Meme Büyütme ve Estetik Cerrahi

Meme büyütme veya İngilizce söylenişi ile breast augmentation mammoplasty,ya da bizim halk arasındaki söylemiyle silikon ameliyatı uzun yıllardır plastik cerrahi uzmanları için prestij ameliyatları haline geldi. Eskiden genel cerrahlar her türlü ameliyatı yapabiliyordu. Sonra tıpta üst uzmanlık dalları ortaya çıktı. Benim branşım olan ve kısaca plastik cerrahi olarak adlandırılan branş, hekimler tarafından çok tercih edilmeye başladı.

Şu anda ülkemizde yaklaşık 1200 plastik cerrah var. Bunlardan tam sayıyı bilemiyorum ama 100 ve üzeri benim gibi bayan estetik cerrah. Bugünlerde zaten üst branş olan estetik ve plastik cerrahi dalında hizmet veren hekimler, bazı ameliyatlarda özellikle tercih edilir hale geldiler. Bazı arkadaşlarım burun estetiği (rinoplasti) ameliyatında ön plana çıkarken bazıları da meme ameliyatlarında söz sahibi. Bazen bu söz sahipliği, egosu yüksek kişilerde en iyi estetik cerrah benim veya en iyi meme büyütme ameliyatını ben yaparım hissiyatı uyandırabiliyor. Bu durum bence adı henüz konmamış bir süper üst branş oluşumuna doğru bizi götürüyor. Sanırım bir süre sonra estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi olarak adlandırılan tıp branşı rinoplasti uzmanlığı,mamoplasti uzmanlığı gibi üst branşın da üstü bir hale gelecek. Zaten tıp harici bütün bilimlerde de bu gidişatı gözlemliyoruz. Artık her şeyden anlayan uzmanlar değerini yitirecek.

Meme Büyütme Öncesi ve karar verme süreci

Ben meme ameliyatlarını çok seviyorum. Meme büyütme, meme küçültme, meme toplama, meme dikleştirme ameliyatları çok sevdiğim girişimler. Özellikle meme büyütme ameliyatı kadınları çok mutlu ettiği için sıklıkla tercih ettiğim bir ameliyat. (Burada meme diye bahsediyorum ama toplum bu organa daha çok göğüs demeyi tercih ediyor. Meme demekten utanılıyor gibi bir hava var. Oysa göğüs demek kalp ve akciğerin içinde bulunduğu vücudumuzun üst kısmıdır. Dolayısı ile meme daha doğru bir kavram olduğu için ben çoğunlukla meme demeye devam edeceğim.)

Memeler adeta parmak izi gibi her kadında farklı olarak karşımıza çıkıyor. Sadece meme şekli ve büyüklüğü değil aynı zamanda kişinin boyu, eni, göğüs yapısı, deri kıvam ve dokusu, meme kıvamı, sarkma veya diklik durumu başka başka. Bu yüzden her memeye kendi özgün durumu içinde müdahale gerekir. Meme büyütme isteyen kadınlar en çok takılacak silikonun hangi boy olması gerektiği konusunda zorlanıyorlar. Buna tek başına hastanın ya da hekimin karar vermesi güç. Hekim ve hasta birlikte karar vermelidir. Karar için hastanın vücut yapısı ve istekleri değerlendirilir. Son kararı estetik cerrah verir. Hekim hastanın isteklerini iyi algılamış olmalıdır. Çünkü bazen hasta tam olarak ne istediğini bilemeyebilir. Bu durumda hastanın öncelikle beden yapısı daha sonra da sosyal durumu incelenir. Buna göre hangi boy silikon takılacağına karar verilir. Zaten nihai karar ameliyat sırasındaki deneme boyları hastaya uygulandıktan sonra hekim tarafından verilir.

Bu ameliyat tıbbi bir zorunluluk olmadığı için hekimin tamamen hasta mutluluğuna odaklanması gerekir. Tabi Hipokrat’ın “önce zarar verme” ilkesini göz ardı etmeden. Özellikle anestezi biliminin gelişimi ile bir çok ameliyat gibi meme büyütme ameliyatı da hasta için çok konforlu hale geldi. Daha az ağrı, daha az hastanede yatış süresi, daha hızlı iyileşme gibi faktörler hem hekimlerin hem hastaların hayatını kolaylaştırdı.

