Yüz estetiğinde bütünsel yaklaşım

0
235

Yüz ile ilgili yapılacak tüm estetik girişimlerde yüz bütün olarak değerlendirilmelidir. Örneğin burun estetiği yapılırken yüzün uzunluğu, genişliği, çene ve alın ölçüleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Çoğu zaman tek bölge şikâyeti ile başvuran hastalarım oluyor. Fakat ben hastamın sıkıntılarını dinlerken o bölgenin diğer bölgeler ile uyumuna da bakıyorum. Bence uyum yüz estetiği işleminde başarı için şart.

Yüzde genel olarak dikkat ettiğimiz öğeler;

 1. Burunun yüzün geneli ile uyumu
 2. Çenenin yüzün geneli ile uyumu
 3. Saç çizgisi
 4. Alın ve kaş kemeri
 5. Özellikle kadınlarda dudaklar
 6. Orta yüz bölgesinin dolgunluğu

Yüzde ufak işlemler ile iyileştirebileceğimiz birçok bölge var. Fakat müdahale edemeyeceğimiz yapılar da var; mesela göz şekli. Her ne kadar kantoplasti ameliyatı ile bir miktar göz şekli de düzeltilebilse de, bu benim pek tercih etmediğim yöntem. Bakışların değişmesinden yana değilim. Gözdeki bakış değişmemeli, içinde var olan güzellik ortaya çıkarılmalı.

Bazı kişiler de tek işlem tüm çekiciliği ortaya dökerken bazen kombine işlemler ile bu güzellik ortaya çıkarılabilir. Bu yazı da yaşlanma ile oluşan etkilerin düzeltilmesinden çok yüzdeki çekiciliğin arttırılmasından bahsetmeye çalışıyorum.

Sık olarak uyguladığım kombine işlemler:

 1. Burun estetiği ve çene estetiği
 2. Burun estetiği ve dudak estetiği
 3. Yanak ve dudak estetiği
 4. Saç ekimi ve burun estetiği
 5. Kaş estetiği ve yanak estetiği
 6. Yukarıdaki girişimler ile birlikte yüz derisinin iyileştirilmesi için uygulanan işlemler

Daha çok cerrahi yöntemlerden bahsettik ama ameliyatsız estetik dediğimiz botoks, dolgu gibi işlemler de yüz estetiğini tamamlamada çok önemli. Örneğin burun estetiği yaptıktan sonra kaz ayaklarının göze batmasını kimse istemez. Ya da göz altlarındaki morlukların. Yine burun estetiği ile beraber uygulanan dudak dolgusu kişiyi bir anda moral olarak çok yükselten işlemler.

Göz altı ışık dolgusu, yüz dolgusu, dudak dolgusu, nasolabial çizgi dolgusu, botoks, mezoterapi sık uyguladığımız işlemler. Ayrıca yüzdeki lekeler için leke tedavisi ve kimyasal peeling uygulanabilir. Özellikle kış aylarına girerken uygulamak gerekir ki güneşten cilt etkilenmesi. Tabi gelecek yıl güneşten yoğun bir koruma şart.

Amaç sizi değiştirmekten çok içinizde saklı olan cevheri dışarı çıkarmak. Yaşlanırken güzel ve iyi görünmek. Aynada kendinize baktığınızda sıkıntı duyuyorsanız bu konuda bana danışabilirsiniz: 0 533 6921598

PAYLAŞ

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.