1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 35 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,97.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Göz Kapağı Ameliyati

göz kapağı ameliyatı

Üst göz kapağında yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Yüzdeki yaşlanma bulgularından bahsederken yüzü bir bütün olarak düşünmek gerekir. 30’lu yaşlarda alın ve kaşlarda aşağı doğru yer değiştirme başlar. Bu durum üst göz kapağı derisinde bollaşma ile kendini belli eder. 50’li yaşlarda üst göz kapağındaki kasların incelmesi ile hem derideki bolluk daha da artar hem de göz çukurundaki yağ yastıkçıklarında belirginleşme olur. Bu doğal süreç aileden alınan bazı özelliklere bağlı olarak bazı kişilerde daha erken yaşlarda belirginleşmeye başlar. Örneğin kaşları gençlikten beri daha düşük pozisyonda olan hastalar.

 Alt göz kapağında yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Nasıl üst göz kapağındaki yaşlanma belirtileri alındaki yaşlanma ile ilişkili ise alt göz kapağındaki yaşlanma belirtileri de yanaklar ile ilişkilidir. 40’lı yaşlarda yanaktaki yağ dokusu yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeye başlar. Bu durum alt göz kapağı altında hale şeklinde çöküntü ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde belirginleşme ile kendini belli eder. Alt göz kapağı derisinin incelmesi ile alt göz kapağı çevresi kazayağı dediğimiz çizgiler oluşmaya başlar. 50’li yaşlarda alt göz kapağı kaslarının da zayıflamasıyla göz küresindeki yağ yastıkları önlerindeki desteği kaybettiklerinden daha belirgin hale gelirler.

göz kapağı sarkmasıAmeliyattan önce nelere dikkat etmeli?

Ameliyattan önce bir hafta süreyle aspirin ve benzeri ilaçları kullanmayınız. Aynı şekilde yeşil çay gibi bitkisel çayların ve E vitamininin kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığı için, bunların da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamasında yarar vardır. Göz tansiyonunun fazla olması, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında riski arttıran durumlardır. Eğer bu kronik rahatsızlıklardan birine sahipseniz doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirin.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatına nasıl karar verilir ?

Alın ve kaşların fizik muayenesi yapılarak kaşların seviyeleri kontrol edilir. Göz kapak hareketleri değerlendirilerek herhangi bir asimetri olup olmadığı tespit edildikten sonra kaş seviyesi minimal aşağıda ve alında ince çizgilenme mevcut olan hastalara ameliyat öncesi botox yapılarak üst göz kapakları tekrar değerlendirilir. Göz kapaklarında bolluk devam ediyorsa üst göz kapağı estetiğine karar verilir. Eğer kaşlarda bariz düşme, alında derin çizgilenme ve üst göz kapağında belirgin dolgunluk mevcutsa endoskopik kaş ve şakak germe işlemlerinin yapılmasına ve ameliyat esnasında üst göz kapaklarının tekrar değerlendirilip, üst göz kapağı estetiği yapılmasına karar verilir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır ?

Yalnızca üst göz kapağı estetiği yapılacaksa lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilebilir. Üst göz kapağı ameliyatı süresi 1 saati geçmez. Çıkarılacak deri ve kas miktarına hasta otururken yapılan çizim ile karar verilir. Çoğunlukla uygun ölçülerde kapağın katlanma çizgisinde gizlenecek bir çizgiye neden olacak şekilde yapılan deri ve kas çıkartılması göz kapağında yeterli gerginlik sağlar. Fakat bazı vakalarda iç ve orta kısımda mevcut olan yağ yastıkçıkları çok belirgin olabilir. Bu nedenle çok az miktarda onların da küçültülmesi cerrahi olarak yapılır.

 Alt göz kapağı ameliyatına nasıl karar verilir ?

Alt göz kapağındaki yaşlanmayı yanaktaki yaşlanma ile birlikte değerlendirmek gerekir. Çoğunlukla 40’lı yaşlar sonrası yanak dokusu aşağı doğru yer değiştirdiğinden endoskopik cerrahi ile yanak dokusunun da yukarı alınması gerekir. Bu işlem sonrası hala alt göz kapağı derisinde bollaşma ve alt göz kapağı yağ yastıkçıklarında belirginlik mevcut ise ameliyat esnasında alt göz kapağı estetiğinin de yapılmasına karar verilir.

Alt göz kapağı ameliyatında neler yapılır ?

Alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılır. Yağ yastıkçıklarına yapılan küçültme işlemi çok nadir gerekli olur. Genellikle yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılması göz altında oluşan çöküntünün düzeltilmesinde yardımcı olur. Bu çöküntünün giderilmesinde yanak kaldırılması ve yağ yastıkçıklarının yayılması işlemi yetersiz kalırsa yağ enjeksiyonu işlemi de eklenir. Deri ve kas bolluğu uzaklaştırıldıktan sonra kas dokusu göz çukurunun dış duvarına asılır. Bu da yağ yastıkçıklarına destek sağlar. Alt göz kapağı estetiği genellikle orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapıldığı için genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın süresi yapılacak ek girişimlere göre 2 ile 4 saat arasında değişir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyiz ?

