Televizyon’da Defne Erkara

 

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ/RHİNOPLASTY)

Sağlık köşesi ile karşınızdayız. Bugün stüdyo Konuğum plastik ve estetik cerrahi uzmanı sayın operatör doktor Defne Erkara Ve kendisi ile burun estetiğini konuşacağız. 

Hocam burun estetiği konumuz evet kısa bir tanımıyla başlayalım: burun estetiği nedir ?

Burnun dış görünümünü, iç fonksiyonlarını bozmadan daha atraktive yani çekici hale getirmek diyebiliriz.

Peki hocam genelde burun estetiğinin yapılması sebepleri nelerdir sağlık açısı da vardır muhakkak estetik faktörler vardır genelde ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz size gelen talepler ne boyutta?

Bizim ülkemizde en fazla yapılan estetik ameliyat burun estetiği. Bu durum uzun yıllardır hiç değişmedi. Solunum problemi ikinci planda kalıyor, daha çok görsellik diye geliyorlar ve görsellikle geldiklerinde de biz muayene ettiğimizde solunum problemini de görüyoruz zaten.

Bir çok kişi mesela iyi nefes alamadığının farkında değildir. Gece rahat uyuyamaz ama onu başka şeylere bağlar. Şekil bozukluğu olanların çoğunda, %70-80’inde deviasyon vardır. Ben de kendi etrafımda karşılaşıyorum. Bayağı bir sorun teşkil eden bir durum deviasyon durumu.

Artık herkes isim olarak da bildiği için deviasyon diyorum ama ufak bir açıklama yapayım nedir diye. Burnun iki deliğini ayıran bir duvar var. Burnun ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemiktir. Genellikle çocukken düşersin kalkarsın, ama bir şey anlaşılmaz. Burun zaten hokka gibidir, küçücüktür. Ondan sonraki tramvalar nedeni ile kemik ve kıkırdakta bir takım eğrilikler meydana gelir. Bu eğrilikler tek ya da iki taraflı olabilir. Burun pasajını yani burnun hava yolunda tıkanma yaratır.

Bir de burun yan duvarlarında, üç tane, üste, altta ve ortada etler var. Burun eti derler ya biz konka diyoruz onlara. Eğer onlarda da bir takım büyümeler varsa, alerjik nedenli olabilir, başka nedenli olabilir, bir de eğiklik var, işte oradan iyice nefes alma imkansız hale geliyor.

Her septum deviasyonu olan, yani nefes için başvuran kişilerin estetik olması da gerekmiyor. Fakat bazılarında nefesi açmak için estetiği de yapmak gerekebiliyor. Özellikle burun ucunu iyice aşağı doğru düşürüp, yamultan deviasyonlarda, şekil bozukluğunun yanında ucu da düzeltmezsen, önceleri burun açıldı gibi olur. Sonra yumuşak doku desteği kalktığı için, aslında çadırın desteği olan eğri olan kısmı alındığında çökme olabiliyor.

O yüzden zaten biz muayene ettiğimizde, hasta estetik istemese bile söylüyoruz. Bunu tam olarak düzeltmek için bir miktar burnunun ucunu düzeltmek lazım şeklinde. Ama zaten çok bir sıkıntıya uğramıyoruz. Çünkü çoğunlukla görünüm sıkıntısıyla başvuruyorlar.

Mesela yüzü küçük oluyor, burun yüze göre büyük oluyor. Görüntü itibariyle ya da burunun içinde bir dengesizlik olabiliyor. Mesela doğu tarafında kalın derili burunlar, Güneydoğu’da doğudan gelen genetik faktörler var. Ön kısımdan bakıldığında mesela Karadeniz tarafından kemerli burunlar gelir. Onlarda kıkırdak kemik büyüklüğü barizdir.

Yüzdeki simetrisinden, burnundan memnun olmayan var. 18-19 yaşında direk aramaya başlıyorlar, aileyi ikna etmeye çalışıyorlar.

Hocam konumuzla alakalı değil birden aklıma geldi. İşin sanatçılığı ile alakalı bir durum peki bu genetik faktörlerden bahsettiniz bölgeye göre değişen bir durum tabi siz en çok hangi tarz burunda çalışmayı seviyorsunuz?

İnce deri tabi çünkü ince deri altında yapılan her şeyi gösterir. Bu bir avantaj bazen de dezavantaj. Çok iyi yapman gerekiyor o zaman da ama bütün çatıyı gösterir. Eskiden burun sırtı iyice çökertilir, burun kaldırılırdı. Hatta şöyle derlerdi: fabrikasyon gibi herkesin burnu aynı.

