1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 10 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Dudak Dolgusu

 

Dudaklar gençliğin masumiyetin ve dişiliğin ifadesi. Özellikle biz kadınlar için dolgun dudak çok önemli. Ruj sürmek istiyoruz. Rujun rengi kıyafetimize uysun istiyoruz. Bazen de ruj sürmeden de belirgin dolgun dudaklar istiyoruz. Yaşımız ilerledikçe incelen dudaklarımızı kalemle büyütmeye çalışıyoruz. Dudaklarımız kırışmasını istemiyoruz, en sevmediğimiz de bu kırışıklar içine kaçan rujlar. Bu durum makyajın keyfini kaçırıyor.

Dudak dolgusu nedir ?

Doğuştan dudakları ince olan veya yaşın ilerlemesi sonucu incelen ve bu incelikten mutsuz olan kişilere, dudaklarını dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yönteme ve bu işlemde kullanılan malzemelere dudak dolgusu denir. En çok kullanılan malzeme hyaluronik asittir.

Dudak dolgusu niçin kullanılır

Biz estetik cerrahlar dudak estetiği için en çok geçici dudak dolgusu kullanıyoruz. Dolguların içeriği hyaluronik asit dediğimiz insan derisinin yapısında da bulunan bir madde. Yaş ilerledikçe vücut tarafından salgılanması azaldığı için cilt esnekliği kaybı oluyor. Bu, su tutan bir molekül. İnsan vücudu ile son derece uyumlu. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde eriyip gidiyor. Her hyaluronik asit içeren dolgu tamamen güvenilirdir diyemeyiz. Üreten firmanın kalitesi de önemli. Her sektörde de olduğu gibi kalite değişken bir kavram ama vücuda enjekte edilecek bir madde de kalite en önemli tercih sebebi olmalı bence. Yıllardır en kaliteli dolguları kullanıyorum. Bu konuda ödün vermek de istemiyorum. Genellikle 1 ml’lik enjektörlerde bulunan dolguların, bazı firmalarca 0,5 cc’lik enjektörlerde olanları da var. Benim ilk uygulamada tercihim 1 ml olanıdır. Takip eden uygulamalarda 0,5 cc’lik olan kullanılabilir.

Dudak dolgusu herkeste aynı standart yerlere yapılmaz. Mesela bazı insanların üst dudak kıvrımları çok belirsizdir. Öncelikle onlar belirginleştirilir. Bazı kişilerde ağız kenarı aşağı doğrudur. O desteklenir. Bazısının dudağın kırmızı olan kısmı belirsizdir. Ağırlıklı o bölgeye yapılır. Bu arada yaş faktörü ve renkler, zevkler de mutlaka dikkate alınır. Estetik bir görünüm sağlamak gerekir.

Dolguların kalınlıkları değişkendir.  Dudak çizgileri ve kenarın belirginleştirilmesi için en uygun dudak dolgusu orta kalınlıkta ve elastikiyeti olanlardır. Böylece dudak fonksiyonları korunmuş olur. Doğallıktan uzaklaşmamış oluruz. Özellikle 40 yaş üstü bayanlarda tercihim bu tarz dolgular oluyor. Çoğunlukla amacımız dudağı dolgunlaştırmaktan çok restore etmek. Daha kalın dolguları da dudağın etli kısmının dolgunlaştırılmasında tercih ediyorum.

Dudak dolgusu uygulama süreci

Dudak dolgusu uygulaması 5 dakikalık bir işlem ama uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları bence çok önem arz ediyor. Lokal anestezik enjeksiyon tercih etmiyorum çünkü bu dudakta daha çok şişmeye neden oluyor. Lokal anestezik krem kullanıyorum. İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması çok önemli. Hem şişlik oluşmaması hem de kanamanın çabuk durması için. Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun dağıtılması dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlar. Akabinde dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir. Dudak dolgularının en güzel taraflarından biri sonucun hemen görülmesidir. Botoks uygulamasında sonuçların görülmesi birkaç gün sonra olmasına rağmen dudak dolgusu hemen kendini gösterir. Bu yüzden dolgu yaptıran kişi beklediği mutluluğa hemen kavuşur. Birçok hastamdan aldığım geri bildirime göre çevrelerindeki insanlar onlardaki değişimi görerek “ sen gençleşmişsin, güzelleşmişsin “ dediklerini ifade ediyorlar.

