Jinekomasti

jinekomastiEstetik ameliyatlar sadece kadınların değil erkeklerin de sıkıntılarını çözmelerine yardımcı oluyor. Saç ekimi ve burun estetiğinden sonra erkeklerin en çok yaptırdığı ameliyat jinekomasti ameliyatıdır.

Jinekomasti nedir ?

Jinekomasti, memelerin erkeklerde de aynen kadınlarda olduğu gibi büyük olmasıdır. Malum meme kadınsal bir organ olmasına rağmen erkekte de işlevsiz olmasına rağmen, görüntü olarak mevcuttur. Büyük olması ise erkekleri sosyal yönden rahatsız eder ve bunlaradan kurtulmak isterler. İşte bu büyük memelerden kurtulma operasyonuna da jinekomasti ameliyatı denir.

Jinekomasti – erkek memesinde büyüme neden oluşur ?

Ergenlik döneminde; erkeklerin memelerinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Çünkü vücut bir hormon karmaşası içindedir. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse jinekomasti olarak adlandırılır. Bu dönemde kilo fazlalığı olan erkeklerde jinekomasti gelişme olasılığı daha yüksektir. Jinekomastisi olan gençler bol kıyafetler giyinerek, kambur yürüyerek bunu gizlemeye çalışırlar. Özellikle yazın sırf bunu gizlemek için denize bile girmezler.

Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler (testis tümörü ) veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak, tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir.

Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir. Klasik jinekomasti ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme oranları daha yüksektir.

Jinekomasti rahatsızlığı hakkında video izleyerek de bilgi alabilirsiniz:

Jinekomasti nasıl sınıflanır ?

Büyüklüğü ve derideki bolluğa göre jinekomasti 4 gruba ayrılır.

 • Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur.
erkekte meme büyümesi 1. derece
Jinekomasti Grade-1
 • İkinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır.

  erkekte meme büyümesi 2.derece
  Jinekomasti Grade-2
 • Üçüncü evrede ise ek olarak deride cerrahi tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik vardır

  erkekte 3.derece meme büyüklüğü
  Jinekomasti Grade-3
 • Dördüncü evre meme, gerçek bir kadın memesi gibidir.
erkek memesinin büyümesi 4.derece
Jinekomasti Grade-4

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir ?

Ergenlik döneminin bitmesiyle 17 yaşından itibaren Jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ama çok psikolojik sıkıntı yoksa bütün estetik ameliyatlar gibi 18 yaşın bitmesi beklense daha iyi olur.

Jinekomasti ameliyatı

Sadece liposuction yapılacak hafif vakalar sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi ile ameliyat edilebilir. Meme bezinde küçültme de planlanan hastalarda ameliyat süresi biraz daha uzayacağından genel anestezi tercih edilir. Ameliyat 50 ile 90 dakika arasında tamamlanır.

Birinci evre jinekomasti koltuk altından girilerek yapılacak liposuction işlemi ile kolaylıkla tedavi edilebilir. İkinci evre jinekomastisi olan hastalarda da liposuction işlemi uygulanır. Ameliyat esnasında, liposuction işlemi sonrası meme başı altı dokuda yeterli azalma olduğuna kanaat getirilirse meme bezinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmez. Genellikle genç yaşta olan bu hastalarda kullanılan göğüs korsesi ve spor ile bollaşan deri tatmin edici ölçüde toplanır. Eğer liposuction sonrası meme başı altındaki meme bezi hala belirgin ise meme başı altından yapılan ay şeklinde kesiden girilerek meme bezi küçültülür.

Üçüncü evre ve dördüncü evre jinekomastide liposuction ve meme bezi çıkartma işlemi bir arada gerçekleştirilir. Hasta genç ise ve ileri derecede büyüklük yoksa oluşan deri bolluğunun toplanma şansı yüksektir. İleri yaşlarda derinin toplanması çok zordur. İleri derecedeki vakalarda derinin de meme bezi gibi kadınlardaki meme küçültme ameliyatlarına benzer teknikle toplanması gerekir. Meme bezinin cerrahi olarak küçültüldüğü vakalarda, bölgeye dren yerleştirilir. Drenin amacı ameliyat bölgesine birikebilecek serum ya da kan gibi maddelerin dışarıya alınması ve bunlara bağlı sorunların yaşanmasının önlenmesidir. Dren genellikle 24-48 saat içinde çekilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyat öncesi dönemde 10 gün süreyle aspirin alınmaması, bazı laboratuvar kontrollerinin yapılması gereklidir. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Sigara içimi tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da istenmeyen bir davranıştır. Yara iyileşmesini olumsuz etkiler.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Lokal anestezi altında jinekomasti ameliyatı olan hastalar aynı gün, genel anestezi altında ameliyat edilen hastalar ertesi gün evlerine gidebilirler

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanır. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır.

Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Hassasiyet haftalarca sürebilir. Uyuşmalar, batmalar, yanmalar günlük hayatı zorlaştıracak boyutlarda olmasa da hastanın şikâyetleri olarak karşımıza çıkabilir. İkinci haftadan sonra havuz ve denize girmeye müsaade edilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solaryum gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılır. Benzer şekilde ağır sporların yapılması ve göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden 6 hafta süre ile kaçınılması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı?

Kişi eğer çok aşırı kilo almaz ise jinekomastinin tekrar oluşma ihtimali yoktur. Sonradan alınan bazı anabolik ilaçlar, aşırı alkol kullanımı, yada bazı rahatsızlıklar nadir de olsa jinekomastinin tekrar oluşmasına sebep olabilir. Yaşlılık ve beraberinde aşırı kilo alımı da bu riski arttırır.

Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?

 • Kanama ve buna bağlı kan toplanması her cerrahi girişimde olduğu jinekomasti ameliyatından sonra da mümkündür. Dren kullanımı ile bu risk azaltılabilmektedir.
 • Enfeksiyon ihtimali kullanılan antibiyotikler ile oldukça azaltılmıştır.
 • Göğüs kafesinde düzensizlikler oluşabilir. Bu durum yapılan masajlar ile büyük ölçüde giderilebilir. Eğer kalıcı bir durum söz konusu ise yağ enjeksiyonu ile bu durum düzeltilebilir.
 • Liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatlarında uzun süren uyuşukluklar, karıncalanmalar ve renk değişiklikleri görülebilir. Bunlar genellikle zaman içinde düzelir.

Jinekomasti hakkında herşey

Yunanca kadın anlamına gelen gyne ve meme anlamına gelen mastos kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Erkekte kadın tipi meme büyümesi varlığı durumudur. İstediği kıyafeti giyememe, arkadaşları tarafından alay edilme, yazın denize girememe, kendine güven kaybı gibi daha çok sosyal ve psikolojik sağlığı bozan şikayetlere sebep olur.

1- Jinekomasti sebepleri nelerdir?

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Çoğunlukla ergenlik öncesi ve sırasında alınan fazla kiloların jinekomastiye sebep olduğu düşünülmektedir. Çünkü yağ dokusu testosteronun östrojene dönüşmesini arttırır. Bazı hormonal dengesizlikler de suçlanmaktadır. Aslında erkeklerde erkeklik hormonu testosteron yanı sıra kadınlık hormonu olan östrojen de salgılanmaktadır. Sanırım bir şekilde ergenlik sırasında östrojenin bir dönemliğine de olsa yanlışlıkla veya doğanın yapmak istediği bir sebeple östrojen fazla salgılanıyor olabilir. Bu da bazı kadınsı özelliklerin, olması gerektiğinden fazla öne çıkmasına sebep oluyordur. Çoğu jinekomasti vakası ergenlikten sonra kendiliğinden düzelir. Yaşlılıkta yağlanma ve deri sarkması yüzünden bu çağlardaki erkeklerin çoğunda görülür.

2- Jinekomastinin sağlık açısından zararı var mı?

Sağlık açısından bir zararı yoktur. Sadece görsel sıkıntı yaratır. Ama nadir de olsa bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Testesteron azlığına sebep olan Klinefelter’s Sendromu, testislerin alınması, östrojen artışına sebep olan testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, böbrek yetmezliği, siroz, hemodiyaliz, hipertroidi, hipotroidi, karaciğer tümörleri, hermafroditizm, uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, marihuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, vs), testise travma ve radyasyon, erişkin kabakulak enfeksiyonu, leptomonas enfeksiyonu, spinal kord zedelenmesi, kötü beslenme,  bazı akciğer kanserlerinde tümörün beta hCG üretmesi, HIV enfeksiyonu, nadiren primer olarak androjenlerin sebebi henüz açıklanamayan bir yolla östrojene dönüşümü, alkolizm, hormon kullanımı, hormon salgılayan tümörler jinekomastiye sebep olabilir: Kaynak: Wikipedia

3- Jinekomastinin tedavisi nedir?