Şimdi değişti. Burun ameliyatı, plastik cerrahi içinde yani bir ne diyeyim buz dağının en tepesi gibi bir şey basit bir şey gibi geliyor. Hani küçük bir organ işte ne olabilirki falan değil. Biz bile hala her yaptığımız burunda başka bir şeyler katıyoruz. Başka bir şeyler araştırıyoruz, öğreniyoruz.

Muhakkak kemik kıkırdak yapısı, deri yapısı aynı bildiğin vücut parçası fakat o kemiğin kalınlığı kıkırdağın kalınlığı, derinin kalınlığı, açıları çok değişiyor insandan insana. Bir de yüz şekli de değişiyor tabi. Şimdi daha geniş yüzlü birisine gidip küçük burun yaparsınız burun suratın ortasında küçücük kalır. Mümkün olduğunca onu yüzüne uygun bir şekilde fazla küçültmeden yapmak lazım.

Birisini baktığı zaman aa bunun burnu yapılmış denmemeli yani anlaşılmamalı. Kendisinin burnu öyleymiş gibi olmalı. İşte o zaman güzel burun oluyor.

Şimdi daha da teknikler geliştiği için daha iyi oldu. Sonuçlar daha iyi ama tabi başarısız ameliyatlar da var. Çevremizde de görüyoruz. Bize hastalar başvuruyorlar. Buna da tekrar yani sekonder ya da revizyon ameliyatı diyoruz. İkincil ameliyat bazen üçüncü ameliyat bile gerekebiliyor. Özellikle travmatik kaza geçiren kişilerin burunlarında bazen tek ameliyat yetersiz olabiliyor. Tekrar bir şeyler yapmak gerekebiliyor ve kıkırdak, kemik yapısında zaman içinde değişiklikler olabiliyor.

Hocam açıklamalarınızın arasında biraz önce sıradan bir ameliyat olmadığını söylediniz aslında basit görünümlü ama sıradan olmadığını dile getirdiniz şöyle bir başından sonuna size hasta ilk geldiği andan itibaren sürece anlatabilir misiniz?

Tabi neden sıradan değildir burun ameliyatı? Basit gibi gözükür doğru söylüyorsunuz gerçekten de halk arasında öyle bilinir ama değişkeni fazla. Sosyal açıdan baktığımızda yüzün ortasında olan bir organ. Bir kişiyi ameliyat ettiğiniz de o ameliyatın ilk gününden itibaren aynada burnunu incelemeye devam edecek. Yani hep göz önünde, diğer insanlar da yorum yapmaya devam edecek. O yüzden ameliyatın mümkün olduğunun en iyisi olması lazım.

Anlattığım şeylerde değişken çok var. Yani her burunda başka bir şey yapıyorsun, hepsine standart bir şey yapma imkanın yok. Benzer burunlar olabilir ama ayni yok. O yüzden cerrahın oradaki başarısı çok önemli.

Ameliyat ortalama 2 saati geçmez genellikle. Çok travmatik dediğimiz hani kaza geçirmiş, ikinci üçüncü ameliyatlar da belki daha uzun sürebilir. Hatta daha kolay burun dediğimiz yani buruna baktığında yapacağın şeyi direk tayin edebildiğin burunlarda 1 saati bile geçmeyebilir.

Kişi ameliyat sonrası çabuk toparlanır. Şiddetli ağrısı olmaz ameliyat sonrası. Bir takım yaptığımız lokal ilaçlarlar da morluk falan oluşma olasılığı da azaltıyor. Sosyal hayatına tabi hemen dönebiliyor.

Bir hafta içinde konan alçı ya da atel alınıyor. Zaten yüzde kanlanma çok olduğu için burun çok çabuk iyileşen bir organ. Yani çok fazla tecrit olmuyor hasta. O açıdan da iyi. Bu da avantaj, o yüzden belki çok yapılıyor.

Burun estetiği yapan çok yer var. Yani başvurduğunuz yerde illa iyi bir doktor bulabiliyorsunuz. O yüzden herhalde bizim ülkemizde en fazla yapılan ameliyatlardan biri.

Şimdi başvuru sürecinde biz öncelikle yüzle burunun uyumuna bakıyoruz. Burun içini muayene ediyoruz mutlaka ve hastaya söylüyoruz ne var ne yok, ne yapılması gerekiyor. Hastayı dinliyoruz yani kendisinin beklentisi nedir, ne istiyor, ne olabilir ya da olamaz ya da herkesin beklentileri de farklı olabiliyor.

