Meme bir kadın için hayati olmamasına rağmen en önemli organlardan birisidir. Süt vermek için üretilen memelerin şekli de hemen her kadını ilgilendirir. Nerdeyse her kadın dolgun ve dik memelere sahip olmak ister. Ancak bazen doğuştan istenen meme şekline sahip olunamadığı gibi bazen de yaşlanma, bazı hastalıklar, doğumlar veya kilo alıp verme sonucu meme şekli bozulabilir. Sonuçtan mutsuz olan kadınlar da biz estetik cerrahların kapısını çalar.

Memesinin şeklinden mutsuz olan kadınların talebi belli. Dik, dolgun ama çok büyük değil bir çift meme sahibi olmak. Buna sahip olurken de süt verme fonksiyonunu kaybetmemek. Çünkü her ne kadar meme şekli kadını ilgilendirse de doğal içgüdüler nedeniyle bebeği ve onun beslenmesi herşeyden üstündür. Normali de budur. Biz doktorlar düşen bu konularda hastalarımızı aydınlatmak ve sonrasında yapacağımız ameliyatlarda emzirme fonksiyonu kaybetmemeye özen göstermek.

Meme estetiği ameliyatlarını ve bu ameliyatlarda emzirme fonksiyonunun bozulup bozulmadığını gelin maddeler halinde konuşalım:

Meme küçültme ameliyatı ve emzirme sorunu

Bizim emzirme fonksiyonu sorusu ve sorunu ile en çok karşılaştığımız ameliyat meme küçültme ameliyatıdır. Çünkü ameliyat sırasında süt bezlerinin bir kısmını aldığımız için bu ameliyatta risk vardır. Ancak toplum içinde sanıldığı kadar çok değildir. Öyle bir şehir efsanesi oluşmuş durumda ki sanki meme küçültme ameliyatı eşittir emzirememe. Böyle bir şey yok. Risk aslında sanıldığı kadar fazla değil. Son zamanlarda yapılan araştırmaların sonuçları da bu yönde. Benim kişisel tecrübelerim de yine riskin abartıldığı kadar fazla olmadığı yönünde.

Doğum yapmamış kadınlarda meme küçültme yaparken süt verme fonksiyonuna olabildiğince az zarar vereceğini düşündüğümüz ameliyat tekniklerini kullanıyoruz. Bu teknikte meme dokusunu daha az küçültüyoruz. Bu nedenle ileride memede tekrar sarkma oluşma olasılığı var. Doğum işini bitirmiş kadınlarda ise süt bezlerini koruma gayesi olmadığı için daha radikal yöntemleri kullanıyoruz ki büyük memeler bir daha kadının başına bela olmasın. Bela diyorum çünkü çeken bilir, büyük memelerle yaşamak hem sosyal hem sağlık yönünden çok zor. Kıyafet bulamazsın, bikini giyemezsin, bel, boyun sırt ağrısından kurtulamazsın vs. Düşünsenize her 2 omzunuzda göğüsünüze sarkan 3-4 kiloluk 2 torba ile ömür geçiriyorsunuz. Ne kadar zor olurdu değil mi?

Aslında büyük memeye sahip olmak daha çok süt verebilir anlamına gelmiyor. Hatta büyük memeli kadınların daha çok süt verme zorluğu yaşadığı bilinen bir gerçek. Çünkü memenin olağandan büyük olması süt bezi ve kanallarını bozan birşey. Ayrıca memedeki kistik yapılar nedeniyle meme ucunda içeri çökme ve ağır meme dokusu nedeniyle meme ucunda düzleşme gibi sorunlar da sık gelişmektedir. Bu da bebeğin meme ucunu kavrayamamasına neden olur. Bu yüzden bence meme küçültme ameliyatı sonrası süt verme sıkıntısı çeken kadınlar aslında zaten ameliyat olmasa da emziremeyecek olan kadınlar. Tabi bunun tespiti mümkün değil. Acaba ameliyat olmasaydı emzirebilir miydi diye düşünür insan ister istemez. Bunun tek tesbiti, ilk doğumunda emzirmiş kadına yapılan meme küçültme ameliyatı sonrası ikinci ve sonraki doğumlarda emzirememe sorunu yaşanıp yaşanmadığının takibi ile mümkündür. Bu durumda gerçekten emzirme sorununu ameliyata bağlamak doğru olur.

