1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 50 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,78.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Göz Kapağı Ameliyati

göz kapağı ameliyatı

Üst göz kapağında yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Yüzdeki yaşlanma bulgularından bahsederken yüzü bir bütün olarak düşünmek gerekir. 30’lu yaşlarda alın ve kaşlarda aşağı doğru yer değiştirme başlar. Bu durum üst göz kapağı derisinde bollaşma ile kendini belli eder. 50’li yaşlarda üst göz kapağındaki kasların incelmesi ile hem derideki bolluk daha da artar hem de göz çukurundaki yağ yastıkçıklarında belirginleşme olur. Bu doğal süreç aileden alınan bazı özelliklere bağlı olarak bazı kişilerde daha erken yaşlarda belirginleşmeye başlar. Örneğin kaşları gençlikten beri daha düşük pozisyonda olan hastalar.

 Alt göz kapağında yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Nasıl üst göz kapağındaki yaşlanma belirtileri alındaki yaşlanma ile ilişkili ise alt göz kapağındaki yaşlanma belirtileri de yanaklar ile ilişkilidir. 40’lı yaşlarda yanaktaki yağ dokusu yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeye başlar. Bu durum alt göz kapağı altında hale şeklinde çöküntü ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde belirginleşme ile kendini belli eder. Alt göz kapağı derisinin incelmesi ile alt göz kapağı çevresi kazayağı dediğimiz çizgiler oluşmaya başlar. 50’li yaşlarda alt göz kapağı kaslarının da zayıflamasıyla göz küresindeki yağ yastıkları önlerindeki desteği kaybettiklerinden daha belirgin hale gelirler.

göz kapağı sarkmasıAmeliyattan önce nelere dikkat etmeli?

Ameliyattan önce bir hafta süreyle aspirin ve benzeri ilaçları kullanmayınız. Aynı şekilde yeşil çay gibi bitkisel çayların ve E vitamininin kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığı için, bunların da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamasında yarar vardır. Göz tansiyonunun fazla olması, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında riski arttıran durumlardır. Eğer bu kronik rahatsızlıklardan birine sahipseniz doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirin.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatına nasıl karar verilir ?

Alın ve kaşların fizik muayenesi yapılarak kaşların seviyeleri kontrol edilir. Göz kapak hareketleri değerlendirilerek herhangi bir asimetri olup olmadığı tespit edildikten sonra kaş seviyesi minimal aşağıda ve alında ince çizgilenme mevcut olan hastalara ameliyat öncesi botox yapılarak üst göz kapakları tekrar değerlendirilir. Göz kapaklarında bolluk devam ediyorsa üst göz kapağı estetiğine karar verilir. Eğer kaşlarda bariz düşme, alında derin çizgilenme ve üst göz kapağında belirgin dolgunluk mevcutsa endoskopik kaş ve şakak germe işlemlerinin yapılmasına ve ameliyat esnasında üst göz kapaklarının tekrar değerlendirilip, üst göz kapağı estetiği yapılmasına karar verilir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır ?

Yalnızca üst göz kapağı estetiği yapılacaksa lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilebilir. Üst göz kapağı ameliyatı süresi 1 saati geçmez. Çıkarılacak deri ve kas miktarına hasta otururken yapılan çizim ile karar verilir. Çoğunlukla uygun ölçülerde kapağın katlanma çizgisinde gizlenecek bir çizgiye neden olacak şekilde yapılan deri ve kas çıkartılması göz kapağında yeterli gerginlik sağlar. Fakat bazı vakalarda iç ve orta kısımda mevcut olan yağ yastıkçıkları çok belirgin olabilir. Bu nedenle çok az miktarda onların da küçültülmesi cerrahi olarak yapılır.

 Alt göz kapağı ameliyatına nasıl karar verilir ?

Alt göz kapağındaki yaşlanmayı yanaktaki yaşlanma ile birlikte değerlendirmek gerekir. Çoğunlukla 40’lı yaşlar sonrası yanak dokusu aşağı doğru yer değiştirdiğinden endoskopik cerrahi ile yanak dokusunun da yukarı alınması gerekir. Bu işlem sonrası hala alt göz kapağı derisinde bollaşma ve alt göz kapağı yağ yastıkçıklarında belirginlik mevcut ise ameliyat esnasında alt göz kapağı estetiğinin de yapılmasına karar verilir.

Alt göz kapağı ameliyatında neler yapılır ?

Alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılır. Yağ yastıkçıklarına yapılan küçültme işlemi çok nadir gerekli olur. Genellikle yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılması göz altında oluşan çöküntünün düzeltilmesinde yardımcı olur. Bu çöküntünün giderilmesinde yanak kaldırılması ve yağ yastıkçıklarının yayılması işlemi yetersiz kalırsa yağ enjeksiyonu işlemi de eklenir. Deri ve kas bolluğu uzaklaştırıldıktan sonra kas dokusu göz çukurunun dış duvarına asılır. Bu da yağ yastıkçıklarına destek sağlar. Alt göz kapağı estetiği genellikle orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapıldığı için genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın süresi yapılacak ek girişimlere göre 2 ile 4 saat arasında değişir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyiz ?

İşlem bittiği zaman göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellemez. Göz çevresine işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Erken dönemde arnika krem başlanması morlukların daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikâyetleri artırır.

İşlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.

İşlem sonrası 3. günden itibaren göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve aktiviteler arttırılabilir. İşlem sonrası 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bir 5 gün daha kalmak üzere göz kenarına ufak bir bant daha konulabilir. Aynı gün göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir. İşlem sonrası ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır,

İşlem sonrası ilk haftalarda, sabahları uyanıldığında gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan bir durumdur. Gün içinde bu şişlik giderek azalır. İlk haftalarda rüzgâr ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğünden faydalanılabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Üst göz kapağı kıvrımında, alt göz kapağında, kirpiklerin altında, ince, pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkati çekebilir. Göz köşesinde ise bu durum bazı olgularda daha uzun süreyle devam edebilir. Göz kapağı derisi çok ince olduğundan deride oluşacak izi 1 yıldan sonra ayırt etmek oldukça güçtür. Yine bazı olgularda göz dış kenarının kas askısı ile asılması gereken durumlarda, ilk hafta daha belirgin olmak üzere, gözler çekik görülebilir. Bu durum her geçen gün azalır.

 Göz kapağı ameliyatının riskleri nelerdir ?

 • Seyrek olmakla birlikte, göz kapağı ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama problemi ile karşılaşılabilinir. Operasyon sonrasında kanama olursa, acil drenaj tedavisi gerekebilir. Kanama riskini artırmaları nedeni ile operasyonun on gün öncesinden, aspirin veya antiinflamatuar ilaçların kullanımı durdurulmalıdır. Tıbbi kontrol altında olmayan hipertansiyon da operasyon sırasında ya da sonrasında kanamaya neden olabilir. Göz kapakları altına kanama, iyileşmeyi geciktirebilir ve kötü iz (skar) kalmasına neden olabilir.
 • Bu ameliyat sonrasında enfeksiyon genellikle beklenmez. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, uygun antibiyotik tedavisi ile sorun çözülebilir.
 • Blefaroplasti sonrasında körlük, son derece az bir ihtimaldir. Ancak cerrahi sırasında veya cerrahi sonrasında göz içine kanama buna neden olabilir. Erken teşhis ve drenaj ile bu sorunun üstesinden gelinebilinir.
 • En korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme (ektropiyon ) olmasıdır. Bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda artar. Sorun genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. Bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.
 • Yaşlanma, güneşte kalma ve diğer bazı şartların sonucu olarak göz kapağının görüntüsünde değişikler olabilir. Blefaroplasti ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz, ya da göz kapağı bölgesinin gerginliğini sürekli olarak sağlamaz. Blefaroplasti ameliyatının sonuçlarını koruyabilmek için gelecekte yeni ameliyatlar ve tedaviler gerekebilir.

Göz kapağı ameliyatı fiyatları için bizi arayınız. 0 212 2967878

834 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba,
  Ben 49 yaşındayım. 3 ay önce anjiyo oldum ve bir damara stent takıldı. Şu anda kan sulandırıcı, tansiyon, kolestrol ve damar için ilaçlar kullanıyorum. Göz kapaklarımda düşme var ve ameliyat olmak istiyorum. Bu durum ameliyat olmama engel mi? Göz kapağı ameliyatı ücretini de bildirebilirseniz sevinirim.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz.

 2. Hocam merhabalar, göz kapağı derisinde sertlik var yeğ bezesi gibi ama geniş şekilde, çok rahatsız ediyor. Bu beze ya da sertlikten kurtulmak istiyorum, ameliyatı var mı bunun?

 3. Hocam merhaba 5.5 ay önce pitozisten ameliyat oldum fakat tam katlanma çizgisi altında arpacık çıktı ve kist kaldı. Bunu aldirmam pitozis ameliyatına herhangi bir zarar verir mi? Teşekkürler saygılar

 4. Merhaba,

  Göz kapağı ameliyatı olmak istiyorum fiyat bilgisi paylaşabilir ısınız? Bir de botoks yaptırdım. Etkisi 3 ayda geçiyor aancak ameliyat İçin en uygun süre ne zaman olur?

