Pişmanlık yaratan gençlik hataları

0
2230

Dövmeler, jilet izleri ve diğer hatalar…

Vücudun her bölgesinde çeşitli şekillerde dövmelere rastlamak mümkün. Özellikle 1990’lar sonrası ülkemizde de çok popüler olmaya başlayan dövme hala popülaritesinden bir şey kaybetmedi. Fakat sağlıklı karar vermeden bir heves uğruna yapılan birçok dövme gençlerin ileriki hayatında sorun yaratıyor. Görünen bölgelerdeki dövmeler iş başvurusunda büyük sıkıntı. Bunlardan hemen kurtulmak için acele ile başvuran çok. Diğer bir sıkıntı yaratan durum da müstakbel eşlerin bu durumu hoş karşılamaması. Bir de sevgililerinin isimlerini büyük bir tutku ile bedene işletip sonradan aşk bitince bir an önce bu nişanelerden kurtulmak isteyenler de var. Bence kalıcı şeyleri yaptırmadan önce iyice düşünmeli.

Piyasada çeşitli dövme lazerleri var. En popüleri Q switch lazerdir. Ben de büyük bir inanç ve istekle bunu bir dönem kullandım. Siyah renge hassas bu lazerin başarılı olması için boyanın yüzeysel olması ve koyu olması gerekiyor. Ne yazık ki dövmenin tümünü çıkaranı görmedim. Dövme soluyor yalnızca. Gazetelerde falanca artist sevgilisinin adını sildirdi ve başka dövme yaptırdı yazılarını da bu açıklıyor. Dövme tam silinmediğinden üzerine başka dövme yaptırılıyor anlaşılan. Renkli dövmeler içinse ayrı lazerler gerekiyor. Bu lazerlerin tümünü birden barındıran merkez bulmak çok güç. Bir de lazer seanslarının sayısının fazla olması 3 hafta ya da 4 haftada bir yapılması ve yazın güneş gören bölgelerdeki dövmelerin seanslarına ara verilmesi kişilerin bu tedaviye uyumunu kısıtlıyor.

Ben ne yapıyorum?

Çok büyük dövmeler için lazer ile sildirme ve dövmenin değiştirilmesinden başka çare yok ne yazık ki. Küçük dövmelerde 6 aylık seans aralıkları ile cerrahi çıkartma işlemi uyguluyorum. Sonuçta dövme tamamen alınmış olunuyor. Geriye çizgi şeklinde bir iz kalıyor. Bu işlemin son seansında bir ay dövmenin bulunduğu bölgenin spor aktivitelerinden uzak tutulması şart. Erken dönemde iz tedavisinin başlanması da elzem. Böylece rahatsız olunan dövmelerden çizgi şeklinde bir iz bedeliyle kurtulmuş oluyorsunuz.

Jilet izleri dövmelerden daha büyük dert. Kişilerin bunları saklama ihtiyacı daha fazla oluyor. Kimisi üzerine dövme yapıp kapamaya çalışıyor. Bu seferde yukarıdaki sebeplerden dolayı bizlere başvuruyorlar. İzin jilet izi olduğunun belli olmaması onlar için çok önem taşıyor. Açıklama yapmak istemiyorlar. Bu izler de aynı dövmelerde olduğu gibi tek ya da iki seansta çıkarılabilir. Kalan iz dikine olduğundan ameliyat izi gibi olur. Bu da kötü bir iz olmadığından kişinin sosyal kısıtlanması büyük oranda giderilmiş olunur.

Sonuç olarak; sizin de dövme veya jilet izi gibi sıkıntılarınız varsa başında doktor bulunan 1-2 merkezde lazeri deneyin. Olmazsa bize gelirsiniz, cerrahi olarak çıkartırız kurtulusunuz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.