Kimyasal Peeling

151
16934
kimyasal peeling

Peeling

Yaşımız ilerledikçe güneş, hava kirliliği bir çok dış etkenin etkisi ile cildimizde lekeler, sivilceler sonrası oluşan izler meydana gelir. Kimyasal soyma (peeling) işlemi cildin yenilenmesini sağlar ve daha yumuşak ve parlak görünmesi sağlar.

Kimyasal soymanın (kimyasal peeling) yararları nelerdir?

Kimyasal soyma ile kuru, soluk ve lekeli ciltlerlerde cildin nemin artması, lekelerin ve bazı yüzeyel kırışıklıkların azalması ve daha aydınlık bir görünüm elde edilmesi mümkün olur.

peeling

Kimyasal soyma nasıl yapılır ve ne kadar sürer ?

Doktorunuz cildimizdeki problemlere göre üç ana peeling ajanından birini tercih eder. Soymanın derinliği arttıkça elde edilecek sonuçların daha çarpıcı olacağı fakat işlem sonrası iyileşme süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Yüzeyel soyma: Alfahidroksi asitler (AHA) ve betahidroksi (BHA) ile yapılır. Öğle arası cilt soyma işlemi olarak adlandırılabilir. İçeriklerini glikolik, laktik ve meyve asitleri (AHA) veya salisilik asit (BHA) oluşturur. Kuru ve hafif kırışıklıkları bulunan ciltler için tercih edilir. Uygulanmaları kolay ve hızlıdır. Muayenehane şartlarında uygulanır.Uygulama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Sadece uygulama esnasında batma hissi hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal soyma ajanının konsantrasyonu ve süresini doktorunuz cildinizin özelliklerine göre tayin eder. Haftalık veya aylık uygulama protokolleri vardır.

Orta derinlikte soyma: Trikloroasidik asit (TCA) solusyonları ile yapılır. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için tercih edilir. Tüm yüze uygulanacaksa uygulama yaklaşık 15 dakika sürer.TCA  konsantrasyonunun düşük olduğu solüsyonların uygulamalarında analjezi gerekmez iken daha yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda ağrı kesici tabletlerin kullanılması gerekebilir. Muayenehane şartlarında uygulanılabilir. Uygulama sırasında  önce yanma sonra batma hissi hissedilir. Cildin durumuna göre 1 ya da 2 ay ara ile uygulanılır. Uygulama sonrası  deride yaklaşık 1 hafta süren bir ödem olur. Yaklaşık 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gerçekleşir. Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanmasına bağlı beyaz noktalar gözlenebilir. Bunlar kendi kendine düşer.

Derin soyma: Fenolün kullanıldığı soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklılar ve yaygın lekelerin tedavisinde tercih edilir. Deride kalıcı renk azalmasına yol açabileceği için çok koyu tenli kişilerde tercih edilmez. Tüm yüz uygulaması yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Üst dudak gibi küçük bölge uygulaması 10- 15 dakika kadar sürer. Tüm yüzün fenol ile soyulması genellikle küçük ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılır. Uygulama sonrası yaklaşık iki gün boyunca tutulan özel bir su geçirmez pansuman uygulaması yapılır. Sonrasında evde kullanılmak üzere antiseptik bazı pudrala ile takip gerekir. Deri de kabuklanma olur. 7-10 gün içinde yeni deri oluşur. Deri ilk zamanlarda kırmızı görünümlü iken bir kaç hafta ile bir kaç ay içinde beyazlar. Derin soyma işlemi tek bir seansta yapılır ve çarpıcı sonuçlar elde edilir.

 Peeling‘in (kimyasal  soyma) yan etkileri nelerdir?

 •  En sık görülen yan etki deride koyu renk değişimlerinin (hiperpigmentasyon) gözlenmesidir. Bu yan etki çoğunlukla geçicidir. Genellikle peeling işlemi sonrası güneşten yeterli derecede korunma yapılmaz ise gözlenir.
 • Bazen de kimyasal peeling işlemi sonrası renk azalması (hipopigmentasyon) gözlenebilir.
 • Bazı hastalarda soyma işlemi deride uzun süre devam eden kırmızılığa neden olur.
 • Uçuk virüsünü taşıyan kişilerde soyma işlemi uçuğun aktifleşmesine neden olabilir. Uçuk lezyonlarının oral, topikal asiklovir ile tedavisi mümkündür. Uçuk hikayesi olanlara uygulama öncesi bu ilaç ile profilaksi yapılabilir.
 • Derin soyma işlemi sonrası enfeksiyon ve buna ikincil deride kalıcı izlerin oluşması

Kimlere kimyasal soyma yapılamaz ?

