Meme ucu problemleri

47
46751

Kadın memesinin ucu bebeğin süt emebilmesi için tasarlanmıştır. Yumuşak, hassas ve tam da bebeğin ağzı büyüklüğündedir. Isısı da bebeğin ağzını rahatsız etmeyecek düzeydedir. Meme ucu çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Normalin çok varyasyonu vardır. Meme ucunda en çok karşılaştığımız sorun ise meme ucunun çökük olmasıdır. Bu durum hem bebeğin emmesini engeller veya zorlaştırır, hem de görsel olarak kadını mutsuz eder. Ayrıca birden fazla meme ucu, çok büyük meme ucu gibi sorunlar da kadınların şikayetlerindendir.

memenin ucu nasıl çıkar
Meme ucu tipleri

Bazen de düz bir meme ucu yapısı ile karşılaşırız. Hem çökük meme ucu hem de düz meme ucu bebeğin süt emmesini zorlaştırır. Yandaki resimde bu durumları anlatmaya çalıştım.

Meme ucunun çökük olması:

Meme kanallarında kısalık nedeniyle olur. Memenin büyük ya da küçük olması bu durumda etken değildir. Genellikle gelişimsel bir problemdir. Sonradan oluşmuş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir hastalığın belirtisi olabilir. (Resim1)

Memenin ucu nasıl çıkar?

meme ucu estetiğiAltta yatan bir hastalık yoksa gelişimsel bir problem ise aşağıdaki tedavi metotları kullanılır. Tiplerine göre tedavi tayin edilir. Yandaki resimde şema ile alttaki yazıda da açıklama ile bu sorunun çözümünü anlattım.

Tip 1:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılınca bir süre sonra tekrar eski haline döner. Bu hastalara meme başı tabanına lokal anestezi altında kalıcı dikiş konur. Böylece meme başı dışarıda kalır. Süt kanallarına dokunulmadığından emzirme mümkün olur.

Tip 2:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılır bırakılmaz eski haline döner.Bu hastalarda süt kanallarındaki kısalık daha barizdir. Bu sefer meme başı etrafından yapılan özel bir doku parçası ile meme ucu dışarı alınır. Süt kanallarının bazıları yaralanabilir. Bu nedenle emzirme mümkün olmayabilir. Fakat bu yapılmaz ise zaten emzirme hiç mümkün değildir.

Tip 3:

Meme ucunun el ile normal hale getirilmesi mümkün değildir. Süt kanalları aşırı kısadır.Bu durumda kanalların kesilerek meme ucunun serbestleştirilmesi sağlanır. Meme ucu geri dönmesin diye meme başı etrafından planlanan doku parçası ile meme başının altı desteklenir. Bu işlemin ne öncesinde ne de sonrasında emzirme mümkün olmaz. Ama en azından meme ucunun şekli düzelmiş olur.

Düz meme ucu:

Meme ucunun nipple dediğimiz tam ortadaki yuvarlak ve kabarık kısmının belirsiz olması durumudur. Kelepçe yöntemi dediğimiz bir teknikle belirginleştirilir.

Meme ucunun çok sayıda olması

Meme ucundan yukarı ve aşağıya uzanan süt çizgisi boyunca fazladan meme başları olabilir. Bunlar çoğunlukla ben zannedilir. Bazen orijinal meme başının bulunduğu yerde yan yanadır. Meme ucunun tabanını genişletir. Bunlar görsel sıkıntı dışında herhangi bir sağlık problemi yaratmaz. (Resim2).

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi ile fazlalık yaratan meme başları alınır. Meme başında ya da başka yerde rahatsız edici bir iz kalmaz.

Meme ucunun büyük olması:

Çok basit bir sıkıntı ama ince giysilerin üzerinden belli olmasın diye her daim göğüs pedi kullanmak durumunda bırakır insanı. Meme ucu aynı bir buz dağı gibi yüksektir. Hatta bazen çok da geniştir. Bu bebekler için mükemmel bir biberon ucu olabilir ama anne için emzirme işi bitince saklanması gereken bir sıkıntı haline gelir. Bir de emzirme sonrası memede oluşan küçülme nedeniyle meme başı aşağı doğru sarkabilir. O zaman meme başını evde saklayası gelir insanın. Ben kadın plastik cerrah olunca bu şekilde samimi bir ifade kullanıyor kadınlar. (Resim3)

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi altında aynı bir pastadan dilim çıkarır gibi meme ucu küçültülebilir. Eğer yükseklik sorunu varsa o da özel bir kesi tekniği ile azaltılır. Bu işlemler sırasında süt kanallarının çoğuna zarar gelmez ama yinede emzirme problemi olma ihtimali vardır.

