Meme ucu problemleri

162
109684

Kadın memesinin ucu bebeğin süt emebilmesi için tasarlanmıştır. Yumuşak, hassas ve tam da bebeğin ağzı büyüklüğündedir. Isısı da bebeğin ağzını rahatsız etmeyecek düzeydedir. Meme ucu çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Normalin çok varyasyonu vardır. Meme ucunda en çok karşılaştığımız sorun ise meme ucunun çökük olmasıdır. Bu durum hem bebeğin emmesini engeller veya zorlaştırır, hem de görsel olarak kadını mutsuz eder. Ayrıca birden fazla meme ucu, çok büyük meme ucu gibi sorunlar da kadınların şikayetlerindendir.

memenin ucu nasıl çıkar
Meme ucu tipleri

Bazen de düz bir meme ucu yapısı ile karşılaşırız. Hem çökük meme ucu hem de düz meme ucu bebeğin süt emmesini zorlaştırır. Yandaki resimde bu durumları anlatmaya çalıştım.

Meme ucunun çökük olması:

Meme kanallarında kısalık nedeniyle olur. Memenin büyük ya da küçük olması bu durumda etken değildir. Genellikle gelişimsel bir problemdir. Sonradan oluşmuş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir hastalığın belirtisi olabilir. (Resim1)

Memenin ucu nasıl çıkar?

meme ucu estetiğiAltta yatan bir hastalık yoksa gelişimsel bir problem ise aşağıdaki tedavi metotları kullanılır. Tiplerine göre tedavi tayin edilir. Yandaki resimde şema ile alttaki yazıda da açıklama ile bu sorunun çözümünü anlattım.

Tip 1:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılınca bir süre sonra tekrar eski haline döner. Bu hastalara meme başı tabanına lokal anestezi altında kalıcı dikiş konur. Böylece meme başı dışarıda kalır. Süt kanallarına dokunulmadığından emzirme mümkün olur.

Tip 2:

Meme ucu el ile normal haline getirilebilir. Ama bırakılır bırakılmaz eski haline döner.Bu hastalarda süt kanallarındaki kısalık daha barizdir. Bu sefer meme başı etrafından yapılan özel bir doku parçası ile meme ucu dışarı alınır. Süt kanallarının bazıları yaralanabilir. Bu nedenle emzirme mümkün olmayabilir. Fakat bu yapılmaz ise zaten emzirme hiç mümkün değildir.

Tip 3:

Meme ucunun el ile normal hale getirilmesi mümkün değildir. Süt kanalları aşırı kısadır.Bu durumda kanalların kesilerek meme ucunun serbestleştirilmesi sağlanır. Meme ucu geri dönmesin diye meme başı etrafından planlanan doku parçası ile meme başının altı desteklenir. Bu işlemin ne öncesinde ne de sonrasında emzirme mümkün olmaz. Ama en azından meme ucunun şekli düzelmiş olur.

Düz meme ucu:

Meme ucunun nipple dediğimiz tam ortadaki yuvarlak ve kabarık kısmının belirsiz olması durumudur. Kelepçe yöntemi dediğimiz bir teknikle belirginleştirilir.

Meme ucunun çok sayıda olması

Meme ucundan yukarı ve aşağıya uzanan süt çizgisi boyunca fazladan meme başları olabilir. Bunlar çoğunlukla ben zannedilir. Bazen orijinal meme başının bulunduğu yerde yan yanadır. Meme ucunun tabanını genişletir. Bunlar görsel sıkıntı dışında herhangi bir sağlık problemi yaratmaz. (Resim2).

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi ile fazlalık yaratan meme başları alınır. Meme başında ya da başka yerde rahatsız edici bir iz kalmaz.

Meme ucunun büyük olması:

Çok basit bir sıkıntı ama ince giysilerin üzerinden belli olmasın diye her daim göğüs pedi kullanmak durumunda bırakır insanı. Meme ucu aynı bir buz dağı gibi yüksektir. Hatta bazen çok da geniştir. Bu bebekler için mükemmel bir biberon ucu olabilir ama anne için emzirme işi bitince saklanması gereken bir sıkıntı haline gelir. Bir de emzirme sonrası memede oluşan küçülme nedeniyle meme başı aşağı doğru sarkabilir. O zaman meme başını evde saklayası gelir insanın. Ben kadın plastik cerrah olunca bu şekilde samimi bir ifade kullanıyor kadınlar. (Resim3)

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Lokal anestezi altında aynı bir pastadan dilim çıkarır gibi meme ucu küçültülebilir. Eğer yükseklik sorunu varsa o da özel bir kesi tekniği ile azaltılır. Bu işlemler sırasında süt kanallarının çoğuna zarar gelmez ama yinede emzirme problemi olma ihtimali vardır.

