Burun Estetiği

burun estetiği

Yüzümüz bizim dış dünya ile ilk temasımızı sağlayan, adeta vitrinimiz olan bölgemiz. Yüz yapımız ve ifadelerimiz ile karşıdaki kişide ilk izlenimi oluştururuz. Burnumuz ise bu bölgedeki en önemli organımız. Binbir türlü burun yapısı mevcut. Büyük, küçük, kalkık, eğri, karga, çengel gibi isimlerle adlandırılan binbir tür. Burun şeklini beğenmeyip bu yüzden sosyal veya psikolojik sıkıntı yaşayan kişilerin başvurduğu yöntem ise burun estetiği ameliyatı. Bu yazıda detaylı olarak bu konuyu anlatacağız.

Burun estetiği nedir ?

Burun estetiği, burun şeklinden memnun olmayan kişilerin bu sorunlarını düzeltmeye yönelik işlem ve bunun için yapılan ameliyata verilen isimdir.

Estetik burun ameliyatı, cerrahi dışı estetik girişimlerden (botoks, dolgu, lazer epilasyon…) sonra en fazla yapılan estetik girişimdir. Yıllar içinde en çok üzerinde konuşulan ve cerrahi teknik açıdan yeniliklerin keşiflerinin hala süre geldiği bir estetik ameliyattır. İnsanlar, burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflara ve ameliyat olan kişilerin burnuna bakarak, alınan olumlu sonuçları gördükçe artık bu ameliyata çok daha fazla ilgi gösteriyorlar. Son 10 yılda Google’daki  “burun estetiği” araması sayısı en az 4 kat artmış. Bu da gösteriyor ki toplum burnundaki rahatsızlıktan kurtulmak için arayış içerisinde.

Grafiğe şuradan ulaşabilirsiniz.

Burun Anatomisi:

Detaylı öğrenmeniz gerekmez ama burun estetiği olmadan önce yapacağınız araştırmalarda karşınıza çıkacak olan terimleri ve burundaki yerlerini bilmenizde yarar var. Burun anatomisi hakkında geniş bilgi için ” burun anatomisi ve işlevi ” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Genel prensiplerimiz;

burun esteiği

 • Kişinin yüz hatlarıyla uyumlu, estetikli olduğu bakınca anlaşılmayan bir burun estetiği operasyonu yapmak ( estetik olduğu belli olsun isteyen hasta grubu hariç ). Çoğunluk burun estetiği ameliyatı olduğu belli olmasın istiyor. Zaten bana başvuran hastalar da benim doğal burun tercih ettiğimi bildikleri için beni tercih ediyorlar.
 • Burnun ana çatısına zarar vermeden çalışmak, alınması şart olmayan dokuları almamak, şekillendirerek düzeltmek. Bazı ameliyatlar görüyorum, burnun çatısı çökmüş, burun delikleri çok daralmış ya da çok genişlemiş vs. Amacımız öncelikle var olan yapıdan daha kötü bir hale sebep olmamak.
 • Sağlıklı nefes alma fonksiyonunu bozmamak. Önceki maddede de dediğim gibi öncelikle zarar vermemek prensibi üzerine kurulu bir eğitimim var. Güzellik için sağlık feda edilebilecek bir şey değil. Burun estetiği ameliyatı esnasında en çok buna dikkat ediyorum.
 • Gerekli olan vakalarda, örneğin solunum yollarına ait patolojilerin baskın olduğu durumlarda KBB hekimi meslektaşlarımdan yardım almak
 • Bir takım bilgisayar programları ile “Senin burnun böyle olacak” denilmesi ya da hastanın elinde getirdiği fotoğrafın aynısının yapılacağının iddia edilmesi bence doğru bir yaklaşım değildir. Bilgisayar programlarının genel bir fikir vermek ve ameliyatı planlamak açısından yararlı olduğu doğrudur. Fakat kıkırdak kalınlığı, deri kalınlığı gibi burun estetiğinde çok önemli olan faktörlerin değerlendirilmesi yapılamamaktadır. Bence hastaya benzer burun şekli olan birkaç hastanın (onayları alınmış hastalar) fotoğrafları ve kişinin fotoğrafı üzerinde değerlendirmeler yapmak ve açıklamalarda bulunmak daha gerçekçi bir yaklaşımdır.
 • Burun estetiği ameliyatlarında burnu oluşturan kemik ve kıkırdaklara şekil verilebilir ama burun derisine genellikle hiçbir müdahale yapılamaz. Bunun nedeni burundan yapılacak deri çıkarılmasının burun üzerinde kalıcı izlere yol açmasıdır. Dolayısı ile ameliyatta kemik ve kıkırdaklara şekil verildikten sonra burun derisinin bu yeni şekle tamamen uyum sağlayacağı, bu yeni iskeleti en güzel şekilde örteceği, hiçbir noktada bolluk yapmayacağı düşünülür. Ne yazık ki her vakada bu mümkün olmaz. Özellikle kalın burun derisi alttaki dokulara uyum sağlamakta oldukça yetersiz kalır. Bunu bir örnek ile tarif edebiliriz. Bir sandalye üzerine çarşaf örttüğünüzde, çarşafın altındakinin sandalye olduğu anlaşılırken, sandalyenin üzerine yorgan örttüğünüzde yorganın altındakinin sandalye mi yoksa başka bir şey mi olduğu anlaşılamaz. Çok büyük burunlarda da burun derisinin altındaki çatıya adaptasyon sınırı aşıldığı zaman ortaya ameliyatta verilenden çok farklı bir şekil çıkabilir. Burun derisi adapte olmayacaksa bunu her noktada eşit olarak yapmaz ve özellikle burun ucunda bir şişlik yaratabilir. Burnu önlemek için burnu sadece belli noktaları küçültülüp, birçok yeri tam tersine doldurmak gerekebilir. Bazen bir burun büyütülerek de küçültülebilir. Burun estetiğinde amaç genellikle burnu küçültmekten çok güzelleştirmektir.

