Kadınların %85 inde memelerin boyutları birbirinden farklıdır. Çoğu kadın bu asimetrinin farkında değildir. Bazı bayanlarda ise bu fark o kadar barizdir ki  fark edilmemesi imkânsızdır. Memeler arasında hacim farkı, meme başı seviyesi farkı, meme başı çapı farkı veya şekil farkı olabilir. Memeler arası farkın az olduğu bayanlarda bu fark emzirme sonrası daha bariz duruma gelir. Büyük olan meme daha çok sarkar. Göğüsler arasında aşırı derecede fark olan bayanlarda durum çoğunlukla gelişimsel bir sıkıntıdır. Bir meme daha büyük olup aşağı sarkabilir. Memeler arasındaki fark daha da büyüyebilir.

Küçük meme asimetrileri genellikle kişiler tarafından fark edilmez.  Muayene sırasında yapılan ölçüm ve memenin göğüs duvarındaki yapışma seviyesinin tayini ile ortaya konulabilir. Yatarken memedeki şekil ve ölçümler değişir. Bu nedenle tüm ölçüm ve değerlendirmeler ayakta yapılır.

Memelerden birinde tüp meme deformitesi dediğimiz memede şekil bozukluğu yapan bir durum söz konusudur. Tüp meme deformitesinde memenin alt bölümü gelişmez. Olan meme dokusu meme başının içine doğru büyür ve onu tüp şeklinde büyütür. Bu da memelerin şekil ve boyut olarak birbirinden farklı görünmesine yola açar. Göğüs kafesi yapısında asimetri olanlar, omurga eğriliği olanlar ve bazı genetik sendromlarda da (Örnek Poland sendromu tek taraflı meme, göğüs kası yoktur ve aynı taraf elde parmak anomalileri olabilir.) memeler arasında büyüklük ve göğüs kafesinde yapışma yeri farkı olabilir. Örneğin güvercin göğsü deformitesi dediğimiz, göğsün öne doğru çıkık olması ya da kunduracı göğsü denilen göğüs kafesinin içe çökük olması durumlarında da meme asimetrisi çoğunlukla söz konusudur.

Çocukluk yaşlarında geçirilen göğüs kafesi travmaları ya da göğüs derisi yanıkları genç kızlık döneminde memeler arasında şekil ve boyut farkına yol açabilir. Yaralanmış doku normal doku kadar büyümediğinden bu durum oluşur. Bu durumda sağlıklı deri dokuları özel bazı yöntemler ile genişletilebilir. Daha sonrasında meme implantı ile göğüs büyütme ya da yağ enjeksiyonları ile meme dokuları arası volüm farkı düzeltilebilir. İstenilen sonuca ulaşmak için birden fazla cerrahi girişim gerekir. 18 yaşını bitirdikten sonra ameliyatlara başlanabilir. Ben sanırım kadın estetik doktoru olduğum için bu durumlarla çok karşılaşıyorum.

Bize başvurular genellikle şu dönemlerde oluyor:
 • Bariz büyüklük ve şekil farklılığı varsa genellikle evlilik öncesi çağda başvuru oluyor. Memenin seksüel açıdan duyusunu korumak, süt verme işlemini korumak ve buna uygun tekniklerin seçilmesi bu dönemde önem arz eder. Yeteri kadar meme dokusu olan memede süt kanalları korunarak meme küçültme işlemi yapılır. Bazen sadece bir memeyi küçültmek yeterli iken,  bazen simetriyi sağlamak için diğer memede de ayarlamalar yapılması gerekir (Örneğin meme başının çapının ayarlanması gibi) Bazen de hacim farkı çok fazladır biri büyütülürken diğer meme küçültülür. Memelerden birinde silikon diğerinde meme dokusu olduğu için ilk başlarda kıvam farkı fazla olabilir. Özel silikon meme protezleri ile meme büyütme yapıldığında, meme dokusu zaman içinde yumuşar ve bu fark büyük ölçüde azalır.
 • Doğum ve emzirme işlemlerinin bitikten sonra memedeki hacim kaybı ve sarkma var olan asimetriyi daha bariz hale getirebilir. Yapılan muayeneler ile teknik kararlaştırılır. Bazen sadece toplama, bazense silikon konulması ile toplama işlemi gerekebilir. Tabi bu dönemde bir de birinci maddede bahsettiğim hastalarda, sabredip tekrar doğum yapmamaya karar verdikten sonra bizlere başvurabilirler.

Birbirinden farklı memelerin yaratığı sıkıntılar nelerdir?

 1. Duruş bozuklukları, omurga eğriliği
 2. Kendine güven eksikliği
 3. İç ve dış giyim sıkıntısı

Düzeltmek için ne yapıyoruz?

 1. Nedene yönelik tedavi seçilir.
 2. Bazen küçük olana meme büyütme ya da büyük olana meme küçültme yapılır. Ama çoğunlukla her iki memeye de müdahale gerekir. Küçük olan büyütülür, büyük olana da toplama işlemi uygulanır.
 3. Farklı boy ve yükseklikte silikon protezler ile eşitlik sağlanabilir. Göğüs kafesindeki yükseklik farkı da böylece çözümlenir.

Sonuç olarak; az veya çok hemen her kadında olan memeler arası boyut farklılığı anlamına gelen meme asimetrisi rahatsızlığı, eğer kadını görsel veya psikolojik olarak rahatsız ediyorsa estetik ameliyat ile düzeltilebilir.
Sonuç olarak memede asimetri olması memenin estetiğinden duyulan kaygıyı daha çok arttırır. Meme ameliyatlarında uygulanan yöntemler kombine edilerek bu sorunlar çözülebilir. Sitemde diğer teknikler ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Göğüs kafesi deformitesi olanlara yapılan meme estetiği

58 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Ergenlik dönemindeki kız çocuğu meme gelisiminde asimetri sorunu görüyoruz,hangi bölüme başvurmalıyız?12 yaşında kız çocuğu.tsk

 2. merhaba 16 yaşındayım sol gögsüm büyümüyor sağ gögsüm normal büyüklükte
  estetik olarak değil farlı bir hastalığım varmıdır hangi doktora gitmem gerekir yardımcı olurmusunuz

 3. 18 yaşındayım iki göğsüm arasında eskiden de büyüklük farklı vardı ama şimdi daha fazla artmış durumda sol taraf büyük sağ taraf küçük kaldı ve solda biraz sarkma var bunun düzelmesi için ne gibi işlemler gerekiyor ve fiyat aralığı nedir?

 4. Merhaba, bende belirgin derecede meme asimetrisi var. Benim sormak istediğim soru devlet hastanesinde ameliyat olursam sigorta karşılar mı? Teşekkürler.

 5. Merhabalar 27 yaşındayım ve göğüslerinde ciddi bir asimetri var. Sol göğsüm hem ebat hem de üç olarak büyükken sağ göğsüm az gelişmiş durumda. Ne çeşit bir tedavi uygulanabilir ve fiyatı ne olur bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Merhaba, 19 yaşındayım. Oldukça bariz meme asimetrim ve iki mememde de sarkma var. Sol meme ucum tamamen içe çökmüş durumda. Sağ memem sola göre daha fazla sarkık.Tedavi için ne gibi yöntemler uygulanabilir ve toplam maliyeti ne olur?

  • Merhaba, meme asimetrisi için bilgi ve fiyat vermek sizi görmeden zor. Net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.