İşlem bittiği zaman göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellemez. Göz çevresine işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Erken dönemde arnika krem başlanması morlukların daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikâyetleri artırır.

İşlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.

İşlem sonrası 3. günden itibaren göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve aktiviteler arttırılabilir. İşlem sonrası 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bir 5 gün daha kalmak üzere göz kenarına ufak bir bant daha konulabilir. Aynı gün göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir. İşlem sonrası ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır,

İşlem sonrası ilk haftalarda, sabahları uyanıldığında gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan bir durumdur. Gün içinde bu şişlik giderek azalır. İlk haftalarda rüzgâr ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğünden faydalanılabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Üst göz kapağı kıvrımında, alt göz kapağında, kirpiklerin altında, ince, pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkati çekebilir. Göz köşesinde ise bu durum bazı olgularda daha uzun süreyle devam edebilir. Göz kapağı derisi çok ince olduğundan deride oluşacak izi 1 yıldan sonra ayırt etmek oldukça güçtür. Yine bazı olgularda göz dış kenarının kas askısı ile asılması gereken durumlarda, ilk hafta daha belirgin olmak üzere, gözler çekik görülebilir. Bu durum her geçen gün azalır.

 Göz kapağı ameliyatının riskleri nelerdir ?

 • Seyrek olmakla birlikte, göz kapağı ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama problemi ile karşılaşılabilinir. Operasyon sonrasında kanama olursa, acil drenaj tedavisi gerekebilir. Kanama riskini artırmaları nedeni ile operasyonun on gün öncesinden, aspirin veya antiinflamatuar ilaçların kullanımı durdurulmalıdır. Tıbbi kontrol altında olmayan hipertansiyon da operasyon sırasında ya da sonrasında kanamaya neden olabilir. Göz kapakları altına kanama, iyileşmeyi geciktirebilir ve kötü iz (skar) kalmasına neden olabilir.
 • Bu ameliyat sonrasında enfeksiyon genellikle beklenmez. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, uygun antibiyotik tedavisi ile sorun çözülebilir.
 • Blefaroplasti sonrasında körlük, son derece az bir ihtimaldir. Ancak cerrahi sırasında veya cerrahi sonrasında göz içine kanama buna neden olabilir. Erken teşhis ve drenaj ile bu sorunun üstesinden gelinebilinir.
 • En korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme (ektropiyon ) olmasıdır. Bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda artar. Sorun genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. Bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.
 • Yaşlanma, güneşte kalma ve diğer bazı şartların sonucu olarak göz kapağının görüntüsünde değişikler olabilir. Blefaroplasti ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz, ya da göz kapağı bölgesinin gerginliğini sürekli olarak sağlamaz. Blefaroplasti ameliyatının sonuçlarını koruyabilmek için gelecekte yeni ameliyatlar ve tedaviler gerekebilir.

Göz kapağı ameliyatı fiyatları için bizi arayınız. 0 212 2967878

470 YORUMLAR

 1. Hocam Merhabalar 25 yaşımdayım sağ gözümde kapak düşüklüğü var konu ve fiyat ile ilgili yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler.

 2. Üst göz kapaklarım her daim şişik ve sanki uykudan yeni uyanmışım gibi görünüyor ve gözlerim daha kısık duruyor. Ameliyat olmak istiyorum ama 18 yaşındayım bu ameliyat için uygun bir yaş mı? Bir de fiyatı nedir?

 3. Merhaba hocam 25 yaşındayım ve göz kapaklarım şiş gözüme göre ağladığım zaman mı oluyor diye çok denedim fakat ağlasam da ağlamasam da öyle durum. aynı zamanda göz altlarımda halkalanmalar da meydana geliyor bunun nedeni üst göz kapağım mıdır ?cerrahi bir işlem ile düzelebilir mi yoksa nasıl bir yöntem uygulayabiliriz ? artık makyaj yapmadan dışarı çıktığımda millet ağladın mı diye sorulan sorulara maruz kalmak istemiyorum.

 4. Birgözüm de göz kapağı sarkması var diğer gözüm büyük duruyor ayrıca büyük gözümün altı da şiş 18 yaşındayım ameliyat fiyatını öğrenebilir miyim?

 5. İyi günler hocam ismim orhan benim gözlerimde miyopluk var uzağı göremiyorum gece görüşümde yok çizgi ameliyati önerildi ama ilerde kataraklik bir durum olursa çizgi ameliyatından sonra katarak olamazsiniz diyorlar daha ayrintili bir bilgi icin size yazmak istedim

 6. Hocam merhaba, ben 15 yaşındayım ve sağ üst göz kapağımdan ameliyat olacağım, lokal anesteziden biraz korkuyorum, bu işlem genel anesteziyle sen gerçekleştirilebilir mi?