Burun ameliyatı öncesi değerlendirdiğimiz ana yapılar şunlardır :

 • Burun ucu ile dudak arası açı (Erkeklerde 90 derece, kadınlarda 110 derece olması estetik olarak tercih edilir. )
 • Burun ucu genişliği, buradaki kıkırdakların yerleşimi, simetrisi ve büyüklükleri
 • Kemik ve kıkırdaktan oluşan burna yandan bakıldığında bariz olan, hörgüce benzetilen kambursu yapının (hump) var olup olmadığı
 • Burun genişliği
 • Burnun alınla yaptığı açı
 • Nefes alma fonksiyonunun her iki burun deliği için ayrı olarak değerlendirilmesi gerekir.

 Nefes şikâyetlerinin nedenleri:

 • Burnunuzun orta hattını oluşturan, “septum” denilen, arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan yapıda eğrilik nedeniyle burun deliklerinin birinden nefes almak zorlaşırsa buna “Septum deviasyonu” denir. Septumdaki eğrilik bazen basit bir cerrahi girişim ile estetik burun ameliyatı yapılmaksızın düzeltilebilirken bazen ise kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdaklar kullanılarak burunda estetik yapılandırma ile düzeltilebilir. ( septum deviasyonu olan burunlarda estetik konulu makalemi okumak için tıklayınız )
 • Burun ucunun burun sırtı ile birleştiği yerde, hava akımının doğal bir türbülans yaptığı geçiş noktasında gözle görülmeyen ama derin nefes alındığında ortaya çıkan bir geçiş sorunu vardır. Güçlü nefes alınırken burun kanatları içe doğru çökerek nefes almayı zorlaştırır. Bu durumun normal nefes almada da oluşması kişide ciddi bir nefes alma problemine yol açar. Bu hastaların çoğunun muayenelerinde herhangi bir probleme rastlanmaz. Sorun fonksiyondadır.

 Burun ameliyatı ile ilgili özellikler

 • Burun estetiği operasyonunu genel anestezi altında yapıyorum. Lokal anestezi altında yapılmasını, hastanın gözü önünde yapılan işlem olduğundan psikolojik olarak sağlıklı bulmuyorum.
 • Burun ameliyatı yaklaşık 2 saat sürüyor. Bazı ikincil veya üçüncül vakalar kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını gerektirdiğinden daha uzun sürebilir.
 • Genelde açık tekniği tercih ediyorum. Bunun diğer teknikten farkı kıkırdak ve kemik yapılarının daha iyi milimetrik ölçülerek değerlendirilebilmesi ve tespitlerin daha sağlıklı yapılabilmesidir. Burun deliklerini birleştiren dokuda belli belirsiz ufak iz kalması ise tekniğin dezavantajıdır. Bu iz çok silik olduğundan şimdiye kadar hiçbir hastamda rahatsızlık yaratmamıştır.
 • Burun estetiği ameliyatında burun içine silikon tampon konur. Tampon 1 hafta sonra alınır. Silikon çok kaygan olduğu için sümük gibi burundan kolayca çıkartılır. Tampon alınması ile ilgili çoğu insan kötü hikâyelerden bahseder. Bu hikaye eskidi artık. Şimdiye kadar tampon alırken hiçbir hastam ne fenalaştı ne de bayıldı.
 • Burun estetiği ameliyatı tamamladıktan sonra oluşturduğu yeni yapıyı korumak ve üzerindeki derinin bu yapıya kolay adapte olmasını sağlamak için plastik atel kullanıyorum. Bu ateli bir hafta sonra alıyorum. Açık ameliyat yapmışsam burun ucundaki dikişleri de alıyorum. Bantlarımı yeniliyorum.
 • Ameliyat esnasında buruna uzun etkili ağrı kesici yaptığımız için ameliyat sonrası ağrı sıkıntısı pek olmamaktadır. Ertesi gün normal ağrı kesicilerle ağrı engellenir.
 • Ameliyatın ertesi sabahı göz çevresi şişlik ve morluk beklenen bir durumdur. Ameliyattan hemen sonra uygulanmaya başlanan buz ve arnika krem ile bu sıkıntıların 2-3 gün içinde büyük ölçüde azaldığını gözlemledim. Ayrıca son zamanlarda gelişen teknoloji ve ameliyat teknikleri sayesinde morluk çok nadir olarak karşımıza çıkıyor. Burun ameliyatından sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunumunuz çok rahat olmayabilir. Bu dönemde bazı damla ve kremler kullanımını size öneriyorum. Bu uygulamalar ile burun içi kabuklar daha çabuk temizlenir.
 • İkinci hafta tüm bantları alarak nemlendirici krem ile yer çekiminin aksi yönünde masaja başlanmasını öneriyorum. Burun ilk açıldığında oldukça şiş görünür. İlk bir ayda şişliklerin büyük kısmı düzelir. Dışarıdan bakanlar burunun şiş olduğunu anlamaz ama hasta şiş olduğunu hisseder. 6 ayda şişlikler tamamen iner. Birinci ay ile altıncı ay arasında çekilen fotoğraflar arasında bariz fark vardır.
 • Ameliyattan sonra erken dönemde burun darbelerden korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ve gözlük kullanımı ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde ödem oluşmaması için sauna, solaryum, güneş banyosu ve buhar banyosuna aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir.
 • Kontrolleri birinci, altıncı aylarda yapıyorum.

