Yuvarlak silikon mu damla mı ?

26
13448

Göğüs büyütme teknikleri içinde başarısı en fazla olanın silikon ile meme büyütme olduğuna çoğumuz hem fikiriz. İstenilen büyüklük ve kıvama ulaşmak, memeler arasındaki eşitsizlikleri düzeltmek ve uzun süreli memnuniyet sağlamak açısından silikon ile meme büyütme ideal.

Göğüs silikonu da dediğimiz silikon protezler şekil olarak iki çeşittir; yuvarlak ve damla. Yuvarlak olanlar yarım küre şekline benzer. Damla olanları ise alt kısmı daha dolgun, üst kısmı daha basık bir yarım küre şeklinde düşünebiliriz. Hangisi daha iyi derseniz? İkisinin de kendine göre avantajları vardır. Aşağıda sıralayacağım kriterleri dikkate alarak en uygun olan protezi seçiyoruz.

 1. Göğüs derisinin kalınlığı
 2. Göğüs kasının kalınlığı
 3. Omuzdan meme başına kadar olan mesafenin uzunluğu
 4. Kişinin boyu
 5. Meme dokusundaki sarkma oranı
 6. Kişinin tercihi
 7. Daha önce meme operasyonu geçirmiş mi ?

Yuvarlak protezin avantajları

 1. Kadınların çoğu memenin üst kısmı boş olduğundan, süngerli sütyen giymekten bıktıkları için meme büyütme işlemi yaptırırlar. Memenin üst kısmını yuvarlak göğüs silikonu daha iyi doldurur.
 2. Dekoltesi açık kıyafetleri tercih edenler için yuvarlak protez daha hoş bir görüntü oluşturur, hem de destekli sütyen kullanmadan
 3. Göğüs derisi ve kası kalın bayanlarda da ilk tercihim çoğunlukla yüksek yuvarlak protezler. Üzerlerindeki kalın dokunun baskısını ancak bu protezlerin yenebildiğine inanıyorum.
 4. Memesinde sarkma olan hastalarda deri toplaması yapılacak ise yuvarlak protez daha orantılı bir görünüm verir.
 5. Meme protezini değiştirmek isteyen hastalarda yuvarlak protez önceden oluşturulmuş cebi daha güvenli doldurur.

Damla şeklindeki göğüs silikonunun avantajları

 1. Göğüs kafesi derisi ve kası zayıf hastalarda daha doğal bir görüntü oluşturur.
 2. Göğüs kafesi uzun hastalarda daha doğal görüntü sağlar.
 3. Meme derisinde sarkma olan toplama işlemi tercih etmeyen hastalarda sarkan deriyi daha iyi topladığından memenin şekli daha güzel olur.

Ülkeler arası yaklaşım farkları

Avrupalı kadınlar daha çok damla silikon tercih ederken yurdumuzdaki kadınlar yuvarlak tercih ediyorlar. Zaman zaman uluslararası toplantılara katılarak yeni bilgileri öğrenme, farklı ülke estetik cerrahlarıyla bilgi alışverişi fırsatı buluyoruz. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır düsturuna göre biz de ülkemizdeki durumu kendileriyle paylaşıyoruz.

Durum şu:

 1. Orada da burada da kadınlar memelerini büyütmek istiyorlar. Sonuçta meme küçüklüğü kadın için her yerde mutsuzluk nedeni.
 2. Orada da burada da birinci tercih silikon protez. Yağ enjeksiyonu endikasyonu sınırlı olduğu için daha çok silikon tercih ediliyor.
 3. Orada da burada da en çok tercih edilen silikon yerleştirme planı kas altı. Benim kişisel görüşüm de bu yönde. Aşağıdaki nedenlerle kas altı silikon takmayı tercih ediyorum:
 • Bana gelen hastaların çoğu zayıf ve meme dokuları çok az.
 • Kas altı konulan silikon bence daha az sarkma yapıyor.
 • Kas altı konulan silikon daha az ele geliyor.
 • Yerine göre silikonu kas fasciası altına da yerleştirdiğim de oluyor.

Bu madde biraz teknik bilgi ağırlıklı oldu aslında. Ancak artık hastalarımdan gördüğüm kadarıyla bir çok kadın bu teknikler konusunda iyi kötü bilgi sahibi. Forumlarda, bloglarda, internetteki sağlık sitelerinde bir çok bilgi ve deneyim paylaşımı var. Bu durum bence harika. Kadınlarımız bir işe kalkışırken o konuda derinlemesine bilgi sahibi olurlarsa doğru karar vermeleri kolaylaşır. Silikon taktırmak önemli bir karar. Meme büyütme gibi kadının önce fiziksel, aslında sosyal yönden kendini daha iyi hissedeceği bir ameliyat öncesinde olabildiğince çok bilgiye sahip olması çok güzel ve gerekli.

