Jinekomasti videoları

JİNEKOMASTİ – ERKEKTE MEME BÜYÜMESİ

Size biraz jinekomastiden bahsedeceğim. Öncelikle jinekomasti nedir onu söyleyeyim. Jinekomasti, erkekte memelerin belirgin olmasıdır. Bu şikayetle bize her yaşta hasta başvuru yapıyor. Ama en çok 20 ile 30 yaş arası hastalar başvuruyor. Bunun nedeni çoğunlukla ergenlik çağlarında alınan kilolardır. Ergenlik çağında kilo alındığı zaman yağ dokusunda östrojen hormonu daha fazla salgılandığında, erkeklerdeki meme bezi bir kadın memesi gibi büyüme yapar. Ne kadar güzel spor, egzersiz yapılsa da bu meme eski haline gelmez.

Genellikle genç erkeklerde bu sıkıntı yaratır. Mesela plaja gitmek istemezler ya da dar kıyafet giymek istemezler. Yelekle bunu kapatmaya çalışırlar. Halbuki düzeltilmesi çok çok kolay bir şey. Genel olarak bana başvuran hastalarda, öncelikle altında herhangi bir hastalık yatıyor mu yatmıyor mu bunu teşhis ediyoruz. Ultrasonla bakıyoruz. Herhangi bir problem yoksa, kan tahlillerinde testesteron, östrojen düzeylerini kontrol ediyoruz. Bunlarda da bir problem yoksa operasyon yapıyoruz.

İlk olarak göğüs bölgesinde liposuctionla fazla olan yağ dokusunu alıyoruz. Benim genel düşüncem şöyle: çoğunda liposuctionla bu işi halletmek. Ama çoğunlukla meme bezi geliştiği için, meme bezi liposuctionla alınamıyor. Hastamı ameliyat sırasında oturtarak meme ucu hala belirgin mi ona bakıyorum. Ondan sonra meme başının altından küçük bir ay şeklinde insizyonla girerek oradaki meme dokusunun belirgin kısmını da alıyorum. Buradaki çizgi hiç hiç rahatsız etmiyor. Çünkü renkli kısmının altında kalıyor ki bir çok erkekte burada kıl dokusu olduğu içinde bu iz de hiç rahatsız etmiyor. Hem meme başı küçülmüş oluyor. Çünkü memesi olan erkeklerde meme başı da büyümüş oluyor, hem de düz bir göğüs çeperi elde edilmiş oluyor.

Ameliyat yaklaşık 1 saat sürüyor. Hastanede kalış gerekmiyor. Akşam çıkabiliyor, bir hafta sonrasında da kontrol oluyor. Yaklaşık altı hafta kadar bir korse giymesi gerekiyor. Bu korseyi kullanması çok önemli. Üstünde bollaşan derinin güzel adapte olması için. Sonrasında spor aktivitelerine başlayabilir. Bir takım masajlarla bölgenin yumuşaması sağlanabilir ve bu ameliyat sonrasında meme bezi alındığı için bir daha jinekomasti olma olasılığı yoktur.