PAYLAŞ

162 YORUMLAR

 1. Merhaba iyi günler 20 yaşındayım benim sağ meme ucum çıkıyor ama meme ucum parcali şekilde ve baloncuk baloncuk normel meme uçları gibi değil, sadece duşdayken uyarlanip çıkıyor sonra içine gidiyor.
  sol meme ucum hiç yok ortasi içine dogru ama uç falan yok sadece boşluk var, nasil bir kontrol olmasi gerekiyor hangi doktora gitmem gerekiyor ? Ileride çocuğumu emzirebilirmiyim bu meme şekilleriyle

 2. Merhaba dünden beri göğsümün ucunda ağrı var dokunduğum da daha çok oluyor ama dokunmadığımda da var ve göğsümün ucuna dokunduğumda içinde bişey var gibia caba iltihap mi yoksa başka bir şey mi?

 3. Merhaba 20 yaşındayım ve benim de oynayınca çok az çıkıyor ve kısa sürede eski haline dönüyor,tedavisi nasıldır ne zaman yapılmalıdır

 4. Meme ucumun etrafındaki halka oldukça geniş ve şişik duruyor meme ucumda düz oluyor o esnada az bir şey uyarılınca ve soğukta küçülüyor kabarıklığı düzeliyor ve meme ucum o zaman çıkıyor. Bunun için ne ameliyatı gerekiyor sadece göğüs ucu ameliyatı yeterli olur mu ve süt kanalları zarar görür mü?

 5. Merhaba, benim sağ ve sol meme ucum içine çökük yanlardan sıkıştırınca çıkıyo gibi oluyoe ama bırakınca eski haline geri geliyor ya da soğuk vs olunca belli belirsiz olsa da belirginleşiyor ama normal halindeyken çökük durumda, bu ters kelepçe dediğiniz işlem ile normal bir meme görünümü elde edilir mi ? Ya da ne gibi farklılık olabilir? Ve ne kadar sürede üzerine yatabilir ya elleyebilir hale gelebiliriz, yani iyileşme evrelerini ve hissiyatı merak ettim ? Teşekkür ederim

  • Merhaba, meme ucu elle dışarı çıkıyorsa meme ucu altına kelepçe şeklinde dikiş koyarak problemi çözebiliriz. Bu durumda emzirebilirsiniz. En fazla 1-2 haftada üzerine yatabilir ve elleyebilirsiniz.  0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz. 

 6. merhabalar 20 yaşındayım ve göğüs uçkarım içeriye çökük gibi ellediğim zaman çıkıyor kaşıdığım zamanda çıkıyo düzelme şansı var mıdır?

 7. merhabalar 20 yaşındayım ve göğüs uçlarım ellerimle dışarıya çıkıyor bazen kaşındığında dışarıya çıkıyor ve görüntüsü beni çok rahatsız ediyor düzeltme ihtimali olabilirmi ? teşeççkürler

 8. Merama benim meme ucum yok ve bu beni görsel olarak rahatsız ediyor emzirme yönünden de problem yaşarım nem ucu çıkması için nasıl Bi öneriniz olqbilr süt kanallarına zarar vermeden

 9. Merhaba 10 aylik bebegim var ve çok hırçın emdiği için sol göğüs ucunun sağ tarafı kopmuş gibi ağrıyor hatta ordaki kaslar bırakmış kendini yumuşak ve delik gibi kabarıklık var sebebi ne olabilir

 10. Merhabalar benim çok farkli meme şeklim var. Küçük sarkık ve bir karıştan fazla ayrık. Mememdeki kahverengi halka çok büyük ve ucu dümdüz. Dokununca falan çok hafif belirginleşiyor o kadar 20 yaşındayim çok rahatsızım hatta midemi bulandırıyor memelerim.

 11. Merhaba benim özellikle sol taraftaki meme ucum sürekli nemli gibi. Ortasında bir delik var resmen ve az az da olsa akıntı geliyor. Bazen bu akıntı o deliğin icinde kuruyor ve küçücuk bir kum tanesi gibi düşüyor. 22 yaşındayım ve ergenligimden beri sürekli böyle. Son günlerde akıntı arttı sanki ve sağ memede de akıntı gördüm. Geçen yıl doktora gittiğimde sadece elle muayene yaptı ve bir sorun olmadığını söyledi. Bu akıntı normal midir acaba, ben mi fazla takiyorum kafaya?

 12. Merhaba benim galiba düz meme ucu belli belirsiz dokunduğumda hissedebiliyorum ama yok gibi sanki ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olur musunuz lütfenn

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.