Dermabrazyon

64
9892

Derideki düzensizliklerin, dikiş izlerinin ve kırışıklıkların azaltılması amacıyla özel bir motora bağlı olarak çalışan zımpara uçlar ile derinin mekanik olarak soyulması işlemidir. Dermabrazyonda yapılan soyma işlemi derin bir soymadır ve derinin üst tabakasının (epidermis)  tamamı,  alt tabakasının (dermis) ise bir kısmı mekanik olarak soyulmaktadır. Alt tabakanın kalan kısmındaki hücreler vasıtasıyla deride yenilenme gerçekleşir.  Böylece yeni oluşan deri daha pürüzsüz ve homojen renge sahip olur.

Dermabrazyonun diğer soyma işlemlerinden farkı nedir?

Dermabrazyon mekanik bir işlemdir. Genellikle lokal, daha geniş bölgelere yapılıyorsa genel anestezi altında yapılmalıdır. Kimyasal soyma için anestezi uygulamaz. En derin kimyasal soyma ajanı dermabrazyon kadar derin soyma yapmaz. Lazer ise ışın kullanılarak yapılan soyma işlemidir. Soyma etkisi daha sınırlıdır. Dermabrazyon ergenlik sivilcelerine bağlı çöküntüler ve travma sonucu oluşan yara izlerinin düzeltilmesinde daha iyi sonuçlar verdiğinden diğer yöntemlere tercih edilir.

Dermabrazyon öncesi dikkat edilmesi gereken konular ?

Dermabrazyon öncesi aspirin gibi kanamayı arttıran ilaçların kullanımı kesilmelidir. Sigara kullanımına ameliyat öncesi ve sonrası 1-2 hafta ara verilmelidir. Aktif sivilceler varsa dermabrazyon sivilceler geçene dek ertelenmelidir.

Dermabrazyon işlemi nasıl yapılır?

Dermabrazyon, uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genellikle sadece problemli bölge değil, problemli bölgeyi içeren yüz bölümünün tümüne dermabrazyon uygulanır. Örneğin, alında küçük bir iz için tüm alına dermabrazyon uygulanması gerekir. Bundaki amaç ton farkı oluşmasının önlenmesi ve homojen bir görünüm sağlanmasıdır.  İşlem yaklaşık 1-1.5 saate kadar sürer. Birden fazla seans uygulama gerekebilir. Uygulama, ucunda elmas veya tel zımpara bulunan taşı hızla çeviren bir motor yardımıyla yapılır. Uygulamadan sonra deride şişlik oluşabilir. Hasta özellikle sert gıdaları çiğnerken ağrı duyabilir. Şişlikler birkaç günle bir hafta arasında geriler. Uygulama alanında kabuklanma olabilir. Erkeklerde, birkaç gün tıraş olunmaz. Yara iyileştikten sonra da ilk günlerde makine ile tıraş tavsiye edilir.

Dermabrazyon işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermabrazyon sonrası yaranın üzerine antibiyotikli pomadlar emdirilmiş ince gazlı bezler yerleştirilir. Yapılan işlemin derinliğine bağlı değişmek üzere 7-14 gün arasında yeni hücre gelişimi tamamlanır ve yaraya yapışık olan bu gazlı bezler dökülür. 2. hafta sonunda iş hayatına geri dönüş yapılabilir. Fakat güneşten koruyucu kremlerin çok ciddi olarak kullanılması zorunludur. Dermabrazyonun etkisi 3 ay sonunda ortaya çıkar. 4-6 hafta kadar işlemin yapıldığı alanlarda kızarıklık görülebilir. Dermabrazyon işlemi ciltteki düzensizlikleri azaltan bir yöntem olarak özellikle sivilce izleri ve travmaya bağlı izlerin düzeltilmesinde özellikle tercih edilmektedir. Bu durumlarda 6-8 ay ara ile yapılan 2-3 seanslık uygulamalarla daha etkili sonuçlar elde edilebilir. Deri rengi tamamen normale dönene kadar 6-12 ay süreyle direkt güneş ışınlarına maruz kalınmaması zaruridir.