Silikon teknolojisindeki gelişmeler de yine hem hekimlerin hem de hastaların içini rahatlatan ve silikon takma ameliyatına karar vermeyi sağlayan olgulardan biridir. Artık silikon kanser yapar mı gibi sorular hayatımızdan çıktı. FDA onaylı silikonların ömürlük olduğu söyleniyor. Tabi bu söylemler bizi rutin kontrollerimizden geri bırakmamalı. Çünkü zeminde bir kanser genetiği varsa tabi ki silikon takılsa da takılmasa da ortaya çıkacaktır.

Ameliyat detayları

Çok önemli olduğu için meme büyütme ameliyatı yani silikon taktırma sürecini tekrar etmek istiyorum. Benim hastalarımdan istediğim iki şey var. Birincisi bu ameliyatı olmaya kesin kararlı olmaları, ikincisi bana tamamen güvenmeleri. Aksi takdirde o hastayla yola çıkmam. Bence bu iki maddeden emin olmayan hastalar da biraz kendilerine zaman tanısınlar. Meme büyütme ameliyatı fiyatları bazı tercihleri etkileyebiliyor. Tabi bu konuda karar tamamen hastaya ait. Biz bu fiyatı silikon fiyatları doğrultusunda belirliyoruz.

Karar verdikten sonraki aşama silikon ameliyatı gününün belirlenmesi. Ben daha çok sabah saatlerini tercih ediyorum. Çünkü hastalarım çoğunlukla aynı gün akşamı evlerine gitmek istiyorlar. Bu durum benim de tercihim. Çünkü evde insan, hasta psikolojisinden hızlı bir şekilde çıkarak daha çabuk iyileşiyor.

Meme büyütme ameliyatı öncesi bir takım tahliller yapıyoruz. Bu tahliller temelde iki amaca hizmet ediyor. Birincisi kişinin ameliyatına engel bir hastalığı var mı, ikincisi kanla bulaşan bir hastalığı (Hepatit B,AIDS vs.) var mı? Tahlil sonuçları çıkınca anestezi doktoru hastamızı muayene eder. Ameliyat olabilir kararını verir. Biz de hastamızla beraber ameliyat hazırlıklarına başlarız. Tekrar muayene ederim. Hastamın son anda aklına gelen soruları varsa onları cevaplarım. Gerekli çizimleri yaparım. Hastamın cesarete ihtiyacı varsa sakinleştirici iğne yaptırırım.

Artık meme büyütme ameliyatına hazırız. Ameliyata başlarız. 1 saat sonra hastam yeni memeleri ile yeni hayatına başlamaya hazır hale gelir. Ameliyat sonu muayenemi yaparım. Birkaç saatlik dinlenme süresinden sonra hastam yemeğini yer, yürüyüşünü yapar. Akşam saatlerinde kendini iyi hissederse evine gönderirim. Bazen hastam kalmak ister. Olabilir. Ertesi sabah son kontrollerimizi yapar, evine göndeririz. 3 gün sonra banyo yapmasına izin veririm. 2 hafta sonra kontrole çağırırım. Ağır bir işi yoksa yani masa başı vs. bir işte çalışıyorsa üçüncü günden itibaren iş başı yapabilir. Ancak 1 ay kadar ağır spor ve yük taşımak yasak. Bir aydan sonra her şey serbest. Altıncı ayda son bir kontrol yaparım. Bu zaman zarfında silikon biraz daha aşağıya inerek yapmış olduğum cebe iyice yerleşmiş ve formunu almış olur.

İnanır mısınız bilmem çoğu meme büyütme yaptıran hastam bu altıncı aydaki kontrollerine gelmiyorlar. Bu durum beni hem sevindiriyor hem üzüyor. Sevindiriyor, çünkü demek ki hastam iyi ve halinden memnun ki gelmiyor diye düşünüyorum. Üzüyor, çünkü ben de yaptığım işin sonuçlarını görerek mutlu olmak istiyorum hastam gelmeyince olamıyorum.

Meme büyütme sonrası

Karar verildi, meme büyütme ameliyatı gerçekleşti. Peki bundan sonra nelere dikkat etmeniz ve neleri bilmeniz gerekiyor ?

