Bacak Estetiği

bacak estetiği
                                                          

Bacak bölgesinde bacaklardan alınan veya verilen kilolar sebebiyle oluşan çıkıntılar, sarkmalar, aşırı zayıflıktan dolayı oluşan bazı orantısızlıklar ve doğuştan alt bacakların çarpık görünümü gibi rahatsızlıklar bacak estetiği ameliyatları konusunda en sık gördüğümüz sıkıntılardır.

Kadınlarda vücut güzelliğinin en önemli unsurlarından biri de bacaklardır. Çok kalın, çok ince, çarpık veya asimetrik bacaklara sahip olan kadınlar özgüven kaybına uğramaktadır.

Bacak estetiği neden gerekir?

Bacaklarındaki eğrilik ve estetik sorun sebebiyle hiçbir şekilde etek giyemeyen kadınlar bile vardır. Bazı kadınlar sadece etek değil, tayt gibi bacakları saran kıyafetler dahi giyemezler. Özellikle yaz mevsiminde, hava çok sıcak olduğu zamanlarda kısa kıyafetler giyilmeye başlandığı dönemlerde bacaktaki sorunları gizlemek imkansız hale gelir.

Giymek istedikleri kıyafetleri özgürce seçememek kişileri ciddi anlamda mutsuz edebilir. Kişilerin seçimlerini bu derece etkileyebilen bacak sorunlarının tedavi edilmesi önemlidir. Günümüzde sadece kadınlar değil; erkekler de artık vücut görünümlerine özen göstermeye başladı. Dolayısıyla erkekler de bacak estetiği yaptırmaktalar.

Estetik operasyon gerektiren bacak sorunları çarpık bacak, iki bacağın birbirinden farklı kalınlıkta olduğu asimetrik bacak, O bacak, çok ince veya kalın bacak şeklinde sıralanabilir. Bazen bacağın tamamında değilde belli bölgelerinde estetik sorunlar olabilir. Örneğin sadece ayak bileğinde aşırı incelik veya dizde çıkıntılar olabilir.

Düzgün bir bacak sadece güzellik ve zerafetin değil sağlığın da önemli bir göstergesidir. Çünkü pek çok sağlık sorunu bacak şeklini bozabilmektedir. Çocukluk döneminde yeterli miktarda D vitamini almamış, güneşe çıkmamış bireylerde eksikliğin derecesine göre çarpık bacak gibi çeşitli bacak deformiteleri ortaya çıkabilir. Doğuştan olan ‘club foot’ adı verilen ve ayak-bacak eğriliği ile belli olan bacak rahatsızlığı olan çocuklarda mutlaka estetik olarak tedaviye gereksinim vardır. Yine çocuk felci geçirilmesi bacaklarda şekil bozukluğuna sebep olmaktadır. Bazı kişiler ise genetik olarak çok ince veya kalın bacaklara sahip olabilirler.
Bacak estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle bir plastik cerrahi uzmanına görünüp ayrıntılı bir değerlendirme talep etmelisiniz. Bacağınızdaki sorun doktorunuz tarafından ayrıntılı olarak ele alınarak sizin için en uygun tedavi seçenekleri belirlenecektir.

Örneğin alınan veya verilen kilolardan kaynaklı diz kapaklarında çıkıntılar oluşabiliyor. Bu da en fazla etek giyerken sorun çıkarıyor. Çıkıntı olan bölgedeki çıkıntıya sebep olan yağ dokusu kolaylıkla alınıp kişi bu sorundan kurtarılabilir. Yatış gerektirmez, lokal anestezi kullanılarak çözülebilir.