Buraya kadar anlattıklarımın çoğu bilinen şeyler. Şimdi gelelim sık sorulara ve problemlere;

1- Geçici dudak dolgusu vücutta ne kadar kalır? Kalıcısı yok mu?

Dolguların vücutta kalma süresi markaya, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişkendir. Her uygulama sırasında bir miktar kalır. Böylece uygulama süresi uzar. Uygulama genellikle 8 ile 12 ayda bir tekrar edilmelidir. Birkaç yıl öncesine kadar kalıcı dolgular kullanılıyordu. Ben bunları hiç kullanmadım. Çünkü doku arasına kalıcı bir madde konmasını doğru bulmuyorum. Bir yan etki olduğunda veya yaptırmaktan pişman olduğunuzda çıkartma imkanı kalması lazım. Kalıcı erimeyen dolguları tercih etmeyin derim. Çünkü bunlar sıklıkla dudakta enfeksiyon, alerji ve şekil bozukluklarına yol açıyor. Apseye sebep olmuş dolgu uygulamalarına bile rastladım. Üstelik bir kere yaptırdıktan sonra geri dönüş de yok. Benim için sadece dudak dolgusu için değil yaptığım bütün uygulama ve ameliyatlarda en önemli şey hastanın güvenliğidir. Zaten tıbbın atası sayılan Hipokrat’ın biz doktorlara en büyük öğüdü “önce zarar verme”  sözüdür. Ben de bu ilke ışığında hastalarıma uygulama yaparken, öncelikle sağlıkları daha kötüye gider mi sorusunu kendime sorarım. Daha sonra bu işlem hastamı önceki halinden daha iyi yapar mı diye düşürüm. Hastamın vakit ve nakit kaybetmesini asla istemem.

2- Bana ne kadar dudak dolgunlaştırıcı gerekir?

Dudak uygulamalarında genellikle 0,5 ile 2 ml arası yapılır. Dudağın uzunluğu, inceliği ve her ikisine de yapılıp yapılmamasına göre gerekli miktar değişir. Eğer iki tüp uygulamak gerekiyorsa 1 hafta ara ile iki seanslı dudak dolgusu uygulanması daha uygun ve kontrollü olur.

3- Dudağımdaki asimetri düzelir mi?

Birçok kişinin dudakları tamamen simetrik değildir. Bilhassa da sigara içenlerin. Çoğu kişi de bunun farkında değildir. Uygulama öncesi gözlem önemlidir. Bu durum dikkate alınarak uygulama yapılmalı. Genellikle ince olan tarafı tamamen doldurmak bazen çok zordur. Bu uygulamaların 2 seans şeklinde yapılması en doğrusudur.

4- Yağ enjeksiyonu dudakta dudak dolgusundan daha mı kalıcı?

Bunun için kesin böyledir diyemeyiz. Çünkü yağ dokusunun da büyük bir kısmı erir. Hele birde yapılan yer dudak gibi hareketli bir bölge ise. Yağ enjeksiyonunu isteyen hastalara dudağın etli kısmında tercih ediyorum. Keza bu bölgede dolgunluk sağlamak için iyi bir materyal. Fakat dudak çizgisinde yapılan uygulamalar sıkıntılı olabilir. Bu nedenle pek tercih etmiyorum. Dudak yağ dokusu olmadığını düşünürsek bu konuda haksız olmadığımı söyleyebiliriz. Hücreler arasındaki dokuda normalde bulunan molekülün yani hyalüronik asit içeren dudak dolgusu enjeksiyonu uygun miktarlarda ve uygun teknikte yapıldığında daha doğal görünüm sağlar.

5- Dudak dolgusu yaptırdığım belli olur mu?