Burun estetiği ve deviasyon ameliyatları en erken kaç yaşında yapılabilir?

Burun estetiği 18 yaşından itibaren uygulanabilir. Yüz gelişiminin tamamlanması sonrası bu cerrahi girişimler yapılabilir.

Burun ucu estetiği (tipplasti) nasıl yapılır ?

Burun ucunun düşmesinde en önemli neden burun kemik kıkırdak yapısının burun derisini taşımakta yetersiz kalmasıdır. Malum vücudumuzdaki bütün doku ve organları yer çekimine karşı yerli yerinde tutan bazı dokular vardır. Örneğin ayakta durmamızı omurgamızın gücü sağlarken, derimizin üzerimizden kayıp gitmesini engelleyen de deri altı bağ dokusudur. Burun ucu estetiği ( tipplasti ) ile doğanın veya travmaların bize verdiği zararları azaltmayı amaçlıyoruz.

 1. Yaşımız ilerledikçe burun kemik ve kıkırdakları incelir ve burun derisi elastikiyetini kaybeder. Deri altı ve kıkırdaklar arası bağ dokusu ya yeterli güçte değildir ya da gücü zamanla azalır. Burnun ucu yavaşça aşağıya ve öne doğru sarkmaya başlar. O yüzden burun dudak açımız biraz daralır. Dudak da inceldiğinden bu çoğu zaman belirgin olan bir şey değildir. Çok dikkatli kişilerce fark edilir. Bu tip durumlarda dokuları sıklaştırıcı teknikle burun ucu estetiği yaparız.
 2. Burun travmaları burun içindeki kıkırdak kemik yapıya zarar verebilir. Bu durumda da burunun desteğinde kayıp olur ve burun ucu aşağı doğru yer değiştirir. Bu yer değiştirme çoğu zaman asimetriktir. Sağ ve soldan farklı görüntüye yol açar. Zaten kişiyi en çok rahatsız eden de ya öne ya da sağa sola bakan burun ucudur. Bu tip şikayetlerde burun ucu estetiği yaparken amacımız özelliğini kaybetmiş kıkırdaklara yeniden şekli vermek ya da eksik kıkırdak varsa kulak veya kaburgadan kıkırdak alarak eksiği tamamlamaktır.
 3. Burun içinde gelişimsel olarak ya da travmaya bağlı gelişen darlık yaratan kıkırdak ve kemik yapısı cerrahi olarak nefes almayı düzeltmek amacıyla alındığında burun ucu desteksiz kalır. Böylece ilkin nefes alma artmış gibiyken şişlikler indikçe eskisinden daha da kötü olur. Burun estetiği ameliyatı yaparken burun çatısını çok iyi kurgulamak gerekir ki ameliyat sonrası burun ucu estetiği ameliyatı gerekmesin.
 4. Bazı kişilerin genetik yapısından dolayı burun ucu düşüktür. Bu nedenle estetik ameliyat olurlar. Burun estetiği (rinoplasti) sonrasında bu durum düzelir. Fakat burun derisi kalın ve oldukça büyük olan kişilerde burundaki ameliyat sertliği geçtikçe burun ucu daha aşağı doğru yer değiştirir. Hiçbir zaman ameliyat öncesi kadar düşmez. İşte bu nedenle bu duruma yol açmamak için büyük burunları belli bir oranda küçültebiliyoruz.

