Meme büyütme zamanlaması için doğum ve evlilik önemli milatlardan. İstek ve maliyet şartları karşılandıktan sonra kadınları düşündüren önemli bir husus meme büyütme ameliyatının ne zaman yapılabileceği. Bu yazıda bu konuya açıklık getirmek istiyorum.

Doğum öncesi kimler meme büyütme ister?

Doğum öncesinde meme büyütme yapılabilir. 18 yaşını doldurmuş olmak ve ameliyata engel bir hastalığı bulunmamak en önemli kriterlerdir.

1. 18 yaşını bitirmiş, memeleri çok az ya da hiç gelişmemiş genç kızlar

18 yaşını bitirmiş, memeleri çok az ya da hiç gelişmemiş genç kızlarda meme küçüklüğü genellikle genetik bir problemdir. Normal adet gören ve tüm kadınlık alametleri doğal şekilde gelişmiş olan bazı genç kızlarda meme dokusu vücuda oranla küçük olabilir. Sporla meme büyütme ya da yapılan masajla meme büyütme mümkün değildir.Belki biraz kilo alma etkili olabilir fakat o da sadece memeden olmaz ve memede biraz büyüme olsa da bu kişiyi tatmin etmez. Bunun tek kalıcı çözümü meme implantları ile memenin büyütülmesidir.

2. 18 yaşı bitirmiş, memeleri normal gelişmiş fakat şekil ve vücut orantılarında problem yaşayan genç bayanlar

Meme volümü çok küçük değildir. Memede bazı şekil problemleri olabilir. Buna örnek tüp meme deformitesidir. Bu memelerin meme başı büyüktür ve memenin alt kısmı gelişmemiştir. Meme yuvarlaktan çok koni gibidir. Bu şekil bozukluğu meme implantları ile kolaylıkla aşılabilir. Bir ikinci durum da meme boyutu boy ve omuzla uyumludur. Fakat kalçalar geniş olduğundan kişiye küçük gelebilir. Meme implantı ile memenin bir miktar büyütülmesi bu sorunu kolaylıkla çözer. Tabi diğer bir çözüm yolunun kalçalardan yağ alımı olduğunu unutmamak lazım. Vücut bütünüyle değerlendirilmeli. Talepte bulunan kişi can kulağı ile dinlenmeli.Ben kadın plastik cerrah olduğum için hastalarımı empati yaparak anlamam daha kolay oluyor.

3- 18 yaşı bitirmiş, dekolte tutkusu olan genç bayanlar

Meme boyu gayet doğal ve güzeldir. Fakat bazı kadınlar kadınlıklarını çok ön planda tutmaktan hoşlanırlar. Bu meslek ile ilgili bir durum olabildiği gibi eşlerin beklentilerinden de kaynaklanabilir. Sonuçta sütyensiz belirgin memeler onlar için mutluluk kaynağıdır. Göğüs kafesi ve meme miktarlarına göre uygun olabilecek meme implantı ile istediklerine kavuşmaları mümkündür.

Doğum sonrası kimler meme büyütme ister ?

Emzirme sonrası tüm bayanların memelerinde bazı değişiklikler olur. Meme ne yazık ki zamanla eski formuna geri dönmez.

Memesi vücuduna göre küçük olan ve göğüs kafesi geniş olan bazı bayanlarda meme, emzirme sonrası tamamen kaybolabilir. Meme, ayaktayken sadece meme başından oluşur. Bu bir kadın için çok üzücü bir durumdur. İçi pamuk yada bazı aparatlarla doldurulmuş sütyenler meme oluşturma fonksiyonu görürler. Vücut oranlarına uygun meme protezleri ile bu durum çözülebilir.  Bir diğer ayrıntıda meme büyütme ameliyatı yaptığım bu hastaların çoğunda göğüs kaslarının da çok zayıf olduğunu gözlemlediğimi söylemeliyim.

