Dudak dolgusu ile dudak estetiği giderek daha fazla kullandığımız medikal estetik uygulamalarından birisi. Botokstan sonra belki de en fazla kullanılanı. Yaşın ilerlemesiyle hepimizin yüzünde bir takım değişiklikler oluyor. Bunları kabul eden kadınlar biraz makyajdan uzak durup başına ona göre renk verip, çeşitli gözlükler kullanıp bunu büyük oranda kamufle ediyor. Kabul etmeyen ise estetik sektörünün nimetlerinden yararlanmayı tercih ediyor. Bu durumda en kabul edilemeyecek görüntülerden birisi kanımca dudakların üzerindeki çizgiler. Kişiyi yaşlı ve bakımsız gösteriyorlar. Haydi diyelim dudağımızın eski dolgunluğunu kabul ettik. Ama bu çizgiler gerçekten can sıkıcı. Ruj kullanmak kesinlikle mümkün değil. Dudak dolgunlaştırıcı kullanmadan kamufle etmek imkansız.

Bu durumda ne yapıyoruz? Bazen botoks tercih ediliyor. Ağız çevresi büzme hareketi azaltılarak bu görünüm düzeltilmeye çalışılıyor. Fakat bu uygulama her ne kadar işin mekaniğine uygun olsa da kişi tarafından tolere edilmesi çok zor. Mimikler ve konuşma sırasında rahatsızlık hisseden çok oluyor.

İkinci bir tercih uygun kalınlıkta dolguların kullanılması. Dudak dolgusu bazı kişilerde çok olumlu sonuç verse de yine çok hareketli olan dudakta şişkinlik hissi yaratabiliyor. Bu konuda elastikiyeti olan yani dudak hareketleri ile oynayabilen dolgulardan ise çok güzel doğal dudak dolgusu sonuçları almak mümkün. Dolgu dudak olduğu belli olmadan, dudak şişmeden çizgiler dolar. Hareketsizken çizgi görünümü azalır. Hareket sırasında da görsel sıkıntı olmaz. Ayrıca bu dolguların kıvamı da çok yumuşak olduğunda ellemek ile hissedilen bir farklı bir doku hissi olmaz. Bu tip dolguları diğer bölgelerde de kullanma fırsatım oldu. Doku kaybının fazla olduğu yerlerde gülme çizgilerinde diğer klasik dolgularla kombine kullanımı daha uygun olabilir. Ama dudak çizgilerinde bence sonuç son derece iyi. Dudak dolgunlaştırma yapılan dolgularla kombine edilebildiği gibi, dudak kalınlığından memnun olanlarda tek başına uygulanabilir. Dudak dolgusu uygulamasında ince bir işçilik, kullanılacak malzemeyi iyi tanımak, dokuyu iyi analiz etmek ve çok iyi bir anatomi bilgisi gerekir. Dudak kontürlerini belirlemek, yüze, buruna ve çeneye uygun kalınlığı sağlamak, dudak dolgusu sonrası ince çizgileri görünmez kılmak temel kurallar olmalıdır. Kalıcı dudak dolgusu ise hiç tercih etmediğim bir uygulama.

 

PAYLAŞ

2 YORUMLAR

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.