Bazı hastalarım dudak dolgusu yaptırdığı fark edilsin isterken bazıları da istemezler. Hatta çoğunluğu istemiyor. Diyeceksiniz ki madem belli olsun istenmiyorsa böyle bir işlem neden yaptırılıyor. Cevap basit. Herkes güzel görünmek ister ama bunun doğal bir güzellik olduğunun düşünülmesini arzu eder. Eskiden standart bir model yapılırdı. Birbirine benzeyen kadınlar ortalığı doldurmuştu. Günümüzde moda doğal görünümlü olmak. Ben eskiden beri doğal görünüm taraftarıyımdır. Kişiye özgü planlamalar yaparım. Herkesin dudak yapısı, sosyal konumu, makyaj yapma tarzı, burun-dudak ilişkisi, beklentisi, çene biçimi farklıdır. Bu yüzden kişinin yüz yapısına uygun bir dudak dolgusu, yüzün diğer parçalarıyla orantılı olacak şekilde yapılırsa en güzel sonuç alınır. Tabi sadece dolgu ile yetinmemek gerekir. Kişinin ihtiyacına göre botoks uygulaması, mezoterapi,cilt bakımı vs. uygulamalarla desteklenmelidir. Dudak dolgusu yaptırdığı belli olsun isteyen hastalarım da oluyor tabi ki. Doğal görünümden yana olmama rağmen bu işlemin kişiye mutluluk vermesi gereken bir işlem olduğunun bilincindeyim. Eğer kişi yaptırdığı işlemin çevresi tarafından fark edilerek takdir görme arzusundaysa, bana düşen hastamın isteğine saygı duymaktır. Yine “ önce zarar verme “ ilkesine bağlı kalarak hastamın işlemini yaparım.

6- Dudak dolgusu dudağımda his kaybına yol açar mı?

Eskiden yapılan kalıcı dolgular doku arasında bir yer kaplayarak çevre dokulara baskı yapardı. Sanırım bazı duyu sinirlerine de baskı yaparak dudakta his bozukluklarına neden olabiliyorlardı. Günümüzde kullanılan hyaluronik asit içerikli dolgular doku içinde yer kaplamak yerine diffüz bir şekilde dağıldıkları için sinirlere bir etkileri yoktur. Dolayısı ile dudağın hislerinde bir bozulma olmaz. Ayrıca bazı hastaların korktuğu gibi mimik bozukluğuna da yol açmaz.

7- Dudak dolgusunun yan etkileri var mı?

Hyaluronik asidin bir yan etkisi yoktur. Zaten vücutta var olan ve FDA tarafından da onaylanmış bir ürün ve işlemdir : Bazen iğnenin girdiği yerde hafif kızarıklık ve daha da nadir olmak üzere morluk meydana gelebilir. Bu lezyonlar 2-3 günde iz bırakmadan iyileşir.

8- Dudak dolgusuna kaç yaşında başlamak gerekir?

Dudak dolgusu yaptırmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Çünkü gecikilirse ciltte kalıcı kırışmalar meydana gelir. Bunları tedavi etmek korumaktan daha zordur. Tabi ki 16 yaşında başlansın demek istemiyorum ama doktorunuzla görüşerek sizin için uygun zamanı belirlemek gerekir.

9- Dudak büyütme yaptırmaya karar verdim. Nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle işlem yaptıracağınız kişinin uzman olduğundan emin olmalısınız. Dolgu işlemi yaptırmadan önce size uygulanacak dolgu materyalinin kutusunu görmeyi isteyin. Yukarıda linkini verdiğim FDA onay listesinde var olan ürünlerin uygulanmasını sağlayın. Dudak dolgusu fiyatları için bizi arayabilirsiniz.

 

206 YORUMLAR

 1. Merhabalar benim üst dudağım daha ince fakat alt dudağımla orantılı ve doğal görünüm istiyorum. Fiyat alabilir miyim? Ayrıca geçici dolgu ne kadar süreyle dudakta kalır? Ne kadar süreyle tekrarlanmasi gerekir?