Memesi küçük bazı bayanlarda ise emzirme sonrası memenin üst kısmı boşalır. Meme sadece alt kıvrımdan oluşur. Kapalı kıyafetlerde destekli sütyenleri icat edenlerden Allah razı olsun diyerek bir nebze mutlu olunabilir. Fakat sütyen çıkınca moral bozukluğu başlar. Bence bu tip memelerdeki göğüs büyütme ameliyatı ile elde edilen sonuçlar en iyi ve doğal sonuçlar. Üstelik kısa sürede meme formu tamamen kendini gösteriyor. Destekli sütyenler out oluyor.

Güzel memeler daha çok bozuluyor dersem hiç hata olmaz. Dolgun güzel memeler emzirme sonrası ne yazık ki sarkıyor. Meme miktarını yeterli bulan bayanlar meme toplama işleminden fayda görür. Doğal dik memeleri olur fakat memeleri eski boyutundan küçük olur. Eski forma kavuşmak için tek çözüm ufak bir silikon ile memenin desteklenmesidir. Bazen meme içi tamamen boşalır. Meme, uçları aşağıda bir deri katlantısına döner, o zaman meme implantı ile göğüs büyütme ve meme dikleştirilme işleminin aynı anda uygulanması şart olur. Bu bayanların bu ameliyatı olmadan destekli sütyenle idare etmelerinin de güç olduğunu bir bayan estetik cerrah olarak  söylemeliyim. Çünkü destekle yukarı itilen meme de düzgün bir görünüm sağlamaz.

Sık sorulan sorular

1. Evlenmeden önce mi sonra mı silikon takılmalı ?

Bu, ihtiyaca bağlı birşey. Göğüsler çok küçük ve kişi bundan rahatsız ise evlenmeden önce takılır. Bazen evlendikten sonra kadının eşi bu konuda talepte bulunabiliyor. Bazen doğum sonrası meme küçüldüğü için ihtiyaç duyulabiliyor. Özetle meme büyütme ameliyatının evlilikle bir ilgisi yok, ihtiyaçla ilgisi var.

2. Emzirme döneminden önce mi sonra mı silikon takılmalı ?

Silikon meme altına veya kas altına uygulandığı için emzirmeyle bir ilgisi yok. Süt verme fonksiyonunu olumlu veya olumsuz yönde etkilemez. Hatta çok küçük memelerde, memeyi öne ittiği için emzirmeyi kolaylaştırabiliyor. Bazen de emzirmeden sonra memenin içi boşaldığı için silikon takmak gerekebiliyor.

Konu ile ilgili videomuz:

3. 18 yaşından önce silikon takılır mı ?

Bazı estetik ameliyatlar ailenin izni ve gencin gelişimini tamamlaması sayesinde 18 yaşından önce yapılabiliyor. Ama meme büyütme ameliyatı 18 yaşından önce yapılmaz. Çünkü sağlık yönünden bir zorunluluk değil.

4. Hamileyim, ne zaman silikon taktırabilirim ?

Hamileyken silikon taktırmanız mümkün değildir. Hamilelik sonlanacak, bebeğin emmesi bitecek, memeden hiç süt gelmediğine emin olmak için 3-4 ay beklenecek, ancak ondan sonra silikon takabiliriz. Aksi taktirde memenizde enfeksiyon gelişmesi riski çok fazladır.

5. Bebek emziriyorum, ne zaman silikon taktırabilirim ?

Meme büyütme ameliyatı yapabilmemiz için süt verme işleminin tamamen bitmesi gerekir. Sadece süt vermenin bitmesi yetmez. 3-4 ay bekleyerek memeden artık hiç süt gelmediğinden emin olmak gerekir. Ondan sonra rahatlıkla silikon takarız.

Meme büyütme ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için “Meme Büyütme ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

82 YORUMLAR

  1. Merhaba 18 yasına haziranda gireceğim ama göğüslerim büyüsün diye kilo bile aldım fakat işe yaramadı ailem izin veriyor ameliyat olmam mümkün mü gerçekten dısarı bile çıkmak istemiyorum mezuniyetim olmadan önce olmak istiyorum ayrıca fiyat bilgisi de almak istiyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.