1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 63 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,97.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu nedir?

Yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde dolgunluk sağlamak için o bölgelere yağ enjekte edilmesidir. Yanaklar, alın, yanak-dudak çizgisi, dudaklar, çene ucu, kalça ve bacaklarda çökük alanlar bu uygulamanın yapıldığı yerlere örnek olarak sayılabilir.

Yağ enjeksiyonu için yağ nerelerden alınır?

Yağlar özel liposuction enjektörleri ile genellikle karından alınır. Bel ve kalça bölgeleri de sık olarak yağ alımı yapılan bölgelerdendir. Liposuction planlanan kişilerin kol ve bacaklarından alınan yağlar ve hatta göz kapağı estetiği yapılan hastaların gözaltı torbalarından alınan yağlar da yağ enjeksiyonu için kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

Yağ enjeksiyonu genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazen genel anestezi altında yapılan bir cerrahi girişiminin bir safhası da olabilir. Örneğin yüz germe işlemi esnasında yanakların da yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması gibi… Alınan yağlar özel bazı işlemlerden geçirilerek (yıkama, santrifuj) transfer yapılacak bölgeye uygun bir enjektöre aktarılarak enjekte edilir. Bu işlemler sırasında herhangi bir kesi yapılmadığından iz bırakmaz.

Konu ile ilgili videomuz:

Yağ enjeksiyonu kalıcı bir dolgunluk sağlar mı?

Yeni yerine transfer edilen yağ hücrelerinin ne kadarı yaşar ise yağ enjeksiyonu o kadar kalıcı olur. Son zamanlarda geliştirilen bazı cihazlar sayesinde alınan yağlar hava ile temas ettirilmeden ilgili bölgeye transfer edilebilmektedir. Bu sayede doku kaybı daha az olduğu için yağların kalıcılık süresi de uzamaktadır.

Yağ enjeksiyonunun hyaluronik asit içeren dolgu malzemelerin kullanıldığı dolgunlaştırma işlemlerinden üstünlüğünün nedeni de budur. Yağ hücrelerinin hangi oranda canlı kalacağı, kullanılan cerrahi malzemeye, yağın alınış ve veriliş biçimine, yağların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktarılmasına bağlı olarak değişmektedir.

Aktarılan yağların ortalama %40 ı 6 ay sonra kalıcılığını sürdürebilmektedir Bu yüzden bazı durumlarda yağ enjeksiyonunun tekrarı gerekebilir. Hareketsiz bölgelerde başarı şansı daha fazla olmaktadır. Örneğin yanak bölgesinde yağ enjeksiyonu daha başarılı olurken, bacak gibi hareketli alanlarda daha az başarılı olabilmektedir.

Yağ enjeksiyonu en sık hangi bölgelere yapılır ?

Yağ enjeksiyonunun en sık uygulandığı bölge yüzdür.

Dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir.

Hatta prova amaçlı daha sonra yapılacak cerrahi girişimin öncesinde de yağ enjeksiyonu yapılabilir. Örneğin, elmacık kemikleri çok belirsiz olan hastalarda yağ enjeksiyonu ile elde edilebilecek sonuç önceden prova edilir. Sonuç tatmin edici bulunursa yağlar bir süre sonra biraz eriyeceğinden aynı dolgunluğu sağlamak amacıyla kalıcı bir çözüm olarak bölgeye implant uygulanır.

Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılır Bazı kazalardan sonra oluşan çöküntüler yağ enjeksiyonu ile başarı ile doldurulabilir.

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme

Göğüs büyütme amacıyla, seçilmiş vakalarda yağ enjeksiyonu yapılabilir. Özellikle fazla büyük bir meme istemeyen kadınlarda, eğer bel veya karın bölgesinde yeterli kaynak varsa çok iyi sonuç verir. Çok doğal bir görünüm sağlar. 1 yıl kadar sonra bir seans daha yapılırsa sonuç çok daha iyi olacaktır.

Yağ enjeksiyonu ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu yaklaşık 30-60 dakika sürer. Lokal anestezi altında yapılsa da ameliyathane ortamında yapılmasında fayda vardır. Böylelikle sakinleştirici ilaçlar kullanılarak hastanın konforu arttırılabilir. Ayrıca ne kadar basit bir yöntem olarak görülse de bir çok aşamadan oluştuğu için ortamın tam anlamıyla steril olması gereklidir.

Yağ hücreleri depolanabilir mi?


Yağ uygulamasında artan yağlar steril tüpler içinde uygun soğutma ortamında depolanabilir. Tekrar enjekte edilebilir. Tekrar yağ alım zahmetinin olmaması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilmesine rağmen, ben yağların taze olarak alınıp kullanılmasından yanayım. Yağların buzdolabı yerine kişinin vücudunda kalmasından yanayım. Kanımca bu tip işlemler yağ enjeksiyonunun başarısını düşürür ve enfeksiyon ihtimalini arttırır.

