Eğri burun estetiği

72
34482

Burnun eğri olması çoğunlukla çocuk yaşlarda farkında olunarak ya da olunmadan geçirilen travmalara bağlıdır. Bazen de ailesel olarak kıkırdak kemik yapısında aşırı büyüme ve buna bağlı olarak burunda eğrilme oluşabilir.

Eğrilik derecesi kişiden kişiye değişkendir. Kimi insanda yüzün genelinde görülen asimetri ile beraber olabilir.

Burun eğriliği çeşitleri

  1. Burun kökünden başlayabilir. Tüm burun blok şekilde eğridir.
  2. Burun kökü ile ortası arasında olabilir. Burun ucunda bariz değildir. Çoğunlukla burun sırtındaki kemik çıkıntıdaki yükseklik farkından kaynaklanır.
  3. Burun ortasından ucuna doğru bir eğilme olabilir. Bu durumda burnun kemik yapıdan kıkırdak yapıya geçerken oluşan bir eğrilik söz konusudur.
  4. Bazen de burun bariz S şeklindedir.

Burun eğriliği çoğunlukla iki taraflı ya da tek taraflı nefes alma sıkıntısı ile beraberdir. Yüz gelişiminin tamamlandığı kabul edilen 18-20 yaş arasına dek cerrahi girişim önerilmeyen bu hastalara bazen erken yaşlarda burun içi darlığın açılmasına yönelik burun estetiği yapılması gerekebilir. Bu işlemde burnun görsel yapısına dokunulmaz ve mümkün olduğu kadar kıkırdak yapıları korunmaya çalışır. Bu yapılar sonraki burun estetiği ameliyatında şekillendirme de kullanacağımız hazır malzemelerdir.

Eğri burun ameliyatında amaçlar;

1- Burun eğriliğin giderilmesi:

Yukarıda saydığım burun tiplerinin her birinde farklı teknikler kullanılarak eğrilik düzeltilir. İlk gruptaki hastalarda yüzün genelinde eğrilik olduğundan eğrilik görsel sıkıntının belirginliğini azaltacak düzeyde önlenebilir. Sonuç olarak burun alın, burun dudak geçişlerinde göze batar eğrilik olmamalıdır.

İkinci gruptaki hastalarda sırttaki eğrilik doğru açıda alınırsa sorun çözülür. Eğrilik ortadan kalkar.

Üçüncü gruptaki hastalarda müdahale çoğunlukla kıkırdak yapıya yöneliktir. Çözümü eksik tarafın desteklenmesi ile mümkündür.

Dördüncü gruptaki hastalarda ikinci grup ve üçüncü gruptaki hastalara yapılan işlemler bir arada yapılır. Bu burunlar çoğunlukla uzundur. Uzunluğun yüzün uzunluğu ve cinsiyete göre uygun ölçüde kısaltılması gerekir. Burun estetiği ameliyatı ile çözümlenir.

2- Nefes alma sorunlarının çözülmesi

Eğri burun nefes alıp verirken problemlere neden olur. Septum dediğimiz, burun orta duvarını oluşturan kemik ve kıkırdak yapıda düzensizlik vardır. Buna septum deviasyonu denir. Burun estetiği ameliyatı esnasında septumdaki eğrilik ve düzensizlik ortadan kaldırılabilir. Sorun giderildiğinde nefes alma problemleri de büyük ölçüde giderilmiş olur.

Sonuç olarak  ; Eğri burun sorunu sadece görsellik açısından değil sağlık açısından da düzeltilmesi gereken bir sağlık problemidir. 18 yaşını doldurmuş ve gelişimini tamamlamış olan yetişkinler için uygun bir ameliyattır.

72 YORUMLAR

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.