Bazen bir takım resimlerle geliyorlar bize, biz yine de bakıyoruz o resimlere olabilir mi diye. Çünkü olabilecek şey var olamayacak şey var. Ya da benzer, yakın olabilir mi onları değerlendiriyoruz. Aslında çok mantıklı bir şey değil.

Genellikle de prototip resimlerle geliyorlar yani erkekler de düz burun, hafif sivri 90° , kadınlarda hafif kavis çok değil burun ucu hafif 110° gibi yani hafif kalkıklık istiyorlar. Burası biraz dar gelsin gibi farklı taleplerde bulunanlar oluyor mu oluyor. Karşı geldiğiniz, bu asla senin suratına olmaz dediğiniz durumlar oluyor.

Hasta diretirse ne olacak? Diretirse ameliyat etmem yani bu kadar basit. Ben yapabileceğimi söylüyorum.

Burun estetiğinde ağrı oluyor mu?

olmaz olmaz ağrı olmaz bu ağrımaz gidip yere çarpmadığı sürece ağrımaz hatta şiş olduğu için his kaybı da bir süre oluyor zaman içerisinde o his yerine geliyor yani burun estetiğinin en fazla olacak şey hafif 1 şişme burun kenarında ve bununda şişme oluyor oda zaman içinde düzeliyor o şişme ile ilgili şöyle bir yorum yapabilirim. Derinin  kalınlığı çok önemli o durumda ince derililerde fazla bir şişme olmuyor yağlı olmadığı için çok daha çabuk geçiyor şişlikleri kalın derilerde biraz daha geç iniyor zaten ikinci hafta da masaj başlıyoruz biz Şöyle yukarı doğru buralardan da aşağıya doğru o kemik İyileşirken oranın daha düzgün ödeminin inmesine yardımcı oluyor genellikle şöyle oluyor mesela 15. gün açtığınızda bayağı inmiş oluyor ama hala şiş kalıp gibi oluyor burun sokakta gezdiğinizde falan hala anlaşılır durumda oluyor bir ayda benim hani genel hastalığımdan gördüğüm o yüzden öyle bir yorum yapıyorum Bir ayda sokakta gezdiğinde bunu çünkü soruyorlar ben o yüzden açıklamak istedim bir aydır tanımayan insan anlamaz yani özellikle kadınlar makyaj falan yapıyorlar işte erkekler sakal bıyık şeyler bırakıp hani onu şey yapıyorlar o çok faydalı bir şey hani Şişliği inene kadar ki psikolojik olarak toparlanmasına yardımcı oluyor dediğin gibi bir aydır dışarda tanımayan anlamaz ama o tanıyanlar ve kendi Şiş olduğunu bilir.İkinci üçüncü ayda bayağı bayağı oturuyor altı ayda çoğu oturuyor ama tam yara iyileşmesi bir senedir yani tam olarak Şişliklerin inmesi şu üzerindeki deri kalıp gibi oluyor bu bakın ben böyle oynattığımda kayıyor ilkin kaymıyor o kaymaya başladığı zaman Ödemenin %90’a inmiş anlamına gelir aynı şeyi burun içi içinde geçerli orada yapılan işlemler ilkin orası da sert oluyor hani böyle nefes alamıyormuş gibi hissedebilirler ama zaman içinde içindeki yaralar kabuklar şeyler falan İyileşince ki o dönemde biz bir takım spreyler veriyoruz Özellikle deniz suyu çok kullanıyoruz orada orda o pasajın temizlenmesine yardımcı oluyor hatta yaz mevsiminde mesela denize girmekte çok iyidir tabii güneş koruyucu kullanarak bu şekilde oluyor bir hafta sonra Atel alınıyor Bir kere daha bant yapılıyor yani 15 gün burnun üstünde hep Bir şeyler oluyor 15. gün hepsi çıkmış oluyor dikiş filan herşey bitmiş oluyor masaj başlıyor burun spreyleri kullanıyoruz

bu kadar biraz önce değindiniZ gerçi oraya geleceğim ama revizyon operasyonlarından düzeltme sanırım ufak tefek düzeltmeler oluyor daha sonraki süreçlerde mesela işte bütün bu anlattığınız süreçleri geçiren bir hasta Şişleride indikten sonra burnundan memnun olmadığı taktirde neler yapılıyor

