Meme ucu problemleri

114
81199

Kadın memesinin ucu bebeğin süt emebilmesi için tasarlanmıştır. Yumuşak, hassas ve tam da bebeğin ağzı büyüklüğündedir. Isısı da bebeğin ağzını rahatsız etmeyecek düzeydedir. Meme ucu çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Normalin çok varyasyonu vardır. Meme ucunda en çok karşılaştığımız sorun ise meme ucunun çökük olmasıdır. Bu durum hem bebeğin emmesini engeller veya zorlaştırır, hem de görsel olarak kadını mutsuz eder. Ayrıca birden fazla meme ucu, çok büyük meme ucu gibi sorunlar da kadınların şikayetlerindendir.

memenin ucu nasıl çıkar
Meme ucu tipleri

Bazen de düz bir meme ucu yapısı ile karşılaşırız. Hem çökük meme ucu hem de düz meme ucu bebeğin süt emmesini zorlaştırır. Yandaki resimde bu durumları anlatmaya çalıştım.

Meme ucunun çökük olması:

Meme kanallarında kısalık nedeniyle olur. Memenin büyük ya da küçük olması bu durumda etken değildir. Genellikle gelişimsel bir problemdir. Sonradan oluşmuş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir hastalığın belirtisi olabilir. (Resim1)

Memenin ucu nasıl çıkar?

meme ucu estetiğiAltta yatan bir hastalık yoksa gelişimsel bir problem ise aşağıdaki tedavi metotları kullanılır. Tiplerine göre tedavi tayin edilir. Yandaki resimde şema ile alttaki yazıda da açıklama ile bu sorunun çözümünü anlattım.

Tip 1:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılınca bir süre sonra tekrar eski haline döner. Bu hastalara meme başı tabanına lokal anestezi altında kalıcı dikiş konur. Böylece meme başı dışarıda kalır. Süt kanallarına dokunulmadığından emzirme mümkün olur.

Tip 2:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılır bırakılmaz eski haline döner.Bu hastalarda süt kanallarındaki kısalık daha barizdir. Bu sefer meme başı etrafından yapılan özel bir doku parçası ile meme ucu dışarı alınır. Süt kanallarının bazıları yaralanabilir. Bu nedenle emzirme mümkün olmayabilir. Fakat bu yapılmaz ise zaten emzirme hiç mümkün değildir.

Tip 3:

Meme ucunun el ile normal hale getirilmesi mümkün değildir. Süt kanalları aşırı kısadır.Bu durumda kanalların kesilerek meme ucunun serbestleştirilmesi sağlanır. Meme ucu geri dönmesin diye meme başı etrafından planlanan doku parçası ile meme başının altı desteklenir. Bu işlemin ne öncesinde ne de sonrasında emzirme mümkün olmaz. Ama en azından meme ucunun şekli düzelmiş olur.

Düz meme ucu:

Meme ucunun nipple dediğimiz tam ortadaki yuvarlak ve kabarık kısmının belirsiz olması durumudur. Kelepçe yöntemi dediğimiz bir teknikle belirginleştirilir.

Meme ucunun çok sayıda olması

Meme ucundan yukarı ve aşağıya uzanan süt çizgisi boyunca fazladan meme başları olabilir. Bunlar çoğunlukla ben zannedilir. Bazen orijinal meme başının bulunduğu yerde yan yanadır. Meme ucunun tabanını genişletir. Bunlar görsel sıkıntı dışında herhangi bir sağlık problemi yaratmaz. (Resim2).

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi ile fazlalık yaratan meme başları alınır. Meme başında ya da başka yerde rahatsız edici bir iz kalmaz.

Meme ucunun büyük olması:

Çok basit bir sıkıntı ama ince giysilerin üzerinden belli olmasın diye her daim göğüs pedi kullanmak durumunda bırakır insanı. Meme ucu aynı bir buz dağı gibi yüksektir. Hatta bazen çok da geniştir. Bu bebekler için mükemmel bir biberon ucu olabilir ama anne için emzirme işi bitince saklanması gereken bir sıkıntı haline gelir. Bir de emzirme sonrası memede oluşan küçülme nedeniyle meme başı aşağı doğru sarkabilir. O zaman meme başını evde saklayası gelir insanın. Ben kadın plastik cerrah olunca bu şekilde samimi bir ifade kullanıyor kadınlar. (Resim3)

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi altında aynı bir pastadan dilim çıkarır gibi meme ucu küçültülebilir. Eğer yükseklik sorunu varsa o da özel bir kesi tekniği ile azaltılır. Bu işlemler sırasında süt kanallarının çoğuna zarar gelmez ama yinede emzirme problemi olma ihtimali vardır.

PAYLAŞ

114 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam ben gecen sene sağ göğüsümden fibroadenom aldırdım 3. 5 cm sol göğsümde bugüne kadar hiç bişe hissetmemiştim ama son1 aydır falan pütür pütür şeyler var ve elimin altından kayıyor ve bugün aynaya baktığımda sol göğsüm koyu kahve ve ucu çıkmış ama sağ göğsüm pembemsi ve ucu normaldi aynı andan ikisinin de farklı olması normalmidir??