PAYLAŞ

47 YORUMLAR

 1. Merhaba meme ucu problemim var,ve kahverengi halkası çok büyük duşa girince yada üşüyünce hafif çıkıyor sonra geri
  İçine kaçıyor elledi çekince çıkıyor hemen içime kaçıyor göçük gibi değil düm düz oluyor ilk çocuğumu emdiremedim ikinci yolda,bunda sorun yaşamak istemiyorum ne yapmam lazım

 2. 29 yaşındayım. Doğuştan meme ucum yok. El pompası aldım denedim meme ucum çıkıyor. Kısa süre sonra tekrar içine giriyor. Ameliyat olur mu olduğum da süt kanallarıma zarar gelirmi? Meme ucu çıkartmak için Fiyat bilgisi alabilir miyim?

 3. Benim meme ucum hiç yok dümdüz bir şekilde. Dokunduğumda minicik çıkıp hemen geri gidiyor. Ve çevresindeki kahverengi halka çok büyük bunun tedavisi mümkün mü ? Halkayı küçültüp meme ucu çıkarabilir miyim?

 4. Benim meme ucum hiç yok dümdüz bir şekilde. Dokunduğumda minicik çıkıp hemen geri gidiyor. Ve çevresindeki kahverengi halka çok büyük bunun tedavisi mümkün mü ? Halkayı küçültüp meme ucu çıkarabilir miyim?

 5. Merhaba 20 yaşındayım iki meme ucumda içe çökük durumda önce de böyle diye hatırlıyorum ama tam emin değilim korkuyorum biraz da yardımcı olabilir misinşz?

 6. Merhaba. Emzirdigim dönemde (3 sene önce) meme ucumda çok büyük açıklıklar meydana geldi doku kaybı yaşadım. Göğsümden sürekli süt siziyordu dokular kaybolduğu için süt depolanmiyordu. Şu an iyileşti bir yara hali yok fakat meme ucunun yarısıda yok. Bir tedavisi varmıdır. Teşekkürler..

 7. Merhaba meme ucumun ortalarında sarı kabuk gibi ama yumuşak şeyler var arada bir dökülüyor ama geri oluyor nedir bu doktora mı görünmeliyim evet ise hangi doktora gitmeliyim

 8. Merhaba benim meme ucumda yok. Sadece sogukta ve duşta ufak çıkıyor.sonra yine yok oluyor. Çocuğumu emziremedim bu yüzden silikon meme ucu kullandım. Ne yapmalıyım bu durumdan çok rahatsızım.

  • Merhaba, kelepçe yöntemi dediğimiz kalıcı iplik koyarak meme ucunu dışarda bırakma metodunu yapabiliriz. Ama tabi net bilgi için sizi görmem gerek. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

 9. Benim sağ memem az bir farkla daha büyük. Genelde kadınların çoğunda böyle olduğunu söylüyor etrafımdakiler. Ayrıca aynı memenin ucu biraz daha aşağıya bakıyor. İki kolumu yukarı kaldırdığım zaman görünümde sorun olmuyor. Ama bunu ben bildiğim için dikkatli bakıyorum. Genel olarak böyle farklılıklar normal mi? Bir de meme ucu normalse çok az daha büyük olması için ne yapılabilir? Doğal enjeksiyonlar gibi bir müdahale oluyor mu? Anne değilim. Ya da sağ meme ucu hafif yukarı çekilir mi? İz kalır mı?

 10. Merhaba , 19 yaşımdayım. Göğüs ucum fazla küçük yani dümdüz yok gibi sadece bazen minicik çıkıyor. Bu durum çirkin duruyor ameliyat ile bir büyütme yöntemi var mı kalıcı olarak ?😞

  • Merhaba, kelepçe yöntemiyle bu işlemi yapabiliyoruz. Ama sizin memenizin bu işleme uygun olup olmadığını görmek için sizi görmem lazım. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz. 

  • Merhaba, tedbir amaçlı hormonların kontrolü için bir çocuk endokrinolojisine götürün. Yapısal düzenlemeler için 18 yaşını bekleyeceğiz. O zaman da plastik cerrah görecek.

 11. Merhaba benim göğüs uçlarım hiç yok gibi neredeyse ve bu durumdan çok rahatsızım neler yapılabilir ? Anne falan değilim bu arada

 12. Merhaba uzun zamandır bir göğüsümün ucu kaşınıyor yanıyor ara ara.yeni farkettim sanki kesik gibi ufak biryeri sütyn yapmış olabilir nasıl geçirebilirim

 13. Bende de aynı sorun var soğukta sertleşip hafif bir şekilde dışarı çıkıyor elimle çıkartmaya çalıştığımda yine çok az çıkıyor ama 20-30 saniye sonra yine eski hale dönüyor ameliyat gerekir mi

  • Merhaba, bu durumdan rahatsız oluyorsanız ameliyat gerekir. İleride bebek emzirme sorunu olabilir. En iyi cevabı sizi görünce verebilirim. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

  • Merhaba, görmeden tam olarak bilmek mümkün değil ama anlattığınız kadarıyla aksesuar meme ucu dediğimiz oluşuma benziyor. Eğer öyleyse tedavisi ameliyattır. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.