şimdi onun için en az altı ay beklemesi lazım bu şiş döneminde hani böyle ne biliyim Çok büyük bir Tip kanama yoksa müdahale yapılmaz çünkü yapılacak müdahale daha kötü bir duruma neden olur yara iyileşmesinin düzenli bir hale gelmesi gerekir tercihen de bir sene burnun iç kısmı İyileşmesi tabi görünmeyen yanlarda tabi ki evet tabi başarılı olmaz yapılacak şey Bir de tabi doktorun hani güzelcene değerlendirme gerçekten gerekli mi bu ya da yapılacak işlem Bir adım öteye götürecek mi anlatabiliyor muyum orada bir sürü şey var oda değişken işte yani orada doktora da bağlı şeyler hastaya da bağlı şeyler var Ama ikincil ya da üçüncül hatta daha da olabiliyor öyle revizyonlardan bahsediyoruz değil mi

hocam revizyon ameliyatlarından  Bahsediyorum evet iyileşme sürecinin geçmesi gerektiğini vurguluyorsunuz Onlar daha zor ameliyat oluyor bizim açımızdan hasta açısından bir sıkıntı yok aynı şekilde iyileşme ağrı yok yine aynı atel çıkartılıyor falan hocam hep öyle değil midir

yapılmış bir şey düzeltmektense ÇOK ZOR bir yazdığınız yazıda bile öyledir aynen öyle baştan tekrar yazmak daha kolaydır.aa çok zor başkasının yazısını düzeltmek kadar kötü bir şey yok kendin şey  yapamıyorsun Çok zordur aynı şekilde oda o zor bir de zaten Mesela başka birisi yaptı kendiniz yapmış olduğunuz da bilirsiniz ne yaptığınızı başka birinin ne yaptığını da bilmiyorsunuz önce onu keşfediyorsunuz ondan sonra bir takım bizim kıkırdaklar kullanıyoruz düzeltmek için İçerde o kıkırdak var mı yok mu  yoksa kulaktan alınması gerekebiliyor mesela onu da söyleyim bazen hatta çok çok çok çok kötü burunlarda kaburgadan da alınması gerekebiliyor yani ondan sonra kulaktan alındığı taktirde hani onu söyleyeyim kulak ta herhangi bir Deformite bırakmıyor çünkü gizli arka taraftan alınıyor ondan sonra kaburgadan alındığında da işte göğüs kafesinin üstünde ince bir çizgi oluyor yani o kaburga çöküntü möküntü falan olmuyor öyle korkmasınlar hani Öyle bir şey kaburgam alıncak böyle büyük yani tabi zor değil onlar açısından biraz hafif ağrı olabilir orada bir süre ama normal hayatına devam eder yine hani böyle yatırması insanı hani Öyle bir ameliyata maruz kalacak olan kişiler için söylüyorum çünkü inanın eğer kaburga gerekliyse mutlaka nefes çok kötüdür yani burun Çökmüştür o yüzden alınması gereklidir yani bunu yaptırsınlar mutlaka mutlaka çok çok iyi olacaklar. Benim mesela bir kaç hastam vardı bir tanesi çok dramatik bana dediki ben yemeği yaptığım yemeğin kokusunu alamıyordum dedi kokusun almaya başladım yani Müthiş bir şey şimdi. Bir çok kendimiz normal koku aldığımız için mesela şey yapmıyoruz ama ne kadar önemli yemeği yaparken kokusunu alamamak yani o yüzden yani korkmadan doktorlarına da güven duyuyorlarsa olsunlar diye kaburga diye korkmasınlar onu da söyleyim çünki insanlar şey yapıyor böyle endişe ediyor mesela kadınsa kadın da o kaburga şeysi memenin altında kalıyor meme zaten üstüne geldiği için hani o iz rahatsız etmez erkekte de genelde kıl oluyor o bölge hani iz kalacak bir şey olacak Şeysin de olmasınlar erkeklerde zaten olmaz öyle

hocam zaten durumlar yani bayanlara nazaran böyle estetik konusunda daha geride durduğumuz için.hiç öyle değil ben söyliyim yani başabaş Öyle mi diyorsunuz

kesinlikle burun ameliyatı başa baş yani tabi tabi başabaş bazen erkek bile fazla olabiliyor çünkü erkekler travmaya daha çok maruz kalıyor canım öyle mi yani tabi şimdi kavga ediyorlar çocukken falan sonra tabi ondan sonra bir de etnik olarak hani karadeniz mara deniz bilmem ne genellikle zaten evlenme öncesi gelirler öyle oluyor yani

tabi hocam daha iyi bilirsin hocam daha iyi bilirsiniz sonuçta bilir kişisiniz ya da maddi durumu mesela yetersizdir ister bir türlü yapamaz belli bir yaşa gelir işte belli bir birikimi olur o zaman gelir öyle oluyor hocam

