Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu - 3.8 out of 5 based on 5 votes

Yağ enjeksiyonu nedir?

Yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde dolgunluk sağlamak için o bölgelere yağ enjekte edilmesidir. Yanaklar, alın, yanak-dudak çizgisi, dudaklar, çene ucu, kalça ve bacaklarda çökük alanlar bu uygulamanın yapıldığı yerlere örnek olarak sayılabilir. 

Yağ enjeksiyonu için yağ nerelerden alınır?

Yağlar özel liposuction enjektörleri ile genellikle karından alınır. Bel ve kalça bölgeleri de sık olarak yağ alınımı yapılan bölgelerdendir. Liposuction planlanan kişilerin kol ve bacaklarından alınan yağlar ve hatta göz kapağı estetiği yapılan hastaların gözaltı torbalarından alınan yağlar da yağ enjeksiyonu için kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

Yağ enjeksiyonu genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazen genel anestezi altında yapılan bir cerrahi girişiminin bir safhası da olabilir. Örneğin yüz germe işlemi esnasında yanakların da yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması gibi… Alınan yağlar özel bazı işlemlerden geçirilerek (yıkama, santrifuj) tranfer yapılacak bölgeye uygun bir enjektöre aktarılarak yeni yerlerine enjekte edilir. Bu işlemler herhangi bir kesi yapılmadığından iz bırakmaz. 

Yağ enjeksiyonu kalıcı bir dolgunluk sağlar mı?

Yeni yerine transfer edilen yağ hücrelerinin ne kadarı yaşar ise yağ enjeksiyonu o kadar kalıcı olur. 

Yağ enjeksiyonunun hyaluronik asit içeren dolgu malzemelerin kullanıldığı dolgunlaştırma işlemlerinden üstünlüğünün nedeni de budur. Yağ hücrelerinin hangi oranda canlı kalacağı, kullanılan cerrahi malzemeye, yağın alınış ve veriliş biçimine, yağların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktarılmasına bağlı olarak değişmektedir.

Aktarılan yağların ortalama %40 ı 6 ay sonra kalıcılığını sürdürebilmektedir Bu yüzden bazı durumlarda yağ enjeksiyonunun tekrarı gerekebilir. Hareketsiz bölgelerde başarı şansı daha fazla olmaktadır. Örneğin yanak bölgesinde yağ enjeksiyonu daha başarılı olurken, bacak gibi hareketli alanlarda daha az başarılı olabilmektedir.

Yağ enjeksiyonu en sık hangi bölgelere yapılır ?

Yağ enjeksiyonunun en sık uygulandığı bölge yüzdür.

Dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir

Hatta prova amaçlı daha sonra yapılacak cerrahi girişimin öncesinde de yağ enjeksiyonu yapılabilir. Örneğin, elmacık kemikleri çok belirsiz olan hastalarda yağ enjeksiyonu ile elde edilebilecek sonuç önceden prova edilir. Sonuç tatmin edici bulunursa yağlar bir süre sonra biraz eriyeceğinden aynı dolgunluğu sağlamak amacıyla kalıcı bir çözüm olarak bölgeye implant uygulanır.

Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılır Bazı kazalardan sonra oluşan çöküntüler yağ enjeksiyonu ile başarı ile doldurulabilir.

Yağ enjeksiyonu ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu yaklaşık 30-60 dakika sürer. Lokal anestezi altında yapılsa da ameliyathane ortamında yapılmasında fayda vardır. Böylelikle sakinleştirici ilaçlar kullanılarak hastanın konforu arttırılabilir. Ayrıca ne kadar basit bir yöntem olarak görülse de bir çok aşamadan oluştuğu için ortamın tam anlamıyla steril olması gereklidir. 

Yağ hücreleri depolanabilir mi?


Yağ uygulamasında artan yağlar steril tüpler içinde uygun soğutma ortamında depolanabilir. Tekrar enjekte edilebilir. Tekrar yağ alım zahmetinin olmaması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilmesine rağmen, ben yağların taze olarak alınıp kullanılmasından yanayım. Yağların buzdolabı yerine kişinin vücudunda kalmasından yanayım. Kanımca bu tip işlemler yağ enjeksiyonunun başarısını düşürür ve enfeksiyon ihtimalini arttırır.