Meme büyütme ameliyatından sonra günlük hayatıma ne zaman dönebilirim?

Meme büyütme ameliyatından sonra günlük bakım işlerinizi hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Kendi kendinize yemek yemek, tuvalete gitmek gibi. Ertesi gün evinize gidince 1-2 gün dinlenmeniz yeterli. Ağır bir kol hareketi gerektirmeyen masa başı işlerde çalışıyorsanız üçüncü günden itibaren işinize dönebilirsiniz. 4. günden itibaren duş yapabilirsiniz. Ama ameliyat bölgesini sabun veya lifle ovmamalısınız. Meme büyütme ameliyatının hemen ertesinde veya ertesi gün size balensiz bir sütyen giydiriyoruz. Bunu 1 ay kadar giymekte yarar var. 1 hafta sonra kontrol var. Kesi bölgesine yapıştırdığımız bantları çıkartıyoruz. Artık kontrol sonrası rahatça banyonuzu yapabilirsiniz. 1-2 hafta normal sporlardan uzak durmalısınız. Ağır sporlar ise mesela tenis, halter gibi 1 ay yasak. Bebeğiniz varsa yine 1-2 hafta onu kaldırmamanızı öneriyoruz. Ama kucağınızda kaldırmadan tutabilirsiniz. Meme büyütme ameliyatından 1 ay sonra ise her tür iş, hareket ve spor serbesttir. Memenin tam formunu alması ise 6 ay kadar sürecektir.

Hastanede kaç gün yatarım?

Eskiden küçük bir ameliyatta bile haftalarca hastanelerde yatılırdı. Artık o günler geride kaldı. En ciddi ameliyatlarda bile en kısa zamanda hastamızı taburcu ediyoruz. Çünkü kişiler kendi evlerinde daha moralli oluyor ve daha çabuk iyileşiyorlar. Meme büyütme ameliyatı sonrasında çoğu hastam aynı gün akşam taburcu oluyor. En fazla 1 gece hastanede yatırıyorum. Ertesi sabah evlerine gönderiyorum.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Meme büyütme ameliyatından 3 gün sonra kolları fazla kullanmamak şartıyla yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Ancak özellikle omuz, göğüs ve kol ağırlık hareketlerinden oluşan üst vücut hareketleri için 1 ay beklemelisiniz. Yüzme için de 1 ay beklemekte yarar var. Sauna ve solaryum için 1 ay yeterli ama buna kesi izinin durumuna göre karar vermekte yarar var. Ameliyattan 2-3 gün sonra size tarif edilecek çekilde meme masajı yaparsanız silikon memenize daha çabuk uyum sağlar.

Dren, pansuman, dikiş alımı yok diyorsunuz. Bu nasıl oluyor? Sızıntılar, kanlar nereye gidiyor?

Tıbbi teknoloji ve cerrahi teknikler o kadar gelişti ki artık ameliyatlarda hasta konforu üst düzeyde. Büyük ameliyatlar haricinde dren kullanımı neredeyse hiç yok. Çünkü meme büyütme yaparken, ameliyatta kullandığımız bazı ilaçlar ve çok dikkatle yaptığımız kanama kontrolü sayesinde doku içine kanama veya sıvı sızması ihtimali çok az. Kendiliğinden eriyen dikişler dikiş alımı gereksinimini ortadan kaldırdı. Özel bazı bantlarla dikiş alanını kapatmamız sayesinde bu bölgeden mikrop kapma olasılığı da sıfıra yaklaştı. Tabi bütün bu kolaylıklar hastaların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlıyor.

Kadınların memelerini büyütme isteği estetik kaygılardan ileri gelir. Daha iri ve daha hacimli memelere sahip olmak isteyen kadınların göğüs büyütme operasyonları sonrasında neler olduğuna dair bilmeleri gereken detaylar ise şu şekilde aktarılabilir;