Bir hastalığa bağlı ise öncelikle onu tedavi etmek gerekir. Hastalık söz konusu değilse tedavi sadece cerrahidir. Liposuctionla yağ dokusu alınır. Ameliyatla meme dokusu alınır. Aşağıda bu konuları daha detaylı açıklayacağım.

4- Kaç çeşit jinekomasti vardır?

Tıbbi olarak 3 çeşit jinekomasti vardır. lipomatöz, glanduler, mixt. Lipomatöz jinekomastide yağ dokusu artışı söz konusu iken glanduler tipte hakiki meme dokusu büyümüştür. Mixt tip ise adından da anlaşılacağı üzere hem meme dokusu hem de yağ dokusu büyümesi şeklinde görülür. Çoğunluğu da bu tiptir. Bir başka sınıflamada ise memenin büyüklüğüne göre sıralama yapılır. Birinci derece jinekomasti, meme hafif bir tomurcuk şeklindeyken, dördüncü derecede ise sarkmış bir kadın memesi gibidir. İkinci ve üçüncü dereceler bu görüntülerin arasıdır.

Jinekomasti Ameliyatı İle İlgili Bilgiler

1- Ameliyat öncesi ve sonrası neler yaşarım?

Bir hastalığınız veya kullandığınız ilaç varsa doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar kanı sulandırdığı için pıhtılaşmayı engelleyebilir. Bunların jinekomasti ameliyatından bir süre önce kesilmesi gerekir. Ameliyattan bir gece önce duşunuzu alın. Gece 24.00’dan sonra hiç bir şey yiyip içmeyin. Her operasyonda bir miktar heyecan olur. Doktorunuza güvenin. Tıp çok ilerledi. Risk her zaman mevcut ancak eskisi kadar ameliyat komplikasyonu görmüyoruz. Ameliyattan sonra doktorunuz size korse giydirmiş olacak. Bu korsenin 1 ay takılı kalması gerek. Sadece banyo yaparken çıkarabilirsiniz. Dokuların birbirine sıkıca kaynaması için bu gerekli. Dördüncü gün kontrole geldikten sonra banyo yapabilirsiniz. Ağrınız pek olmaz. Ameliyat sırasında memenize uzun süreli ağrı kesiciler yapılır. Ameliyattan sonra da size ağrı kesici ilaçlar verilir. Dolayısı ile ağrı duymazsınız. Doktorunuz antibiyotik vermişse bunu düzenli olarak kullanmalı ve bütün kutuyu bitirmelisiniz. Antibiyotik sizi olası bir enfeksiyondan koruyacaktır. 1 ay süreyle ağır sporlardan kaçınmanız gerekir. Normal günlük işlerinizi 3 gün sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Sigara içiyorsanız ameliyattan önce bırakmanız iyi olur. En azından 1 hafta öncesi ve 1 hafta sonrasında içmeyin. Yara iyileşmenizi geciktirebilir. Ameliyat sonrası dikiş alımınız olmaz. Çünkü eriyen dikişler kullanıyorum.

2- Ameliyat kaç saat sürer?

Jinekomasti ameliyatı sadece liposuction ile yağ alımı yapılacaksa 45 dakika içinde biter. Lokal anestezi ile yapılabilir. Sadece liposuction, lipomatöz tip jinekomastide yapılır. Mixt tip jinekomasti varsa liposuction yanı sıra meme bezi de cerrahi olarak alınır. Bu durumda ameliyat 1 saat sürer. Eğer memede sarkma varsa meme dokusu ve yağ dokusu deri ile birlikte alınır. Meme başı küçültülür. Olması gereken yere transfer edilir. Bu durumda ameliyat 1,5 saat sürer. Genel anestezi tercih edilir.  Bazı forumlarda hastaların ameliyattan sonra dren dediğimiz, ameliyat bölgesindeki sıvıları uzaklaştıran hortumlardan rahatsız olduğunu okuyorum. Ben dren kullanmıyorum. Çünkü ben kansız ortamda çalışıyorum. Çok iyi kanama kontrolü yapıyorum. Yeni teknoloji ve ameliyat teknikleri sayesinde bu tür püf noktalarını öğrendim. Hastalarımın konforu için tecrübelerimi kullanıyorum. Yeni tip bazı bantlar sayesinde pansuman bile yapmaya gerek kalmıyor. Ameliyat sonrası morluk ise çok nadir gördüğümüz bir durum. Kanama kontrolünü çok iyi yaptığım için kişisel yatkınlık durumları haricinde morluk pek görmüyorum.

