Karın Germe Ameliyatı

karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı gerektiren karın derisi sarkması genellikle kadınlarda olmaktadır. Bununla birlikte erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın ve göbek derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olabilir.

Kadınlarda en önemli etken  geçirilmiş hamileliklerdir. Genetik faktörlerin etkisiyle bazı ırklarda doğumlar ve kilo alıp verme nedeniyle oluşan deri sarkması ve hasarı daha fazla olmaktadır bu kişilerin deri altı dermis tabakası incedir ve kilo alıp veren deri bölgesinde çatlaklar fazla sayıdadır.

Karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı doğru çıkmış ve sarkık görünür. Önemli ölçüde kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar.

Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa karın estetiği, karın germe  “abdominoplasti” ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşmanız mümkündür. Karın gerdirme ameliyatı ile hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisi fazlası yağlarla birlikte alınır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Karın germe ameliyatı, işleme bağlı olarak 2–3 saat sürebilir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8–10 cm altında ve pubis dediğimiz karın altı kıllı bölgenin üzerinde kalan bir kesi hattı yapılır. Sezaryen izinin biraz daha uzunu gibi düşünün. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı deri altından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür.

Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla dren adı verilen bir ya da iki tüp yerleştirilir. Karın gerdirme ameliyatı sırasında hastanın postop dönemde rahat edebilmesi için idrar sondası takılır. Sonda ameliyattan 3 saat sonra ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilir. Karın germe ameliyatından hemen sonra ameliyathanede kişiye uygun korse giydirilir.

karın sarkması
Karın germe öncesi

karında sarkma
Karın germe sonrası

Karın gerdirme ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Bu dönemde cerrahınız size uyulması gereken bazı noktaları hatırlatacaktır. Eğer sigara içiyorsanız, buna karın germe ameliyatından 2 hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız.

Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine bu dönemde ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon ameliyatın ertelenmesine sebep olabilir.

Karın germe ameliyatı öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanacaktır.

Mini Karın Germe

Karın germe operasyonunun planlanmasında karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın derecesi ve karın duvarı kaslarındaki gevşemenin derecesi çok önemli faktörlerdir. Yapılacak işlemlere bu faktörler göz önüne alınarak karar verilir.

Karın derisinde sarkma ve çatlakları fazla olmayan kişilerde daha basit işlemler olan mini abdominoplasti ya da liposuction gibi ameliyatlar düşünülebilir.

Klasik abdominoplasti genellikle karın duvarında çok fazla miktarda yağ birikmesi olan ve karın derisinin esnekliğinin ileri derecede azalıp sarktığı durumlarda uygulanır.

Mini karın germe, sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz, göbek deliğini düzeltmez. Karın duvarındaki yağ birikmesinin orta dereceli olduğu ve karnın alt yarısında görüldüğü ve karın derisindeki esneklik azalmasının karnın alt yarısında izlendiği durumlarda tercih edilir.

Karın estetiği sonrası hamile kalabilir miyim?

Bu ameliyat ne hamile kalmanıza engel olur ne de gebelik sırasında bir sıkıntı yaratır. Ama doğumdan sonra karnınız yine bir miktar gevşeyecektir.

Doğum sonrası ne zaman karın germe ameliyatı olabilirim?

Karın gerdirme de anneler için ideal zaman doğumdan sonraki birinci yılın sonudur. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkıyor. Karın kaslarıda eskisine yakın bir güce kavuşmuş oluyor.

Karın gerdirme operasyonu daha sonraki hamilelikler için bir problem de teşkil etmez. Ancak çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa yine bu ameliyatı ertelemekte fayda var. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğrudur.

Kilo alıp verme sonucu karın deformasyonu oluşanlarda ameliyat için en doğru zaman ne zamandır?

Karın germe ameliyatınızı kilo verme sürecinin sonunda yapmakta fayda var. Böylece deformasyonun tamamını görmek ve tedavi etmek mümkün olur. Fakat bazen kilo verme sürecinde belli bir aşama kaydeden hastalara ameliyat ile destek vermek kilo verme sürecine adaptasyonu arttırır.

İkinci kez karın germe ameliyatı olabilir miyim?

İkinci karın germe çok ender lazım olabilecek bir durumdur. Bunun nedenleri; ilk karın germede yetersiz sonuç elde edilmesi, ilk karın germe ameliyatından sonra fazla miktarda kilo alınıp verilmesi yada tekrar doğum yapılması olabilir.