Burun ucunda düşüklük, genişlik, asimetri gibi şikâyetler burun ucu estetiği ile düzeltilebilir. Burun kemiklerine, burun orta bölmesi olan septuma dokunulmadan, sadece burun ucundaki kıkırdaklar ve yumuşak dokulara işlem yapılmaktadır. Klasik burun ameliyatından daha kısa süren bir işlemdir. Ameliyat kısa sürdüğü için lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrası morluk pek olmaz, şişlikler de daha azdır. İyileşme süresi klasik burun ameliyatına göre daha kısadır.

Burun estetiği ameliyatına bağlı riskler nelerdir ?

– Erken Dönem Sorunlar:

 1. Burun estetiği ameliyatı sonrası burun deliklerinden hafif kanlı sızıntı beklenir ve ilk saatlerde burun ucuna yerleştirilen bir gazlı bezle kontrol edilir. Sızıntı ilk saatlerde daha belirgin olmak üzere azalarak devam eder (ilk 24-48 saat) ve genellikle kırmızıdan sarıya doğru renk değiştirir. Kanama alışılmış bir durum olmamasına karşın cerrahi sırasında veya sonrasında görülmesi mümkündür. Ameliyat sonrası aşırı bir kanama olduğunda, kanamayı durdurmak ve biriken kanı (hematom) almak için acil tedavi gerekebilir. Kanama riskini arttırabileceğinden aspirin ve benzeri ilaçları ameliyat öncesi 10 gün süre ile kullanmayınız.
 2. Ameliyatlarda nadir rastlanan bir komplikasyon da enfeksiyondur. Ameliyat başlangıcında koruyucu amaçla antibiyotik kullanılması bu olasılığı çok azaltır.
 3. Bu dönemde karşılaşılan bir diğer sorun, istenmeden maruz kalınan darbelerdir. Hafif darbeler bir sorun yaratmazken şiddetli darbeler deformitelere yol açabilir. Böyle bir durumda doktora haber verilmelidir.

Geç Dönem Sorunlar:

 1. Solunumla ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu burun estetiği ameliyatına bağlı olabileceği gibi ameliyat öncesi mevcut bir sorunun düzeltilmemesi veya ameliyattan önce mevcut fakat fark edilmeyen bir durumun ameliyatta yapılan bazı manevralar ile daha belirgin hala gelmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca alerjik nedenlerle solunum sorunları yaşanabilir. Şikayetlerinize ve muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi veya ikincil müdahaleler gündeme gelebilir.
 2. Görünümle ilgili sorunlar da bir diğer geç dönem komplikasyonudur. Bunlar arasında en sık rastlanan durum ameliyat sonrası erken dönemde henüz, şişlikler tamamen düzelmeden burnun şekliyle ilgili bazı sorunların aktarılmasıdır. Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %5-10 oranında revizyon burun estetiği adı verilen ikincil girişimler gerekebilir. İkincil girişimleri azaltmanın en önemli yolu ameliyat öncesi beklentiler ve yapılabilecekler ile ilgili ayrıntılı bir görüşmedir. Burnun yapısal özelliklerine bağlı olarak her olgu için bazı sınırlar vardır ve bunlar etraflı bir şekilde konuşulmalıdır. Örneğin burun derisinin kalın olduğu durumlarda, burun ucunun biçim alması daha uzun bir süreci gerektirir.
 3. Estetik burun ameliyatlarından sonra, burun derisinin altındaki iskeletten ayrılmasına bağlı olarak sinir liflerinde meydana gelebilecek zedelenmeler nedeniyle burun derisinde kalıcı uyuşukluk gelişimi olasıdır, ancak bu durum her zaman gelişmez.
 4. Kırıkların ayrılması veya iyileşmenin gecikmesi mümkündür. Burundaki bazı alanlar anormal veya yavaş iyileşebilir. Ciltteki bazı bölgeler kaybedilebilir. İyileşmeyen dokuyu temizlemek için sık pansuman uygulanması veya cerrahi girişim gerekebilir.
 5. Kişinin hayalindeki buruna kavuşamaması, ameliyat sonrası sonuçtan tatmin olmaması tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiği ameliyatından sonrada olasıdır. Ameliyat öncesi doktorunuz ile yaptığınız görüşmeler sonrası fikir birliğinde olmanız bu açıdan önemlidir. Size güven hâsıl eden kişilere kendinizi emanet edin.

Ameliyatsız burun estetiği:

Burun estetiği denilince akla hemen klasik kesmeli biçmeli ameliyat geliyor. Aslında estetik denince insanların gözlerinde bistüri beliriyor. Oysa estetik demek güzelleştirici, fonksiyonu arttırıcı demek. Bunun sadece ameliyatla olması şart değil. Bizim bir çok işlemimiz var ki hiç kesme-dikme işlemi yapmadan kişiye estetik bir görünüm kazandırabiliyoruz. Botoks, dolgu, mezoterapi, cilt bakımı vs bu işlemlere örnektir. Burun estetiği de ameliyatsız olarak yapılabilir. Ancak her burun değil. Bazı seçilmiş vakalarda ameliyata gerek kalmadan burna estetik bir uygulama yapabiliyoruz. Seçilmiş vakadan kastım şu: burunda büyütme veya küçültme gerektirmeyen, küçük kırışıklıklar, boşluklar, hafif çıkıntılar, küçücük bir kemer, az miktarda burun ucu düşüklüğü gibi sıkıntıları olan kişilere ameliyatsız burun estetiği yapabiliyoruz. Bu işlemin avantajı, genel anestezi gerektirmemesi ve hemen sonuç alınabilmesi. Genelde dolgu maddeleri ile burnu düzeltiyoruz. Zannedilmesin ki bu işlem gerçek bir burun estetiği yerine geçebilsin. Daha önce dediğim gibi burnundan şikayeti olan çoğu kişide mutlaka klasik burun estetiği ameliyatı yapmak gerekiyor.

Bir diğer ameliyatsız burun estetiği yöntemi iple asma tekniği. Bu teknik çok uygulamıyorum çünkü her burna uygulanmaz. Ayrıca kalıcı bir şey değil. Kemeri çok fazla olan bir burnu ne kadar kaldırabilir tartışılır.

Ameliyatsız burun estetiğinde botoks, burun ucunun konuşurken oynama durumunda kullanılır. İlgili kasa botoks yapılır. Böylece burun yukarıya kalkmış gibi görülür. Burun üstü yağlı, gözenekli bir burunsa cilt bakımı, mezoterapi, peeling uygulanabilir. Minik damarlar lazer yada radyofrekans yöntemiyle yakılabilir. Burun üstünde ben varsa bunlar alınabilir. Büyük bir bense cerrahi olarak çıkarmak gerekir. Küçük benler ise tanjansiyel eksizyon dediğimiz yüzeyel sıyırma yöntemiyle tedavi edilir. Burun üstünde izler olabilir, lekeler olabilir. Bunlar da büyük ise cerrahi, değilse lazer, kimyasal vs yöntemlerle tedavi edilir. Çok alkol alan kişilerde burun mor, damarlı ve şiş görünümü olur. Buna rinofima denir. Tedavisi zordur. Çok büyükse cerrahi olarak çıkartıp başka bir yerden deri nakli gerekir. Ama çok verimli bir sonuç alınmaz.

Doğal Burun Estetiği:

Doğal burun estetiği son bir kaç yılda dilimize giren bir kavram. Önceleri burun estetiği yaptıran insanların doğallıkla ilgili bir beklentileri yoktu. Sektörde hem hastalar hem estetik cerrahlar tarafından kabul gören bir biçim vardı. Hatırlarsanız estetikli burun hemen belli olurdu. Ucu sivri ve kalkık, üst kısmı kaydırak şeklinde tipik ve hemen herkeste aynı biçimde yapılan bir işlemdi. Bu sayede birbirine benzer bir sürü insan ortaya çıktı. Zaman geçtikçe burun estetiği yaptıran insan sayısı arttı. Bu artış hasta taleplerini ve burun estetiği cerrahi tekniklerini değiştirdi. Şimdi burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler doğal burun estetiği talebinde bulunuyorlar. Ben de kişinin yüz yapısına uygun, nefes alma fonksiyonunu bozmayacak ve çok profesyonel bir gözle bakmadıkça belli olmayan bir burun estetiği ameliyatı yapma taraftarıyım.

Sık sorulan sorular:

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası dikiş alımı

Açık burun estetiği yapılan ya da burun kanatları küçültülen hastalarda ameliyattan en erken 5 gün tercihen 1 hafta sonra deriye konan dikişler alınır. Burun mukozasına konan içte kalan dikişler ise kendi kendiliğinden düşer.

Ameliyat sonrası ne zaman işe geri dönebilirim ?

Burun estetiği ameliyatı size yatak istirahati gerektirecek bir ameliyat değildir. Genellikle görsel bir işiniz yoksa, işiniz masa başı ise 4. gün işinize dönebilirsiniz. Genellikle 1 haftalık dinlenmeden sonra işe dönülmesi daha konforlu olur. Böylece burun kontrolü olduktan, atel ve silikon destek çıkarıldıktan sonra kişi daha rahatlar. Burun üzerinde 1 hafta daha durması gereken bantlar fazla görsel sıkıntıya yol açmaz. Hatta bazı hastaların o kadar güzel makyaj yapıyorlar ki bantları ayırt etmekte güçlük çekiyorum.

Burnum son halini ne zaman alır ?

Burun ameliyatı sonrası ilk atel alındığında şişlik oldukça fazladır. Bu dönemde burnunuzun şeklini yandan bakarak değerlendirebilirsiniz. Ameliyatınızdan 1 ay sonra şişliklerin büyük bir bölümü iner. Artık ameliyat olmuş görüntüsünden kurtulmuş olursunuz. Ama hala burun kalıp gibidir. Burun son şeklini 1 yıl sonra alır. 1. Ay ile 1 yıl sonra şekilen fotolarda oldukça fark vardır. Ancak kalın derili burunlarda bu süreçler biraz daha uzun sürer.