şimdi tekrar şeye dönmek istiyorum operasyonun başına dönmek istiyorum operasyonlarda burun operasyonlarında yaş olarak böyle alt limit veya üst limit var mı dır var yani şöyle alt limit olarak yani bizimtercihimiz yüz gelişiminin tamamlanmış olması yani bir de bence estetik olacaksa hani oy verebilen birisi olması anlatabiliyor muyum kendi imzasını atan biri olmalı bence ama bazen sen bir yaş öncesinde de yapabiliyoruz nedir bu 18 yaş yani benim dediğim 18 erkeklerde belki 19 daha uygun olabilir ama bazen işte öyle bir durum oluyor ki öyle kötü oluyor ki burun içi çok çok nefes alamıyor falan o zaman işte bir yaş önce yapılması gerekebiliyor ya da ciddi psikolojik problem yaratmış ama yüz gelişimini tamamlamış bakıyorsun her şey yerinde falan hani artık bir sene sonra farklı olmayacak O zaman da yani bir takım şeyleri değerlendirerek dr arkadaşlarla konsülte ederek alıyoruz ama genellikle 18 yaşın sonrasında yapıyoruz 100 yaş yani üst yaş sınırı diye bir şey yok ama üs yaşta zaten çok hasta olmaz onlar zaten yaptırmış olur yaptırmak istiyorsa bir elli yaş  üzeri bazen olabiliyor oda dediğim şey yani durumu olmuyor yaptırmak istiyor ya da hayatına farklı bir yön vermek istiyor artık ya da işte dediğim gibi işte tramva olmuş ya da olmuştu ama önce ameliyat olmamış o tip aslı oluyor ama hani 60 70 yaşında çok ender zaten hani çünkü başka şeylerle uğraşıyor insanlar o zaman herhalde daha az çok daha az hani ona üst yaş sınırı diye bir şey yok zaten zor ve anestezisi zor yani bir komplike bir ameliyat değil mesela yağ aldırma bir şey yapılacak olsa hani böyle diğer tahliller böyle bir sürü tahlil yapılabilir mesela böbrek fonksiyon şudur budur ne bileyim ama burun o kadar zor Bir ameliyat değil bazing şeyleri yani Temel tahlilleri normalse diğerleri düzene sokularaktan kısa ameliyat olduğu için yapılabilirde hani onu da söyleyim peki hocam istatisliğe baktığımız zaman yaş aralığı olarak talep hangi boyutta hangi yaşlarda en çok en fazla 20-30 yaş arası En fazla erkektede taban bu heralde 19’dan başlayalım onu da söyleyim daha erken geliyor artık 20 dende önce geliyorlar

peki hocam her zaman yaptırmak isteyip de hep böyle hayatında bu olayı erteleyenler çıkıyor mu karşınıza

kesinlikle çıkıyor yaptırdıktan sonra da gerçekten keşke daha önce yaptırsaymışım tabi canım kesin kesin hani işte muhakkak oluyor eşi izin vermiyor ya bir şey oluyor hayat şartları diyelim hayat şartları iş hayatı diyelim hayatın karmaşası tabi tabi yani burun enteresan bir yorum daha yapmak istiyorum yani gelen hastalarımdan edindiğim tecrübe ye dayanarak bazı insan da burnunu yapıyorsunuz doğal bir burun oluyor fazla bir değişikliğe uğramıyor yüz İyi de oluyor bazı insan da bir burun yapıyorsunuz sadece burun o kişinin bütün yüzünü değiştiriyor muhakkak meğer bütün problem burun muş bir bakıyorsun film artisti gibi oluyor yani Buda enteresan oda işte yüzdeki uyumla alakalı olan bir şey tabi yüzdeki bir çok İnsanın yüzdeki tüm organlarım aslında bağlı olduğu aynen işte gözler kaş dudaklar hepsinin merkezinde bulunan bir organ İşte kaş kemer Çene mesela çene ve şu şeyi kısmı Frontale bölge dediğimiz kısımın Ölçüleri yüz ölçülerini sadece burun bozuyormuş yapıyorsun tamam çok güzel oluyor yani herkesin beklentisi bu yalnız öyle bir burun yapılsın herkezin demeyimde çoğunun diyelim şimdi herkezi katmak yanlış olacak bütün hayatım değişecek anlatabiliyor muyum böyle her şeyim değişecek öyle bir şey yani herkezi olmayabilir önemli olan yüzü ile  uyumlu bakıldığında gözü tırmalamayan ondan sonra Ve iyi nefes alabilen bir burun elde etmek yani mesela dediğim gibi erkeklerde mutlaka ve mutlaka Çok Çöktürmüyoruz burayı Düz getiriyoruz erkek bunu yapmak zordur

