Memeler biz kadınların kendi fiziğinde en çok önem verdiği parçalardandır. Bundan dolayı da aynada kendimizi incelerken memelerimizle ilgili yorumlar yapmaktan da geri kalamayız. Bu yorumlar genelde boyutlarıyla alakalı olur. Çünkü doğru yapıyı tam olarak bilemeyiz. Boyut sorununu çözmek için doktora başvurmadan da şekil bozukluklarını tam olarak anlamamız mümkün olmayacaktır.

Memede anatomik yapı

Meme dokusu alt, üst, iç ve dış olmak üzere dört kadrandan oluşur. Meme ucu kabarık değildir. Kabarık duran üst kısmındaki nipple dediğimiz çıkıntıdır. Bu çıkıntının çevresi otuz sekiz milimetre ile kırk beş milimetre arasında değişir. Bazı insanlarda biraz büyük olabilir. Doğum sonrasında veya emzirmeye bağlı olarak da meme ucunun şeklinde ve büyüklüğünde değişiklikler meydana gelebileceğini unutmamak gerekir.

Sık görülen bozukluklar ve düzeltmeler

En sık görülen iki bozukluktan bahsetmek gerekirse, bunlar tübuler ve tüberözdür. Bozukluklar her iki memede de görülebildiği gibi tek bir memede de görülebilir. Bu da bozukluklara ek olarak simetrinin bozulmasına ve görüntünün hastayı daha da çok rahatsız etmesine sebep olur. Küçük meme sıkıntısıyla bize başvuran hastaların neredeyse yüzde kırkında bu şekil bozukluklarını da görüyoruz.

Tüp meme deformitesi

Tübuler meme dediğimiz şekil bozukluğunda, dört kadranda da bir darlık söz konusudur ve meme bir tüp şeklinde öne doğru çıkar. Meme ucu çok büyük değildir. Bu bozukluğa sahip memeleri düzeltmek zor değildir. Sadece alta yuvarlak bir silikon koyulmasıyla sorun çözülür ve ortaya çıkan görüntü hastayı memnun eder. Tüberöz memeyi ise birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece olarak sınıflandırırız. Birinci derece ve ikinci derece tüberözde onarım daha kolaydır. Çünkü eksiklik memenin alt katmanlarındadır ve damla silikon koyduğumuzda silikon alt katmanlardaki bozukluğa da çözüm olur. Üçüncü derece tüberözde ise sadece silikon yeterli olmayabilir. Alt kısımlardaki deri eksikliği çok fazla olduğu için sadece silikon deri eksikliğini yeteri kadar gideremeyebilir. Böyle durumlarda silikon koyulmasından altı ay kadar sonra yağ enjeksiyonuna da başvurabiliriz.tüberöz meme tipleri

Bazı hastalarda ve bazı durumlarda ise sadece yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin silikondan daha iyi sonuç verdiği görülür. Bu tip meme bozukluklarında bozukluğa ek olarak meme ucu biberon gibidir. Yani meme dokusu meme ucunun içine fıtıklaşmıştır. Eğer bu problem aşırı derecede büyük değilse işlem yapmamayı tercih ederiz. Çünkü hastayı çok rahatsız etmez. Ama üçüncü derecedeki bozukluklarda bu fıtıklaşma da çok fazla olur ve hastayı rahatsız eder. Bu durumlarda meme ucuna da küçültme işlemi yapılması gerekebilir.

 

90 YORUMLAR

  1. merhaba ben 20 yaşındayım sağ göğsüm diğer göğüsüme göre daha büyük ve koltukaltı hizasına doğru yayılmış durumda iki göğsümde sarkık biraz ve bu durum psikolojimi bozuyor ne yapacağımı bilemiyorum spor ile sıkılaşır mı ya da doktora mı gitmeliyim ? napıcağımı bilemiyorum bu durum ilerde kendiliğinden düzelir mi ?

  2. 24 yaşındayım ama nedense göğüslerim oluşmadı bile yani nedeni nedir acaba ya da sonradan gelişir mi bu yaştan sonra bı bilemedim yani çok küçük sadece yapısı var kendisi yok

  3. Merhaba Defne hanım 4 aylık hamileyim. Gögüslerimin areola kısmı 10 cm çapında her geçen günde büyüyor gibi hissediyorum. Bu normal mi? gebelikten sonra eski haline gelir mi. Gelmezse yapılacak işlem, sonraki hamilelikte tekrar bozulur mu?

  4. Doktor hanım merhaba.Benim kızım 15 yaşında memeleri dışa doğru büyüyor.Bu durum onu üzüyor.Bu tarz memeler operasyonla düzelebiliyor mu.

  5. Merhaba defne hanım. 24 yaşındayım. Göğüslerim çok yumuşak ve derisini tutunca uzuyor resmen. Birazda sarkıklik var. Sporla düzelir diyorlar . Duzelir mi sizce Lütfen yardımcı olur musunuz

  6. Merhaba benim kızım 16 yaşında ergenlige girdi regl oluyo kilosuda iyi anne tarafininda bana tarafininda kucuk goguslu kadin yok ama benim kızımin göğüsü hic gelişmiyo oda bu durumdan şikayetci bi tedavisi varmi ?

  7. Merhaba defne hanım ben 24 yaşındayım 2 çocuğum var ben kızımı sütten kestikten sonra iki gogusumde birden kuculdu ve baya küçüldü resmen dümduz oldu bu neden olabilir acaba ilk kez böyle oluyor önceden böyle degildi

  8. Mrb ben 21 yaşındayım, 2 aylik bir bebeğim var ve emziriyorum ama sol göğsüm diğer göğsüme göre çok büyük, ikisinde de süt var acaba sağ göğsümü sık sık emzirirsem fark kapanır mı ?

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.