 7. Merhaba göz üst kapaği Ameliyatı yaptırmak istıyorum ve bu ameliyat tan sonrada gelince konuşuruz karin gerdirme yaptirmak istiyorum göbek üstünden ben göz kapaği ameliyati ne kadardir öğrenecektim ilk etapta tşk
  Sibel

 8. Sol göz ust kapagimda dusukluk var isterseniz resimde yollayabilirim.ameliyatla sorun kesin giderilir mi ücreti ve iyilesme süreci ne kadar sürer

 9. Merhaba ;sağ göz kapağından ameliyat oldum pitozis ameliyatı ameliyat olalı 2 hafta oldu dikişler düşmedi hala ama göz kapağım diğerine göre gene kısık dikişler alındığındamı düzelme olur bi bilgi verebilirmsnz…

 10. merhaba 27 yasindayim genetik olarak dusuk kaş yapisina sahibiz uzagi gorme problemim var ancak kaş ve goz kapagini kaldirdigim zaman gayet net goruyorum acaba goz kapagi dusuklugunden kaynakli olabilirmi simdiden tesekkur ederim

 11. Merhaba hocam 19 yaşındayim.. sol gözümde doğuştan göz kapağı düşüklük var bunun sebebi nörolojik olarakta biliniyor ve geçmişte epilepsi teşhisi konuldu yani nörolojik neden de olabilir deniliyor ve ben estetik açıdan hoş durmadığı için ameliyat olmak istiyorum.. sizce riski varmı şu an ameliyat olsam kesin çözüm olurmu ?

 12. Merhaba hocam ben 40 yasindayim gozalti torbalarima bir care ariyorum. Fiyatlarinizi da merak ediyorum. Resimden birseyler soylemeniz mumkun mu yurtdisinda kaliyorum.

 13. Merhaba hocam 51 yaşındayım sağ gözde ptozis var 20 yaşında gatada bir operasyon geçirdim ama sonuç hiç değişmedi bunun için birșey yapılabilirmi yapılırsa maliyeti ne kadar olur

 14. Merhaba hocam ben 6 aralıkta goz kapagi ameliyati oldum 10 gün bugün gözdeki odem şişlik daha geçmedi internette 10 güne geçer diyordu bu kalıcı bisey olmaz degilmi hayirli günler

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 15. Merhaba göz kaslarının tembelliğinden dolayı sol gözümde düşüklük var fakat göz nezlesi olduktan sonra gözümde iz kaldı ve halen damlalarımı kullanmaktayım. Bu süreçte ameliyat yada estetik olabilir miyim ?

 16. Merhaba hocam, 3 ay once goz kapaklarimdaki deri fazlaligi alindi goz kapaklarimda kirmizi damarlanmalar oldu goz kapagim baya kirmizi ve kirisik duruyor bu normal mi? Gecici bir durum mu?

 17. Hocam 1bucuk ay once pitozis ameliyatı oldum.henuz hiç bir değişim yok.hala goz kapagim düşük. merhem kullanıyorum ancak çok daha fazla şişmesine neden oluyor.bir de gözlerimi açarken göz pınarımdaki deri kasma yapıyor.eskisinden daha kötü olmasından korkuyorum.gec mi iyilesiyor,tam olarak iyilesme sureci nedir?

 18. Merhabalar. 38 Yaşındayım genetik bir göz kapağı düşüklüğüm var. Her iki göz de aynı oranda. Çok aşırı değil ama rahatsız ediyor beni. Fiyat alabilir miyim?

 19. Merhaba doktor hanim
  38 yaşında bir beyim.bir kaç yıldır gözaltında torbalar oluştu (sag gözumde daha belirgin)
  Bununla ilgili ameliyat ve diğer çözümler nelerdir birde fiyat bilgisi alabilirmiyim. İyi çalışmalar.

  • Merhaba, küçük göz altı torbasında ışık dolgu işe yarayabilir ama torbalanma büyük ise alt göz kapağı estetiği yapmak lazım. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alıp gelin görüşme ücretsiz.

 20. Merhaba, bir ay oldu ameliyatı olalalı hala bir iyileşme gözlemlenmedi doktorum bir buçuk aya düzeleceğini söylüyor ama siz ne düşünüyorsunuz ?

 21. 2 sene oldu göz kapagı ameliyat olalı.Halen ameliyat çizgilerim geçmedi.Çok moralim bozuluyor.Çizgiler kalıcımıdır.Önerdiginiz çizgileri geçiren krem var mı?

 22. meehaba 65 yasindayim 20 sene once genetik yapi dan dusuk goz kapagi ameliyati oldum hic iz kalmadi ama tekrar dusme ve yag olunca yeniden ameliyat oldum ama bir ay olmasina ragmen kirmizi bir hat halinde kesik yeri belli .moralim cok bozuk ilk ameliyatimi estetik cerrahi ikincisini op. goz dr u yapti .. bu iz icin bir jel verdi gecirir mi yoksa zaman mi gerekli ve hala iz yerleri agriyor kontrollerde odem olmadigini soyledi ama sonuc canimi sikiyor iz kalirmi?

 23. Merhaba hocam.Yaşım 27. Bir göz kapağımın katlanması hem estetik açıdan kötü duruyor hem de gözümü açarken zorluyor. Göz doktoru gözümde arpacık çıktığını ve iz yaptığını söyledi.Küçük bir Estetik operasyon ile sorunun halledilebileceğini söyledi. Sizin yorumunuz nedir. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.