Dermabrazyon herkese uygulanabilir mi?

Her yaşta, kadın, erkek herkese dermabrazyon işlemi uygulanabilir. Ancak yaşlı kişiler dermabrazyon sonrası daha yavaş iyileşirler. Koyu deri rengi olan kişilerde, dermabrazyon sonrası kalıcı olabilen renk değişimleri ve lekelenmeler görülebilir. Bu nedenle bu hastaların tedavisinde dermabrazyon dışı tedavi seçenekleri seçilebilir. Hassas alerjik deriye sahip kişilerde dermabrazyon sonrası alerjik deri reaksiyonları ve uçuk lezyonlarında alevlenme olabilir.

PAYLAŞ

64 YORUMLAR

 1. Alın bolgemde çocukluktan kalma bir dikiş izi var.O bölgede dikişlerin izi belli olmasa da yarılan deri belli bir potluk yanı çıkıntı yaparak kaynamış.En iyi tedavi yöntemi dermabrazyon müdür ? Bu bölge için ortalama bir fiyat söyler misiniz ? Kışın tedavi daha mı verimli olur ? kolay gelsin

 2. Merhaba,yüzümde 4 yıla yakındır sivilce lekeleri var. Roactune kullandım en son çare bayağı azalma gördüm fakat yine sivilce çıkmakta. Lekelerde de azalma oldu koyu renkli yara izi gibi görünüyor ama tamamen geçmedi. Ne yapmalıyım?

 3. Merhaba hocam yanagimda sivilce gbi iri bisey cikdi ben bunu sivilce dye sıkmaya çalstm bayag bi tahris oldu sonrasinda tabi bu durum gecdi ama orda kirmizi bi leke olustu yani o bolgeye bastirdigim zman deri ten rengimi aliyor biraktm zamn ise kan toplaniyor oraya ve kirmiizi leke seklinde bi gorunum olusuyor.daha once oraya fraksiyonel lazer uygulamasi uaptrdm aama sonc ayni kan toplaniyor oraya sorun nedir hocam ve ne yapmaliyim
  Tesekuurler.

 4. 10 yıl once Yuzume ağda yaptirdigim ay yuzumde lekeler olustu.. cosmelan dermapen thilum yaptirmama ragmen gecmedi. Gunes gordukce daha da belirginlesen izlerden kurtulmak icin hangi tedaviyi yada ankarada gidebilecegim hangi doktoru önerisiniz.

  • Merhaba, çatlakların tam bir çözümü yok. Dermabrazyon biraz fayda sağlar ama bacak çok geniş bir bölge olduğundan sizin için zor olabilir.

 5. merhaba

  dirseğimden omuzuma kadar bi dövmem var. 8 seans lazere gittim hala izleri var. yara izi kalsa bile es kısa sürede tamamen kurtulmak için dermabrazyon yaptırmak istiyorum. yardımcı olabilir misiniz ?

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 6. Merhaba Defne Hanım; yüzümde yanak ağız çene kısmında dolgu var alnımda da botoks.Cok olmamakla birlikte iki yanağımın ceneyedogru olan kısmında sivilce izi var bir ksc tane. Şimdi bu işlem bana uygun olur mu? Yeni yaptırmış olduğum dolgu ve botoks işlemlerinin ömrünü kısaltır mı? Şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum.