3- Jinekomasti ameliyatı fiyatları yüksek mi?

Estetik ameliyat fiyatları artık ulaşılamaz seviyelerde değil. Çok yaygınlaştı. Fiyatlar ucuzladı. Kredi kartlarına taksit yapılıyor.

4- Jinekomasti ameliyatını SGK karşılar mı?

Jinekomasti ameliyatı estetik bir ameliyattır. Dolayısı ile SGK karşılamaz. Ancak tıbbi bir nedene bağlı jinekomasti olmuşsa ve hastanenin sağlık kurulu bunu kabul ederse SGK ödeme yapar. Bu süreç epey zorlu bir süreçtir.

5 -Ameliyattan sonra hastanede kaç gün yatarım?

Jinekomasti ameliyatı olan hastanın çoğunlukla ciddi bir bakım ihtiyacı yoktur. Bu nedenle genellikle gece yatmadan aynı gün evlerine gidebilirler. Deri dikişi de olan dördüncü derece jinekomasti ameliyatlarından sonra bazen 1 gece hastanede yatırıyorum.

6- Memelerim son halini ameliyattan kaç ay sonra alır?

Ameliyatın hemen sonrasında memelerin tamamen düz olduğunu görürsünüz. Fakat jinekomasti ameliyatı bölgesinde genel bir ödem ve uyuşukluk vardır. Bu durum bir ayda büyük oranda düzelir. Tamamen düzelmesi altı ayı bulur. Ameliyattan 1 ay sonra lenf drenajı yapacak el masajı ya da çeşitli aletlerle yapılan masajı tavsiye ediyorum. Böylece iyileşme daha hızlanmış oluyor.

7- Korseyi ne kadar takmam gerekiyor?

Minimum dört hafta takmalısınız. Benim önerim 4 hafta devamlı takmak, bir dört hafta daha gündüzleri kullanmaya devam etmek. Jinekomasti atletleri de korseden sonra kullanabileceğiniz ürünlerdir.

Spor yaparak jinekomastiden kurtulabilir miyim?

Sporun herşeye faydası olduğu gibi jinekomastiye de faydası vardır. Tam olarak geçirmese de özellikle lipomatöz tip jinekomastide çok faydalıdır. En iyi yöntem spor yaparak memeyi olabildiğince küçültmek, geri kalan kısmı da liposuction veya ameliyatla yok etmektir. Spor olarak da ağırlık kullanarak göğüs kaslarını güçlendirici ve yağ yakıcı egzersizler tavsiye edilir. Özellikle kardio egzersizleri, chest press, bench press, pullover, incline pushup, decline pushup, dips egzersizi yararlıdır. İyi bir spor hocası eşliğinde bunları programlayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki göğüs kaslarını çalıştırmak göğüs yağlarını eritecek anlamına gelmez. Siz spor yapın, vücut uygun gördüğü yerlerdeki yağları yakacaktır. Spora devam edilirse bütün vücuttaki fazla yağlar azalacaktır. Ama eğer meme bezi büyümüşse yani glandüler veya mikst tip ise spordan fayda görmezsiniz. Ameliyat şarttır.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Ameliyattan bir ay sonra kendinizi zorlamadan hafif hafif spora başlayabilirsiniz. Ağır sporlar yapacaksanız vücudunuzu dinleyin. Eğer ağrı hissediyorsanız bu sporları biraz daha erteleyin.

Jinekomasti Diğer Sorular:

1- Ameliyattan sonra ne zaman kontrole gelmeliyim?

Genellikle ameliyattan dört gün sonra bantları tamamen açmak için kontrole çağırıyorum. Daha sonra on beşinci gün, birinci ay ve altıncı ayda hastalarımı görüyorum.

2- Jinekomasti ameliyatından sonra memem tekrar büyüyebilir mi?

Tıbbi bir sorun ( kanser, hormon bozukluğu vs.) olmadıkça jinekomasti ameliyatından sonra meme tekrar büyümez. Çünkü jinekomastide çoğunlukla neden ergenlik çağında alınan kilolar nedeniyle meme dokusunun büyümesidir. Yeniden ergenliğe girmeyeceğiniz göre meme de yeniden büyümez. Ancak diğer nedenler devam ederse büyür.

3- Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Sadece liposuction yapılırsa iz kalmaz. Eğer meme bezi de alınırsa meme başının altında çok ince bir çizgi kalır. O da ton farkı olan yerde olduğu için rahatsız etmez.

4- Mememdeki şişlik jinekomasti değilde kanser olabilir mi?