Çarpık Bacak Estetiği

Zaman zaman bacaklarda eğrilik görebiliyoruz. Halk arasında bu duruma çarpık bacak denir. Bu eğriliği kamufle etmek için silikonlardan yararlanılmıştır. Uygun seçilmiş kıyafetler bu sorun için geçici çözüm olabilir. Fakat eğer kişi bu sorunu kalıcı olarak çözmek isterse, biz eğer yeteri kadar yağ varsa karın ya da bel bölgesindeki yağları alarak bu bölgede bir düzenleme yapabiliyoruz. Eğer yeteri kadar yağ yoksa bir takım dolguları kullanarak bölgede eğrilik oluşturan kısmı dolduruyoruz. Eğer dolgu kullanılacaksa lokal anestezi ile yapılabilir. Yağ kullanılacaksa bir de yağ alma işlemi olduğu için genel anestezi tercih edilir. İşlem 1 saat içinde biter. Gece yatış gerektirmez.

Çarpık bacak genellikle bacaklarda yağ birikimlerinin orantısız dağılımı sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Çocukluk döneminde hafif düzeyde D vitamini eksikliği yaşayanlarda da kemik eğriliğine bağlı çarpık bacak ortaya çıkabilir. Çarpık bacak, belirlenen bölgelere yağ transferi yapılarak tedavi edilir. Kemikteki eğriliğe müdahale edilmez. Bacaklardaki fazla yağ birikimleri ise alınır. Fazla yağlar liposuction yöntemi ile alınıp ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir. Genellikle yağ transferi ile yapılan tedavi ömür boyu kalıcıdır. Vücutta transfer için yeterli yağ dokusu bulunmayan bireylerde ise 5 ila 8 yıl kadar kalıcılığı olan, hiyalüronik asit ve ya hidrofilik jel içeren sentetik dolgular kullanılır.

Aşırı zayıflıktan kaynaklı bacaklardaki boşluğu gidermek için 5 ila 8 yıl kadar giden bir takım dolgular uygulanır. Böylece daha düzgün, daha estetik, çarpık görünmeyen bacaklar elde edilir. Bu işlem de 1 saat içinde biter, lokal anestezi kullanılarak yapılır.

Çarpık bacak

Uyluk Germe Ameliyatı

Fazla kilo veren kişilerde üst bacağın iç kısımlarında sarkma oluşabilir.Bu sarkmalar genellikle uyluk iç tarafında ortaya çıkar. Bazen uyluğun tamamı da sarkmış olabilir. Bunun için ise uyluk germe dediğimiz bir ameliyat uygulanır.Fazla ve sarkmış deri kesilip çıkarılır, fazla yağ dokusu varsa bunlar da alınır. Kesi yerleri yan yana getirilip dikilir. ( Kesi yapılan ve iz kalan bölgeleri yandaki resimde görebilirsiniz. ) Bu ameliyat kolay bir ameliyat değildir, ameliyat sonrası kişisel bakım genital bölgeye yakınlık nedeni ile çok önemlidir. ancak elde edilen sonuç kişiyi tatmin eder.

Uyluk bölgesindeki sarkma çok aşırı değil ise ameliyat izleri kilotun vücuda değdiği bölgede kalacak şekilde bir kesi yapılarak deri ve yağ dokusu alınır. İç bacaktaki deri sarkması bacağın orta bölümüne doğru uzuyor ise ancak arkadan bakıldığında popo bölgesi altında fazla bir sarkma yok ise L şeklinde bir kesi yapılarak bacak germe sağlanmış olunur. Üst bacak iç kısmında kalan çizgi önden ve arkadan bakılınca görülmez ancak bacaklar ikiye ayrıldığında görülebilir. (Resim 1 )

bacak estetiği
Kasıktaki insizyon hattı ( Resim 1)

20 kilonun üzerinde kilo veren kişilerde özellikle kilo alma bölgesi basen ve üst bacak ise kilo verildiğinde üst bacakta ciddi bir deri ve yağ dokusu sarkması meydana gelir. Bu durumda kilot çizgisini önden arkaya kadar takip eden iç bacakta diz bölgesine kadar uzayan T şeklinde bir kesi yapılarak deri ve yağ fazlalığı alınır. Eğer üst bacaktan yeteri kadar kilo verilememiş ise ilk seansta üst bacak liposuctionı 6 ay sonrasında da T şeklinde iz bırakılarak bacak germe işlemi yapılabilinir. (Resim 2 ve resim 3)

uyluk germe
Bacakta T şeklinde insizyon içten görünüm ( Resim 2)
bacak estetiği defne erkara
T kesi arkadan görünüm ( Resim 3)

