Meme ucu problemleri

212
155990

Kadın memesinin ucu bebeğin süt emebilmesi için tasarlanmıştır. Yumuşak, hassas ve tam da bebeğin ağzı büyüklüğündedir. Isısı da bebeğin ağzını rahatsız etmeyecek düzeydedir. Meme ucu çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Normalin çok varyasyonu vardır. Meme ucunda en çok karşılaştığımız sorun ise meme ucunun çökük olmasıdır. Bu durum hem bebeğin emmesini engeller veya zorlaştırır, hem de görsel olarak kadını mutsuz eder. Ayrıca birden fazla meme ucu, çok büyük meme ucu gibi sorunlar da kadınların şikayetlerindendir.

memenin ucu nasıl çıkar
Meme ucu tipleri

Bazen de düz bir meme ucu yapısı ile karşılaşırız. Hem çökük meme ucu hem de düz meme ucu bebeğin süt emmesini zorlaştırır. Yandaki resimde bu durumları anlatmaya çalıştım.

Meme ucunun çökük olması:

Meme kanallarında kısalık nedeniyle olur. Memenin büyük ya da küçük olması bu durumda etken değildir. Genellikle gelişimsel bir problemdir. Sonradan oluşmuş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir hastalığın belirtisi olabilir. (Resim1)

Memenin ucu nasıl çıkar?

meme ucu estetiğiAltta yatan bir hastalık yoksa gelişimsel bir problem ise aşağıdaki tedavi metotları kullanılır. Tiplerine göre tedavi tayin edilir. Yandaki resimde şema ile alttaki yazıda da açıklama ile bu sorunun çözümünü anlattım.

Tip 1:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılınca bir süre sonra tekrar eski haline döner. Bu hastalara meme başı tabanına lokal anestezi altında kalıcı dikiş konur. Böylece meme başı dışarıda kalır. Süt kanallarına dokunulmadığından emzirme mümkün olur.

Tip 2:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılır bırakılmaz eski haline döner.Bu hastalarda süt kanallarındaki kısalık daha barizdir. Bu sefer meme başı etrafından yapılan özel bir doku parçası ile meme ucu dışarı alınır. Süt kanallarının bazıları yaralanabilir. Bu nedenle emzirme mümkün olmayabilir. Fakat bu yapılmaz ise zaten emzirme hiç mümkün değildir.

Tip 3:

Meme ucunun el ile normal hale getirilmesi mümkün değildir. Süt kanalları aşırı kısadır.Bu durumda kanalların kesilerek meme ucunun serbestleştirilmesi sağlanır. Meme ucu geri dönmesin diye meme başı etrafından planlanan doku parçası ile meme başının altı desteklenir. Bu işlemin ne öncesinde ne de sonrasında emzirme mümkün olmaz. Ama en azından meme ucunun şekli düzelmiş olur.

Düz meme ucu:

Meme ucunun nipple dediğimiz tam ortadaki yuvarlak ve kabarık kısmının belirsiz olması durumudur. Kelepçe yöntemi dediğimiz bir teknikle belirginleştirilir.

Meme ucunun çok sayıda olması

Meme ucundan yukarı ve aşağıya uzanan süt çizgisi boyunca fazladan meme başları olabilir. Bunlar çoğunlukla ben zannedilir. Bazen orijinal meme başının bulunduğu yerde yan yanadır. Meme ucunun tabanını genişletir. Bunlar görsel sıkıntı dışında herhangi bir sağlık problemi yaratmaz. (Resim2).

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi ile fazlalık yaratan meme başları alınır. Meme başında ya da başka yerde rahatsız edici bir iz kalmaz.

Meme ucunun büyük olması:

Çok basit bir sıkıntı ama ince giysilerin üzerinden belli olmasın diye her daim göğüs pedi kullanmak durumunda bırakır insanı. Meme ucu aynı bir buz dağı gibi yüksektir. Hatta bazen çok da geniştir. Bu bebekler için mükemmel bir biberon ucu olabilir ama anne için emzirme işi bitince saklanması gereken bir sıkıntı haline gelir. Bir de emzirme sonrası memede oluşan küçülme nedeniyle meme başı aşağı doğru sarkabilir. O zaman meme başını evde saklayası gelir insanın. Ben kadın plastik cerrah olunca bu şekilde samimi bir ifade kullanıyor kadınlar. (Resim3)

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi altında aynı bir pastadan dilim çıkarır gibi meme ucu küçültülebilir. Eğer yükseklik sorunu varsa o da özel bir kesi tekniği ile azaltılır. Bu işlemler sırasında süt kanallarının çoğuna zarar gelmez ama yinede emzirme problemi olma ihtimali vardır.

