1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 49 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,94.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Liposuction

liposakşınBu yazımızda halk arasında yağ aldırma, göbek yağı aldırma ve liposakşın olarak da bilinen bu operasyon ve yaptığımız ameliyatlar hakkında bulabilirsiniz. Kafanızda yer alan soruların bu makale ile cevap bulacağını düşünüyoruz.

Liposuction Nedir?

Vücutta fazlalık olarak görünen ve istenmeyen yağların özel, içi delik kanül aracılığı ile emme fonksiyonu olan tıbbi cihaz tarafından emilerek alınması işlemine liposuction denir.

Genel anestezi altında uygulanır. Bu yüzden hasta hiç bir şey hissetmez. Bazen çok küçük bölgelerin yağ alınması operasyonu ise lokal anestezi ile yapılabilir. Zannedildiği gibi zayıflamak için kullanılan bir ameliyat değil, kilo vermiş kişilerin kalan yağlarını alarak vücudu şekillendirmeye yönelik bir operasyondur. İdeal kiloya ulaşmasına çok az kalmış insanların şekilsel bozukluklarını gidererek daha hoş bir görünüm sağlar.

Liposuction ameliyatı

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı, estetik cerrahinin en magazinsel ve merak edilen ameliyatlarından biridir. Estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biridir. Bir çok estetik istatistiğine göre burun estetiği ameliyatı en çok yapılan ameliyat olarak bilinmesine rağmen, bazı Amerikan istatistiklerinde liposuction, kadın erkek farkı gözetmeksizin estetik cerrahi girişimlerin başında yer almaktadır.

Fazla kilolar çağdaş insanın giderek artan bir sorunu, insanoğlu ile ilelebet kol kola yaşayacak tıbbi ve sosyal bir problem. Yoğun çalışma ortamı insanları hazır gıdaya mecbur edince, masa başı işlerin hareketsizliği ile birlikte kilolar sıkıntı. Bilhassa yoğun çalışan nüfusun dengesiz beslenmesine, bir de stres ve hareketsizlik eklendiğinde kilolar ve kilolu olmanın yol açtığı hastalıklar çemberinde boğulmuş, kaçış yolu arayan bir insan topluluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. 1980’li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan insanlar ve toplum önünde olmaktan dolayı estetik kaygısı fazla olan insanlar için liposakşın bir çıkış yolu oldu.

liposakşın ameliyatıLiposuction nedense başından beri bir kilo verme işlemi olarak tanındı. Bunda biz estetik cerrahların da suçu olabilir, olayı doğru dürüst anlamadan veya sansasyonel haber yapma gayretinde olan basının da etkisi olmuş olabilir. “Yerim, içerim, sonra gider yağlarımı aldırır kurtulurum ” düşüncesi maalesef tamamen yanlış bir macera hevesidir. “Kilomu aldınız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz” yanlışına düşenler ya da bunun yanlış olduğu söylenmesine rağmen bu gerçeği göz ardı edenler, hem kendileri mutsuz oldu hem de doğru kişiye, doğru endikasyon ile yapıldığında gerçekten mucize kavramına yakın bir sonuç yaratabilecek olan bu cerrahi girişimin bazı insanlarca yanlış tanınmasına neden oldu. Liposuction, yanlış tercih ve beklentilerle derin bir hayal kırıklığına yol açabilir.

Konuyla ilgili bilgi veren liposuction videosu izle:

Yeri gelmişken oluşan sorulara cevap vermek anlamında bazı başlıklarla bu konuyu irdeleyelim.

Yağ aldırma ile kilo vermek

İnternet sitelerinde yazan yorumlar (kadinlarklubu , ekşisozluk vs.) ve kim tarafından yazıldığı bilinmeyen yazılardan etkilenerek sağlık konusunda bir karar vermek son derece yanlış bir durum olacaktır. Bu tür konularda karar vermeden önce mutlaka bir doktor ile görüşmenizi öneririz.

