Dermabrazyon

24
3989

Derideki düzensizliklerin, dikiş izlerinin ve kırışıklıkların azaltılması amacıyla özel bir motora bağlı olarak çalışan zımpara uçlar ile derinin mekanik olarak soyulması işlemidir. Dermabrazyonda yapılan soyma işlemi derin bir soymadır ve derinin üst tabakasının (epidermis)  tamamı,  alt tabakasının (dermis) ise bir kısmı mekanik olarak soyulmaktadır. Alt tabakanın kalan kısmındaki hücreler vasıtasıyla deride yenilenme gerçekleşir.  Böylece yeni oluşan deri daha pürüzsüz ve homojen renge sahip olur.

Dermabrazyonun diğer soyma işlemlerinden farkı nedir?

Dermabrazyon mekanik bir işlemdir. Genellikle lokal, daha geniş bölgelere yapılıyorsa genel anestezi altında yapılmalıdır. Kimyasal soyma için anestezi uygulamaz. En derin kimyasal soyma ajanı dermabrazyon kadar derin soyma yapmaz. Lazer ise ışın kullanılarak yapılan soyma işlemidir. Soyma etkisi daha sınırlıdır. Dermabrazyon ergenlik sivilcelerine bağlı çöküntüler ve travma sonucu oluşan yara izlerinin düzeltilmesinde daha iyi sonuçlar verdiğinden diğer yöntemlere tercih edilir.

Dermabrazyon öncesi dikkat edilmesi gereken konular ?

Dermabrazyon öncesi aspirin gibi kanamayı arttıran ilaçların kullanımı kesilmelidir. Sigara kullanımına ameliyat öncesi ve sonrası 1-2 hafta ara verilmelidir. Aktif sivilceler varsa dermabrazyon sivilceler geçene dek ertelenmelidir.

Dermabrazyon işlemi nasıl yapılır?

Dermabrazyon, uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genellikle sadece problemli bölge değil, problemli bölgeyi içeren yüz bölümünün tümüne dermabrazyon uygulanır. Örneğin, alında küçük bir iz için tüm alına dermabrazyon uygulanması gerekir. Bundaki amaç ton farkı oluşmasının önlenmesi ve homojen bir görünüm sağlanmasıdır.  İşlem yaklaşık 1-1.5 saate kadar sürer. Birden fazla seans uygulama gerekebilir. Uygulama, ucunda elmas veya tel zımpara bulunan taşı hızla çeviren bir motor yardımıyla yapılır. Uygulamadan sonra deride şişlik oluşabilir. Hasta özellikle sert gıdaları çiğnerken ağrı duyabilir. Şişlikler birkaç günle bir hafta arasında geriler. Uygulama alanında kabuklanma olabilir. Erkeklerde, birkaç gün tıraş olunmaz. Yara iyileştikten sonra da ilk günlerde makine ile tıraş tavsiye edilir.

Dermabrazyon işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermabrazyon sonrası yaranın üzerine antibiyotikli pomadlar emdirilmiş ince gazlı bezler yerleştirilir. Yapılan işlemin derinliğine bağlı değişmek üzere 7-14 gün arasında yeni hücre gelişimi tamamlanır ve yaraya yapışık olan bu gazlı bezler dökülür. 2. hafta sonunda iş hayatına geri dönüş yapılabilir. Fakat güneşten koruyucu kremlerin çok ciddi olarak kullanılması zorunludur. Dermabrazyonun etkisi 3 ay sonunda ortaya çıkar. 4-6 hafta kadar işlemin yapıldığı alanlarda kızarıklık görülebilir. Dermabrazyon işlemi ciltteki düzensizlikleri azaltan bir yöntem olarak özellikle sivilce izleri ve travmaya bağlı izlerin düzeltilmesinde özellikle tercih edilmektedir. Bu durumlarda 6-8 ay ara ile yapılan 2-3 seanslık uygulamalarla daha etkili sonuçlar elde edilebilir. Deri rengi tamamen normale dönene kadar 6-12 ay süreyle direkt güneş ışınlarına maruz kalınmaması zaruridir.

Dermabrazyon herkese uygulanabilir mi?

Her yaşta, kadın, erkek herkese dermabrazyon işlemi uygulanabilir. Ancak yaşlı kişiler dermabrazyon sonrası daha yavaş iyileşirler. Koyu deri rengi olan kişilerde, dermabrazyon sonrası kalıcı olabilen renk değişimleri ve lekelenmeler görülebilir. Bu nedenle bu hastaların tedavisinde dermabrazyon dışı tedavi seçenekleri seçilebilir. Hassas alerjik deriye sahip kişilerde dermabrazyon sonrası alerjik deri reaksiyonları ve uçuk lezyonlarında alevlenme olabilir.