Olabilir. Bunu ayırt edecek olan plastik cerrahtır. Biz çoğunlukla sadece muayene ile meme kanseri ile jinekomastiyi ayırt edebiliriz. Bu ikisi birbirinden görünüm ve muayene açısından bariz farklılık gösterir. Şüphelendiğimiz durumlarda ise mutlaka meme ultrasonu ve MR, hatta biyopsi yaparak teşhisi netleştiririz.

Sonuç olarak jinekomasti sosyal ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavisi cerrahi ve biz plastik cerrahlar için çok kolay bir ameliyattır. Sizin dikkat etmeniz gereken en önemli şey öncelikle bu ameliyata karar vermiş olmak ve kafanıza yatan, güvenebileceğiniz bir plastik cerrah bularak ona kendinizi teslim etmenizdir.

Konuyla ilgili videomuz:

66 YORUMLAR

 1. BILATERAL MEME USG INCELEMESI

  Bilateral cilt, cilt alti dokular normaldir.
  Her iki meme parankimi fibroglanduler paternde izlenmektedi.
  Sag memede 9×13 ve sol memede 8×12 meme parankimi izlendi.
  iki ay önce liposaction oldum doktorum kesi yapilmasina gerek olmadığını söyledi. Fakat ozellikle sag gogusume dokundugumda veya masaj yaptığımda içinde doku hissediyorum. Sizce kesi yapilmali mıydı acaba ? Cevaplarsaniz cok memnun olurum.

  • Jinekomasti dokusu çoğunlukla meme bezi ve yağ dokusundan oluşur. Bu dokuların miktarları kişiden kişiye değişkendir. Şimdiye kadar edindiğim tecrübeye dayanarak meme dokusu azda olsa meme bezi çıkarılmaz ise hastalar mutlu olmuyor. Bu nedenle ben tüm hastalarımda hem yağ alma hem meme bezi çıkarmayı bir arada uyguluyorum. Ameliyatınızdan en az 6 ay süre geçince arzu ederseniz meme bezinizi alırız.

 2. Hocam jinekomasti sonrasi hekimim deri sarkmam oldugunu soyledi. Memelerim eski haline dondu. Tekrardan operasyon gerekir mi yoksa kremlerle veya zamanla gecer mi?

 3. Yaşım 39 174 cm boyunda 113 kg Hocam bir kaç gün önce muayene oldum doktor bana kilo fazlalığı yüzünden ameliyat etmem dedi ama benim psikolojim mu rahatsızlık yüzünden çok bozuldu dışarı çıkmayabile çıkamıyorum bu kiloyla ameliyat olma imkanım yok mu acaba

  • Merhaba, sizin kilonuzda vücut liposuctionu olmaz ama jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 4. merhaba ben 2010,da spor salonuna yazıldım zayıftım ve bir süre sonra kilo aldım kas kitlem arttı ve jinekomastide oldu hiç bir şey kulanmama rağmen bu oldu ve hiç bir şekilde ne büyüyo ne küçülüyo bu neden olmuş olabilir

  • Merhaba, net bilgi verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 5. Hocam merhaba. 1 ay sonra jinekomasti ameliyati olmayi dusunuyorum. Hem liposaksin hem meme dokusu alinacak sanirim. 10 kilo fazlam var. Ameliyattan sonra kilo verdigimde gogsumde tekrar sarkma meydana gelir mi ?

 6. Hocam jinekomasti ameliyatımın 2. ayı dolmak üzere. korsemi disiplinli kullanmama rağmen ilk günkü görüntüden uzağım, göğüslerim epey şişti. Bu dönemde korse kullanmıs olmama rağmen bu şişlik olağan mıdır? Görüntü tatminkarlıktan uzak

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 7. Hocam kolay gelsin . Ben jinekomasti ameliyati olmak istiyorum . Okula gittiğim için sıkıntı olurmu kaç gün rapor verirsiniz ? Teşekkürler

 8. Doktor hanım 1 buçuk ay önce jinekomasti ameliyatı oldum. 1 ay surekli sıkı bir korse kullandım, 15 gündür de nadiren korsemi çıkartıyorum yani yaklaşık 1buçuk aydır korse kullanıyorum. Ameliyat sonrası ilk görüntü yüzde 80 oranda beni memnun etmişti. Doktorum daha iyi olucak dedi ama şuan daha kötü bir görüntü var. Korsemi çıkarttıktan sonra göğsümün tekrardan şiştiğini görüyorum ve bu sebeple korsemi çıkartamıyorum. Korse kullanmaya devam mı etmeliyim? Bu durum geçici midir?