 • Lipo olarak tabir edilen yağ alma işlemi kesinlikle bir kilo verme işlemi değildir, can alıcı nokta burası. Kiloları verdikten sonra işe yarayan bir yöntemdir. Zayıfladıktan sonra çok daha fit bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Karın germe ameliyatı gerektiren, sık sık kilo alma verme, doğum sonrası ve yaşın ilerlemesine bağlı, insanlarda bölgesel yağlanma, deri ve karın duvarı sarkmasını toplama işlemi değildir. (Deri üzerinde görülen çatlaklar deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdendir.)
 • Selülitlerden tamamen kurtulma yolu değildir
 • “Ne kadar yersen ye bir daha asla kilo almazsın ” algısı uyandırmamalıdır.
 • Popo kaldırma işlemi değildir.

 Yağ aldırma sebepleri :

 • Vücudunda bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimleri (özellikle kalçanın yanı, göbek, diz içleri, bel yan tarafındaki simit gibi) olan, normal kilo ve boydaki erişkinlerin bu sorunlarını düzeltici ameliyattır.
 • Genç erkeklerde meme büyümesi şeklinde kendini gösteren ve jinekomasti denilen rahatsızlığı tedavi etmek
 • Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarından sonra  bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak ve rötuş yapmak için

Hangi bölgelere liposuction yapılabilir ?

Yağ alma işleminin en sık uygulanan bölgeleri şu şekilde sayabiliriz. Erkek ve kadınlar için oranlar farklılık göstermektedir bunuda belirtelim. Özellikle basen bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için bir spor hocası yardımıyla yapacağınız basen eritme hareketleri sonrası liposuction yaptırmak mantıklı. Yine göbek eritme hareketleri de göbek yağlarını eriterek yağ aldırmaya hazır hale getirecektir.

 • Kalçalar
 • Karın ve bel çevresi ( göbek )
 • Uyluk iç ve dış yanı
 • Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
 • Boyun
 • Üst kol
 • Meme (Erkek ve kadın)

Yağ almada daha az tercih edilen bölgeler :

Genellikle doktor ve hastanın beraber karar verdiği durumlardır. Bu yöntemde az tercih edilen veya pek tercih edilmeyen vücut bölgelerini sayalım ;

 1. Bacakta diz altında kalan kısımlar ( Özellikle ince kanüllerle yapılmalıdır )
 2. Gluteal bölge (popo) ( Gluteal bölgede aşırı çıkıntı ve asimetri varsa tercih edilebilir.)

Erkeklerde yağ aldırma :

erkek lipoTürkiye’de liposuction yaptıran erkeklerin sayısı giderek artmaktadır. Liposuction estetik burun ameliyatından sonra erkeklerin en sık yaptırdığı ikinci estetik ameliyattır. Erkekler genellikle göbek bölgelerindeki yağlar için başvuru yapmaktadır.

En sık:

 1. Erkeklerde en sık bölgesel yağlanma karında göbek deliği etrafı ve böğür denilen belin iki yanında olur. Göbek yağları alındıktan sonra bu göbek bölgesinde gözle görülür bir şekilde düzelme sağlanır.
 2. Jinekomasti erkek memesinin büyük olmasıdır. Gelişimsel, hormonal etkenler ya da kullanılan ilaçlar sebep olabilir. Altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra meme bezi dokusu cerrahi olarak çıkartılırken, memenin yağlı dokusu da liposakşın yöntemi ile uzaklaştırılır.

Erkek derisi kadın derisinden daha kalın olduğu için ameliyat sonrası deri adaptasyonunun erkeklerde daha iyi olduğunu ve deride ondülasyon görülme olasılığının daha az olduğunu da belirtelim.