PAYLAŞ

24 YORUMLAR

 1. Hocam Benim yüzümde 6 7 yıl önceden kalma tırnak izi var aşırı belli olmuyor yakından bakmadıkça ve çok fazla olmamakla birlikte çukurlarda mevcut dermanbrazyon tedavisinin faydası ne kadar olur bu beni oldukça rahatsız eden bir konu

 2. Defne hanim yüzümde güneş lekeleri,geniş gözenekler ve küçük yara izleri var dermabrazyon düşünüyorum ama yan etkisinin neler olabileceği konusunda endiselerim var.büyük yan etkilere rastlanıyor mu ve bu lekelerden tek seansta kurtulmam mümkün mu ? Seans ucretleri nedir acaba?

 3. Merabalar defne hanım yanaklarımda ve anlımda akneden kalma delikler var baya yaygın dermabrazyonla sonuç almam mümkünmü ve dermebrazyon tedavisi bir kaç seanmı uğgulanır yada tek seanslık bir tedavi metodumudur teşekkürler

 4. Defne Hanim Merhaba,

  Sizi ilgiyle takip ediyorum. Yüzümde (özellikle bazı bölgelerde derin olarak) skar izleri mevcut. Dermabrazyon beni biraz korkutan bir uygulama aslında. Ayrıca yüzümdeki izlerler ilgili ne kadardır düzelme söz konusu olur fiyat bilgisi nedir?

  Teşekkürler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin değerlendireyim.

 5. Merabalar defne hanım size daha öncede soru sormuştum benim yanaklarim akne delikleri ile dolu dermabrazyon ile kesin sonuç alabilirmiyim birde kaç sean gerekir böyle yanaklarımdaki akne izleri delik delik görünüyo çok rahatsız edici bir görüntü mevcut açıkcası dermabrazyon kesin çözüm sunarmı meraktayım birde sean fiyatı nedir zaman ayırıp cevaplarsanız sevinirim teşekkürler soruları bizat sizmi yanıtlıyorsunuz merak ettim bir mahsuru yoksa kolaygelsin
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, akne izleri için kesin çözüm diye birşey yok. Biraz daha iyi hale getirebiliyoruz. Görüşmeye gelin ne yapabiliriz bakalım?

 6. alnımda çıkan akne sonrası lekelere hangi tedaviyi önerirsiniz acaba ?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, tam olarak etkili birşey yok. Dermabrazyon yada peeling denenebilir. 0 5336921598 e resim gönderin bakayım.

 7. yüzümdeki akne izlerinin düzelmesi için uygun bir yöntem var mıdır görüşünüzü almak istiyorum.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 02122967878 den randevu alarak muayeneye gelin bakalım.

 8. Yanik izi icinde dermabrazyon yapiyo musunuz yapiyosaniz ucreti ne kadar ogrenebilir miyim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, yanıkta dermabrazyonun yararı olmaz.

 9. Merhaba kolum 4 tane jilet kesiği izi var Dr ye gittim dermabrazyon önerdi ancak etkili bir yöntem olur mu endişelerim var, yukarıdaki numaraya resim göndersem kontrol edebilir misiniz,
  İyi akşamlar…
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 10. Merabalar defne hanım ben 32 yaşımdayım malesef yaşadığım akne uzun sürdüğü için ve dayanamayıp onları oynadığım için yanaklarımda akne delikleri kaldı gün ışığında cok rahatsız edici görünğyorlar dermabrazyon tedavisi ile kurtulmak mümkünmüdür birde sean fiatları ne kadardır öğrenebilirmiyim birde benim orta yüz gerdirme ameliyatı gerekiyo yanaklarım cok düştü sarktı malesef yüzüm deki bu sorunlardan kurtulmak için ne kadar ücret talep edersiniz lütfen yardımcı olun bende mutlu yaşamak istşyorum bu sorunlar mutlu olmamın önüne geçiyo lütfen defne hanım teşekkürler şimdiden
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, yüzünüzün sorunlarını ve ne yapılacağını anlayabilmem için mutlaka görüşmeye gelmeniz gerekir. 02122967878 den randevu alabilirsiniz.

 11. Slm fiyatlar nasil, mikridermabrazyonun
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin, önce dermabrazyon için uygun musunuz ona bakalım.

 12. 27 yaşındayım yüzümde elastikiyet kaybı ve nasolabial çizgiler oluştu iş yaşantımı etkilemeden ne tür bir tedavi önerirsiniz
  Op. Dr. Defne Erkara:
  Merhaba 05336921598 e whatsappdan resim gönderin bakayım.

 13. 27 yaşındayım Yüzümde sivilce izleri var. Dermabrazyon için fiyat öğrenebilir miyim? Birde bazı dönemler yeni sivilce tekrar çikabiliyor bu durumda dermabrazyon yaptırmam doğru olur mu?
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, yüzünüzde sivilce olmadığı dönemde yaptırmanız uygun olur. Dermabrazyon derin bir soyma işlemidir. Yüzde oluşan yara yaklaşık 1 hafta ile 10 gün içinde iyileşir. Bu da sizin bir süre tecrit olmanıza sebebiyet verir. Bunu istemezseniz seanslar şeklinde (4 seans) dermaroller işlemi öneririm. Bu işlem sonrası 2-3 gün kızarıklık olur. Dermabrazyon … TL dermaroller seans fiyatı … TL, sevgiler.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here