İşlem öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

İşlem öncesinde 10 gün süreyle aspirin gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

Hastanede kalış süresi ne kadardır ?

Yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında yapıldığı için hastanede yatış işlemi gerektirmeyen müdahale olup hasta aynı gün, işlemden birkaç saat, sonra evine gidebilir.

Ameliyat sonrası neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Yağ enjeksiyonu işlemi biter bitmez uygulama bölgesinde şişliği azaltmak amacıyla soğuk uygulamasına geçilir. Soğuk uygulaması jeller veya içi buz dolu torbalar yardımıyla yapılır. Genellikle saat başı 15 dakikada bir o bölgeye dolaştırılarak uygulanır.

İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün, uygulama bölgesinde yağ enjeksiyonu miktarının ötesinde bir şişlik beklenir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Ancak dudak bölgesine yapılan enjeksiyonlarda süre uzayabilir ve şişlik bazen aşırı miktarlarda olabilir. Uygulama bölgesi işlemin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendiricili krem sürülebilir. 4.-5. günden sonrada uygulama bölgesine hafif bir masaj yapılması şişliklerin dağılmasına yardımcı olur. Şişliği artırması nedeniyle aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir.

Yağ enjeksiyonu, ilk birkaç gün dışında, genel olarak insanın günlük yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle daha çok dinlenerek geçirilmelidir.

Yağ enjeksiyonu için giriş noktalarına konulan küçük bantlar işlemden birkaç saat sonra ya da ertesi günü alınabilir. Koruyucu amaçla antibiyotik kullanımı önerilir. Bu süre yaklaşık 5 gündür.

İşlemden sonra erken dönemde yüzün ya da enjeksiyon alanının görüntüsünü sadece verilen yağ oluşturmaz. Ayrıca her ne kadar küçük olsa da, cerrahi bir müdahale gerçekleştiği için o bölgede bir ödemin gelişmesi normaldir. Bu ödemle yağ enjeksiyonunu birbirine karıştırmamak gerekir. Ödem ameliyattan sonraki günlerde hızlı bir şekilde dağılır, zamanla azalır ve kaybolur. Yağ enjeksiyonu ile yapılan doku büyütmesi işlemi ise kalıcı bir yöntemdir. 

Yağ enjeksiyonununda çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Alınan tedbirler ile oluşma olasılığı düşükte olsa her cerrahi girişimde görülebilen enfeksiyon riski yağ enjeksiyonunda da mevcuttur. Enfeksiyon bulguları işlem bölgesinde kızarıklık, ağrıda artış, aşırı hassasiyet, vücut ısısında yükselme şeklindedir. Uygun antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon tedavi edilebilir.
 • Yağların bir kısmı belli bir süre sonra erir bu nedenle dolgunluk kaybı olur. O zaman işlem tekrar edilebilir. Yağlar homojen olarak dağıldığı için yağlardaki erime de homojen olur. Asimetri oluşumu çok nadirdir.
 • Uygulama bölgesinde uyuşukluk veya aşırı hassasiyet nadiren karşımıza çıkabilecek bir sorundur. Bölgenin masajlarla yumuşatılması, duyunun daha çabuk bir şekilde düzelmesine yardımcı olabilir.
 • Çok yüzeysel yapılan yağ enjeksiyonlarında işlem bölgesinde bir renk değişikliği karşımıza çıkabilir. Bu durumun düzeltilmesi son derece güçtür. Bu nedenle tekrarlayan ve yüzeye çok yakın enjeksiyonlardan kaçınılmalıdır.
 • Son derece nadir olmakla birlikte belirli bir noktaya aşırı yağ verilmesi ve yağın düzgün bir şekilde enjekte edilememesi durumunda, yağın gruplar halinde ele gelen kitlelere dönüşmesi söz konusu olabilir. Göz kapağı gibi derinin çok ince olduğu alanlarda bu durumla daha sık karşılaşılır. Tedavisi ise masaj ve doku ödemini azaltan ilaçların kullanımıdır. 