Göğüs Büyütme Operasyonu Sonrasında Yaşananlar

Göğüs büyütme ameliyatından sonra, anestezi etkisi geçtiğinde önemli bir ağrı hissedilmez ancak az bir gerginlik hissi yaşanır. Bu esnada bile göğüslerin büyüdüğü anında fark edilebilir. İlerleyen zaman içinde ağrıların sürmesi ise basit ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir. Söz konusu acı ya da ağrılar, sadece cildin kesilmiş olmasından ya da atılan dikişlerden değil, daha çok yerleştirilen protezlerin diğer dokulara hissettirdiği gerginlik ve baskıdan ileri gelir. Eğer protezler meme bezi altında ise ağrı kısa sürer, kas altı yerleştirme söz konusu ise 4-5 gün belirgin bir ağrı hissedilebilir. Göğüsler üzerinde gerekli baskı kuvvetini yaratmak için özel bant ve sargı bulunur. Bunlara müdahale edilmez ya da gevşetilme yapılmaz. Ameliyat sırasında nadiren de olsa kullandığımız drenler birkaç gün içinde alınır. İlk anda bu drenler halen hastada bulunur. Ancak göğüs büyütme ameliyatında dren çok nadir kullandığımız bir aparat.

Ameliyat bitiminden itibaren 6 saat içinde herhangi bir katı yada sıvı gıda tüketimine izin verilmezken, 6 saatin ardından buna müsaade edilmeye başlanır. Genel olarak hastanede yatış 1 gün sürer. Hatta kimi zaman hasta sabahtan ameliyata alınırsa akşamına taburcu edilir. Yani göğüs büyütme süreci çok uzun ve sıkıntılı değildir.

Ameliyatın verdiği yorgunluk hissi ise yaklaşık 2 gün içinde vücuttan atılır. Hasta kendini toparlamaya başlar ve memelerin büyük görüntüsü de psikolojik anlamda hastaya güç verir. Herhangi bir enfeksiyonun gelişmemesi açısından 1 haftalık süre boyunca profilaktik antibiyotik kullanılır. Göğüs büyütme ameliyatının ardından her ne kadar hasta kısa sürede taburcu edilse de özellikle ilk 4 gün tam bir dinlenme sağlanmalıdır. Çünkü ödem, gerginlik hissi ve diğer görülebilecek hafif sıkıntılar bu süreçte ortaya çıkabilir. Zaten ilk haftanın ardından da günlük yaşama adapte olmaya başlanır ve hareket kabiliyetleri de kolay hale gelir. Fakat kesinlikle ilk 4 gün dinlenme sağlanmalıdır.

Göğüs büyütme sonrası göğsü çevreleyen ve saran sargı ameliyatın ardından 4. gün açılır. Ardından bu denli büyük bir sargı yeniden kullanılmaz ancak sadece kesi yerine ufak bir bant konur.

Ameliyat sonrası Sporcu Sütyeni Kullanımı

Sargının alınıp ufak kesi bandının konulmasından sonra sporcu sutyeni kullanılmaya başlanır. 3 hafta boyunca tam gün şeklinde, diğer 3 hafta boyunca da yalnızca gündüzleri giyilecek olan bu sutyen tedaviye ve göğüslerin formuna destek olacaktır.

Sonuç olarak meme büyütme ameliyatı bir mutluluk ameliyatıdır. Hem hastayı hem doktoru mutlu eder. İhtiyaç duyan tüm kadınlara tavsiye ediyorum. Çünkü her kadın güzel bir çift memeyi hak eder.

37 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Silikon taktırdıktan ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girmeyi öneriyorsunuz, veya bahsettiğiniz özel sıkı tutan sütyenle göğüsleri destekleyerek cinsel ilişkiye girmek göğüse zarar verir mi?

  2. Merhaba silikon takıldı olduki çıkarmak gerekti meme eski haline dönermi donsede eski den olduğu kadar mı durur içi bosalirmi implntin cikarilip dikelstirme ameliyatı fiyatı da nasıl onuda öğrenebilir miyim

    • Merhaba, silikon taktırdıktan sonra kadınlar ondan kolay kolay vazgeçmiyor. Ama olaki çıkarmak gerekti, bu durumda pek çok şey devreye giriyor. Kaç yıl sonra çıkacak, bir problem var mı, sarkma oldu mu, kilo alıp verildi mi vs

  3. Ameliyat sonrası buz koymak gerekli mi? Bir de 4 gün tam dinlenme hiç kalkmadan yatma şeklinde mi olmalı yani kalkıldığında yer çekimi nedeniyle sarkma kayma gibi sorunlar mı yaşanabilir ?

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.