 

Burun estetiği fiyatları ve ön görüşme için lütfen bizimle iletişime geçin. 0 212 2967878

Burun estetiği ile birlikte yapılabilen yüz estetiği işlemleri:

1954 YORUMLAR

 1. Hocam 2 sorum olcakti cevaplarsaniz sevinirim. Tam 3 hafta önce alçısız burun ucu kıkırdakta estetik ve nefes darlığı ameliyatı olmuştum. Doktoruma fitness a ne zaman devam edebilirim 2 hafta yeterli mi dedigimde eve demişti fitnessa basliyorum bi sıkıntı yok değil mi ?? 2. Sorum ise bana hiçbir şey demedi dikkat et vs bir şey söylemedi bilgilendirmedi bende güneşe felan sadece 1 hafta dikkat ettim onun haricinde dikkat etmedim güneşe ciktim dolastim ama hep bir şey olur mu diye düsunmeden duramiyorum bi sıkıntı olmuş mudur ? Ayrıca bu saatten sonra günese dikkat etmem lazım mı etmem lazimsa kac gun daha ?? Tesekkurler

 2. Selam hocam ben 2 ay önce burun estetiği oldum burnumun sol tarafı indi fakat sağ taraf şiş ve önden bakıldığında burnumu yamuk gösteriyor kafama takmayayım diyorum ama aynaya her baktığımda canımı çok sıkıyor bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

 3. Mrb hocam. Ben 2013 de rinoplasti oldum. Ama olduğum günden beri burnum hep sağa kayıkti. Başta bilemedigimden onemsemedim. Hatta babam hep dikkat çeker söylerdi bende zamanla düzelecek oturacak derdim. Ama farkettim ki düzelmedi. Sağ tarafım oldukça güzel iken sol kanat düşük duruyor ve arada sızlıyor. Bildiginiz yamuk duruyor yani. Ben napayim şimdi doktoruma 6. ay kontrolumde belirtmiştim bunu ama onemsemedi biraz böyle kullan demişti. Bende mesafe uzak olduğundan bida gidemedim. Şimdi yine doktoruma çıkıp bunu duzeltmesini isticem. Ama korkuyorum ya daha kötü bi sonuç elde edersem diye. Napayim başka bir doktor mu bulayım bilgi verirmisiniz

 4. Hocam mrb.iki gun once burun ameliyati oldum.yuzumde cok fazla sis ve morluk oldu bu kadar olmasi normal mi ayrica buzla sogutma uygulamasina devam etmelimiyim?simdiden tesekkurler.

 5. Hocam 11 gün önce amelyt oldum ameliyatimin birinci günü gecesi her saatte 10 dkka buz kompresi yapıyordum sislik ve morluk olmaması için fakat benimle ilgilenen bir başka hemşire çok fazla soğuk kompres yaptığımı birakmami söyledi ilk 8 saat önemli olduğunu bildiğim için yapmaya devam ettim sonra kızdı bana ve yanlış yaptığım düşüncesine kapıldım bıraktım.goz ustü morluklarim geçti fakat göz altındaki morluklarimda hiçbir gelişme yok yapılan teknik nedeniyle hiç morluk olmaması gerekiyormuş benim cildim çok hassas olduğu için mi böyle oldu yoksa hemşire yüzünden buz kompres bıraktığım için mi morluklrm geçmedi geçerse ne zaman gecer ? Onerebileceginiz bir krem var mı kendi kremlerimi düzenli kullandığım halde bir gelişme yok doktorumun asistanı ile bu durumu konustum kremlere devam etmemi söyledi

 6. Hocam şimdiye kadar benim ve diğer hastaların sorularına kibarca cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Size bir sorum var 1.5 ay önce burun estetiği ameliyatı oldum. Tatile çıktım ama denize gitmedim. Bugün sağ gözümün altında morluk olduğunu farkettim. Normalde yoktu. Burnumu okyanus suyuyla temizliyorum. Bu morluk nırmsl midir ve geçici midir…hocam teşekkürler

 7. merhabalar hocam burun estetiği ameliyatımın 19.günündeyim burnumun bir tarafı aşağıda diğer tarafı yukarıda bu normal midir ödemden dolayı mıdır ?

   • öncelikle cevap verdiğinişz için teşekkür ederim hocam .kolumda keloid var burnumdan ameliyatı da açık olarak oldum.kesi izleri iyileşirken keloid oluşma ihtimali var mı ve son olara ta burnumun içini temizlerken dikişimin kanadığını gördüm hemen bıraktım ve fito krem sürdüm dikiş hala yerinde duruyor .sıkıntı olur mu ?