 2. Merhaba, ben dudaklarıma çok az belirginlikte bir dolgu yaptırmak istiyorum. Üst dudağım alt dudağımdan daha ince. Fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen

 3. Merhaba ust dudağım alt dudağima gore çok ince alt dudagimdan memnunun acaba fiyatlariniz kactan başliyor ve ben ankarada yasiyorum ankaradamisiniz teşekkürker

 4. Merhaba,yaklaşık 6 ay önce üst dudağıma 1cc dolgu yaptırdım ,ilk ay çok memnundum fakat zaman geçtikçe sanki yok oldu.Şuan yine yok gibi.Sebebi nedir,bu kadar çabuk gitmesi normal mi.Ve tekrar yaptırmak istiyorum fiyat alabilir miyim

 5. Merhaba defne hanım ben 2 gün önce dudak dolgusu yaptırdım fakat istediğim belirginlikte olmadı.0,5ml ile desteklemek istiyorum,fiyat alabilir miyim?

 6. Merhabalar,
  Dudak dolgusu sonrasinda 2 saat nicin birsey yiyip icmemek gerekiyor? Dudak dolgusu islemi sonrasinda eve gelir gelmez pipet ile su ictim, suanda 2.gundeyim ve dudagimda morarmalar var.
  Sevgiler,

 7. Merhaba ben üç hafta önce yaptırdım dolgu ve şuan hala geçmeyen şişlikler var hatta dudağımın 1 cm dışında mercimek genişliğinde bi şişlik var ve alt dudağımın orta kısmında yoğunluk ve yamukluk var gülünce beliriyo bunlar ve doktor bunu kabul etmiyo işlem sonrası resmini atıp bana burda bi yamukluk şişlik yok diyor çok mutsuzum ne yapabilirim

 8. Iyi günler geçtiğimiz bir kaç ay öncesinde dudak dolgusu yaptırdım fakat pek bir değişim göremedim ve dudaklarımın dolgu uygulanan yerlerinde topak topak sertlikker var bu normal mi birde tekrar yaptırmak istiyorum fiyat konusu hakkında bilgi alabilir miyim

 9. Merhabalar, 38 yaşındayım, üst dudağım için dolgu düsünüyorum ancak kesinlikle belli olsun istemiyorum. Rica etsem fiyat bilgisi alabilir miyim?

 10. Merhabalar uzun zamandır dudak dolgusu yaptırmayı düşünüyorum üst dudagım çok ince.. ama alarjik bir bünyem var yediğime içtiğime karşı tepki veren bir vücudum var 1gece ara ile mutlaka zyxal alıyorum… antibiyotik kullanamıyorum (yanlızca sef grubu kullanabiliyorum) paresetemol alınca hemen kaşıntı başlıyor yanlızca (ibufen) alabiliyorum oda çok az miktarda alarji ilaçlarının bile hepsini kullanamıyorum yanlızca bir kaç rane var olanlar 😞 Neyapabilirz dokunurmu bana bu bahsettiğiniz dolgu ?? Dr.uma sormuştum hayır yapmanı önermiyorum yabancı madde girecek vücuduna dedi ve dudaklarını boyatanilirsin demişti çok değişiklik istiyorsan…. lütfen sabırsızlıkla dönüşünüzü bekliyorum şimdideN teşekkürler

 11. Merhaba Ben dudak dolgusu için fiyat öğrene bilir miyim? Üst dudak ve Alt dudak için ayrı ayrı. Aslında dudaklarım kalındır fakat ruj sürdüğümde rujlar bu kırışıklıkların içine giriyor ve çok çirkin bir görüntü oluyor bu yüzden çok rahatsız oluyorum. Ayrıca göz altı ışık dolgusu da yaptırmayı düşünüyorum onunda fiyatını öğrene bilir miyim? Teşekkürler İyi Çalışmalar

 12. Merhaba, ben 18 yaşından gün aldım ve dudak dolgusu yaptırmaya karar verdim yaşım henüz dolmadı bu bi sorun arz edermi ve fiyatı nedir öğrenebilirmiyim?

 13. Dudak dolgusu için kullandığınız markayi bende öğrenebilirmiyim bide 3yil once haşhaşa alerjik olduğunu ogrendim we yüzüm gözüm heryerim şişti serum we ilaçlarla topladim doktor zaman ilerledikce bilinmedik alerjik reaksiyonlar olur dedi acaba alerji yaparmi

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here