 2. Merhaba hocam meme küçültme ameliyatı olmuştum meme ucum 2 cm fln daha aşağıda olması lazmken yukarıda duruyo sütyenden sürekli çıkıyo rahatsizz ediyor aşağı alınma ihtamali varmı hocam tskK ederim

 3. Merhaba
  Emzirirken yaram vardı ve silikon meme ucunu uzun süre kullandığım için meme ucumda skar oluştu ve aşırı büyüdü. Kıyafetime sürtünmeden dolayı hassasiyet oluşturuyor bazen. Su an emzirmiyorum. Ameliyatla duzeltilebilirmi.

 4. merhabalar 21 yasindayim gogus ucumun birisi elle cikabiliyor bir kac saniye kadar disarda kaliyor ve yine cokuyor digeri ise elle de cikmiyor fiyat alabilir miyim

  • Merhaba, meme ucu elle dışarı çıkıyorsa meme ucu altına kelepçe şeklinde dikiş koyarak problemi çözebiliriz. Bu durumda emzirebilirsiniz. Fakat elle çıkmayan meme ucuna işlem yapınca ondan emziremezsiniz. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz. 

 5. Merhaba defne hanım benim göğüs ucum çökük eleyince yada üşüyünce çıkıyor ve şuan 6 aylık hamileyim bebeğimi nasıl emzireceğim bilmiyorum ne yapmam gerek

 6. Merhaba Defne hanim ben 29 yaşındayım evliyim, göğüs ucum bi çıkıyor bi giriyor sürekli oluyor bu. Bebek sahibi olmayi düşünüyorum fakat göğüslerimde cok küçük bu sorunlar emzirmeye engel olusturur mu, ne yapmam gerekiyor. Fiyat bilgisi de öğrenmek istiyorum İstanbul da yasiyorum

 7. Defne Hanım merhaba,

  Doğuştan iki göğsümün altinda fazladan meme ucu var. 10 sene kadar önce aldırmak istedim ama cok fazla iz kalır denmişti. Suan da aldırmanın saglik açısından riski var midir? Cok iz kalır mi?

  Teşekkür ederim

 8. Merhaba, Defne Hanım
  Benim göğüs ucum içe çökük elle cekistirince çıkıyor, kendi kendine de çıkıyor arada fakat sonra içe giriyor yatarken özellikle düz oluyor çok eklersen buzusuyor iyice. Fiyat bilgisi alabilir miyim?

 9. Hocam benimde tip 3 meme ca yın 43 yaşındayım emziremedim doğuştAn benimde ca hastalığımla ilgilide memeden opere edilmedim lenf nodu alındı gögüs ucumun olmaması beni çok rahatsız ediyor ameliyat yapılabilirmi lokalmi oluyor his oluyormu?

 10. Merhabalar ben 24 yaşında bekarım göğüs uçlarım uzun zamandır içe dönük genelde ve adet döneminde yada el ile normale dönüyor bunun önemli bir sebebi varmı acaba

 11. Merhabalar ben 20 yaşındayım benimde meme ucum sırt üstü yatınca tamamen içe çıkıyor ayağa kalkınca biraz düzeliyor da acaba herkeste mi böyle bana yardımcı olabilirmisiniz

 12. Merhabalar, bahsedilen durumlar bende de var, bazen el ile dışarı çıkabiliyor bazen tişört sürtünmesi ile ama hemen sonra eski haline dönüyor 21 yaşındayım, bide göğüs uçlarında tüylenmeler var bunların birbiriyle bağlantısı var mı? Ne şekilde düzelir, düzelir mi?

 13. Merhaba. 17 yaşındayım, göğüs uçlarım sadece üşüyünce veya elleyince çıkıyor daha sonra eski haline dönüyor ve göğüslerim çıkmaya başladığından beri göğüs uçlarımda kuruluk ve kabuk oluşuyor. Ve göğüs çevresi rengim derimle aynı renk diyebilirim, bu renk ileride kendiliğinden koyulaşır mı? Bu konularda bilgi alabilir miyim, şimdiden teşekkür ederim.

 14. Defne hanım benim göğüslerim çıkmaya başladığından beri göğüs ucum yara çatlak gibi evli değilim çocuğum yok bunun için bir kaç kez doktora gittim ama net bi tanı koymadılar iki göğüs ucumda da olan bişe ben 24 yaşındayım yıllardır var bu

 15. Çözümü olduğunu bile bilmiyordum umarım hayal kırıklığına uğramam.gelenlerle aynı derdim göğüs ucum sadece soğukta varlar sürekli buz sürüp gezesim var kendim bile bakmıyorum neyse çözümü varsa nasıl bi operasyon ve maliyeti nedir bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler

 16. defne hanım mrhb bende kızımı göğüs ucum olmadğı için emziremedim hala cok üzülüyorum 2 yaşında. ikincindede öyle olur diye korkuyorum ğöğüs ucum üşüyünce elleyince masaj yapınca çıkıyo ama sonra geri içine çekiliyo banada bir yol gösterir misiniz

  • Merhaba, meme ucu altına kelepçe şeklinde dikiş koyarak dışarda kalmasını sağlayabiliriz ama bu görselliği düzeltir. Emzirme konusunda bir yardımı olmaz.

