İleri derecede büyük memelerde tecrübelerim

Her plastik cerrahın kendine göre daha çok yaptığı bir ameliyat vardır. Benim içinde yıllar içinde bir şekilde meme küçültme ameliyatı bu konuma yerleşti. Çeşitli yaşlarda 4 kıtadan farklı etnik yapılara sahip hastalarım oldu. Bu nedenle bu konuda karşılaşabilecek sorunların tümü olmasa da bir çoğu ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Sorunların çözülmesi ve estetik açıdan tatmin edici sonuca ulaşılabilmesi için klasik kullanılan meme küçültme tekniklerinde değişiklikler yaparak ideale yakın ve gerektiğinde meme tipine göre ufak varyasyonların yapılabildiği esnek ama garantisi bol bir tekniği geliştirdim. Böylece yeterince küçük, formu güzel, dik ve göğüs kafesinin el verdiği oranda simetrik memeleri elde etme imkanım oldu.

Meme küçültmede ameliyat içeriğini meme dokusunun göğüs kafesinde yerleşim yeri ve meme başının meme dokusu üzerindeki yeri belirler. Tüm meme küçültme teknikleri de bu oranlara bakılarak geliştirilmiştir. Benim tekniğimin de bu durum değişikliklerine en hitap eden teknik olduğuna inanıyorum. Ancak bazen meme öyle büyük öyle deformedir ki benim tekniğim de bu durumu onarmak da yetersiz kalır. Köprücük kemiği ve meme başı arası ölçümü yapıldığında 37 cm üzerindeki değerlerde ise farklı bir teknik kullanılması gerekir. Eğer kullanılmaz ise meme ucu kaybı, memenin yeterli küçültülememesi ve yara iyileşme problemleri olabilir. Bu riski taşıyan memelerde ”Free nipple tekniği” dediğimiz yöntemi tercih ederiz. Bu teknikte meme başı greft dediğimiz deri yaması şeklinde alınır. Yeni şekillenen memede olması gereken yere transfer edilir. Bu durumda meme başı şekil olarak olması gereken yerde bununur. Ancak emzirme fonksiyonu ve özel duyusu korunmamış olur. Belli bir yaşı geçmiş, doğurganlık dönemini geride bırakan kadınlarda sağlıklı ve ağırlıksız bir yaşam sürmek daha önemli olduğundan bu durum sakınca doğurmaz. Hatta meme yeteri kadar kalıcı olarak küçüleceğinden tercih bile edilir.

Köprücük kemiği meme başı arası ölçüm 37 cm üzerinde olan genç doğum yapmamış hastalarda tercih ve karar almak sıkıntılı bir durumdur. Free nipple tekniğini önermek çok insaflı değildir. Ancak elimizdeki tekniklerle de sorunsuz sonuç elde etmek daha da risklidir. Bu durum inanın tecrübem ile sabittir. Kimi alınan riskler iyi sonuç sağlarken kimi zaman da hüsran olabilir. Bu nedenle ne yapabiliriz diye düşünürken plastik cerrahinin temel tekniklerinden feyz alarak bir fikir aklıma geldi. Plastik cerrahide ‘Delay yöntemi’ dediğimiz bir yöntem vardır. Mikro cerrahinin henüz gelişmediği dönemlerde dokuları bir yerden bir yere taşımak için önce bir parça taşınır, dokunun ordan yeterince beslenmesi beklenir. Sonra beslenen doku daha ileriye tekrar taşınır. Böyle hastalarda meme başı ve meme dokusu kaybı yaşamamak amacı ile önce meme dokusu bir parça küçültülüp yukarı alınır. En erken 6 ay tercihen 1 yıl sonra meme dokusu tam istendiği kadar küçültülüp ve dikleştirilebilir. Böylece daha güvenli olarak tam sonuca ulaşma imkanı olur. Bu sistemin tek olumsuz yönü iki kez ameliyat olunmasıdır. Başka alternatif olamaması nedeniyle güvenli çözümü seçmek kanımca daha sağlıklı olacaktır. Tabiki kişi bu ağırlıklarla hayatının tüm doğurganlık dönemini geçirip daha ileri yaşta Free Nipple tekniği olmayı tercih edebilir. Bu arada bel ve boyun fıtığı gibi iskelet sistemine ait problemleri de beraberinde getirerek bu karara varmak zorunda kalır. Bu karar kişinin kendi kararı olmalıdır. Bu aşamada avantaj ve dezavantajlar ile ilgili bilgilerin aktarılması bizim yükülülüğümüzdür.

Seanslı meme küçültme

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.