Yağ enjeksiyonu fiyatları 

Yağ enjeksiyonu fiyatları hakkında bilgi ve ön görüşme için lütfen bizi arayın.

 yağ enjeksiyonu dudak dolgu ve yüz dolgu enjeksiyonu yanak ve dudak dolgunlaştırma kırışıklık giderme yanak çöküntüsü 

Bu kategoriden diğerleri: « Mezoterapi Dermabrazyon »

24 Soru

 • Soru Linki Kübra Kübra 10 Şubat 2016

  Merhaba.
  Benim vücudum zayıf olmasına rağmen yanaklarım şişkin ve bunu fazlaca kafaya takıyorum.
  Yanak yağ alımı yapıyor musunuz.
  Kalıcı oluyor mu ?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, öyle bir şey yapmıyorum.

 • Soru Linki Yasemin Yasemin 04 Şubat 2016

  Mrb ben ve kuzenim biz yanaklarında yağ enjekte yapmak istiyoruz fiyat öğrenmek istiyorum
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e whatsappdan resim gönderin değerlendireyim

 • Soru Linki hanifi hanifi 02 Şubat 2016

  Merhabe hocam yüzümde açık derin gozenekler var birkez prp ve dermaroller yaptırdım ama hiç bir etki göstermedi
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderin yada 02122967878 den randevu alarak gelin değerlendireyim

 • Soru Linki gaye gaye 28 Ocak 2016

  merhaba.6 ay önce meme küçültme ameliyatı oldum.6 ay süren ve hala devam eden yağ nekrozu komplikasyonu yaşıyorum.düzelip 3 ay geçtikten sonra karından alınan yağları göğsümdeki eriyip çukur kalan yerlere konulacakmış.sonuç doğru olurmu sizce.zor vebaşarılı bir işlemim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, meme şeklinde sorun yoksa yağ enjeksiyonu faydalı olur. Şekil çok bozuk ve izler kötüyse belki ikinci bir meme toplama işlemi gerekebilir. Kolay bir işlem, başarı ihtimali çok yüksek. Geçmiş olsun.

 • Soru Linki tuana tuana 26 Ocak 2016

  Merhaba Defne hanım, ben 1 ay önce elmacik kemiklerime yağ enjeksiyonu yaptırdım. Sonucu pek beğenmedim. Şimdi bunları aldırmak veya eritmek istiyorum. Bunun bir yolu var mı, bilgi verirseniz çok memnun olurum. Saygılar
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, günde 2 kez başka birine bastırarak masaj yaptırırsanız yağlar daha düzgün bir görünüm alabilir. Zamanla bir kısım yağ dokusu eriyeceğinden şikayetlerinizin de azalacağını söyleyebilirim. Bu yağı aldırmak yarardan çok zarar verir. Eritmek için kimyasal bir yöntem yok.

 • Soru Linki Sude Sude 17 Ocak 2016

  Merhaba. Adım sude. Henüz 13 yaşındayım. Benim kaşımda bir yağ bezesi var. Yağ bezesini aldırmak için gidince kaşımın üstünde olduğu için bezenin damarlarla bütünleşmiş olabileceğini ve aldırırsam gözümün tam kapanamayacağını söyledi doktor. Ama ilerleyen yaşlarda aldırırsam oraya bir yağ nakli yapılabileceğinden bahsetti. Acaba kaç yaşında o bölgeye yağ nakli yapılabilir ?
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, bana bahsettiğin yağ bezesinin resmini 0 533 6921598 e whatsappdan gönder bakayım.

 • Soru Linki Gül Gül 16 Ocak 2016

  Ben 6 Ay önce yüzüme yag enjekte ettirdim fakak begenmedim geri dönüsü olabilir mi
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba
  Düzenli yüz masajı yaparsanız eriyebilir. Aşağıdaki whatsapp numarasına yüzünüzün önden ve her iki yandan fotosunu atın değerlendirme yapabilirim.