 9. Hocam sağ retroareoler bölgede 5×2 cm boyutunda
  Sol retroareoler bölgede takriben 49×18 mm boyutunda meme dokusu izlenmektedir.

  Bu boyutlar fazla mı ? Meme ucu kesimine gerek varmidir ? Teşekkürler

 10. hocam merhaba 7 gün önce jinekomasti ameliyatı oldum meme dokusu vardı sadece cerrahi bir işlem yapıldı şuan meme ucumda dikişler var antibiyotik ilacımı kullandım bitti kontrole gittiğimde banyo yapabilirsin dedi ama şahsen biraz tedirginim enfeksiyon falan kapar diye çünkü malum şampuanlar kimyasal banyo yaparken haliyle gögüste temas oluyor bi sıkıntı olurmu hocam acaba ?

 11. Hocam 24 Kasım 2016 da jinekomasti ameliyati oldum belirttiğiniz 4. Evre olarak deri toplaması da yapıldı meme ucu küçültme si şuan Nisan ayı geldi ama sağ göğsüm çok güzel duruyor ama sol gögsum de hala sis ve jinekomasti varmış gibi duruyor ameliyat olduğum Dr a soruyorum bekleyeciz diyor sanki deri biraz daha gerilse daha düzgün duracak gibi oluyor alttan elimle yukarı çok hafif çekince düzgün duruyor bu durum geçici mi yoksa bu şekliyle mi kalacak birde ameliyat sonrası 2 gün baskılı bandaj uygulandı korse verilmedi kullanmaya gerek yok dediler ameliyat eden ve kontrole gelen Dr lar deri germe kremi falan kullansam ise yarar mı bu icerde ki şişlik mi yağ mi anlamadım ultrason a gittim bişey yok diyolar ama bu göğsüm neden sis yatınca dumduz duruyor ayağa kalkınca meme ücunun alt kısmında düz hat şeklinde şişlik var koltuk altına doğru yönelen

 12. Defne Hocam merhaba. 20 gün önce jinekomasti ameliyatı oldum ancak memenin kahverengi kısmının üst ve alt taraflarında olmak üzere boydan boya iki şişlik var bu durum normal midir?

 13. Hocam Merhaba, 28 gün önce genel anestezi ile ameliyat oldum.Fakat hiç bir değişiklik olmadı sadece ameliyat yaraları ve uyuşukluk kaldı sebebi nedir, ne yapmam gerekiyor?

 14. Hocam merhaba ben 23 gün önce ameliyat oldum. Ameliyat sonrası korse kullanmadım. Şu an memelerim ameliyat sonrasindan daha büyük. Sanki şişti gibi.çok korkuyorum git Gide buyur mı diye.. acaba ödem mı oluyor yoksa ters bir durum mu var. Normalde ameliyattan sonra zamanla daha da küçülmesi gerekmiyormuydu.

  • Korseyi size eziyet olsun diye değil iyiliğiniz için 4-6 hafta kullanın diyoruz. Sonra doktor bize kızdı oluyor. Korse kullanmadığınız için ödemim fazla olması normal. Zamanla geçecek. Merak etmeyin.

 15. Ben de ayni sekilde jinokomasti magduruyum 17 yasindayim ameliyat olali 2 gun oldu endiselerim var aceba sag tarafta kas olusumu durur mu diger gogusle fark olurmu arada

 16. Merhaba, jinekomasti ameliyatını geçen sene mayıs ayında oldum alttan kesi deri alınarak dikişlerim hala geçmedi erken spora başladığım için dikişlerim şişti ve büyüdü. Geçmesi için ne yapmam gerekiyor krem gibi bi öneriniz var mı hocam ne önerirsiniz teşekkürler

  • İzler çok büyüdüyse krem fayda etmez, cerrahi olarak düzeltilmesi lazım. Ayrıca görmeden krem tavsiyesini de doğru bulmuyorum. En iyisi bir doktora muayene olmanız.