 8. Merhabalar hocam benim kızım üçüncü gunundeyiz burun estetiği ameliyatı oldu.geceleri nefes açısından çok ağır geçiyor ağzından nefes almak ya çok zorlanıyor bu sabaha karşı boğazına birşey yapıştı nefes alamıyorum diye şikayette bulundu ve konuşamadı yazarak anlaştık hemen hastanemize gittik konuya hakim olan başka doktorların kontrol etmesiyle balgam oluşmuş ve tıkama yapmış dediler onu bir şekilde kendisinin çıkarması gerektiğini söylediler sonra eve geldik kendimiz baktığımızda boğazın küçük dil bölümünde minik bir mercimek kadar et parçası gördük öylece duruyor ve hala sıkıntılı nefes problemi yaşıyoruz ne yapabiliriz lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.simdiden teşekkürler.

 9. Hocam merhaba ben burun ameliyatı oldum ocak 2017 de burun ucumun sol tarafı inik sağ tarafında sert bir şişlik var burun ucum hala sert ve sağa doğru biraz yamuk duruyor doktorum burnumun kalın derili olduğunu söylemişti onunla bir ilgisi varmı acaba sizce beklemeliyim yoksa bi problem varmı

 10. Merhaba hocam ben 1 hafta önce burun estetiği oldum duruşum gereği sert bir bakışım var kaşlarımı çatarak bakıyorum alışkanlık olarak bu durum burnuma şekil yönünden bir eksi getirir mi yani sert bakmam burnumu ameliyatın iyileşme döneminde eğri olması bakımından etkiler mi
  Şimdiden saolun kolay gelsin.

 11. Merhabalar, 7 ay oldu deviasyon ve rinoplasti olalı ve her soruma içtenlikle cevap verdiniz çok teşekkürler.
  Kapalı ameliyat olmuştum sağ taraftan işlem yapıldı. İç kısmı hala sol tarafım gibi değil içinde hafif şişlik geliyor elime bu normal mi? Bir de ameliyattan sonra burnumun üstünde siyah noktalar oluştu cildim eski haline dönmedi. Siz bu konuda herhangi bir işlem yapıyor musunuz?

 12. Merhaba hocam ben 2 ay önce burundan estetik ameliyatı oldum.havuç badem fındık gibi sert yiyecekleri yesem çekirdek çitlesem burnum için bir sıkıntı olur mu burnun şeklinde bir bozukluk yapar mı yerken

 13. Doktor hanım ben iki buçuk ay önce burun ameliyatı oldum bugün havuza gittim kardeşime yüzme öğretirken kardeşimin eli çok sert şekilde burnuma geldi canim çok yandi ve de burun sirtimda kucuk sekilde deri soyuldu simdi burun sirtim hafif sis kemer oluşma ihtimali var mi yoksa derinin soyulmuş olmasından kaynaklanan bir şişlik midir hocam ayrıca zaten ameliyat sonrasında hafif bi kemer görüntüsü kalmisti burnumda bu yara tam o kemerin üstünde oluştu kemer büyümüş mudur bu şişlik geçer mi? bize soru sorma firsati verdiğiniz için de ayrıca çok tesekkur ederim 🙏

 14. İyı günler ameliyatimin 11. günu burnumun sol deliğinin hemen içerisinde burnumun ortasindan bir et çikmış gibi daha doğrusu bir ete benzer kücuk bezelye buyuklügunde ucu hafif sarı bir şey var acaba ödem mi geçer mi yoksa cidden et ve kalici olabilir mi?

 15. Merhaba hocam nefes darligi ve burun ucu estetik oldum demiştim size daha önce 2 hafta oldu. Haftaya beden eğitimi öğretmenliği sinavina giricem simdiden hazirlanmam lazim parkura felan. Parkurda da seri koşma, zıplama seri hareketler vs var acaba burun için bi sıkıntı yaratır mı ? Yaratırsa kaç gün daha beklemeliyim teşekkürler

 16. Merhaba hocam ben 6 ay 2 gün önce burun estetiği ameliyatı olmuştum.
  O günden bu güne kadar adeta burnuma bir bebeğe bakar gibi bakıyorum.
  Kalabalık bir yere çıktığımda elimle kapatıyorum burnumu herhangi bir el kol veya dirsek darbesi gelmesin diye.
  Adeta bir takıntı haline geldi hocam.Bu darbelerden fiziksel ve psikolojik olarak nasıl korunabilirim
  Bir darbe gelecek de burnum eğri ve yamuk duruma gelecek kötü duracak diye içim içime sığmıyor
  Hocam yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Size şimdiden çok teşekkür ediyorum umarım siteye yorum yazan kardeşlere verdiğiniz değerli bilgilerinizi bana da sunarsınız.
  Başarılar diliyorum.Kolay gelsin hocam
  Saygılarımla…

 17. Merhaba ben bilgi almak icin yaziyorum genis eti ameliyati olmak istiyorum cok fazla erteledim 29 yasindayim suan burnum belirgin sekildede olmasada hafif bi yamulma soz konusu ayni anda hem egriligi hemde eti almak mumkun mu ?

