Dermabrazyon

80
10881

Derideki düzensizliklerin, dikiş izlerinin ve kırışıklıkların azaltılması amacıyla özel bir motora bağlı olarak çalışan zımpara uçlar ile derinin mekanik olarak soyulması işlemidir. Dermabrazyonda yapılan soyma işlemi derin bir soymadır ve derinin üst tabakasının (epidermis)  tamamı,  alt tabakasının (dermis) ise bir kısmı mekanik olarak soyulmaktadır. Alt tabakanın kalan kısmındaki hücreler vasıtasıyla deride yenilenme gerçekleşir.  Böylece yeni oluşan deri daha pürüzsüz ve homojen renge sahip olur.

Dermabrazyonun diğer soyma işlemlerinden farkı nedir?

Dermabrazyon mekanik bir işlemdir. Genellikle lokal, daha geniş bölgelere yapılıyorsa genel anestezi altında yapılmalıdır. Kimyasal soyma için anestezi uygulamaz. En derin kimyasal soyma ajanı dermabrazyon kadar derin soyma yapmaz. Lazer ise ışın kullanılarak yapılan soyma işlemidir. Soyma etkisi daha sınırlıdır. Dermabrazyon ergenlik sivilcelerine bağlı çöküntüler ve travma sonucu oluşan yara izlerinin düzeltilmesinde daha iyi sonuçlar verdiğinden diğer yöntemlere tercih edilir.

Dermabrazyon öncesi dikkat edilmesi gereken konular ?

Dermabrazyon öncesi aspirin gibi kanamayı arttıran ilaçların kullanımı kesilmelidir. Sigara kullanımına ameliyat öncesi ve sonrası 1-2 hafta ara verilmelidir. Aktif sivilceler varsa dermabrazyon sivilceler geçene dek ertelenmelidir.

Dermabrazyon işlemi nasıl yapılır?

Dermabrazyon, uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genellikle sadece problemli bölge değil, problemli bölgeyi içeren yüz bölümünün tümüne dermabrazyon uygulanır. Örneğin, alında küçük bir iz için tüm alına dermabrazyon uygulanması gerekir. Bundaki amaç ton farkı oluşmasının önlenmesi ve homojen bir görünüm sağlanmasıdır.  İşlem yaklaşık 1-1.5 saate kadar sürer. Birden fazla seans uygulama gerekebilir. Uygulama, ucunda elmas veya tel zımpara bulunan taşı hızla çeviren bir motor yardımıyla yapılır. Uygulamadan sonra deride şişlik oluşabilir. Hasta özellikle sert gıdaları çiğnerken ağrı duyabilir. Şişlikler birkaç günle bir hafta arasında geriler. Uygulama alanında kabuklanma olabilir. Erkeklerde, birkaç gün tıraş olunmaz. Yara iyileştikten sonra da ilk günlerde makine ile tıraş tavsiye edilir.

Dermabrazyon işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermabrazyon sonrası yaranın üzerine antibiyotikli pomadlar emdirilmiş ince gazlı bezler yerleştirilir. Yapılan işlemin derinliğine bağlı değişmek üzere 7-14 gün arasında yeni hücre gelişimi tamamlanır ve yaraya yapışık olan bu gazlı bezler dökülür. 2. hafta sonunda iş hayatına geri dönüş yapılabilir. Fakat güneşten koruyucu kremlerin çok ciddi olarak kullanılması zorunludur. Dermabrazyonun etkisi 3 ay sonunda ortaya çıkar. 4-6 hafta kadar işlemin yapıldığı alanlarda kızarıklık görülebilir. Dermabrazyon işlemi ciltteki düzensizlikleri azaltan bir yöntem olarak özellikle sivilce izleri ve travmaya bağlı izlerin düzeltilmesinde özellikle tercih edilmektedir. Bu durumlarda 6-8 ay ara ile yapılan 2-3 seanslık uygulamalarla daha etkili sonuçlar elde edilebilir. Deri rengi tamamen normale dönene kadar 6-12 ay süreyle direkt güneş ışınlarına maruz kalınmaması zaruridir.

Dermabrazyon herkese uygulanabilir mi?