İşlem öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

İşlem öncesinde 10 gün süreyle aspirin gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

Hastanede kalış süresi ne kadardır ?

Yağ enjeksiyonu genel anestezi altında yapılsa bile hastanede yatış işlemi gerektirmeyen müdahale olup hasta aynı gün, işlemden birkaç saat sonra evine gidebilir.

Ameliyat sonrası neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Yağ enjeksiyonu işlemi biter bitmez uygulama bölgesinde şişliği azaltmak amacıyla soğuk uygulamasına geçilir. Soğuk uygulaması jeller veya içi buz dolu torbalar yardımıyla yapılır. Genellikle saat başı 15 dakikada bir o bölgeye dolaştırılarak uygulanır.

İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün, uygulama bölgesinde yağ enjeksiyonu miktarının ötesinde bir şişlik beklenir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Ancak dudak bölgesine yapılan enjeksiyonlarda süre uzayabilir ve şişlik bazen aşırı miktarlarda olabilir. Uygulama bölgesi işlemin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendiricili krem sürülebilir. 4.-5. günden sonrada uygulama bölgesine hafif bir masaj yapılması şişliklerin dağılmasına yardımcı olur. Şişliği artırması nedeniyle aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir.

Yağ enjeksiyonu, ilk birkaç gün dışında, genel olarak insanın günlük yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle daha çok dinlenerek geçirilmelidir.

Yağ enjeksiyonu için giriş noktalarına konulan küçük bantlar işlemden birkaç saat sonra ya da ertesi günü alınabilir. Koruyucu amaçla antibiyotik kullanımı önerilir. Bu süre yaklaşık 5 gündür.

İşlemden sonra erken dönemde yüzün ya da enjeksiyon alanının görüntüsünü sadece verilen yağ oluşturmaz. Ayrıca her ne kadar küçük olsa da, cerrahi bir müdahale gerçekleştiği için o bölgede bir ödemin gelişmesi normaldir. Bu ödemle yağ enjeksiyonunu birbirine karıştırmamak gerekir. Ödem ameliyattan sonraki günlerde hızlı bir şekilde dağılır, zamanla azalır ve kaybolur. Yağ enjeksiyonu ile yapılan doku büyütmesi işlemi ise kalıcı bir yöntemdir.

Yağ enjeksiyonununda çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Alınan tedbirler ile oluşma olasılığı düşükte olsa her cerrahi girişimde görülebilen enfeksiyon riski yağ enjeksiyonunda da mevcuttur. Enfeksiyon bulguları işlem bölgesinde kızarıklık, ağrıda artış, aşırı hassasiyet, vücut ısısında yükselme şeklindedir. Uygun antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon tedavi edilebilir.
 • Yağların bir kısmı belli bir süre sonra erir bu nedenle dolgunluk kaybı olur. O zaman işlem tekrar edilebilir. Yağlar homojen olarak dağıldığı için yağlardaki erime de homojen olur. Asimetri oluşumu çok nadirdir.
 • Uygulama bölgesinde uyuşukluk veya aşırı hassasiyet nadiren karşımıza çıkabilecek bir sorundur. Bölgenin masajlarla yumuşatılması, duyunun daha çabuk bir şekilde düzelmesine yardımcı olabilir.
 • Çok yüzeysel yapılan yağ enjeksiyonlarında işlem bölgesinde bir renk değişikliği karşımıza çıkabilir. Bu durumun düzeltilmesi son derece güçtür. Bu nedenle tekrarlayan ve yüzeye çok yakın enjeksiyonlardan kaçınılmalıdır.
 • Son derece nadir olmakla birlikte belirli bir noktaya aşırı yağ verilmesi ve yağın düzgün bir şekilde enjekte edilememesi durumunda, yağın gruplar halinde ele gelen kitlelere dönüşmesi söz konusu olabilir. Göz kapağı gibi derinin çok ince olduğu alanlarda bu durumla daha sık karşılaşılır. Tedavisi ise masaj ve doku ödemini azaltan ilaçların kullanımıdır.

Yağ enjeksiyonu fiyatları hakkında bilgi ve ön görüşme için lütfen bizi arayın. 0 212 2967878

1009 YORUMLAR

 1. Merhaba Defne hanım , 43 yaşındayım, iki doğum yaptım ve göğüslerimde iki cm kadar sarkma var implant kullanmak yerine yağ transferi bana cazip geliyor açıkcası . Yağ dokum var lakin boyut olarak iki beden büyümesini istiyorum . 85b kullanıyorum ama spor yapmaya başladığım içim küçüldüler 1.60 ve 62 kg yum . Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. (Fiyatı ne kadar istediğim boyutta olabilir mi vb. ) teşekkür ederim

 2. 24 yaşındayım. Boyum 165 kilom 55 fakat çok sıkı bi vücudum yok hafif yağlıyım. İç bacak ve göbek bölgemde yağ var. 75 B cup um. Yağ grefti ile biraz daha dolgun bi göğüs istiyorum. Yağ greftinde süt kanalları biraz zarar görüyor demiştiniz. Doğum yapmadım Bu zarar emzirmeye engel olur mu? Olmazsa yaptırmak istiyorum. Kilo almam gerekir mi? Kilo aldıktan sonra vermeye çalışacağım bu sırada meme çok küçülür mü? Fiyat nedir?