  • Merhaba, tabi mümkün. 05336921598 e whatsappdan yüzünüzün önden, her iki yandan ve alttan burun delikleri görünecek şekilde resmini gönderin bakayım. İstanbuldaysanız 02122967878 den randevu alarak gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

 18. Iyi günler ameliyatimın 10. günündeyim alçi bantlar felan çiktı yüzumü yıkarken rahat davranabilirmiyim burnuma hafif hafif bastırarak yıkamak bir problem teşkil eder mi?

 19. Hocam 3 hafta önce ameliyat oldum,bantlar çıktıktan sonra burnumun yeni şeklini beğenmedim,öncekinden daha kaba duruyor ve kanatlar simetrik değil,doktor her şeyin konuştuğumuz gibi ve ameliyatın başarılı geçtiğini,bunun zamanla düzeleceğini söylüyor ama ben çok tedirgin haldeyim

 20. iyi gunler hocam.ameliyattan sonra alciya alonmadan once foto cekilmis.aylar sonra burnum oradaki gibimi gozukucek.kavis yoktu pek memnun kalmaxim gorunusunden.birde burun yanlari cok disarida gozukuyor zamanla sekil alirmi. tessekkur ederim simdiden

 21. Hocam merhaba. 10 gun once ameliyat oldum biliyorum henuz erken ama burun ustumdeki odemleri cogu indi morluklar gecti sekil acisindan bi sikintim yok fakat bu sefer icerde burun derim sislik yapti burnumun icinde bir baski hissediyorum. Onlarda gecici midir acaba yoksa muayene olmam gerekli mi?

 22. Hocam selamlar 12 ay burun estetiği geçirdim. Burnumun ucu kalın deriliydi ameliyat sonrası üst bölge çok içime sinse de ucunda rahatsız edici bir şişlik hala mevcut. Özellikle şu son ayda sıcak kaynaklı olduğunu düşündüğüm ekstra bir ödem var. 12 ay karar vermek için yeterli bir süre midir ve tekrar ameliyat olmak istersem tipplasti 2. Ameliyatlarda ne kadar başarı gösterir? Teşekkürler

 23. Iyi günler doktor hanim bugun ameliyatimin 6. günü alçi alindi bantlar takildi 4 gun sonra dikişlerle birlikte bunlarda alinacağini soyledi doktorum fakat eve geldiğimde farkettim burnumun alt kisminda dikişlerin olduğu yerde bir ip sallaniyodu tutmamla ipin elime gelmesi bir oldu sanirim dikişimin biri düştü bu 6. günde bir sıkıntı teşkil edermi ? Teşekkurler

 24. Sizin hastanız olmayan yüzlerce kişinin sorularına sabırla cevap vermeniz takdire şayan. Hatta okurken fark ettim; aynı sorular defalarca sorulmuş ve siz sabırla defalarca cevap vermişsiniz. Sizi takdir ve tebrik ettim. Sizin gibi idealist ve mesleğini seven hekimlerin artması dileğiyle. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum 🙏🏻🙏🏻🤗🤗
  Dipnot: Bana da rinoplasti yapıldı ve merak ettiğim sorular vardı. Siz zaten hepsini cevaplamışsınız. Teşekkürler 🙏🏻🙏🏻😊😊

 25. Hocam ameliyat olali tam 1 ay oldu ama 2 gundur burnumun dikisleri yanlardan sismeye basladi gerçekten nefes almakta zorlanıyorum icide tikali su ve okyanus spreyi ise yaramiyor burunum ince derili demisti dr bu yeni gelisen sisligin zarari olur mu sizce?

 26. Ameliyat sonrası gülmek, bir şey yerken yapilan çiğneme hareketi burna şekil yonunden zarar verirmi verirse kaçıncı günden sonra bunu önemsemeden yiyip içip, gülebiliriz Teşekkürler..

 27. Selamlar 2 ay once kadar rinoplasti ameliyati oldum,esnerken burnum aciyor hemen geciyor esnemeye korkuyorum birde burun kemerim törpülendi kemerin olduğu yerde hafif sislik var sanırım kemerin tekrardan çıkma ihtimali varmidir hocam bu konuda aydinlatirsaniz beni sevinirim simdiden teşekkürler.

 28. Hocam merhaba 13 ay önce estetik ameliyatı olmuştum. 2 hafta öncede nefes darlığı ve burun ucunda kıkırdakta düzeltilme yapıldı(alçı felan olmadı) 2 3 hafta sonra fitnessa başlayabilirsin demişti doktorum.Ama darbe konusunda kaç gün,ay dikkatli olmalıyım diye sormayı unuttum çünkü geçen sene estetik olduğumda baya dikkatli bakmistim 6 ay en az. Bu seferde böyle uzun sürer mi kaç gün darbeye dikkat etmeliyim (normal burun gibi kaç gün sonra olur ,olduğum ameliyatın ek bir zarari olmaz normal buruna verdiği zarari verir) çok teşekkürler.

 29. Hocam 1 hafta önce sağ burun nefes darligindan ameliyat oldum şuan hala tıkalı nefes gelmiyor ortalama kac gun sonra almaya başlarım tesekkurler

SORU SOR