 • Son 6 ay içinde accutane (sivilce tedavisinde kullanılan) kullananlara peeling uygulanmaz
 • Aktif uçuk lezyonu ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu bulguları taşıyanlara
 • Yüzünde siğil lezyonları olanlara
 • Hamilelere
 • Keloid ve hipertrofik nedbe (Yaraların kötü iyileşme şekli) gelişimine eğilimli kişilere
 • Güneş alerjisi hikayesi olanlara
 • Daha önce kimyasal soyma işlemine kötü reaksiyon verenlere
 • Yakın tarihte radyoterapi görenler
 • Son 2 gün içinde güneşe aşırı maruziyet ve yanık gelişenlere
 • Son 1 ay içinde uygulama yapılacak alana cerrahi girişim/lazer/kriyoterapi yaptıranlara
 • Kardiak rahatsızlığı olan hastalarda fenol ile soyma uygulaması risklidir.

Peeling (kimyasal soyma) öncesi yapılması gerekenler ?

 • Soyma işleminden 2 hafta önce bazı protokollerce önerilen topikal tedavilere başlamak gerekir.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce Retin-A içeren kremler ve mekaniksoyma yapan sünger uygulamaları bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce her türlü epilasyon işlemleri bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminin yapılacağı gün temiz herhangi bir kolonya ya da krem uygulamadan gelinmesi gereklidir.
 • Kimyasal peeling işleminden sonra doktorunuzun size önereceği topikal kremleri (nemlendirici, leke tedaviside kullanılan kremler) kullanmanız gerekir.
 • Peeling işleminden sonra mutlaka en az 28 faktörlü güneş kremi ile güneşten korunmak gerekir.
 • Peeling işleminin yapıldığı gün erkek hastalar traş  olmamalı, kadınlar da makyaj yapmamalıdır.
 • Kalıcı izlerin oluşmasını önlemek amacıyla kaşıma, her türlü soyma uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Retin-A içeren ürünler soyma seansları esnasında kullanılmamalıdır. Ancak en son seanstan 1 ay sonra sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Cilt soyma işleminden en erken 1 ay sonra epilasyon yaptırılabilir.
PAYLAŞ

151 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam, TCA peeling sonrası yüz tamamen soyulup yenilendikten hemen sonra her zaman ki cilt bakım rutinine geçiş yapılabilir mi? Yani temizleyici, tonik, serum, krem vs… Yoksa özel bir bakım mı uygulamak gerekiyor? Bir de TCA peeling için belli bir yaş sınırı var mıdır? Teşekkürler.

 2. Merhaba benim de yüzümde estetik dikiş izleri var ve bende %40 tca yaptırmak istiyorum etkili olur mu ve kozmetik ürünlerini ne zamandan sonra kullanabilirim ?

 3. Hocam merhaba
  Ben 6 yıl önce roaccutane kullandım. Ama sivilce izleri kaldı.
  Özellikle traş olurken ve gülümserken sanki çizgi gibi izler kaldı sizce bu durum da ne yapmalıyım. Teşekkürler…

 4. Merhaba Defne hanim, normalde tca peelingten olumlu sonuç alan biriyim fakat küçük bi lekemde sabırsız davranıp kendim soydugum için koyu leke kaldı. Tekrar düşük oran tca uygulatsam geçer mi acaba ? Bir de tca bacaklarıma uygulatiyorum işlemler tamamen bittikten ne kadar zaman sonraya kadar gunesten korunma gereklidir? Baya bi zaman geçtikten sonra güneş koruyucu kullanarak bronzlasabilir miyim? Simdiden Teşekkürler

 5. Merhaba… Benimde yüzümde özellikle burun üzerinde ve yanaklarımda cıllerım var. Kımyasal peelıng düşünüyorum ama sızce cıllere uygulanmada basarısı nedir

 6. Merhaba defne hanim ben 22 yaşındayım kimyasal peeling düşünüyorum. Abartılı bı şey yok hafif t bolgem de sivilce izi ve yanaklarımda hafif gözenek açıklığı var siz ne dersiniz?