öylemi

tabi erkek burnunda kesinlikle hani çünkü yanlış bir şey yaparsan feminenleştirebilirsiniz anlatabiliyor muyum çok doğru ona çok dikkat etmek lazım kadın sonuçta makyaj yapıyor şey yapıyor yani kaldırabiliyor her türlü ufak tefek şeyler ama erkek öyle değil Öyle değil doğru söylüyorsunuz o yüzden erkek burnu bence daha zor Dur onu da belirteyim

Buda güzel bir bilgi oldu bizim için hocam hemen şeye geçmek istiyorum açık ve kapalı burun ameliyatları arasındaki fark konuşalım hocam

evet çok güzel oldu ondan hiç bahsetmedik Şimdi şöyle eskiden daha çok kapalı yapılırdı kapalı ne demek onu önce anlatayım toplada şurada bir açıkta yaptığımız kesiyi yapmıyoruz açıkta burada farklı şekillerde ufak bir kesi yapılıyor o bize  ne sağlıyor burnun bütün yapısını görerek ameliyat etmeyi sağlıyor diyeceksiniz ki buradaiz kalmıyor mu buradaki çizgi görünmüyor artık o kadar güzel iyileşiyor ki böyle dibine gelip veya büyüteçle bakıcaksın yani bir çok işte hiç kimse ondan rahatsız Olmuyor kat yeri gibi bir şey zaten aynen aynen yani aynı Şekilde kapalı ameliyatta orayı açmadan el yordamıyla daha çok yapılıyordu işte bir burun deliğinden kıkırdak çıkartılıp dikiş atılıyordu falan yani hala yapan bir çok plastik cerrahımması var gayet de güzel ama mesela çok eğri burunlarda deviasyonu fazla olan burunlarda kapalı  yapmakla O eğriliği düzeltmek çok zor zor tabi muhakkak muhakkak genellikle de düzelmiyor onu da söyliyim O yüzden yeni jenerasyon eskilerde artık dahil oldu daha çok açık yapıyorlar açık görerek milimetrik olarak düzelte biliyorsunuz her şeyi görüyorsunuz neresinde problem varsa onu hallede biliyorsunuz nefesi açmak da daha rahat oluyor bir ufak bir nokta Çok güzel oldu güzel bir soru oldu mesela şu bölgede hani şeyler satarlar böyle bant gibi bir şey bant diyor ki sanıyordu nefes almak açısından da rahat nefes nefes almak yani çok burada bir valvi nasal valvi dediğimiz bir yapı var nefes hava oradan geçiyor orası dar olduğu vakit mesela burun çok güzeldir Ama burası da dardır dar olduğu zaman nefes alamazsın söyle yanağınızı şöyle yaptığınızda nefes alabilirsiniz işte biz o bölgeyi de açık yaptığımız zaman yani kapalıda da yapılabilir Ama çok zor orayı bir kıkırdak koyup genişletiyoruz böylece kişi daha rahat nefes alabiliyor yani açık ameliyatın çok avantajı var kapalı ya göre ama hala bazı burunlarda çok problem olmayan durumlarda kapalı da yapılabilir ama benim tercim açık

evet hocam biraz daha bu operasyonların riski var mıdır ondan bahsetmek istiyorum yani size sormak istiyorum hocam

tabii ki sonuçta ciddi operasyonlar bunlar profesyonel bir ortamda yapılıyor

nedir hocam riskleri

Şimdi burun ameliyatı yani hayati bir riski olan Bir ameliyat değildir öncesindeki tahliller her şey normalse anestezi açısından olabilecek şeyler belki olabilir oda kısa süren bir ameliyat zaten anestezistlerimizin hepsi çok deneyimliler hani diyabetik şeker hastası ise onu tedavi etmeden almazlar ya da bir şekilde ilaçlarla düzenlerler falan ameliyatın kendisiyle ilgili çok büyük bir komplikasyon yok en büyük komplikasyon hastanın burnunu beğenmemesi daha çok bir de bazı bunun için müdahalelerin de burun etlerinin yakıldığı hastalarda deviasyon yapılan hastalarda bazen kanama olabilir sonra birkaç gün sonra ya da ertesi gün böyle tansiyonu yüksek olan kişilerde genellikle onu söylemedim tamponsuz ameliyat yapanlar var silikon Split bir takımz splitler kullanıyoruz bunların içi açık hasta ameliyat sonrası nefes alabiliyor eskiden şey yapardık gazlı bez böyle yağlı gazlı bezler konulurdu Bu çok rahatsız eden bir şey hastayı onu da söyliyim ama ertesi gün nefes alabiliyor nerden gelmiştik bu konuya şeyden kanama olabiliyor kanama olursa korkacak hiçbir şey yok doktorlarına gelecekler işte içerde silikon Split varsa o değiştiriliyo hani orayı kanamasını durduracak bir tampon konuluyor oda 1-2gün sonra çekiliyor yani olabilecek en büyük komplikasyon bu başka bir şey pek olmaz yani enfeksiyon olmaz Çünkü çok kanaması bol olan bir organ antibiyotik zaten öncesinde ve sonrasında da veriyoruzzaten spreyler mpreyler onları da kullanıyor yani onla pek karşılaşmıyoruz pek değil hiç karşılaşmıyoruz diyebilirim neredeyse