Vaser liposuction

Vaser liposuction sisteminde deri altı yağ dokusu içine önce bir miktar sıvı gönderiliyor. Bu sıvı verilen ortama özel bir cihazla ultrason enerjisi veriliyor. Bu sayede yağ hücreleri arasına sıvı ile bu ultrason enerjisi yayılıyor. Yağ hücreleri diğer sinir, damar ve bağ dokusundan çalkalanarak ayrılıyor. Ondan sonrada aspire ediliyor. Klasik liposuctionda da yine doku arasına sıvı veriyoruz. Sıvı ile yağ hücreleri bir miktar ayrılıyor ama biz kendi gücümüzü kullanarak o hücreleri oradan çekiyoruz. Vaser liposuctionda ultrason enerjisi hücreleri ayırdığı için diğer yapılara daha az zarar vererek, daha çok miktarda yağ çekilebildiği söyleniyor. Bunun bir miktar derideki elastikiyet kaybına daha etkili olduğu, deriyi daha iyi toparladığı gibi bilgiler var ama bunlar kesin bulgular değil.

Vaserin en büyük avantajı bana göre yapan kişiye daha kolaylık sağlaması, hastaya da daha az morluk, daha az travma yaratması, daha çabuk hareketlenmesini sağlaması, daha çok yağ alınması gibi şeyler. Kollajen yapımını onardığı için deriyi biraz daha iyi topladığı şeklinde bir bilgi de var. Klasik liposuction da özenle ve sabırla yapılırsa yine aynı sonucu almak mümkün. Ameliyat sonrasında yine korse giyiliyor, yine masaj tedavisi veriliyor. Vaserde aldığımız yağı yağ enjeksiyonu için kullanmayı ben tercih etmiyorum. Çünkü bir miktar fibröz doku da alınıyor. Oysa benim kullandığım diğer bir liposuction yöntemi olan BodyJet ile yağ hücreleri ve fibröz doku tamamen ayrıldığı için materyal enjeksiyona daha uygun oluyor.

Bodyjet yöntemi:

Özellikle alınan yağların başka bir bölgeye transferi söz konusu ise en uygun yağ alma yöntemi Bodyjet yöntemidir. Aslında bu yöntem adını kullanılan cihazın markasından almaktadır. Çalışma metodu ise bu cihaz yardımıyla yağ alınacak bölgeye basınçlı su fışkırtılmasıyla yağların yerinden sökülmesidir. Akabinde sökülen yağlar cihaz içine alınarak içindeki fibröz doku ve diğer yağ harici elemanlardan ayrıştırılır. Böylece kök hücreden de zengin bir materyal elde edilmiş olur. Bu materyal ile yapılan transferin daha uzun süre vücutta kalıcı olduğu düşünülmektedir. Ancak sadece liposuction için kullanılması çok pratik değildir. Hem operasyon uzun sürmekte hem de daha pahalıya mal olmaktadır.

Liposakşın zararlı mıdır ?

Liposuction, kişinin kalp, hipertansiyon, diyabet gibi ciddi bir hastalığı yoksa riskli bir ameliyat olarak değerlendirilmez. Normale yakın kiloda, nispeten genç hastalara ( 60 yaş altı) yapıldığı için anestezi riski de düşüktür. Basında yağ aldırma işlemi sonrası ölüm haberleri görülmektedir. Bunlar yağ embolisi sonucu, genellikle aşırı kilolu, kronik hastalığı olan hastalardır. Ya da ameliyat öncesi, sırası ve sonrası tıbbi önlemlerin ihmal edildiği durumlarda karşılaşılan üzücü durumlar hakkındadır. Bazen de her şeyi doğru yapsanız da sadece bu ameliyat da değil tüm ameliyatlarda maalesef ölüm meydana gelebiliyor.

Tüm ameliyatlarda karşılaşılan komplikasyonlar :

Genellikle her ameliyat işleminde gözüken ufak tefek bazı sonuçlar bu işlem sonrasında da görülebilir. Bunları kısaca saymak gerekirse  ;

 1. Anestezi işlemine bağlı komplikasyonlar (İlaç alerjisi…)
 2. Kanama, hematom (deri altı kan birikmesi)
 3. Enfeksiyon
 4. Kronik kalp, akciğer rahatsızlıkları olanlar, şeker hastaları gibi hastalarda görülebilen sistemik komplikasyonlar
 5. Emboli (Yağ embolisi en sık uzun kemik kırıklarında görülen bir komplikasyondur.)