4. Orada da burada da estetik cerrahların tercih ettiği silikon yerleştirme yeri çoğunlukla; meme altındaki çizgi.
Ben de meme altındaki doğal kıvrımdan silikonu yerleştiriyorum.

Çünkü:

 • Meme kıvrımı içinde kalan meme büyütme ameliyat izi çoğunlukla hiç rahatsız etmiyor. Belirgin de olmuyor.
 • Meme başında herhangi bir iz bence olmamalı. Ayrıca buradan süt bezlerinin kesilme riski var.
 • Koltuk altından yerleştirilen silikonlarda da koltuk altında iz kalıyor. Üstelik meme altındaki iz sadece çıplakken belli olurken, koltuk altındaki iz askılı kollu kıyafet ile daha çok belli olur.
 • Ayrıca meme altından yapılan yerleştirmelerde silikonu memeye tam olması gerektiği gibi yerleştirebiliyorsunuz. Asimetri varsa memeleri birbirine eşitleyebiliyorsunuz.

5. Orada da burada da çoğu plastik cerrah tarafından meme büyütme için pürtüklü yüzeyli, içi kesilse de ayrışmayan jel dolu silikonlar daha çok tercih ediliyor.
Ben de öyle tercih ediyorum.
Çünkü;

 • Meme şeklinin bu tip silikonla daha iyi olduğuna ve uzun süre korunduğuna inanıyorum.
 • Kapsül kontraktürü dediğimiz eski tip silikonlarda görülen komplikasyon sıkıntısı da bu hastalarda çok az.
 • Koşarken, spor yaparken memelerin sallanma hissi bunlarda olmuyor.
  Zaten hemen hemen herkes artık bunlardan takıyor. Zamanla diğer tip silikonların adı bile anılmayacak bence.

6. Genelde anatomik tip yani damla silikon tercih ediyorlar bizdeyse yuvarlak tercih daha fazla. Bence ortalama % 70 yuvarlak tercih ediliyor.
Ben bu seçimi hastanın;

 • Boyu, kilosu,
 • Memede sarkma oranı,
 • Gövde uzunluğu ve omuz genişliği,
 • Kendi şahsi tercihine göre meme büyütme yapıyorum.

Ülkemizde yuvarlak ve yüksek profilli silikonlar daha çok tercih ediliyor. Sanırım kadınlarımız süngerli sutyenleri tamamen hayatlarından çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca biz Türk kadınları memenin üst tarafının daha dolgun görünmesini seviyoruz. Bu duruma çok karşı olduğumu söyleyemem çünkü ayaktayken yuvarlak silikon da bir süre sonra yer çekimi etkisi ile damla gibi duruyor.

7. Bir diğer fark takılan silikon boyutunda, Genellikle 200 – 350 cc arası silikonları tercih ediyorlar. Büyük silikon takan pek az. Bizde ise mümkün olduğunca büyük silikon tercih ediliyor.
Ben önceleri Avrupalı meslektaşlarım gibi düşünüyordum. Pek büyük silikon takmak taraftarı değildim. Ancak zamanla gördüm ki kadınlarımız büyük istiyorlar. Meme büyütme ameliyatı da mutluluk ameliyatı olduğuna göre hangi boy implant ile mutlu olacaklarsa o boy meme implantı takıyorum. Şimdilerde 200 ile 800 cc arası hastalarımın tercihine uygun olarak her büyüklükte silikonu kullanıyorum. Hastalarımın çoğunluğu 295 ile 470 cc arası tercih ediyorlar. Yani özetle Türk kadınları daha büyük boy protez tercih ediyorlar.
Sonuç olarak benim bu toplantıdaki gözlemim: Ayrupa’daki meslektaşlarımız ile zaman zaman görüşmeler yaparak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak çok güzel.Bu konuda tecrübemizin ne kadar fazla ve çeşitli olduğunu görme imkanım oldu.

Sonuç olarak; bir kadının hayatını değiştirebileceğini düşündüğüm silikon takma işleminde hangi tür silikon protez kullanılacağına hastam ile birlikte karar veriyoruz. Siz de bu konuda bilgi almak isterseniz bizi 0 533 6921598 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz:

