Yüz Dolguları Bizi Mutsuz Edebilir mi?

54
16795
yüz dolgusu

Yüz Dolgusu

Yaş ilerledikçe yüzümüzde oluşan bazı problemlere çare olması için yaptırılan dolgular genellikle çok memnuniyet verici sonuçlar ortaya çıkartır. Yüz dolgusu yaptıranlar da giderek artmakta. Ama bazen yüz dolgusu yaptırdığı halde sonuçtan memnun olmayan hasta grubunun bu mutsuzluğuna neden olabilecek durumları anlatmaya çalışacağım.

Dolgular, çoğunlukla yüzdeki belirginliği az, buruşma gösteren dokuların ya da çukurların doldurulması için üretilmiş, çoğunlukla hyaluronik asit dediğimiz maddeyi içeren, enjeksiyon ile uygulanan estetik ajanlardır. Hyaluronik asit derinin yapısında bulunan, vücut tarafından da üretilen ve zamanla vücut tarafından metabolize edilen bir moleküldür. Günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde pek çok doktor tarafından bu uygulamalar yapılmaktadır. Uygulama prosedürünün kolay olması, estetik cerrahi uzmanları dışındaki diğer estetik ile uğraşan tıp dallarına mensup doktorların da bunları sık uygulamasına neden olmuştur. Bir çok ülkede hyaluronik asit içeren ya da başka dolgu maddelerini içeren dolgu türleri üretilmektedir. Tüm ürünlerin sağlıklı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Özellikle kalıcı olduğu söylenen dolgular ile ilgili sorunlar oldukça fazladır. Belli başlı ülkelerde üretilen FDA onaylı ve piyasada uzun süreli kullanımı ve kabulü olan ürünlerin kullanımı kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıdır. Dolgu yüzde en çok dudak, yanak, göz altı, elmacık kemiği, çene kontürü şekillendirme ve mimik çizgilerinin belirginliğinin azaltılması için kullanılır. Bir de yüzde geçirilen travma, hastalıklar ya da ameliyat sonrası oluşan çukurların doldurulması için de sıkça dolgu uygulaması yapılır. Her bölgeye uygulanan dolgunun kalınlığı farklıdır. Her bölgeye ve her kişiye uygulanan dolgunun miktarı farklıdır. Her bölgeye ve her kişiye uygulanan dolgunun kalıcılığı da farklıdır. Bu kısa özetlemeden sonra çoğunlukla 5 dakika içinde yüzümüzde gülümsemeye neden olan bu uygulama hangi durumlarda bizi mutsuz edebilir konusuna gelelim.

Aklıma gelen durumları, yaşadığım ve hastalarımın yaşadığı tecrübeler ışığında şöyle maddeleyebilirim.