 7. Hocam mrb yüzüme 9 seans radyofrekans aldım 4defa prp ve dermopen yaz ayı gelince bıraktı doktorum fark olduğunu söylüyor ki sarkmalarda faek var ama lekelerim çok fazla güneş lekelerim ve akne izleri sürekli.gözenekleri dolan esmer tenli bir yüzüm var…şimdi yağ enjeksiyonu yapacağını söyledi doktorum umdumu yitirdim bekledipimi göremedkçe yaş enjeksini kabul etmedim daha dermobazyen yapılınca yüzüm yine aynı lekelere maruz kalır mı

  • Öncesini ve şu anını görmediğim bir duruma yorum yapmam çok zor. Doktorunuza güveniyorsanız onunla devam etmelisiniz. Güvenmiyorsanız başka bir doktorla yeni bir yola çıkın. Rahatsızlığınız tedavisi kolay olan bir şey değil. Bu arada güneşten çok iyi korunun.

 8. Hocam yanaklarimda yüzeyel sekilde akne izleri var. Ve cok rahatsiz ediyor. Bunun icin yapilacak islemler nelerdir? Dermabrazyon icin doktorla görüştüm fakat risklerinden bahsetti renk degisimi olabilirmis. Güneşe cikilmazsa da renk degisimi olur mu? Bu risk yüksek bi oranda mi yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 9. Defne hanım merhaba, dermabrazyon ve prp tedavisini bir arada yaptırıyorum. Dr. um 3 seanslık bir paket önermişti.3. Seans yeni bitti. Nette okuyorum, işlem sonrası günlük yaşama bir gün sonra dönüleniliyor. Bende bir haftadan önce iyileşmiyor. 3. İşlemi yeni yaptırdım, iki haftadan önce dışarı çıkamazmışım gibi. Bukadar yara olması normalmidir? İşe gitmek zorundayım, ne önerirsiniz?

 10. İyi gunler yuzumde derin akne cukurlari var bi defa lazer yaptirdim cok etkisii olmadi acaba dermabrazyon daha etkili olur mu yardimci olur musunuz

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 11. Hocam Benim yüzümde 6 7 yıl önceden kalma tırnak izi var aşırı belli olmuyor yakından bakmadıkça ve çok fazla olmamakla birlikte çukurlarda mevcut dermanbrazyon tedavisinin faydası ne kadar olur bu beni oldukça rahatsız eden bir konu

 12. Defne hanim yüzümde güneş lekeleri,geniş gözenekler ve küçük yara izleri var dermabrazyon düşünüyorum ama yan etkisinin neler olabileceği konusunda endiselerim var.büyük yan etkilere rastlanıyor mu ve bu lekelerden tek seansta kurtulmam mümkün mu ? Seans ucretleri nedir acaba?

 13. Merabalar defne hanım yanaklarımda ve anlımda akneden kalma delikler var baya yaygın dermabrazyonla sonuç almam mümkünmü ve dermebrazyon tedavisi bir kaç seanmı uğgulanır yada tek seanslık bir tedavi metodumudur teşekkürler

 14. Defne Hanim Merhaba,

  Sizi ilgiyle takip ediyorum. Yüzümde (özellikle bazı bölgelerde derin olarak) skar izleri mevcut. Dermabrazyon beni biraz korkutan bir uygulama aslında. Ayrıca yüzümdeki izlerler ilgili ne kadardır düzelme söz konusu olur fiyat bilgisi nedir?

  Teşekkürler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin değerlendireyim.

 15. Merabalar defne hanım size daha öncede soru sormuştum benim yanaklarim akne delikleri ile dolu dermabrazyon ile kesin sonuç alabilirmiyim birde kaç sean gerekir böyle yanaklarımdaki akne izleri delik delik görünüyo çok rahatsız edici bir görüntü mevcut açıkcası dermabrazyon kesin çözüm sunarmı meraktayım birde sean fiyatı nedir zaman ayırıp cevaplarsanız sevinirim teşekkürler soruları bizat sizmi yanıtlıyorsunuz merak ettim bir mahsuru yoksa kolaygelsin
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, akne izleri için kesin çözüm diye birşey yok. Biraz daha iyi hale getirebiliyoruz. Görüşmeye gelin ne yapabiliriz bakalım?