Yağ aldırma ameliyatı sonrası görülebilen komplikasyonlar:

 1. Deri yüzeyinde kıvrımlaşma, ondülasyon ( Ameliyattan 3 hafta sonra başlanılan çeşitli masaj veya lpg cihazı uygulaması yöntemleri ile önlenir.)yağ aldırma operasyonu
 2. Derinin yeterli oranda kendini toplamamasına bağlı gevşeme ( Özellikle menopoz sonrası dönemdeki ve doğum yapmış kadınlarda karın bölgesinde gözlenen bir durumdur. Liposuction işleminden en erken 6 ay sonra karın germe, uyluk germe ameliyatı olarak adlandırılan yağ ile birlikte derinin de cerrahi olarak alındığı ameliyatların yapılması ile daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.)
 3. Damarların yetersiz çalışmasına bağlı deri kaybı (Nadir görülür. Bilhassa sigara içen hastalarda boyun bölgesinin liposakşın işleminde çok dikkatli olunmalıdır.)
 4. Yüzeyel his kaybolması (Genelde geçicidir.)
 5. Deri yanığı ( Ultrasonik liposuctionda ortaya çıkan ısıya bağlı, nadir bir komplikasyondur.)
 6. Karın duvarının delinmesi ( Özellikle çok doğum yapmış kadınlar, fıtığı olan hastalarda karın bölgesinin yağ alım işlemi sırasında oluşabilir. Bu gibi hastaların ameliyat öncesi teşhisi çok önemlidir.)

Liposuction ile ilgili ayrıntılı bilgilere internet üzerinden yaptığınız küçük bir araştırma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çoğu kaynağı dikkatli okuduğunuzda bizim yukarıda değindiğimiz noktaların yazının çeşitli bölümlerinde belirtildiğini göreceksiniz. Fakat nedendir bilinmez insanoğlu bazen sadece kendi görmek istediğini görüyor.

Tekrar ve sonuç olarak söylemek gerekirse boy-kilo oranınız arasında 20 birim ve altı bir durum varsa ( ör: 160 cm – 80 kg  gibi) veya vücut kitle endeksi en fazla 65 ise siz de bizi arayarak atamadığınız fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Liposuction Fiyatları

Yağ aldırma fiyatları için ücret ön görüşme sonrası belirlenir. Bizimle iletişim kurabilirsiniz: 0 212 2967878

Yurt dışından İstanbul’da liposuction yaptırmak niyetinde olan vatandaşlarımız 0090 533 6921598 den bizimle irtibata geçebilir.

Liposuction ile alınan yağlarla vücut şekillendirme videosu : 

Liposuction nedir ve hangi bölgelere uygulanır sorularına cevap arıyorsanız aşağıdaki video ve devamındaki videolar size yardımcı olacaktır. Estetik cerrahi ile ilgiliyseniz ve yeni videolarımı takip etmek isterseniz Youtube daki Op. Dr. Defne Erkara kanalıma abone olabilirsiniz.

609 YORUMLAR

 1. 1.63 boyundayım 70 kiloyum spor yapmam yasak sol kalçam protez olduğu için diyet tek başına yeterki olmadığı için kilo veremiyorum ve ideal kilom 55 göbek bölgemde aşırı yağ var baya göbekliyim yani fiyat alıp buna göre hazırlıklı gelip derhal yaptırmak istiyorum fiyat bilgisi ala bilirmiyim

 2. Merhaba 162 boyundayım. 77 kiloda 30 yaşında bayanım. Tüm Üst bacak bölgemden, ön yan arka kısımlarında ve popodan yağ aldırma işlemi yaptırmak istiyorum. Ücreti hakkında bilgi verebilir misiniz?

 3. Merhaba 25 yasında, 63 kılo , 164 boyundayım. Üst beden 36, alt beden 40 hatta bazen 42 basenden dolayı . Basen ve iç bacağa liposuctıon yaptırmak istiyorum. Fiyat alabilir miyim ?