 • Soru Linki şule şule 01 Ocak 2016

  merhaba ben yanagımdan ben aldırdım işlem sonrası küçük bir çöküntü oluştu bunu doldurmamız mümkün mü acaba
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba, 05336921598 e resim gönderin değerlendireyim

 • Soru Linki Erkan Erkan 29 Aralık 2015

  Merhaba ben 18 yaşında bir erkeğim anlımın geride olması gözümün burnumun yapısını değiştiriyor bunun için yağ enjeksiyonu uygun görülüyor peki bu yağ enjeksiyonu alın için işe yarar mı
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba, 18 yaşını bitirdiyseniz olabilir. 0 533 6921598 e resim gönderin bakayım

 • Soru Linki Bilgay Bilgay 24 Aralık 2015

  Merhabalar. Benim ust dudagim ozellikle ck ince sigarada kullanmiyorum.kendi yagimla buyutmek istiyrm fakat yaglar toplnir sekilsiz olur diye korkuyorum kendi yagimla mi buyutmeliyim yoksa maddeyle mi bilemiyrm siz hangisini onerirsiniz?
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba
  Üst dudak çizgilerinde ince elastikiyeti olan dolular en iyi sonucu veriyor. İstanbul'daysanız aşağıdaki numaradan randevu alarak gelin görüşelim. Ya da aşağıdaki cep numarasına dudağınızın fotosunu atın değerlendirme yapayım.

 • Soru Linki MESUT MESUT 21 Aralık 2015

  Merhaba, Defne Hanım Yağ Enjeksiyonunda APC20 denilen bir madde kullanılırsa daha iyi sonuçlar verdigi söyleniyor bi bilginiz varmı? İyi günler.
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, daha önce böyle birşey duymadım. Yanlış yazmış olabilir misiniz bilemiyorum.

 • Soru Linki Mesut Mesut 16 Aralık 2015

  Yağ enjeksiyonu sonrasında yağ alınan bölgenin sarılmasında bi fayda varmıdır. Bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim simdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, korse tarzı birşey giyerseniz iyi olur. İyi akşamlar.

 • Soru Linki Murat Murat 28 Kasım 2015

  Merhaba Defne Hanım, benim alın kısmında belirgin ve çükük bi ameliyat izi kalmış.Bu iz tekrar ameliyatla düzeltilebilir mi veya yağ enjeksiyonu mu daha iyi gelir.Teşekkürler..
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderin değerlendireyim, iyi günler.

 • Soru Linki Seda M Seda M 12 Kasım 2015

  Merhaba Defne hanım, benim problemim yanaklarımla ilgili. Önden bakıldığında çok belli olmasa da yandan dümdüz gözüken yanaklarım var. Küçüklüğümden beri elmacık kemikleri dolgun olanlara hayranlıkla bakardım bu ilgim daha da büyümeye başladı. Forumlarda okuduğum kadarıyla yağ enjeksiyonu bir sure sonra aşağıya kayabiliyor veya iki yanak orantısız şekilde eriyebiliyormuş. Çok istememe rağmen bunları öğrenince soğudum diyebilirim. Hem 3-4 yıl kalıcı olacak, hem de abartısız doğal duracak enjeksiyon yapılabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, kalın dolgulardan yapabiliriz. Ama onlar da en fazla 2 yıl gider. Dolgu erimeden biraz daha üzerine ekleme yaparsak daha uzun süre gider. Hatta bir kaç uygulamadan sonra bir kısmı kalıcı olabilir. 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz. İyi akşamlar.

 • Soru Linki Pelin kaya Pelin kaya 06 Kasım 2015

  Merhaba, defne hanım benim yanaklarım çok çökük suratım cok zayıf duruyor. Bunun için nasıl bir uygulama yaptırabilirim tesekkurler
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,kaç yaşındasınız,boy-kilo kaç? 0 533 6921598 e whatsapp dan resim gönderirseniz değerlendirme yaparım,iyi akşamlar

Soru Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.