Kepçe kulak, kulakların yüze tam karşıdan bakılınca olağandan fazla görünür olmasına denir. Bu durum bir çok kişiyi rahatsız eder. Kişiler her ne kadar ameliyat olmak isteseler de yaptıkları araştırmalar sonucu ameliyattan sonra tekrar kulaklarının eski hali gibi olmasından korkarlar. Peki biz bu sorun ile karşılaşmamak için ne yapıyoruz?

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılır?

Başarısız geçen kepçe kulak ameliyatı sonrası en büyük sorun kulağın tekrar açılmasıdır. Peki bu neden oluyor? Kulaklar daha yumuşakken ve kıkırdak yapısı sertleşmemiş iken, yani altı ile sekiz yaş arasındayken bu ameliyatın yapılması daha başarılı sonuçlar verir. Fakat o yaşlardaki çocuklar bu konuyu çok fazla kafalarına takmıyorlar ya da ailenin ameliyat için vakti olmuyor. Yani kişinin böyle bir şeye karar vermesi için büyümesi gerekiyor. Çoğunlukla bizim hastalarımız 18 yaşından büyük oluyorlar. Bu nedenle karşımızdaki kulak kıkırdağının yapısı oldukça kalın oluyor ki hasta erkek ise kıkırdak daha da kalın oluyor. Bu durumda kulağa şekil vermek zorlaşıyor.

Ameliyatta neler yapıyoruz?

Biz ameliyatta kıkırdağı bir miktar arkasından ve önünden zayıflatıyoruz. Bunun yanı sıra kıkırdağı kesme teknikleri de mevcut. Ancak biz kıkırdağı kesmek yerine kıvırma tekniğini kullanıyoruz. Çünkü kesme tekniğini kullandığımızda deride keskin, dışardan görünen deformiteler oluşuyor. Kulağın doğal yapısı bozuluyor. Bu yüzden tercih etmiyoruz. Kıvırma tekniğini ise kıkırdağı zayıflatarak kullanıyoruz. Kıvırdığımız alanın da yerinde durması için tamamen kalıcı olan dikişler kullanıyoruz. Bu dikişlerle kıkırdağa şekil verip orada tespitli bir şekilde kalmasını sağlıyoruz.

Hastaya düşen görevler

Bu dikişlerin kalıcı bir şekilde verilen pozisyonda kalmasını sağlamak için en azından üç hafta kadar saç bandı kullanılmasını öneriyoruz. Saç bandı kulağı destekleyerek arkada kalmasını sağlıyor. Böylece konulan dikişlere yük binmemiş oluyor ve kıvrılan kıkırdakta aynı pozisyonda kalıyor. Sonuç olarakta hem arkadan hem önden verilen şekil korunmuş oluyor. Bunun yanı sıra gece yatarken de insanların kulağını koruması çok zor olduğundan 3 haftalık süreçte kullanılan saç bandı buna da yardımcı olmuş oluyor.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

Bütün bunlara rağmen bazen bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların yaşandığı kişiler, çoğunlukla bu saç bandını işleri dolayısıyla ya da kendileri istemediklerinden dolayı yeterli sürede devamlı takamayan kişilerdir. Bir başka nedeni ise erkek hastalarda kıkırdak çok kalın olduğu için çok kuvvetli oluyor bundan kaynaklı sıkıntılar yaşanabiliyor. Biz böyle bir komplikasyon oluşmasını yani kıkırdağın tekrar açılmasını önlemek için çoğunlukla kalıcı dikiş kullanıyoruz. Çünkü kalıcı dikişler erimediği için daha uzun süre kıkırdağın o şekilde orada kalmasını desteklemiş oluyor. Bu dikişler altı aydan sonra eğer rahatsızlık verir sivilce tarzında çıkma eğilimi gösterirse alınabiliyor. Eğer herhangi bir sıkıntı yaratmıyorsa da vücutta kalabilir. Çünkü başka ameliyatlarda da buradaki dikişleri deri altında kullanıyoruz. Sadece burada dikiş derinde olmadığı için bazı ince ciltli kişilerde dikiş sert olduğundan dolayı dışarı çıkma eğilimi gösterebiliyor. Altı aydan sonra orada ki dikişlerin alınması kulak şekline zarar vermez.

Sonuç olarak biz kepçe kulağın tekrar açılmaması için hastalarımıza 3 hafta boyunca saç bandı kullandırıyor ve kalıcı dikiş ile açılmasını engelliyoruz.

Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili video:

153 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba. 12 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum iki kulağımda da kepçe görünümü kayboldu fakat sol kulağımdaki yelken görünümü halâ az da olsa var. Sanki ufak bir dikiş atılsa düzelecek gibi kulağın uç kısmı. Düzenli bant kullanımında orası düzelir mi yoksa dikiş vs mi yaptırmalıyım?

 2. merhabalar 6 yıl önce kepçe kulak ameliyatı oldum ve tenisçi bandı kullanımına bağlı olarak ilk bir hafta içinde sağ kulağımın ortasında kan toplanması oldu ve 2 ay sonra orta bölgede yara kabuk topladı ve kıkırdağın yaklaşık 1 cmlik orta bölümü koptu ve şu an yok.sağ kulağımda deformite mevcut ve çok rahatsızlık vermeye başladı.6 yıl geçmesine rağmen elle dokununca acı veriyor .Yapılacaklar nelerdir böyle bir tedavi mevcut mu .kulağımın orta bölümünü eski haline getirebilir miyim lütfen yardımcı olun

 3. Merhaba ben kepçe kulak ameliyatı oldum kulağımın arkasında keloid oluştu ve aldırdım düzenli iğneleri yaptırdım fakat kulağımda açılma oldu tekrar ameliyat olsam herhangi bir sorun olur mu acaba

 4. Merhaba hocam. 2 hafta önce ameliyat oldum kulaklarım çok yapışık oldu 1 hafta sonrasında sol kulağım düzeldi naturel halini aldı yanlız sağ kulağım aynı ortadan basık halde duruyor oda düzelir mi düzelirse ortalama kaç gün sonra düzelir.
  Teşekkür ederim

 5. 17 ocak 2020 de ameliyat olmuştum ancak tek kulağımda açılma oldu ameliyatı en erken tekrar ne zaman olabiliyorum?
  Bir diğer sorunum ise kulağımin arkasındaki ipler oldukça belirgin şekilde çıkmaya başladı.

 6. bende kepçekulak ameliyatı oldum 2 ay oldu. ancak kulağımın dikiş olan yerlerinde irin topladı. sürekli ağtı var kulağımda kızardı ve de şişti. ne yapmam lazım

 7. Merhaba Defne hanım,

  Kalıcı dikişlerin deri dışına doğru baş vermesi durumunda 6 ay veya 1 yıl sonrasında o dikişlerin alınması kulakta açılmaya neden olur mu?

  Üst taraflarda bir yorum gördüm -2014 senesinde ameliyat olduğunu söylüyor kavga sonucu sol kulağı açılmış Aralık 2020 tarihli yorum- böyle bir durum mümkün mü ameliyattan sonra uzun süre geçse bile darbe vb. durumlarda kulak açılıyor mu?

  Teşekkür ederim sağlıklı günler.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.