  • Merhaba, aslında biraz zayıfsınız. Bu işlem için yeterli yağ çıkar mı emin olamadım. Görüşmeye gelme imkanınız var mı?

 3. Goz alti torbalarimi aldırdım, su an cokuk duruyor. Yag enjeksiyonu yaptirsam duzelir mi? Ucreti nedir?

  Doktor bir goz altimi kirpik dibinden kesmemis, iz gecer mi? 2 aydir gecmedi.

  Ust goz kapagimda da milimetrik hatalar var. Bir goz kapagim daha buyuk duruyor ve o goz kapagimin izi de gecmedi. Yeniden duzeltme ameliyati olmaya korkuyorum.

  • Merhaba, en az 6 ay geçsin. Dokular tam iyileşsin. Sonra tekrar değerlendirirsiniz. 6 ay geçmeden yağ enjeksiyonu da yapmamakta yarar var.

 4. Merhaba basen ksrın ve bel bölgemden yağ aldırıp dudağıma kalça şekillendirme ve göğüslerimi doldurmak istiyorum çok aşırı kilom yok ama yağlarım var spor yaparak ettirmedim yaza hızkı şekilli bir vücutla girmek istiyorum fiyatı nedir ve kliniğiniz nerede

 5. Merhabalar göz altı ve alın bölgesi yağ enjeksiyonu için ayrı ayrı ücret nekadar? Ve kalicilik süresi nedir ? Bilgi verebilir misiniz ?

 6. Merhaba.
  Ben 6 gün önce bişektomi yaptırdım oradan alınan yağ ise çeneme enjekte edildi. Şişliğin çoğu geçmiş durumda ancak ben çenemden memnun kalmadım biraz büyük. Enjekte edilen yağın erimesi ve çene ucunun biraz küçülmesi için ne yapabilirim ?

 7. Hocam 6 gün önce yağ enjeksiyonu yaptırdım fakat beğenmedim inmesi için ne yapabilirim ilk günlerde masaj yapmanın faydalı olduğunu biliyorum. Sert şekilde masaj yaparsam kuvvetlice yağ bezeleri yüzeye çıkar mı. Yaptırdığım bölge yanak ve elmacık Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim şimdiden hocam 😊

 8. Hocam yağ enjeksiyonu yaptırdım fakat şuan ki halinden hiç memnun değilim. 5 gün oldu yaptıralı accaaipp dolgun Bi yüzüm var. Kaç gün sonra yeni yüz şeklime merhaba derim acaba

 9. Merhaba, ben
  alt-üst göz estetiği,
  burun delikleri in eşitlenmesi(daha önce geçirmiş olduğum burun operasyonu nedeniyle eşitsizlik var)
  Dudak ve burun arasındaki mesafenin kısaltılması,
  Ve burundan aşağıya doğru inen çizgilere yağ enjeksiyonu istiyorum.
  İşlemin yapılmasının ardından ortalama kaç gün sosyal hayattan uzak kalırım. Ameliyat sonrası zorunlu kontrol aralıkları ne olur. İzmir deyim. Öğretmenim.
  Ortalama, yuvarlak bir rakam verebilir misiniz?
  Teşekkür ediyorum.
  Saygılar, Selamlar.

 10. Merhaba,
  40 yaşındayım.Dudak kalınlaştırmak , burun / dudak kenarında oluşan mimik çizgisinden kurtulmak için en kalıcı yöntem nedir? Önereceğiniz uygulamaların fiyatı nedir?Yağ enjeksiyonu kalıcı mıdır? Meme büyütme için de yağ enjeksiyonu önerir misiniz? Fiyatı ve kalıcılığı nedir?Teşekkürler

 11. Merhabalar, 33 yaşındayım üst bacaklarım vücuduma orantısız kalın, üst bacak dan yağ almak elmacık kemiklerine enjekte etmek için fiyat öğrenebilirmiyim. Teşekkürler

 12. Merhaba , dudak kenarına yağ enjeksiyonu düşünüyorum . Fiyatınızı öğrenebilir miyim?bir de yaşım 45
  Bu yaş için bir riski var mıdır?
  Kalıcılığı ne kadardır?
  Teşekkürler

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.