküklük vsr. Ortalama hyralunik asit dolgu uygulaması ne kadar olur. Teşekkür ederim.

 9. Merhaba yaşım 27 yüzümün sol kısmında çökme oluştur . Ayrıca çökmeden dolayı çizgi gibi iz oluştu,dolgu yaptırmak istiyorum fiyat ücreti almak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim.

 10. merhabalar sayın hocam. 48 yaşındayım ve tüm yüzüme dolgu yaptırmak istiyorum. lütfen fiyat konusunda bilgilendirme yapabilir misiniz? şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar:)

 11. Selamlar hocam. Ben yanakları biraz içe çökük 46 yaşında bir erkeğim. Yıllar önce Harun tan yüzüne dolgu yaptırmıştı ve çökük olan yanakları oldukça hoş bir form kazanmıştı. Kalıcı bir yöntemi varmı bu operasyonların yoksa zaman içinde tekrarladığı dokunuşlarmı var hep merak etmişimdir. (Basen bölgesinden yağ enjektesi diye ojumuştum) .Şimdi bende kalıcı bir yöntem düşünüyorum. Beni bu konuda ve fiyat konusunda tavan-taban olmak kaydıyla bilgilendirenilirmisiniz lütfen.

 12. Merhabalar hocam,

  Istanbulda Klinige gittim oncelikle yuzume yaptirdiklarimi soyleyim oncelikle yuzume lazer yaptirdim ayni gun hifu butum yuz ve boyun ,ertesi gun isik dolgusu ve elmacik dolgusu yaptirdim , ertesi gun sabah kahvaltiya ciktim oglumla , konusma sirasirasinda birazda guldum ogul bana dedi ki anne neden agzin bi tarafa kayiyor dedi bende gittim aynanaya baktim dogru gulumseyince agzim sag tarafa kayiyor Yani sol dudak uste sag dudak saga kayiyor hocam doktoruma gittim bana normal dedi biraz bekliyelim dedi hepsini yeni yaptik dedi yani bu dudagimin kaymasi neden oldu gecermi hocam cok korkuyorum gecer mi? Bu arada implant dislerimde var sag tarafimda biraz sislik var ondanda olabilirmi gulumsemin kaymasi.
  Cok tesk ederim hocam cvp verirseniz

  • Merhaba, size yapılan işlemleri tam olarak bilemediğim ve sizi görmediğim için tam doğru yorum yapamam ama kalıcı birşey olduğunu sanmam. Doktorunuzla irtibatı koparmayın. Gerekeni yapacaktır.

  • Her zaman bu olmaz. Genelde kötü örnekler dikkat çeker. Ama tabi ömür boyu dolgu da yapılmaz. Belli bir yaştan sonra germe ameliyatı gerekir.

 13. Hocam merhaba ben dolgu işlemi sırasında tansiyon düşmesi problemi yaşadım öyle ki işlem yarım kaldı.. böyle bi durum olabilir mi? Olursa neden olur ne yapmalıyım?teşekkür ederim☺️

 14. Hocam ben yanaklarıma dolgu yaptırmak istiyorum dolgu süresi ne kadar ve dolgu etsini kaybedince yüzüm aynı halinimi alır yoksa daha mı kötü olur sarkar

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.