peki hocam bu operasyonların başarısı ne ile orantılıdır neye göre başarılı olduğu belli olur yani hastanın operasyon sonrasında verdiği tepkiye göre mi yoksa sizin belli kriterleriniz mi var ondan son aşamasına geldiğiniz zaman onlara göre mi değerlendiriyorsunuz başarı kriteri nedir bu operasyonlarda yoksa vallahi burada yoksa her ikisi mi

her ikiside evet kesinlikle İkisi de yani şimdi bizim işimiz tabi hasta diyoruzda ama deviAsyonu yoksa Şeker için ameliyat oluyorsa hasta değil aslında şimdi orada kişinin tabi psikolojik ihtiyaçlarını da karşılıyor olmamız lazım ama orada işte hasta doktor ilişkisi çok Önemli yani sizin yapabileceğiniz şeyi önceden iyi tarif etmiş olmanız lazım Oda inşallah hastanın hani beklentisine uygun olması lazım burun ameliyatı için söylüyorum başarı o Şekil bir de tabii nefesin çok iyi olması zaten onla ilgili hiçbir sıkıntı yok onu da söyliyim yani bütün estetik ameliyatlar da burun için mutlaka kontrol ediliyor orada herhangi bir problem varsa Oda hallediliyor oradan aldığımız kıkırdakları mesela bazen biz estetik düzeltme için kullanıyoruz evet şuna da değinmek istiyorum mesela bazı İnsanlar diretiyor ya mali ya kendini buna hazır hissetmiyor olmayacağım estetik diyor ben deviasyon olacağım diyor o zaman yukardakiler alınıyor çöpe gidiyorumlar yani bir dahaki estetik istediğinde içerde kıkırdak bulamama şansı var özellikle küçük burunlarda büyük burunda illaki bulursun o zaman kulağından falan alınması gerekebiliyor hani iyice güzel düşünüp doktorundan tam bilgi alarak karar versinler iletişimle olacak bir şey tabii ki iletişimle olacak onu da söyliyim yani çünkü o şansını kaybediyor hani bir ara şey vardı yayınlar vardı o kulaklar banka ediliyordu kulağını arkasını bir yere konuldu çok saçma bir şey tabi orada bir kıkırdakla hiç kullanmaya da bilirsin hani onu pek yapmıyoruz öyle bir şey öyle bir şey vardı mesela Çöpe atılmasın o Kıkırdak orada banka edilsin gibi hani çok geçerli olabilecek bir şey değil yani

evet hocam yavaş yavaş toparlamak gerekirse peki burun operasyonlarında hangi sorunlara cevap verebiliyorsunuz hastalarınıza hocam yaptığınız düzeltmeler mesela burun düşmesi gibi bir sorun olabilir ne bileyim burun genişliği böyle baştan aşağı bir sayabilir miyiz hocam neler yapılıyor

 şimdi genelde ilk İki şey var bir kemer iki burun ucu düşüktü yani buna geliyorlar zaten ya da birde genişlik

evet bunların haricinde var mı hocam

şuan delik büyüklüğü delik şekli aks eğrilik Oda çok önemli gerçekten surat açısından Şu öndeki kırdaklar bazen çok büyük ve belirgin oluyor bazen deri çok yağlı ve kalın oluyor bunlar bunları düzeltin diye geliyorlar genelde bunlar

hocam evet peki surat mimiklerine de göre de yaşanan burun sıkıntıları olabiliyor mu hocam mesela

gülme esnasında yaşanan burun sıkıntıları mimik olarak şu var mesela bazı insanlar konuşurken burun ucu oynar onun düzelmesini ister genelde de düşük burunlulardır hani oda bu bölgede  işte kaslar var onlar biraz ayrıştırılırak düzeltilebilir bir de burun ucu değiştirilerek ondan da kurtulmuş oluyorsun

hocam teknoloji her geçen gün ilerliyor tabii ki estetik camiasında da son derece tabii ki hat safhada bu teknolojiyi kullanıyorsunuz yeni yeni yöntemler de var akabinde tabii ki karşılaşılıyorsunuz Yeni yeni yöntemlerle biraz bunlardan Bahseder misiniz hocam nerden nereye geldi