 4. slmlar,
  182 boyunda 90 kg olan 42 yaşında erkek için sadece beldeki yağ için fiyat alabilirmiyim şehir dışından gelicem iyi günler

 5. 173 boy 78 kilo göbek ve yanlardan yağ aldirmak istiyorum. Ücreti ve yag aldırma isleminden sonra günlük hayata dönme süresi hakkinda bilgi almak istiyorum.

 6. Merhabalar
  Ben 2018 yilinda karin germe ameliyati oldum memnunum tabi tekrar kilo almamak icin dikkat etmek zorundayim. Yalniz yan simitlerim cok rahatsiz ediyor + ust bacaklarim yaglanmadan dolayi cok yumusaklik var. tabi orantili olarak basende var. boyum167cm , kilom 69 . Bu kas kaybi , kilo ve yumusaklik kilo alip vermelerimden kaynaklandi. 2014-2016 arasinda ilac kullanimindan dolayi kilo almistim cok. Su durumumda asiri kilolu gozukmuyorum fakat rahatsiz oluyorum bu fazlaliklardan. Kot pantolon giyemiyorum , genelde etek elbise tercih etmek zorunda kaliyorum. Bir gun randevu alip yuzyuze gorusmek muayyene olmak isterim beni tanimaniz acisindan. Yalniz liposuction konusunda fiyat bilgisi rica ediyorum sizden mumkunse. sisteminiz kabul etmiyor.
  Cok tesekkurler
  Kolay gelsin
  Elif

 7. Merhaba sayın doktor hanım. Boyum 172 kilom 78. İki yıl önce klom 98idi. Sporla 78 e düştüm. Bende ücret hakkında bilgi almak istiyorum. Mail gönderebilir misiniz?

 8. Arkadasim 1.55 boyu ve 68 kg basen ve karin bolgesinde fazlaliklari var. 18 ay once sezeryan oldu. Fiyatiniz nedir. Ne onerirsiniz. Umraniyede ikmaet ediyor

 9. Merhaba hocam..
  1.5yıl Aralıkla iki sezeryan Doğum yaptım boyum 163 kilom 63 bacaklarım zayıf ama göbeğim çok fazla ve sarkıklıkvar bel çevresi göbek liposakşın ve mini karın germe yapılacağını düşünüyorum aydınlatırsanız sevinirim ve ücretle ilgili bilgi verirmisiniz iyi çalışmalar..

 10. Merhaba ben 26 yasindayim 162 boyum 61 kilom var surekli diyet ve spor yapmama ragmen basenimdeki yaglar hic gitmiyor bu bolgedeki yaglari aldirmak istiyorum fiyatiyla ilgili bilgilendirme yapabilirmisiniz

 11. merhaba,
  24 yaşındayım 1.60 boy 73 kg
  1,5 senedir düzenli spor ve diyet yapıyorum fakat göbek bölgemden kurtulamıyorum. Bu konuyla ilgili bilgi ve fiyat alabilirmiyim?

 12. Merhabalar
  Boyum 1.68
  Kilom 65
  Basen(saddlebag) bölgem fazla kalın. Üst vücudum zayif olsa da bacaklarım benim için sıkıntı oluyor. Belim 67cm kalcam 108 cm tek üst bacak kalınlığı 65 cm

 13. Boy 1.63
  Kilom ise 54
  Ust kalca ve bel kismimdaki yaglanmadan dolayi gorsel olrarak rahatsiz oluyorum.
  Cok fazla bir gobegim yok ama duz bir gobege sahip olmak isteri.
  Ayrica ust ic bacak kismimdaki yaglarida aldirmak istiyorum.
  Fiyat alabilir miyim?

 14. Slm. Ben 30 yasindayim 152 kg dan 89 kg dustum smdi Fitness yaparak 94kg kadr ciktim. Vucudumda hafiften deri sarkmasi var gogus tarafinda. Bilgi verirseniz sevinirim saygilar.