Yetersiz sonuçta neler görüyoruz, karın derisi kalın olan kişilerde yeterli kilo vermeden karın germe yapılırsa karında yeterli gerginlik sağlanamayabilir bu durumda göbek üstü ve bel bölgesinden yağ alımı alt karın bölgesinden mini karın germe gibi deri alımı yapılabilir. Diğer iki durumdada hastanın yağlanma ve sarkma oranına göre ameliyat planı yapılır. İkinci karın germe ameliyatı için son ameliyattan minimum bir yıl geçmiş olması gerekir.

Ameliyat izleri beni ne kadar rahatsız eder?

Karın germe ameliyat iziniz iç çamaşırı içerisinde kolaylıkla gizlenebilir. İnce pembe renkte olan çizgi giderek beyazlayacaktır. Doktorunuzun size önerdiği iz kremlerini ve silikon bantları kullanarak karın ameliyatı izini mümkün olduğu kadar daha az belirgin hale getirebilirsiniz.

Karın germe beraberinde liposuction yapılabilir mi?

Karın derisi oldukça ince ve bel bölgesinde yağlanması olmayan kişilerde sadece karın germe yapılması yeterli olur. Ancak bazı kişilerde göbek üzerindeki karın derisi elle tutulduğunda oldukça kalındır. Bu deri karın germe yapıldığında daha aşağıya ineceğinden estetik açıdan iyi bir görünüm yaratmaz bu durumda göbek deliği üzerindeki deriden yağ alımı ve karın germe eş zamanlı yapılır. Kilo fazlası olan kişilerde karın germe yapılırken sonucun daha iyi olabilmesi için mutlaka bel ve göbek üzeri bölgesinden yağ alımı ile birlikte karın germe yapılır.

Karın Germe sonrası ne kadar sürede normal hayatıma dönebilirim?

karın germe

Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç günde karın bölgesi şiş olacaktır. Ayrıca ilaç alımı ile giderilebilen ağrı ve rahatsızlık duyulması da normaldir.

Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 2. gün çıkarılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişime bağlı olarak hastanede bir, nadiren de iki gün kalınır.

Başlangıçta dik durmada zorluk yaşansa da erken dönemde yürüme başlatılacaktır. Dikişlerin alımı, pansumanlar, yıkanma ve korse kullanımı hastanın durumuna ve cerrahın ameliyattaki tercihlerine bağlıdır ve ameliyat sonrası dönemde planlanacaktır. Çoğunlukla bir hafta sonra duş alımına başlanabilir. Korsenin bir ay gece gündüz giyilmesi bir aydan sonraki iki haftada sadece gündüz giyilmesini öneriyoruz.

Karın germe operasyonu sonrasında tekrar eski aktivitelere dönüş birkaç hafta alabilir. Hastanın fiziksel durumu iyi ve güçlü karın kaslarına sahip ise bu süreç daha da kısa sürer. Hareket edilmesi ve yürüme  yapılması iyileşme sürecini olumlu etkileyecek, oluşan şişliğin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Ancak özellikle karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersiz programları; bunların rahatlıkla yapabileceği döneme kadar ertelenir.

Karın germe ameliyatına bağlı gelişen izler ilk 3-6 ay boyunca kızarık bir görünüm sergileyecek ama zamanla beyazlayarak daha az belirgin hale gelecektir. Bununla birlikte bu izler her zaman iç çamaşırı ve bikini altında kaldığı için hastaları olumsuz yönde etkilememektedir.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm cerrahi girişimler bazı belirsizlikler ve riskler taşımaktadır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ameliyat vücudun şekillendirilmesi konusunda deneyime sahip bir estetik cerrahın elinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte tüm cerrahi girişimlerde görülebilen anesteziye ait riskler ve bu ameliyatla ilgili özel riskler bulunmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir.

Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotik kullanımı ile giderilebilmektedir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyatta genellikle yerleştirilen drenler nedeniyle nadiren görülmektedir. Olur ise kilolu hastalarda olur bunu önlemek için ameliyattan sonra direni bir kaç gün daha fazla tutulması uygun olur. Bu sıvı birikimine seroma diyoruz eğer oluşur ise kısa bir cerrahi işlemle tedavi edilebilir.

Kan pıhtısı atma (emboli)  durumu özellikle yaşlı, kilolu ve sigara içen hastalarda daha olası bir durumdur. Yaşamı riske atabilecek ve her ameliyat sonrası görülebilecek bir komplikasyondur. Bu risk de genellikle karın germe ameliyatı sonrası hastayı erkenden ayağa kaldırıp yürüterek, varis çorabı kullanarak ve bazı ilaçların kullanılması ile giderilmektedir.