Yaklaşık iki buçuk saat sürer. 1 gece yatış gerektirir. Ertesi gün hasta rahatlıkla hastaneden çıkabilir. Ancak en önemli noktalar, tuvalet temizliğine dikkat edilmesi ve içerde havasız kalan bölgenin temizliği ve pansumanıdır. Böyle bir ameliyat için serin mevsimler tercih edilir. Ciddi kilo verenlerde istenen spor yapılsa da bu sorun çözülmez. Bu sarkmaların tek çözümü uyluk germe ameliyatıdır.

Diz Estetiği

Diz bacak güzelliğinin en kilit bölümlerinden biridir. Dizde şekil bozukluğu olması durumunda tüm bacakta göze hoş gelmeyen bir görünüm ortaya çıkar. Diz bölgesinde bacak estetiğini bozan şekil bozuklukları yağ birikimlerinden kaynaklanabilir. Dizin herhangi bir yerine aşırı yağ toplanmışsa bunlar liposuction yöntemi ile alınabilir. Diz bölgesi üzerinde deri altı yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar oluşabilir. Bunlar için mezoterapi işlemi ile deri kalitesini arttıran ve sıkılaşmayı sağlayan bir tedavi gerçekleştirebilir.

Çöp Bacak Estetiği

Bacakların aşırı derecede ince olması durumuna çöp bacak denir. Çöp bacak ameliyatı bacakların protez kullanarak dolgunlaştırılmasını içerir. Protezin boyutları kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Protez alt bacağa, dizle ayak bileği arasına yerleştirilir. Bacak bölgesinde de protez işlemi sonrası bu işleme hastanın uyuncu ne yazıkki az. Çoğunlukla protein çıkartılmasını talep eden hasta sayısı az değil üstelik işlem yaklaşık 3 cm bir kesiden yapılıyor diz arkasında kalıcı bir iz oluşmuş oluyor bu nedenle protez yerine yağ enjeksiyonunu tercih etmekteyim.

Bacak estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayınız: 0 212 2967878

Konu ile ilgili videomuzu izlemek için:

98 YORUMLAR

  1. Merhaba. Ben bacaklarımdaki çarpıklık için silikon taktırdım 7 yıl kadar önce. Diz ve bilek bölgesine yağ enjekte edildi ama bunlar tamamen eridi. Silikon zaten alt bacağımı çok kalınlaştırdığı için diz bölgesindeki boşluk çok kötü görünüyor. Zayıf olduğum için yeterli yağ oranım yok. Diz ve silikon arasındaki yaklaşık 5 cm bölgeye dolgu takviyesi yapılabilir mi? Kalıcılık olur mu? Ve maliyet ne kadar olur bilgi rica ediyorum.

  2. Defne Hanım merhabalar. Hiyalüronik dolgu üst bacak iç kısmına da uygulanabiliyor mu acaba? Sol bacağımın üst iç kısmında kısmi bir asimetri var (hafif bir çöküklük ya da yağ azlığı) sağ ile kıyaslandığında. Pek önemsemiyordum fakat böyle doğal bir yöntem ile çözüm getirilebiliyorsa denemeyi düşünebilirim. Kalıcılığı uzun süreli olmayacaktır tahminimce ama sorun değil. Rica etsem fiyat bilgisi de alabilir miyim?

    İyi çalışmalar.

  3. merhaba,
    bacak dolgusu ve yağ enjeksiyonu hakkında detaylı bilgi ve fiyat alabilir miyim?
    Silikon uygulaması zararlı mı bunuda öğrenebilir miyim?

  4. Merhabalar, bacak dolgusu ve yağ enjeksiyonu hakkında detaylı bilgi ve fiyat alabilir miyim? Aynı zamanda silikonun uyguluyor musunuz? Teşekkür ediyorum..

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.