 16. alnımda çıkan akne sonrası lekelere hangi tedaviyi önerirsiniz acaba ?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, tam olarak etkili birşey yok. Dermabrazyon yada peeling denenebilir. 0 5336921598 e resim gönderin bakayım.

 17. yüzümdeki akne izlerinin düzelmesi için uygun bir yöntem var mıdır görüşünüzü almak istiyorum.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 02122967878 den randevu alarak muayeneye gelin bakalım.

 18. Yanik izi icinde dermabrazyon yapiyo musunuz yapiyosaniz ucreti ne kadar ogrenebilir miyim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, yanıkta dermabrazyonun yararı olmaz.

 19. Merhaba kolum 4 tane jilet kesiği izi var Dr ye gittim dermabrazyon önerdi ancak etkili bir yöntem olur mu endişelerim var, yukarıdaki numaraya resim göndersem kontrol edebilir misiniz,
  İyi akşamlar…
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 20. Merabalar defne hanım ben 32 yaşımdayım malesef yaşadığım akne uzun sürdüğü için ve dayanamayıp onları oynadığım için yanaklarımda akne delikleri kaldı gün ışığında cok rahatsız edici görünğyorlar dermabrazyon tedavisi ile kurtulmak mümkünmüdür birde sean fiatları ne kadardır öğrenebilirmiyim birde benim orta yüz gerdirme ameliyatı gerekiyo yanaklarım cok düştü sarktı malesef yüzüm deki bu sorunlardan kurtulmak için ne kadar ücret talep edersiniz lütfen yardımcı olun bende mutlu yaşamak istşyorum bu sorunlar mutlu olmamın önüne geçiyo lütfen defne hanım teşekkürler şimdiden
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, yüzünüzün sorunlarını ve ne yapılacağını anlayabilmem için mutlaka görüşmeye gelmeniz gerekir. 02122967878 den randevu alabilirsiniz.

 21. Slm fiyatlar nasil, mikridermabrazyonun
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin, önce dermabrazyon için uygun musunuz ona bakalım.

 22. 27 yaşındayım yüzümde elastikiyet kaybı ve nasolabial çizgiler oluştu iş yaşantımı etkilemeden ne tür bir tedavi önerirsiniz
  Op. Dr. Defne Erkara:
  Merhaba 05336921598 e whatsappdan resim gönderin bakayım.

 23. 27 yaşındayım Yüzümde sivilce izleri var. Dermabrazyon için fiyat öğrenebilir miyim? Birde bazı dönemler yeni sivilce tekrar çikabiliyor bu durumda dermabrazyon yaptırmam doğru olur mu?
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, yüzünüzde sivilce olmadığı dönemde yaptırmanız uygun olur. Dermabrazyon derin bir soyma işlemidir. Yüzde oluşan yara yaklaşık 1 hafta ile 10 gün içinde iyileşir. Bu da sizin bir süre tecrit olmanıza sebebiyet verir. Bunu istemezseniz seanslar şeklinde (4 seans) dermaroller işlemi öneririm. Bu işlem sonrası 2-3 gün kızarıklık olur. Dermabrazyon … TL dermaroller seans fiyatı … TL, sevgiler.

  • Merhaba, halk arasında köpek memesi denilen bir hastalığım var ve buna bağlı bacaklarımın arasında iltihaplı bazen ceviz bezense nohut büyüklüğünde sivilceler oluştu 2 3 günlük ağrı ve şişkinlik sürecinin ardından patlıyorlar ve oluştuğu yerde küçük delikler ve kahve rengi ucu delikli fazla deri bırakıyor yazın bikini vs asla giyemezsiniz. Bu lekelerde etkili olurmu ve maaliyeti ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

   • Merhaba, sizin rahatsızlığınızda lezyon büyüklüğüne göre karar vermek lazım. O yüzden görüşmeye gelin 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.