PAYLAŞ

212 YORUMLAR

 1. Selamlar, iyi çalısmalar.
  Benim sol göğüs ucum tamamen içerde. Hicbir sekilde tam olarak bir uç çıkaramıyorum. Sanırım hiçbir şekilde süt kanalı yok. Tip 3 gibi duruyor. Sağ göğüs ucum da düz. Çocuk sahibi olacağız ve hamile kalmaya çalışıyorum şuanda. Sorum şunlar: tek göğüs hicbir sekilde süt veremeyecekse, diğer göğüs ile emzirme yapılabilir mi? Sadece 1 göğüs yeterli mi? Eğer diğer göğüs de tamamen çökük fakat ufak da olsa süt kanalı varsa tedavisine ne zaman başlanılmalıdır? Gebelikten önce mi, yoksa gebelik esnasında da tedavi mümkün müdür? Size nasıl tedavi olabiliyoruz? Çok teşekkürler. Sevgiler

  • Merhaba, ellemeyle meme ucu çıkmıyorsa yapacak birşey yok. Kanalı kesersek hiç süt veremezsiniz. Elle çıkıyorsa altına kelepçe gibi dikiş koyarız, dışarda durur.

 2. Benimde gogus uclarim icine cokuk usuyunuce yadA disari cikmasi icin el ile cikio sonra tekrar eski haline gelio cökuo birde asiri kasinma oluo gogus uclarimda delirticek gibi oluo ve kasidikca sıvı su gibi bi akinti gelio nolur banada yardimci olabirmisiniz

 3. Defne Hanım yeni doğum yaptım. Meme ucum çok küçük ve bebeğim ağzına alınca içine çöküyor, enjeksiyonla çektik sağdığımda çıkıyor ama yine içine giriyor. Bebek yorulup bırakıyor. Ne yapabilirim?

 4. Merhaba Defne hnm, göğüs ucum şekilde ki gibi düz ancak ellediğinizde ve üşüdüğünüzde çıkıyor sonrasında eski haline dönüyor bilgi alabilir miyim bende lütfen 🙏🏻 Tşk ederim 😊

  • Merhaba Defne Hanım. Ben 17 yaşındayım ve göğüslerim çok ayrık ve ucu sadece üşüyünce veya elleyince çıkıyor, ucu olmadığında ki görüntü hem ayrılığından hem de işsizliğinden dolayı kötü gözüküyor. Ailem de yaşım büyüyünce düzeleceğini düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz ne yapmalıyım hem ayrıklık hem de uç problemi için?

 5. Merhabalar, bahsedilen durumlar bende de var, bazen el ile dışarı çıkabiliyor bazen tişört sürtünmesi ile ama 10-15 saniye sonra eski haline dönüyor 27 yaşındayım, bide göğüs uçlarında tüylenmeler var bunların birbiriyle bağlantısı var mı? Eğer benim içinde ıygun olan kelepçe yöntemi ise fiyat bilgisi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Defne hnm, göğüs ucum şekilde ki gibi düz ancak ellediğinizde ve üşüdüğünüzde çıkıyor sonrasında eski haline dönüyor bilgi alabilir miyim bende lütfen 🙏🏻 Tşk ederim 😊

   Yorumu Cevapla

   • Merhaba Defne hanim, ben 28 yasindayim 3 aylik evliyim.Sıkıntım şu; gögus ucum ice dönük hep oyleydi.Ellemeyle falanda cikmadi. Goguslerimde kucuk oldugu icin cok rahatsiz oluyorum gorsel olarak.Cocuk gibi duruyorum.Gorucu usulu evlendik.Eşimin de bu konu uzerinde payi var.Minyon tipliyim 45- 50 kiloyum.Cerrahi bi operasyon gecirmeden bi cozumu var mi yada napilabilir gogus ucum cikmasi icin??? Bebek dogurma durumu su an dusunmuyorum evlatlik dusunebilirim.

  • Merhabalar, benim göğüs ucum(koyu renkli alan) çok büyük ve beni inanılmaz rahatsız ediyor.Giderek büyüdüğünü hissediyorum ölçmeye başladım son zamanlarda.Yaklaşık çapı 6,7 cm arasında olmaya başladı.29 yaşındayım,henüz çocuğum yok fakat bu bölgeyle ilgili yapılacak birşey var mıdır ve süt kanallarına zarar verme gibi bir durumu söz konusu olur mu?

 6. Benim göğüslerimin etrafındaki halka çok büyük ve de kahverengi renkte değil bu nasıl değişir bir de ben 17 yaşındayım büyükçe mi normale döner

 7. Merhaba benim meme uclarimdaki kahverengi kisim cok buyuk meme ucu degil ama o kahverengi kisim beni rahatsız ediyor sadece o kismi kucultmek mumkunmu

 8. Merhaba benimde meme başımla ilgili sadece üşüyünce elleyince çıkan bi yapısı var göğüs estetiği olduğum zaman (Dikleştirme + protez) doktorumdan bu sorunla ilgili talepte bulundum ama herhangi bi hamilelik geçirmediğim için bu işlemi sağlıklı bulmadığını belirtti süt damarlarımı kesmek istemediğini. Estetikli bi memedeki düz görüntüde beni doğal olarak rahatsız ediyor. Bununla ilgili ne yapabilirim emzirmede kullanılan göğüsucu pompalarını düzenli bi şekilde kullanmak acaba etkili olur mu kalıcı bi sonuç elde ettirir mi merak ediyorum. Şimdiden Çok teşekkürler Defne hanım iyi çalışmalar.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.