Yine çok önemli bir noktayı gözden kaçırmamak gerekir. Meme küçültme yaptıran kadınların çoğu bunu estetik kaygıdan çok yaşadıkları zorluk sebebiyle istiyor. Çünkü ergenlikten itibaren büyük memeli olmak bel, sırt ve boyun ağrısı hatta bu bölgelerde fıtık ve hatta hatta kalıcı omurga sorunlarına yol açabiliyor. Fiziksel sağlığı bozulan kadının bebeğine ve ailesine bakması zorlaşıyor. Bu yüzden çok sıkıntı çeken kadınlarda emzirememe riski göze alınabilir diye düşünüyorum. Teknoloji çok gelişti. Çok besleyici mamalar var. Tabi bu karar tamamen kadının kendisine aittir.

Meme büyütme ameliyatı ve emzirme sorunu

Meme küçültme ameliyatındaki süt verme sorunu yüzünden diğer estetik meme ameliyatları da kuşkuya sebep olmuştur. Hemen sizi rahatlatalım, meme büyütme ameliyatı süt vermeye engel olmaz. Çünkü ameliyatta ne süt bezlerine ne de süt kanallarını dokunmuyoruz. Ancak meme başından silikon konan ameliyat tekniğinde meme bezi ve süt kanallarının yakınından geçildiği için acaba risk var mıdır diye düşünmeden kendimi alamıyorum. Benim tercih etmediğim bir teknik olduğu için bu konuda fazla kişisel tecrübem yok. Okuduğum kaynaklarda bu konuda bir risk yaşanabileceği söyleniyor.

Meme büyütme ameliyatının emzirmeye olumlu katkısı olabilir. Kas arkasına konan bir silikon meme bezini öne doğru iteceği için bebek meme başını ağzına daha rahat alabilir. Böylece emme fonksiyonu daha etkin olmuş olur. Meme ucu çökük hastalarda eğer uç el ile oynanarak çıkarılabiliyorsa meme arkasına konan silikon ile meme ucu dışarı çıkabilir. Bu da emzirmeyi rahatlatan bir durumdur.

Meme dikleştirme ameliyatı ve emzirme sorunu

Meme dikleştirme ameliyatından sonra da herhangi bir süt verme zorluğu yaşanmaz. Çünkü bu ameliyatta sadece meme derisini küçültüyoruz, meme bezi ve süt kanallarına fazla dokunmuyoruz. Meme bezi dokusu genellikle çıkarmıyoruz.

Sonuç olarak; kadınların en değer verdiği organlarından olan memeler ve bunlarla süt verip vermemek çok önemli. Yazıdan da anlayacağınız gibi özellikle meme küçültme ameliyatından sonra neler olabileceğine ilişkin en doğru tahmin açısından doktorunuzla bu konuyu yüz yüze görüşmek en iyisi.

84 YORUMLAR

  1. Merhaba benm goguslerim ufak ve biri digerine gore daha kucuk buyutmek istyrm yas 30 evlenmedim ilerde cocuk icin sknti olurmu ve is yeri icin verilebilecek maksimum rapor ne kdr cunku agir kaldirarak calisiyorum agir kaldirmaya ne zman basliyabilirim

    • Merhaba, silikonla meme büyütmede emzirme problemi yaşamazsınız. İşyeri için 10+10 yani toplam 20 gün rapor verebiliriz. 1 ay ağır kaldırmamanız gerekir. 0 533 6921598 den detaylı bilgi alabilirsiniz. 

  2. Hayırlı günler Defne hanım ben de gögüs estetiği ameliyatı olmak istiyorum ama yurt dışında oturdugum için sadece bir aylik tatilim var acaba toparlanma süreci için yeterli mi ve mümkünse fiyat almak istiyorum

  3. Ben gogus kucultme ameliyati olmak istiyorum hamile kalırsam gogus buyumesi yasarmiyim veya buyurse ne kadar buyur eski haline mi doner sut kanallarinin hepsini aldirirsak bile buyume olur mu

  4. Şu an 1 buçuk yaşındaki çocuğumu emziriyorum ve 2 yaşına kadar emzirmeyi öngörüyorum. Emzirme döneminde ameliyat yapıyor musunuz? Fiyat alabilir miyim? Teşekkürler.

  5. Merhaba emzirmeden sonra göğsüm de yıpranma oldu protez yaptırmak istiyorum fakat 2. Cocuk emzirme den sonra protez oldugu halde yıpranma olur mu

    • Merhaba, protezin meme yıpranmasına olumlu ya da olumsuz yönde bir etkisi yoktur. Meme de tüm diğer dokular gibi, doğum, yaşlanma, kilo alıp verme gibi etkenlerden etkilenir. 

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.