 17. Hocam merhabalar,ben 11 gün önce sağ göğsümden ameliyat oldum liposuction yöntemiyle, korsemi takıyorum ama halen şişlik var halen ağrı var sizce normal midir sigara yüzünden olma ihtimali var mı ? teşşekür ederim

 18. Hocam ameliyatımın üstünden 4 gün geçti artık sigara kullanmamda bir sakınca var mı yani çok mu sıkıntılı olur en azından günde 1 tane içsem

 19. merhabalar hocam bende jinekomasti mağduruyum tedavi olmaya karar verdim fakat kafamı karıştıran şeyler var görüştüğüm doktor VASER yöntemi ile tedavi edeceğini söylüyor ayrıca bende az olmakla birlikte meme dokusuda mevcut ve kimisi meme dokusunun bu yöntemle hallolmayacağını söylüyor fikirleriniz nedir?

 20. Defne hocam hayırlı günler dilerim. Ben 2 sene önce lipo yöntemi ile ameliyat oldum ameliyattan önce yağ cekilebilirse yağı cekebileceklerini cekemezlerle deriyi keserek alabilceklerini söylemislerdi yanlış hatırlamıyorsam gögsümün birinde 16 digerinde 17 büyüme vardı fakat ameliyattan sonra yaglar gitmisse de derinin kesilmemis olması beni tatmin etmedi spor da yapmama ragmen deri fazlalığından dolayı rahatsız oluyorum bu aşamada tekrardan deri kesilerek cerrahi bir müdahele yapılması mümkün müdür
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, İstanbuldaysanız görüşmeye gelin. Değilseniz 05336921598 e whatsappdan resim gönderin bakayım.

 21. Merhabalar, Jinekomasti şikayetim nedeniyle bilgi almak istiyorum, çoktandır aklımda ama bir türlü cesaret edemiyorum. Düzenli spor yapıyporum ama göğüs bölgesinin yağları maalesef gitmiyor. Yaz sonunda jinekomasti ameliyatı olmak daha mantıklı geliyor korseden dolayı, sizlerin de yorumunu almak ve fiyat konusunda bilgi almak isterim. İyi çalışmalar
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, jinekomasti ameliyatı sizin durumunuzda çok işe yarar. Korse 1 ay giyilmeli. 1 ay spor yapamazsınız. Bana 05336921598 den ulaşabilirsiniz.

 22. Merhaba hocam 25 Mayıs’ta 18 yaşıma girdim.1.85 boy yaklaşık 105 kilodayım.Köbeğimde büyük fakat göğüs büyüklüğündende rahatsızım yaklaşık aynı boydalar fakat aralarındaki boşluk daha kısa olduğundan vücudu belli eden kıyafetler kötü görüntü ortaya koyuyor(tişört).Jinekomastimiyim bilmiyorum.Fakat uzun süredir kiloloyum.Basit ve kolay bir şekilde nasıl anlayabilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, bana muayeneye gelerek yada 05336921598 e resim göndererek anlayabilirsiniz.

 23. Merhabalar hocam, ben 3 hafta once jinekomasti ameliyati oldum lipo teknigiyle.. Ödemler var suan meme uclari hala eskisi kadar olmamakla birlikte biraz sivri hatta birbirinden farkli boyutlarda, asil sormak istedigim ben korseyi 2 hafta surekli taktim fakat korse biraz salmis gibiydi zarari olmusmudur ve su bir haftadir da bazen cikariyorum gece yatarken ve bir saatlik bi sureligine. Zarari olup olmadigini ve uclardaki sivriligin gecip gecmeyecegini merak ediyorum?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, korseyi 6 hafta en az 1 ay sürekli takın. Uçlardaki sivrilik konusunu ise doktorunuza danışın. Ne olduğunu görmeden birşey demek zor.

 24. Merhaba ağrısız jinekomasti ameliyatı yapiyormusunuz, lokal mi genel anestezi mi yapıyorsunuz, olarak jinekomasti fiyatiniz nedir ?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, ağrısız jinekomasti lafı uydurma bir laf. Zaten ağrılı bir ameliyat olmaz. Lokal veya genel anestezi altında yapıldığı için siz ağrı duymazsınız. Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın kesi bölgesinde ameliyat sonrası ağrı olacaktır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde ağrı konusunda da epey yol kat ettik. Dayanılmaz bir ağrı yaşamadan o süreci atlatabiliyorsunuz. Günlük ağrı kesicilerle geçen bir ağrıdır, tabi sizin ağrı eşiğiniz çok düşükse o başka.

 25. Hocam merhaba. Ben yeni ameliyat oldum liposaksın ile. Korse takmaya başladım fakat kullanımı çok zor. Önerebileceğiniz alternatif var mıdır? Birde korseyi mecburi takma süresi nedir?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, korseyi en az 1 ay takmalısınız.