evet her gün ilerliyor aynen aynen evet yani burunda yenilik olarak travma azaltıldı o ne demek yani daha ince daha küçük kibar aletler kullanıldı kullanılıyor artık yani daha az zarar vererek güzeli elde ediyorsunuz eskiden daha kabaydı alet edevatlarımız İşte tampon işi kalktı ondlan sonra mesela işte Radyo frekans gerçi vardı daha önceden ama alçı sanırım alçı yerine başka bir materyaller çıktı falan alçı atel yani aslında evet o çok şey de değil aslında ikisinin arasında Çok bir fark yok aslında yani O alçının amacı işte burnunu bir yere Çarpmasın aslında yani o alçı birşey yapmıyor yani burnun mobilizeasyonunun yani etrafı deyip şey yapmasın diye onu Termo plastik atel ile de yapabiliyoruz ikisi arasında bir fark yok diye bilirim işte bir takım bantlar kullanılıyor onlar belki biraz ödemin daha çabuk geçmesini sağlıyor olabilir yani daha çok teknik anlamında burunda gelişmeler oldu yani cerrahi teknik açısından yani daha dedim ya mesela daha koruyucu cerrahi yapılmaya başlandıı eskiden haldır huldur yani alınırdı falan işte herkes dediniz ya prototip olurdu şimdi öyle yapılmıyor işte yani daha az burun dokusuna az zarar vererek daha az törpülemeler ufak kesiler falan hani o şekilde yapılıyor Buda işte daha doğal Sonucu neden oluyor yani belli yani belli olmayan kişinin kendi burnuymuş gibi görünen Sonuçlara neden oluyor yani bunuda tabi alet çalışır el övünür burada hem akıl hem aletin iyiliği ikisi birlikte çalışarak hani daha sonuçlara ulaşıyoruz

evet hocam hocam son olarak şunu sormak istiyorum tabii ki siz estetik cerrahısınız sizin de görüşünüz önemli bu konuda genelde  özellikle burun estetiklerin de bu operasyonlarda tabii ki kulak burun boğazcılarda Bu operasyonu yapıyorlar bu ameliyatı gerçekleştiriyorlar estikcilerde zaten kendi alanları kulaktan duyma tabiki şeyler dönüyor etrafta cümleler dönüyor plak burun boğazcı daha iyi yapar burun ameliyatını çünkü burnu tanıdığı için burun ameliyatlarında daha başarılıdır öteki taraftan hayır efendim estetikcilerin alanı bu estetikciler daha iyi yapar siz neler düşünürsünüz  

bu konu hakkında şimdi bu tehlikeli bir soru oldu yani kulak burun boğazcı arkadaşlarımız var bu konuyla ilgilenen Ama sıkça karşılaşılan bir durum değil mi bulacağım bir kıyaslama var şimdi şöyle söyleyeyim yani yapsam ki nerden başlasam yani estetik bizim işimize yani bunu böyle söylersem yanlış olmaz ama her daldan saldırı var zaten nedense her şeyin ESTETİĞİ Çıktı yani biz mesela gidelim apandist alalım demiyoruz ama nedense öyle kulak burun boğazın hani çok şey siz bulmuyorum çünkü onların zaten hani bir hastalıkları ile uğraştıkları bir organ tabii kendilerini geliştirirlerse bir takım eğitimlerden geçiyorlar meraklarıda varsa oda cerrah sonuçta İyi yapanlar da vardır mutlaka ama bu eğitim ve yeteneklerden yoksun olan arkadaşların yaptıkların da çok zorluk yaşıyoruz onu söyliyim ama tabi biz de de vardır oda yani ikisi de şey yani bunak burun boğazcıları o konuda aşırı bir şeyim yok mutlaka hava yollarının daha şeylerdir ama biz de artık daha hava yollarını daha daha hakimiz çünkü bu işin eskiden sadece estetiğini daha çok bakılıyordu ama şimdi hava yolu pasajına da biz de hakimiz yani yani dedim ya teknikler gelişti dedim ama onun dışında hani başka böyle bir yorum yapmak istemiyorum bu konuda en güzeli en güzeli yani hastanın doktoruyla görüşmesi yani görüşme çok faydalı zaten şöyle oluyor hastalar şöyle geliyorlar çoğunlukla tavsiye üzerine gelir yani arkadaşı olmuştur referans olur işte yani öyle en çokta öyle gelir En çokta ben ki en çok inandırıcı En güvenli hani hissedilen şekilde odur belki