Popo yapısının hacmini gluteal kaslar ve yağ dokusu verir. Bunların dağılımı ve büyüklüğü popo şeklini belirler. Etnik ve genetik nedenlerle popo şekilleri değişiklik gösterir. Çevresel faktörlerin de kadınlarda poponun formunu oldukça etkilediğini söylememiz yanlış olmaz. Beslenme şekli, yaşam tarzı ve yapılan sporlar popo şeklinde değişikliklere neden olabilir.

Genetik nedenlerin belirlediği popo anatomisi kilo alımı ile değişiklik gösterebilir. Sık kilo alıp verme nedeniyle deri bollaşması nedeniyle deforme bir görünüm olabilir. Bu durumda liposuction, yağ enjeksiyonu ve bacak ve sırt germe ameliyatları ile popo kabul edilebilir bir forma kavuşturulmaya çalışılabilir.

Kare popo görünümünden yuvarlak popo görüntüsü elde etmek için bele komşu popo kısmı ve belden yağa alımı ve yağ dokularının popoya yuvarlak görünüm vermek üzere popoya nakli yapılır. Kişinin iskelet yapısı ve boyuna bağlı olarak gerekecek yağ dokusu miktarı belirlenir. Bel bölgesindeki yağ yeterli değil ise, ki çoğunlukla yeterli olmaz, sırt ve, veya karından da yağ dokusu alımı yapılabilir. Bu hastalarda kalp formu elde edilmesi planlanıyorsa kişinin mutlaka yeterli yağ dokusu olması gerekir. Çünkü enjeksiyon için kullanılacak yağ hücresi miktarı fazladır. Yağ dokusunun yeterli oladığı durumlarda vücut dolgularından yararlanılabilir.

Üçgen şekilli poponun düzeltilmesi doku eksiği daha fazla olduğundan daha güçtür. Yeterli yağ dokusu var ise ile etapta amaç yuvarlak popo görünümü elde etmek olmalıdır. Enjeksiyon yapılacak bölge hacmi dar olduğundan bazen ikinci bir yağ enjeksiyonu seansı planlanabilir. Yağ dokusunun yetersiz olduğu durumlarda vücut dolgularından fayda sağlanabilir.

20 kilo üzerinde kilo verilmesinde poponun ve çevre dokuların dolgunluğu kaybolur. Deri bollaşmaları bariz bir hale gelir. Deri bollaşması kişisel faktörlere bağlı olarak bazen popo alt kısmında üst bacağa komşu alanda olabilir. Bu durumda popo alt kıvrımı bozulur. Popo bacağın devamı gibi görünür. Uyluk germe işlemi ile fazla deri uzaklaştırılarak poponun alt kıvrımı belirginleştirilebilir. Bazen de gövde bölgesinde deri bolluğu barizdir. Bu deri katmanı popoyu aşağı iter ve sarkık bir görünüm verir. Bu durumda belt lipektomi dediğimiz alt sırt germe ile fazla deri uzaklaştırılır. Ayrıca deri altı dokusuna şekilendirilerek popoya hacim kazandırılabilir.

Kalp şeklinde popo yapısına sahip olan kişilerde kilo alma basen bölgesinde ve biraz da belde yağlanmaya neden olunca poponun aşırı yaygın ve büyük görünmesine yol açar. Bu durumda bel ve basen liposuction işlemi ile poponun orta dokusu daha belirgin hale getirilebilir.

2 YORUMLAR

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.