Jinekomasti kimlerde görülür

0
133
jinekomasti-kimlerde-gorulur

Estetik cerrahi alanında çalışmam nedeniyle Türkiye’deki talepler üzerine de bazı araştırmalarda bulunuyorum. Ülkemizde en çok burun estetiği, saç ekimi, meme büyütme ve yağ aldırma işlemleri yapılıyor. Haliyle bu konular ile ilgili başvurular daha çok oluyor. Erkek memesinin büyük olması anlamına gelen jinekomasti ile ilişkili bilgi talepleri yukarıda saydığımız işlemlerin başvuruları ile başa baş. Erkeklerinde görselliklerine daha çok önem verdiği bu dönemde bununla karşılaşmak hiç de garip değil.

Jinekomastinin toplumdaki oranlarına bakacak olursak:

Yenidoğan döneminde: gebelik döneminde yüksek östrojenin plasenta yolu ile geçmesine bağlıdır ve bu dönem erkek bebeklerde %50’e varan oranda görüldüğü söylenir.Ergenlik döneminde: 10 – 16 yaşları arasında %50-75’lik bir oranda karşımıza çıkan jinekomasti, 1-2 yıl kadar sürer ve %75 iki yılın sonunda, %90 üç yıl bitiminde yok olur. Yaşlılık döneminde: Yaş ilerledikçe vücuttaki androjen oranı azalır, yağ oranı artar. Östrojen üretim yeri yağ dokusu olduğu için, aslında androjen üretilen öncü maddelerden östrojen üretilir.

Jinekomastinin ergenlikte görülme oranı nedir ?

Ergenlikte jinekomasti, 10-16 yaş arası erkek ergenlerde %40 civarında bir orana sahiptir. 1989’da Ankara’daki bir araştırmaya göre oran %34.6 olarak açıklanmıştır. En yüksek oran boyca büyüme hızının en yüksek olduğu yani “peak height velocity” denen dönemde %65 olarak saptanmıştır. Jinekomasti, ergenlerin %27.1’inde bir yıl, %7.7’sinde ise iki yıl boyunca varlığına devam etmiştir. Yetişkinlerde yapılan araştırmada ise, erkeklerin %4’ünün, çapı 4.0 cm’den daha büyük jinekomasti rahatsızlığının olduğu saptanmıştır. Kaynak: Türk Tabipler Birliği

Ergenlik çağında hafif kilolu olan erkeklerde daha sonradan kilo verilsede verilmese de belirgin bir meme dokusu oluşuyor. Bu dokunun ihtiva ettiği yağ ve meme dokusu kişiden kişiye değişkendir. Memenin büyüklüğü ile orantılı olarak deride sarkma oluşabilir. Meme miktarı ve derideki sarkma oranına göre ameliyat seçimi yapılır.

Günümüzde şehir hayatının yarattığı hareketsizlik ortamından kurtulmak isteyen bir çok kişi yaşadıkları evlere yakın kapalı spor salonlarına gidiyorlar. Bu ortamlarda bir çok yaşıtları ile karşılaştıklarından kendilerini fazlaca değerlendirme imkanı buluyorlar. Bu değerlendirmeler tabi bazen de yanlış oluyor. Pektoral adale dediğimiz göğüs kafesindeki kas dokusu spor ile gelişen genç erkekler bunu jinekomasti sanıyor. Hatta bana bu yönde başvurular da oluyor. Jinekomastide meme dokusu belirgindir. Çoğunlukla meme başı büyük ve dışarıdan belirgin bir görüntüdedir.

Jinekomasti tedavisinde ne yapıyorum ?

1- Meme dokusu aşırı derecede büyük değilse özel bir liposuction yöntemi ile yağ dokusunu alıyorum. Daha sonrasında meme başı hala büyük ve belirginse meme başı altından ay şeklinde bir kesi ile girerek meme bezini alıyorum.

2- İleri derecede büyük hatta sarkık memelerde sadece yağ ve meme bezi alımı yeterli olmayacağından jinekomasti ameliyatı ile meme dokusunu üzerindeki deri ile birlikte alıyorum. Meme başlarını da uygun ölçüde küçülterek olması gereken yere deri yaması şeklinde yerleştiriyorum. Böylece tamamen düz meme belirginliği olmayan bir göğüs kafesi elde etmiş oluyorum. Bu işlemin tek dezavantajı göğüs kafesi üzerinde oluşan ince çizgi şeklinde iz. Bu da çoğunlukla kıllı olan erkek göğüsünde ciddi bir görsel sıkıntıya yol açmıyor. Hatta spor yapan erkeklerde alttaki pektoral adale geliştirildiğinde onun yapışma yerine denk geldiğinden doğal bir kıvrım görünümüne kavuşuyor.

İstediğini giymek, rahatça utanmadan denize girebilmek tüm erkeklerin hakkı. Jinekomasti, sadece bir gün içinde üstelik hastanede gece kalmadan çözüm bulunabilecek bir problem.

PAYLAŞ

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here