 5. Hocam 3 ay önce pitozisten ameliyat oldum fakat kapak tekrar düştü, yeni ameliyat olmama engel mi bu durum? Size gelsem ameliyatı yapabilir misiniz? Yaşım 41, bu kadar erken düşmesi yanlış operasyondan dolayı mı olur? Saygılar

 6. Hocam yanlış teşhisten dolayı gereksiz pitozis ameliyatı oldum. Gözümdeki iç arpaciktan dolayı kapak düşük duruyormus, komik ama maalesef yanlış teşhisten dolayı oldum. Bana bu ameliyatın ne gibi zararı olur? Kas kısaltma ve iki kası birbirine bağlama işlemi yapıldığını biliyorum
  İleride sorun açar mı bana? Yaşım 22
  Hocam ben size gereksiz pitoz ameliyatı ile ilgili sormuştum eklemeyi unutmuşum, arpacık kistini aldirdiktan sonra kapak simetrik olarak diğeriyle aynı oldu ve hiçbir sıkıntı yok fakat korkum gereksiz pitozis ameliyatı yüzünden kapağın zarar görmesi. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Doktorum merak edilecek bir şey olmadığını pitozis ameliyatlarının herhangi bir zararı olmaz düşük değilse kapağı düşürmez merak etmeyin vs dedi ama çok korkuyorum. Bir önceki sorunu eksik yazmışım çok ozur dilerim bundan dolayi

 7. Merhaba 15 gün once goz kapagi ameliyatı oldum dikislerim alindi fakat sonrasinda sivilce sigil gibi bi seyler oldu dr ye ulasamiyorum özel hastane olmadigi icin ne yapmam gerek yardim edermisiniz mersinden sevgiler

 8. Merhabalar sol gözümde göz kapağı düşüklüğü var ve aynı gözüm anca yukarı bakınca zar zor katlanıyor çift çizgi halinde arasinda yağ butonu gibi bir şey var sanırım doğru yerden katlanmasini o engelliyor yardımcı olur musunuz bilgilendirilmeye ihtiyacım var

 9. İyi günler kolay gelsin benim sol gözümün üst kapağında 1 mm lik bir düşme vardı amilayat oldum 10 gün oldu şimdi ise sol gözüm diyerinden daha büyük oldu normale donermi

 10. Merhabalar

  Göz altı torbalarımda ciddi morluk ve kırışıklık war çökük ve halka izi oldukça fazla 29 yaşındayım tahminide olsa fiyat bilgisi paylaşabilirmisiniz birde ücretsiz analiz warmı yok ise muayene ücretiniz ne kadar bilgilendirmenizi rica eder iyi çalışmalar dilerim

 11. Hocam ben 18 yaşındayım ve sağ gözüm ile sol gözüm eşit değil sol gözüm daha iri normal dururken sağ gözüm daha sarkık duruyor simetrik değil bu fotoğraflarda da çok belli oluyor neler yapmalıyım

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 12. Hocam merhaba saygilar
  Gozumde bir sertlik var, kapagi elimle gerdigimde bu sertlik siyah ve yesile benzeyen solucan gibi seyler. Kemige dogru cekip ustube dokundugumda sertlik hissediyorum. Bu sebepten dolayi da kapak katlanma cizgisiyle beraber geriye gitmiyo. Bu da kapagi dusuk gibi gosteriyo, o sertlik neden olur? Aldirsam kapak estetik olarak duzelir mi? Tesekkur ederim

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 13. Hocam merhaba 2014 ve 2016 ve 2018 aralik ayin da 3 kez pitozisten ameliyat oldum. Hepsinde de kapak kalkiyor fakar tekrar cokme oluyor.
  Tekrar olmak istedigimde biraz beklemem gerektigi soylendi. Bekletmelerinin sebebi kaslarin tekrar uzamasini beklemek mi? Doktorumla konustugumda kaslar kisaltilarak yapilan bir ameliyat, o yuzden kendisini toplamasi gerek diyor fakar bazi doktorlar yapilabilir diyor. Sizin yorumunuz ve oneriniz nedir? Doktorumun da dedigi gibi kaslarin uzamasini mi beklemeliyim. Uzamadan ameliyat olursam ne gibi sorunlar olabilir

   • Hocam cevabiniz icin tesekkur ederim
    Bu ameliyatlarda basari orani zayif oldugunu biliyorum fakat baska caresi yok mu bunun? Bilmedigim icin biraz korkuyorum acikcasi. Sonucta her ameliyatta kapak kesiliyor icinden bir seyler kesiliyor. Kapaga kalici zararlari oluyo mu? Gormemi de engellemeye basladi dusukluk.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.