 15. Merhaba, 1.69 boyundayım kilom 62 ve 26 yaşındayım üst bacaklarımın arka böylesinden ve bacak içlerimden yağ aldırmak istiyorum fiyatı öğrenebilirmiyim

 16. 1,5 yıldır spor yapıyorum baya düzeldi vücudum ama karın bölgesinde ve yanlarda biraz yağ kaldı gitmiyor. Ortalama bir fiyat alabilir miyim ?
  1.70 -68 kiloyum bel çevrem 90cm omuz 118

 17. Hocam merhaba
  Boyum 169
  Kilom 73,5
  Kilolu değilim lakin hamileliği belirmeye başlamış bir bayan gibi karnımın ortasında yumurta gibi bir göbeğim var. Spor yaparak 82 kg den mezkur kiloya düştüm ama artık göbeğim değil elim yüzüm eriyor. Fiyat ve zamanlama konusunda genelgeçer bir bilgi almak istiyorum.

 18. Merhaba lar ben 163 boyum 80 kiloyum basen yağlarımı aldırmak istıyorum ve fiyat bilgisi almak istıyorum. Kilo veriyorum basen gıtmıyo bu Şevket’ten yağ aldırmak istıyorum

 19. Merhaba 1-85 m boyum 110 kilo göbeğim, böğür ve memelerim benim için sinir bozucu. Bunun için bir fiyat verebilir misiniz? Birde ayrıca sadece memeler için olursa nasıl fiyat çıkar?
  Merakımdan bir soru sormak istiyorum. Sadece memelerdeki yağı aldırdığımız zaman diğer taraflarda otomatik olarak yağ yakımı artarak azalma meydana gelir mi?

  • Merhaba, net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 20. Hocam merhaba. Boy 180, kilo 78. Sadece göbek çevresi ve love handle bölgesel yağlarımdan memnun değilim. Liposuction için fiyat bilgisi rica edebilir miyim?

 21. Merhaba,
  Yurt dışında oturuyorum boyum 1’54” yaşım 37 ve kilom 84-88 arası değişiyor. Her zaman kilom olmuştur ama üçüncü çocuktan sonra artık veremiyorum sanki.
  Basenlerim çok geniş ve simetrik değil. Vazer lipo ile yağlarımdan kurtulmak ve simetriyi düzeltmek istiyorum ama bununla sınırlı değil. Bacaklarım kalın; belim ve göbeğim yağlandı ve kollarımda aynı şekilde yağlı. Anlıycan eski halime geri dönmek istiyorum.
  Bunlar için bana uygun bir fiyat verebilirmisin?
  Ama öncelik basen.

  • Merhaba, boyunuza göre kilonuz fazla. En azından 10 kilo verdikten sonra ameliyat olursanız hem sonuç daha güzel olur hem de sizin için daha sağlıklı olur. Bu kiloda ameliyat riskli. Bence önce bir diyetisyen ve spor eşliğinde 10 kilo verin sonra görüşelim.

  • Merhaba, bu rahatsızlık bazı kronik hastalıklarda da görülebilir. Mesela Cushing hastalığı gibi. Bu yönde bir araştırma yapıldı mı?

 22. Merhaba Defne Hanım, 24 yaşındayim benim yıllardır mide bölgemde şişlik var,karnımin tam ust tarafi. Mide hassasiyetim de var yedikten sonra şişkinlik gaz gibi fakat benim dediğim yiyip icmesem bile orası şiş yani onunla alakali olduğunu düşünmüyorum.istediğim kadar kilo vereyim göbekli duruyorum, ultrason çektirdim epigastrik bölgede yağlı doku kalibrasyonu artmış, yağ dokusu kalinlasmis yazıyor. Doktor yag bezesi gibi bir sey çok önemli değil dedi, ama beni çok rahatsız ediyor estetik olarak.buna liposuction care olur mu acaba ? Ona göre ilerde yaptırmak istiyorum.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.