Her yaşta, kadın, erkek herkese dermabrazyon işlemi uygulanabilir. Ancak yaşlı kişiler dermabrazyon sonrası daha yavaş iyileşirler. Koyu deri rengi olan kişilerde, dermabrazyon sonrası kalıcı olabilen renk değişimleri ve lekelenmeler görülebilir. Bu nedenle bu hastaların tedavisinde dermabrazyon dışı tedavi seçenekleri seçilebilir. Hassas alerjik deriye sahip kişilerde dermabrazyon sonrası alerjik deri reaksiyonları ve uçuk lezyonlarında alevlenme olabilir.

PAYLAŞ

80 YORUMLAR

 1. Merhabalar hocam şuanda 24 yaşındayım, 6-7 yaşındayken bisikletten düştüm ve dudağımı cam kesmesi sonucu alt dudağımın sağ altına dikiş atıldı ve zamanla kabarık bir iz oluştu o bölgede acaba oraya dermabrazyon tedavisi uygulanır mı başarılı olur mu?

 2. Merhaba hocam ben jiletle tıraş olamıyorum yüzümde yanma kaşıntı kızarıklık bazen şişkinlik oluyor ne kadar doktora gittiysemde çözüm olmadı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim efendim

 3. Merhaba
  Derin sivilce izlerimden dolayı 2 yıl önce dermaroller yaptırmıştım 4 seans.olumlu sonuçlarda almıştım aslında. Son zamanlarda yeni sivilcelere bağlı izler oluştu ve bunun için öneride bulunabileceğiniz tedavi yöntemi var mı. Detaylı fiyat alabilirliyim. Teşekkürler

  • Merhaba, izler kırmızı ise önce kimyasal peeling yaparız. Beyazladıysa yine dermaroller yaparız. Sizi görmemde yarar var. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

 4. Merhaba, yüzümde sivilce çukurları var. 6 yıl önce Dermabrazyon+exoderm kombine tedavisi ile ancak %30 kadar bir iyileşme sağladım. Bu tedavilerden daha iyi netice alabileceğim bir tedavi şuan için var mıdır?

 5. Alın bolgemde çocukluktan kalma bir dikiş izi var.O bölgede dikişlerin izi belli olmasa da yarılan deri belli bir potluk yanı çıkıntı yaparak kaynamış.En iyi tedavi yöntemi dermabrazyon müdür ? Bu bölge için ortalama bir fiyat söyler misiniz ? Kışın tedavi daha mı verimli olur ? kolay gelsin

 6. Merhaba,yüzümde 4 yıla yakındır sivilce lekeleri var. Roactune kullandım en son çare bayağı azalma gördüm fakat yine sivilce çıkmakta. Lekelerde de azalma oldu koyu renkli yara izi gibi görünüyor ama tamamen geçmedi. Ne yapmalıyım?

 7. Merhaba hocam yanagimda sivilce gbi iri bisey cikdi ben bunu sivilce dye sıkmaya çalstm bayag bi tahris oldu sonrasinda tabi bu durum gecdi ama orda kirmizi bi leke olustu yani o bolgeye bastirdigim zman deri ten rengimi aliyor biraktm zamn ise kan toplaniyor oraya ve kirmiizi leke seklinde bi gorunum olusuyor.daha once oraya fraksiyonel lazer uygulamasi uaptrdm aama sonc ayni kan toplaniyor oraya sorun nedir hocam ve ne yapmaliyim
  Tesekuurler.

 8. 10 yıl once Yuzume ağda yaptirdigim ay yuzumde lekeler olustu.. cosmelan dermapen thilum yaptirmama ragmen gecmedi. Gunes gordukce daha da belirginlesen izlerden kurtulmak icin hangi tedaviyi yada ankarada gidebilecegim hangi doktoru önerisiniz.

  • Merhaba, çatlakların tam bir çözümü yok. Dermabrazyon biraz fayda sağlar ama bacak çok geniş bir bölge olduğundan sizin için zor olabilir.

 9. merhaba

  dirseğimden omuzuma kadar bi dövmem var. 8 seans lazere gittim hala izleri var. yara izi kalsa bile es kısa sürede tamamen kurtulmak için dermabrazyon yaptırmak istiyorum. yardımcı olabilir misiniz ?

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.