PAYLAŞ

26 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Bir hafta önce ameliyat oldum. Memelerim yok denecek kadar az ve ayrıktı. Operasyon öncesinde doktorumla her konuşmamızda kesinlikle damla protez istediğimi belirttim. Ameliyat sonrasında, göğüs kafesin çok dar, zayıfsın ve damla denesek de senin için uygun olmadı dedi. Yüksek profil yuvarlak protez takıldı. Endişeliyim, çünkü hiçbir zaman büyük meme istemedim, sadece bu hiç mememin olmaması durumundan kurtulmak istedim. Ve en korktuğum şey, protezin yapmacık bir görüntü oluşturması. Gördüğüm bütün yuvarlak protezler kendini çok belli ediyor, damla öyle değil. Doktorum sakin olmamı, doğal duracağını söyledi. Size de danışmak istedim, şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba..benimde göğüslerimde fazla kilo vermekten sarkma oluştu.Bir doğum yaptım daha sonra çok fazla kilo verdim..Silikon taktırmak istiyorum dr bana yuvarlak silikon öneriyor ama benim kafam karıştı tam doldurması içinmiş daha iyi olacağını söylüyor ben daha doğal olsun istiyorum..Göğüs kafesinden itibaren sarkma başlıyor ve içi boşalmış durumda yardımcı olursanız sevinirim fikirlerinize ihtiyacım var..şimdiden teşekkür ederm.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 3. Iyi günler Defne hanim
  Benim gögüslerim emzirmeden dolayi epey bi sarkti ve esitligi bozuldu biri kücük biri büyük kaldi. Ben gögüslerimi diklestirmek ve yuvarlak slikon taktirmak istiyorum. 85 C sütyen ölcüm.
  Ortalama bi fiyat alabilirmiyim ?
  Tesekkürler

 4. Benim sol gogusumden kitle alındı 1 yıl önce kadar bende silokonlu sutyenlerden kurtulmak isteyenlerdenim ama 6 ayda bir ultrason çektirmek zorundayım 35 yaşındayım silikon taktirirsam sorun olur mu

 5. Merhaba göğüslerimde şekil bozukluğu var göğüs uçları çökük ayrıca aşağı doğru baktığı için göremiyorum ve bebek emziremiyorum ilk çocuğumu emziremedim 2 ci bebek düşünüyorum ne yapilabilinir yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 6. Merhaba 21yasımdayım silikon yaptırma kararı aldım göğüslerim çok küçük değil ama gözüme hitap etmiyor fakat kafama takılan tek sorun ileride evlenip çocuk sahibi olmak istediğimde hamilelik döneminde göğüslerim daha da büyüyüp sertleşecek yani Doğum sonrasında emzirme dönemi vs göğüsler küçülecek o esnada göğsümde çatlaklar oluşur mu

 7. Merhaba defne hanım zayıf bir bayanım ben de yaptırmak istiyorum emzirme döneminin bitmesiyle zaten küçük olan göğüslerim nerdeyse dümdüz oldu ben de fiyat bilgisi alabilir miyim

 8. Merhaba defne hanim ben yag enheksiyonu ile gogus dijlestitip buyutmeyi dusunuyordum fakat bu islemin buyuk bi kisminin eridigini ve kreclenme oldugunu ogrendim. Silikon daha kalici ve daha dik mi durduruyor. Benim su an gogsum 75. Ben cok dik yuvarlak ve guzel dursun istiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir? Bide yuvarlak protezin ucretini ogrenebilirmiyim lutfen

  • Merhaba, kalıcı, büyük ve dik bir sonuç istiyorsanız kesinlikle silikon yaptırmalısınız.Yağ enjeksiyonunda ikinci uygulama gerekebiliyor ama tabi sizin beklentinize bağlı bir şey. Yuvarlak silikon …TL 0 533 6921598 den beni arayabilirsiniz.

 9. Kas altına yuvarlak silikon düşünüyorum.memem 75 a nerdeyse yok gibi boy 1.55.kg 52.tek sorum ve sorunum iz kalıcı olur mu esmer biriyim.iz kaldığı takdirde ne kadar kalacağıni gosteren örnek bir fotonuz var mı elinuzde?

  • Merhaba, ben meme altından silikon koymayı tercih ediyorum. Sütyenin içinde kalan, başta pembe olup sonra beyazlayarak neredeyse görünmez olan bir iz kalır. Sezaryen veya başka bir operasyon olduysanız onun çok ince ve düzgünü gibi düşünün. Beni 0 533 6921598 den arayın, detaylı konuşalım.

 10. Goguslerim ayrik damla silikonmu onerirsiniz ? Yuvarlak mi birde fiyat ogrenebilirmiym?
  Yumuşaklık olarak farkı varmidir? Ikisinin de ? Aquafilling yapiyormusuniz onun fiyatı ortalama nedir teşekkürler ☺

  • Merhaba, meme büyütme fiyatları damla silikon için .. TL yuvarlak silikon için .. TL Detaylı bilgi için beni 0 533 6921598 den arayabilir ya da 0 212 2967878 den randevu alarak görüşmeye gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir. Aquafilling yapmıyorum.

  • Merhaba, göğüs büyütme fiyatları damla silikon için … TL yuvarlak silikon için … TL Detaylı bilgi için beni 0 533 6921598 den arayabilir ya da 0 212 2967878 den randevu alarak görüşmeye gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here