Kötü yara iyileşmesi genellikle belirgin izlerin oluşması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum bazen bu kötü izleri gidermeye yönelik ikinci bir müdahaleyi düşündürebilmektedir. Sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan sistemik hastalığı olanlarda (şeker hastalığı gibi) kötü yara iyileşme riski daha fazladır.

Karın germe ameliyatı fiyatları

Kargın germe ameliyatı fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.

Karın germe ameliyatı hakkındaki videomuz:

42 YORUMLAR

 1. Merhaba defne hanım Ben seher 22 yaşındayım 60 kilo verdim şuan 75 kiloyum kolum bacak aram göbeğinde sarkıklar olustu fiyat bilgisi öğrenmebilir miyim?

 2. Merhaba 165 boy 63 kiloyum 29 yaşındayım bir doğum yaptım doğumdan kaynaklı alt karnımda sarma ve çatlak oldu göbek deliğim de çirkin bir görüntü ortaya çıktı fiyat alabilir miyim

 3. Merhaba defne hn, 1.60 boy 75 kiloyum 2016 yılında doğum yaptım hamileligimde karın kaslarim ayrıldi sanırım çünkü öne doğru bir karınim var. Bu konuda ve fiyatlarımız için bilgi verebilirmisiniz.?

 4. Merhaba, kilo fazlam pek yok hafif çatlak ve hafif sarkma doğum nedenli, var ama geçirdiğim hayati ve ağır trafik kazası sonucunda acil opere nedenli iz ve kas ayrikligi hem şişkinlik ve ağrı hem de sekil olarak beni rahatsız ediyor. Bu tür ciddi bir operasyona değer mi, kapalı müdahale yeterli mi ya da mini sbdominoplasti mi iyi olur ve ayrıca maliyet ve iyileşme süreci (ise başlayacağız dahil)nasıldır yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhaba ikiz doğum sonrası göbeğinde çatlak ve sarkma var fazla yağ yok. Artı tüp ligasyon da istiyorum. 1.60 boy 56 kilo . Hangi ameliyat olurum ve fiyatı nedir

 6. Merhaba, ben 2 senede 90KG verdim ve çok sarkmam var göbeğimde, belimde, kol altı ve bacaklar. Şu an 83 kiloyum ve hedefim 70kilo olmak. Şimdi benim diyete daha devam etmem gerekiyo mu? 70kiloya düştükten sonra bide ameliyat olursam çok zayıf olmaktan korkuyorum. Bu durumum için fiyat öğrenebilir miyim acaba?

 7. Merhabalar…bir abdominoplasti ameliyatı oldum 2012 yılında sarkan deriyi aldılar…2017 yılında bir doğum daha yapınca bu 3 sezaryen beni mahvetti ve karı kası duvarımın ayrıldığını söylediler göbejim yarık duruyor ve sol tarafı daha şiş, hele ki biraz yemek yiyeyim gobeğim taş gibi anormal şekilde şişiyor….yeniden hem kasımın dikilmesini hem de toparlanmayı istiyorum..
  Bir de göğüslerim de sarkma oldu yalnızca askıya alınmasını istiyorum

  Fiyat ve ameliyata dair bilgi alabilir miyim lütfen

 8. Merhaba 35 yaşında 1.62boy 57 kiloyum 2 doğum yaptım ideal kilomdayım çatlak ve doğum sonrası alt karında sarkma var düzenli spor yapmama rağmen deformasyon geçmedi bel sorunum yok sadece mini karın germe yeterli olurmu acaba. Birde mini ve normal abdominoplsti fiyatı alabilirmiyim

 9. Merhaba Defne Hanım. Ben Elmas. İki normal doğum yaptım. 2. Doğumdan 3 yıl sonra göbek fıtığı ameliyatı oldum. Ayrıca bende recti diastasis var. Son bir yıldır düzenli spor yaptığım halde karnımdaki sarkmalar toparlanmadı. Vücuduma fit olan bir kıyafet giydiğim zaman maalesef çok kötü bir görüntü oluşuyor. Boyum 1.69 , kilom 53 kg olmasına rağmen bol kıyafetler tercih ediyorum. Bana ne önerebilirsiniz? Ayrıca ortalama ne kadar fiyat aralığı olur? Beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkür ederim. Sağlıkla kalın ?

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.