 7. Merhaba sol elmacık kemiği ustunde yoğun lekem vardı tca yaptim 1 ay önce. Şimdi ise eskisinden cok cok kotu oldu iyice karardi. Napmam gerekir lütfen yardimci olun

 8. Merhabalar ben 3 ay önce kadar peeling yaptırdım ve suratımda aşırı derece de siyah bi renk oluştu sadece peeling yapılan yerde 2 ay öncesine kadar da güneş kremini kullanmayı bıraktım sizce yüzümdeki renk değişikliğini nasıl düzeltebilirim yardımcı olur musunuz

 9. merhaba, yüzümde çile benzer lekelenmeler oluştu yanak bölgesinde ve burun kemiğimin üst bölgesinde bu durum beni ciddi anlamda rahatsız ediyor bi iki ürün öneri aldım çevremden unitone4 ve jel gibi amma kararsız kaldım evde bunlarla başlamak işe yararmı yada kimyasal peelingimi önerirsiniz yada farklı bi yöntem.. bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım, teşekkürler..

 10. Merhaba ben tca peeling yaptım daha sonrasında yüzümde kararma oldu göze çok çarpıyor özellikle göz çevresinde iki koyu halka oluştu güneş koruyucu kullanmama rağmen oldu ne yapabilirim sizce tekrar mı denesem 1 ay sonra ne tavsiye edersiniz yardımınıza ihtiyacım var teşekkürler

 11. Hocam merhabalar; ben 4 yil oldu doğum yapali ve karnmda çatlaklar mevcut kimyasal peeling yaptırmak istiyorum tca yöntemiyle bu yöntemle kaç seansta son bulur acaba bilgi verirseniz sevinirim , aslen ben de saglikciym ama evde yapmak istemiyorum bir de bu işlem için seans ücreti nedir öğrenebilir miyim ? Tsk.ler şimdiden iyi çalışmalar

 12. Merhabalar omuz bölgeme %40 tca peeling uyguladım soyulma işlemi bitikten sonra kahverengi izler kaldı çok belirgin bunlar geçer mi ne yapmalıyım

 13. Merhaba, Defne hanım. Cildimde güneş yanığı lekelerim bulunuyor. Bir çok ilaç kullanmama rağmen herhangi bir sonuç alamadım maalesef. Doktorum soyma işlemi yapılmasını tavsiye etti. Şimdi araştırmaktayım. Bu tür işlemler genelde kaç seans sürer? Yaklaşık maliyeti ne kadardır? Şimdiki günlerde güneşin etkisiyle yapılmaması gerekir herhalde. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

 14. Hocam kolay gelsin %50 tca yaptırdım deri 7 günde soyuldu fakat ondan sonraki 4. Gün sabah saatlerinde güneşten koruyamadım işlem yapılam yerler kahverengi bi hal aldı 10 gündür böyle geçer mi

 15. Meehaba 20 gün önce doktor gözetiminde kimyasal peeling yapıldı yüzüme soyulma bitti ama 1 haftadır yüzüm kırmızı koyu renk. Ne zaman düzelir? Teşekkürler

 16. Merhaba Defne hanım ben 6 ay roaccutane kullandım. Sivilce lekelerim kaldı. Ilaci daha bir ay oldu birakali. Sonra bana acnelyse verdi biraz soysun sonra kimyasal peeling yapalim dedi. Ekim ayinda baslayacak 6 7 seans surer dedi ve gene de tamamen gecmez dedi. Internette arastirdim kahverengi lekeler ve yaniklar olustugundan bahsedilmis ve ayrica roaccutane kullananlarin kimyasal peeling yaptirmamasi gerektigi yaziyor. Bilgi verirseniz cok sevinirim kafam cok cok karisik

 17. Merhaba ben tca kimyasal peeling yaptırmak istiyorum.
  Akdeniz bölgesinde oturuyorum acaba hala yaptırabilirmiyim? Havalar ısındı ama ben güneşe pek çıkmıyorum ve bolca güneş kremi kullanıyorum.

 18. Merhabalar ben evde kendim yuzume %20 lik tca peeling uyguladim 1 dk tuttum yuzumde 2 seans soyulma olmasina ragmen cok hafif olan lekelerim halen gecmedi biryerlerde yanlismi yapiyorum acaba teșekkurederim .

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here