 17. Merhaba Defne Hanım,
  benim de göğüs uçlarım soğukta ve elleyince çıkıyor. Bir kaç dakika sonra yine eski haline dönüyor maalesef. Beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bu arada yaşım 22, iler ki zamanlarda çıkar mı bilemiyorum…

 18. Selamlar, iyi çalısmalar.
  Benim sol göğüs ucum tamamen içerde. Hicbir sekilde tam olarak bir uç çıkaramıyorum. Sanırım hiçbir şekilde süt kanalı yok. Tip 3 gibi duruyor. Sağ göğüs ucum da düz. Çocuk sahibi olacağız ve hamile kalmaya çalışıyorum şuanda. Sorum şunlar: tek göğüs hicbir sekilde süt veremeyecekse, diğer göğüs ile emzirme yapılabilir mi? Sadece 1 göğüs yeterli mi? Eğer diğer göğüs de tamamen çökük fakat ufak da olsa süt kanalı varsa tedavisine ne zaman başlanılmalıdır? Gebelikten önce mi, yoksa gebelik esnasında da tedavi mümkün müdür? Size nasıl tedavi olabiliyoruz? Çok teşekkürler. Sevgiler

  • Merhaba, ellemeyle meme ucu çıkmıyorsa yapacak birşey yok. Kanalı kesersek hiç süt veremezsiniz. Elle çıkıyorsa altına kelepçe gibi dikiş koyarız, dışarda durur.

 19. Benimde gogus uclarim icine cokuk usuyunuce yadA disari cikmasi icin el ile cikio sonra tekrar eski haline gelio cökuo birde asiri kasinma oluo gogus uclarimda delirticek gibi oluo ve kasidikca sıvı su gibi bi akinti gelio nolur banada yardimci olabirmisiniz

 20. Defne Hanım yeni doğum yaptım. Meme ucum çok küçük ve bebeğim ağzına alınca içine çöküyor, enjeksiyonla çektik sağdığımda çıkıyor ama yine içine giriyor. Bebek yorulup bırakıyor. Ne yapabilirim?

 21. Merhaba Defne hnm, göğüs ucum şekilde ki gibi düz ancak ellediğinizde ve üşüdüğünüzde çıkıyor sonrasında eski haline dönüyor bilgi alabilir miyim bende lütfen 🙏🏻 Tşk ederim 😊

  • Merhaba Defne Hanım. Ben 17 yaşındayım ve göğüslerim çok ayrık ve ucu sadece üşüyünce veya elleyince çıkıyor, ucu olmadığında ki görüntü hem ayrılığından hem de işsizliğinden dolayı kötü gözüküyor. Ailem de yaşım büyüyünce düzeleceğini düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz ne yapmalıyım hem ayrıklık hem de uç problemi için?

 22. Merhabalar, bahsedilen durumlar bende de var, bazen el ile dışarı çıkabiliyor bazen tişört sürtünmesi ile ama 10-15 saniye sonra eski haline dönüyor 27 yaşındayım, bide göğüs uçlarında tüylenmeler var bunların birbiriyle bağlantısı var mı? Eğer benim içinde ıygun olan kelepçe yöntemi ise fiyat bilgisi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Defne hnm, göğüs ucum şekilde ki gibi düz ancak ellediğinizde ve üşüdüğünüzde çıkıyor sonrasında eski haline dönüyor bilgi alabilir miyim bende lütfen 🙏🏻 Tşk ederim 😊

   Yorumu Cevapla

   • Merhaba Defne hanim, ben 28 yasindayim 3 aylik evliyim.Sıkıntım şu; gögus ucum ice dönük hep oyleydi.Ellemeyle falanda cikmadi. Goguslerimde kucuk oldugu icin cok rahatsiz oluyorum gorsel olarak.Cocuk gibi duruyorum.Gorucu usulu evlendik.Eşimin de bu konu uzerinde payi var.Minyon tipliyim 45- 50 kiloyum.Cerrahi bi operasyon gecirmeden bi cozumu var mi yada napilabilir gogus ucum cikmasi icin??? Bebek dogurma durumu su an dusunmuyorum evlatlik dusunebilirim.

  • Merhabalar, benim göğüs ucum(koyu renkli alan) çok büyük ve beni inanılmaz rahatsız ediyor.Giderek büyüdüğünü hissediyorum ölçmeye başladım son zamanlarda.Yaklaşık çapı 6,7 cm arasında olmaya başladı.29 yaşındayım,henüz çocuğum yok fakat bu bölgeyle ilgili yapılacak birşey var mıdır ve süt kanallarına zarar verme gibi bir durumu söz konusu olur mu?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.