 1. Estetik işlem maliyeti tabiki de çok önemli. Yüz dolgusu fiyatları çok ucuz sayılmaz. Bazen imkan yettiği miktar da dolgu yaptırılınca hayaldeki sonuçları elde etmek mümkün olmaz. Bir örnek verelim. Dudakları çok ince bir kişi tek tüp dudak dolgusu ile kalın dudaklara sahip olamaz. Ya da zaten dudakları kalın olan bir kişide orta kalınlıkta bir dolgu kişiyi tatmin edecek bir dolgunluk sağlamaz. Ona daha fazla ya da daha kalın bir dolgu gerekir.
 2. 50 yaş üstü özellikle boyunda da sarkması olan kişilerde yapılacak dolgu işlemlerinden yüz germe işlemindeki gibi bir beklenti içinde olmak yanlıştır. Bu durumda ancak yanaklar kısıtlı miktarda yukarı alınıp mimik çizgileri bir miktar azaltılabilir.
 3. Belli başlı tüm dünyaca kabul gören güvenli dolgu maddeleri dışında dolgu maddelerinin kullanımı çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Yine maliyeti azaltmak gayesi ile yapılan bu durum yarardan çok zarara neden olur. Dolgu maddesinin doku içinde granülasyon dediğimiz kütlelere yol açması, enfekte olması, yer değiştirerek şekil bozukluklarına neden olması ya da kendi miktarından çok daha fazla ödeme neden olması sık rastlanan komplikasyonlardır.
 4. Yağlı deriye sahip olan kişilerde mimik çizgileri daha derin ve belirgindir. Deri de daha kalındır. Bu nedenle çizginin düzeltilmesi için daha fazla dolgu harcanmaya kalkışılırsa o zaman dolgu kalıp gibi dağılmayabilir. Bu durum görsele yansır. Kişinin bunu dağıtmak amacıyla oynaması da enfeksiyona sebebiyet verir. Bu tip ciltlerde dolgu miktarı az tutularak deriyi inceltici dermapen, kimyasal peeling tarzı uygulamaların seçilmesi daha isabetli olur.
 5. Yaş ilerledikçe deri kalınlığı azaldığından dolgu maddelerine olan ihtiyaç artar. Ayrıca yapılan dolgununda oluşturduğu görüntüyü muhafaza etmesi güçleşir. Bu durumda yaşın getirdiği bazı özellikleri kabul edip bilinçli olarak dolgu uygulaması yapılması daha başarılı sonuçlara sebebiyet verir.
 6. Yüzün her bölgesinde deri kalınlığı farklıdır. Mimik çizgileri bazı yerlerde derin oluk tarzında çukurlar oluştururken bazı yerlerde deri içi çizgilere neden olurlar. Bu nedenle daha derin çizgiler, yanak dolgusu, çene kontürü oluşturulması gibi vakalarda kalın dolgular tercih edilirken, göz altı ışık dolgusu, dudak kenarı, ince göz-alın çizgileri için ince dolgular tercih edilmelidir. Yanlış yapılan tercihler başarısız sonuçlara yol açar. Örneğin deri içi çizgilere uygulanan kalın dolgu çizgiyi daha belirgin hale getirebilir.
PAYLAŞ

54 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar zayıf bir yüzüm var. Daha dolgun bir yüzüm ve daha belirgin elmacık kemiklerim olsun istiyorum. Bununla ilgili olarak hangi dolgu türünü önerirsiniz ve fiyat bilgisi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

 2. merhaba Defne hanım. orta yaş başlangıcındayım yüzümde hafif sarkma var orta yüz bölgesinde. eğer nazolabial ,elmacık kemiği dolgusu ve yan kısımlarda yanaklarımda çukur olan yerlere geçici dolgu yaptırırsam eriyince daha fazla sarkma olur mu acaba bu yüzden dolgudan korkuyorum. fransız askı dinamik askı gibi yöntemler daha mı sağlıklı?bu tedaviler etki süresi sona erince daha fazla sarkmaya neden olur mu?çünkü daha sonra yapılmamış haline göre daha fazla sarkma oluyorsa yaptırmanın hiç bir anlamı olmayacak:( en iyi tercih yüz germe olacak.bu konuda doğru bilgiye çok ihtiyacım var sevgilerle hocam

 3. Hocam merhaba yaklaşık 1 ay önce jawline ve çene dolgusu yaptırdım hyloronik dolgu yağ dolgusu değil. yani kendi yağımla yapılmadı5-6 kilo zayıflayınca dolgu erir mi? Yaptırılan dolgu boşa gider mi? Bir de dolgu ve maseter botoks fiyat bilgisi alabilir miyim?

 4. Merhabalar hocam göz altı ışık dolgusu yaptirdim 18 gün önce ancak 28 mayısta bir kez daha yapilacak sorun şu ki gözlerim altında çizgi halinde morluklar oluştu ve beni çok mutsuz ediyor dr bunun leke olduğunu söyledi kışa doğru lazer ve mezoterapi önerdi ne yapmalıyım çok mutsuzum aynalara küstüm

 5. Merhaba hocam bundan 6 ay önce yüzüme kendi yağımdan dolgu yapıldı yüzümde bariz şekilde asimetri var bir taraf büyük ve iki taraftada yer yer engebe var bu düzeltilirmi dr.um başından savdı☹