 26. merhabalar 18 yasındayım 2 meme de jinekomasti var ama sol taraf sag tarafa göre daha byuk ama abartıcak kadar buyuk degil

  ameliyat fıyatıları en dusuk kaçtan baslıyor onu ogrenebilrirmiyim tesekkürler.
  Op. Dr. Defne Erkara:
  Merhaba, jinekomasti derecesine göre fiyatlar ….-….. TL aralığında. 05336921598 e resim gönderirseniz net fiyatı söyleyebilirim.

 27. Slm ben jinekomastik amelyati olmak istiyorum yardımcı olursaniz sevinirim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 28. jinekomasti ameliyatı olmak istiyorum fiyat ve öncesi sonrası hakkında bilgi verebilirmisiz
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, öncelikle jinekomasti derecenize bakmak lazım. Ona göre fiyat verebilirim. 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 29. Merhabalar, yaklaşık 25 gün önce Jinekomasti ameliyatı oldum. Doktorum 1 ay boyunca korse takmami söyledi. Şu an doktorun dediğine uyuyorum hala takıyorum . Spora başlamak için en uygun zaman ne zamandır? Ağır kaldırmam ne zaman mümkün olabilir? Ben vücut çalışan bir sporcuyum.
  Çok teşekkür ederim şimdiden
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, ameliyatınızdan tam 1 ay geçsin, hafif ağırlıklarla başlayarak, vücudunuzu dinleyerek ağırlık çalışmasına başlayabilirsiniz.

 30. Merhaba,Defne hocam videolarınızı izledim 4 tip jinekomastiden bahsettiniz,hocam benimki 2.tip jinekomasti yağ dokusu ve meme dokusu büyüklüğü var ortalama tahmini fiyat nedir ve diğer sorum da meme ucunun altından yarım ay şekli yerine meme ucundan kesip ameliyat mümkün mü? Teşekkürler Hocam.
  Op. Dr. Defne Erkara:
  Merhaba
  Tarifinize uygunsanız fiyat … tl. İsterseniz whatsappdan aşağıdaki cep numarasına omuz bel arası kollar aşağıda foto gönderin değerlendirme yapalım. İş garanti olsun.

 31. Jinekomasti şikayetim var ve istanbulda oturuyorum ameliyat olmak istiyorum ancak fiyatlar çok pahalı acaba taksit yapiyormusunuz ve ya yapiliyormu
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 den bilgi alabilirsiniz.

 32. hocam yardımınıza ihtiyacım var ben 2 sene önce sol memeden jinekomasti amelyatı oldu genel anestezi ya bayıltılar 2 sene geçti ağrılarım devam ediyor pilastik cerahi doktoruna gittim bana dedi bilmiyorum ne yapacağım bilmiyorum lütfen yardım edermisin ne yapmam lazım
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 0 212 2967878 den randevu alarak gelin muayene edeyim.

 33. Saygı değer hocam
  Jinekomasti ameliyatı olmayı düşünüyorum fakat bazı endişelerim var. Zor bir ameliyat olmadığını biliyorum ama fiyat konusunda bilgim yok. 26 yaşındayım ve bir an önce yaptırmak istiyorum. Ortalama bir fiyat verebilirmisiniz.. Simdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Defne Erkara:Merhaba Mestan bey, jinekomasti fiyatları jinekomastinin tipine bağlıdır. Bana resim gönderin, evresine bakalım ona göre fiyat vereyim.

 34. Merhaba, jinekomasti ameliyatını lokal anestezi ile yapabiliyormusunuz, genel anesteziden biraz korkuyorum da
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, küçük boyutlu jinekomastilerde lokal anestezi ile ameliyat yapılabilir ama pek tercih etmem. Sizin konforunuz açısından en iyisi genel anestezi.

 35. jinekomasti operasyonlarında lazer lıposuctıon un dokulara ve sınırlere hasar verebıldıgı yazılıyor.bu hasarlar kalıcımıdır?bu yuzden mi vaser lipo daha populer oldu.lazer lipo yu tavsiye edermisiniz.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, jinekomasti dereceleri olan bir sorundur. Üçüncü derece ve üzeri olan memelerde vaser da yapsan laser da yapsan oluşan deri bolluğunun toparlama olasılığı düşüktür. Bunun altındaki derecelerde ise klasik ıslak teknikle yapılan ( süper -wet ) düzeltme işleminin vaser ya da laser liposuctiondan etkisinin düşük olduğuna inanmıyorum. Sonuçları gayet yeterli. Üstelik sinir hasarı gibi bir riski yok.

SORU SOR