 6. Defne hanım merhaba,
  nazolabial dolgu yaptırmak istiyorum fakat bana yaptırma işlem geçtikten sonra da kötü olur çünkü dolu eridikten sonra sarkma oluyor dendi fakat nazlominl çizgimden rahatsızım. eski halinden kötü olacaksa yaptırmak istemiyorum, cvp verirseniz sevinirim

 7. Merhaba Dr Hanım.Bir Estetik Cerraha göz altı ,elmacık,üst dudak ve nazobial dolgu yaptırdım.Yuzum asimetrik,göz altlarim ödemeli ve asimetrik.Yanaklarimin alt kısımlarında da bezeler oluştu.Dr bey sorumluluk almıyor ancak sonuç gerçekten çok kötü.Bu durumu duzeltebilecek bir tedavi mevcut mu? 36 yaşındayım.

 8. Hocam iyi günler beş yaşında sağ yanağından bı ameliyat oldum ve çokme meydana geldi yüzümde dolgu yapmak istiyorum çift taraflı fiyatı ne kadar acaba

 9. Defne hanım merhaba,
  Geçen hafta nazolabial dolgu için güzellik merkezine gittim. Bana dedikleri yanaklarında aşağı doğru sarkmalarda var bunlar dolgu ile olmaz örümcek ağ yaptırmalısın dediler. Gerçekten dolgu ile giderilebilir mi başka bir işlem de yaptırmak istemiyorum.

  • Merhaba, bir süre masaj yapın. Geçmezse ve rahatsız oluyorsanız dolgu eritme yapabiliriz. Tabi hyaluronik asit dolgu kullanıldıysa.

 10. Hocam meraba.Geçici dolgu yaptırdığımda belli bir süre sonra dolgu yapılan yer eski ahlinemi dönüyor ne oluyor burasını anlamadım.Yüzümde bir leke var çok kötü değil ama psikolojimi bozuyor.Bu lekeye dolgu yaptırdığımda geçici dolguda eğer yine belli bir zaman sonra eski haline dönecekse dolgu yaptırmanın anlamı nedir anlayamadım.

 11. Vücuttan alınan yağ enjeksyonu ile 7 ay önce göz altı dolgusu yaptırdım ancak simetrik olmadı. Tek göz altı daha şiş görünüyor. Şiş görüntüyü azaltma imkanı var mı? Tşkürler.

 12. Merhaba Hocam, tam 2 ay once gozalti dolgusu yaptirmistim Disaridan gayet normal duzgun gorunuyor. Ama sag gozaltim ilk yapildiginda bile sanki fazla geldigini hissetmistim burun ucuma bakmaya calistigimda o fazlaligi gormuyorum ama hissediyordum. Simdi halen gorunus olarak normal gorunse de sag goz altim ozelikle pinar kismi agriyor gun icinde 3 4 kere hissediyorum bazen uzun suruyo, dokununca kemik agrisi gibi hissediyorum. Kizariklik odem yok ama hafif agri
  hafif yanma ve hafif bir uyusma hissi var. Dolgumu cikartmak istemedim zaten druma olan guvenim de azaldi. Bu size ilk hangi komplilasyonu dusundurur?

  • Görünüde bir rahatsızlığınız yoksa hiç kafaya takmayın. Bir yan etkisi yok. Rahatsız olduğunuz bölgeye masaj yapın. Zamanla geçecektir.

  • Merhaba, yapılacak dolgu miktarına göre fiyat değişir, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 13. Merhaba yüz travması nedeniyle sağ çene tarafımda asimetriklik var dolgu ile düzeltilebilir mi.kalıcı dolgu mu gereklidir.fiyat öğrenebilirmiyim.

 14. Selamlar…yüze yağ enjeksiyonu yaptırdım ancak onların söylediği ve benim beklediğim görüntü olmadı…Sizde daha kalıcı bir dolgu düşünsem fiyatımın ne olur ve kalıcılığı nedir

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.