Kimyasal Peeling

214
24030
kimyasal peeling

Peeling

Yaşımız ilerledikçe güneş, hava kirliliği bir çok dış etkenin etkisi ile cildimizde lekeler, sivilceler sonrası oluşan izler meydana gelir. Kimyasal soyma (peeling) işlemi cildin yenilenmesini sağlar ve daha yumuşak ve parlak görünmesi sağlar.

Kimyasal soymanın (kimyasal peeling) yararları nelerdir?

Kimyasal soyma ile kuru, soluk ve lekeli ciltlerlerde cildin nemin artması, lekelerin ve bazı yüzeyel kırışıklıkların azalması ve daha aydınlık bir görünüm elde edilmesi mümkün olur.

peeling

Kimyasal soyma nasıl yapılır ve ne kadar sürer ?

Doktorunuz cildimizdeki problemlere göre üç ana peeling ajanından birini tercih eder. Soymanın derinliği arttıkça elde edilecek sonuçların daha çarpıcı olacağı fakat işlem sonrası iyileşme süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Yüzeyel soyma: Alfahidroksi asitler (AHA) ve betahidroksi (BHA) ile yapılır. Öğle arası cilt soyma işlemi olarak adlandırılabilir. İçeriklerini glikolik, laktik ve meyve asitleri (AHA) veya salisilik asit (BHA) oluşturur. Kuru ve hafif kırışıklıkları bulunan ciltler için tercih edilir. Uygulanmaları kolay ve hızlıdır. Muayenehane şartlarında uygulanır.Uygulama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Sadece uygulama esnasında batma hissi hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal soyma ajanının konsantrasyonu ve süresini doktorunuz cildinizin özelliklerine göre tayin eder. Haftalık veya aylık uygulama protokolleri vardır.

Orta derinlikte soyma: Trikloroasidik asit (TCA) solusyonları ile yapılır. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için tercih edilir. Tüm yüze uygulanacaksa uygulama yaklaşık 15 dakika sürer.TCA  konsantrasyonunun düşük olduğu solüsyonların uygulamalarında analjezi gerekmez iken daha yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda ağrı kesici tabletlerin kullanılması gerekebilir. Muayenehane şartlarında uygulanılabilir. Uygulama sırasında  önce yanma sonra batma hissi hissedilir. Cildin durumuna göre 1 ya da 2 ay ara ile uygulanılır. Uygulama sonrası  deride yaklaşık 1 hafta süren bir ödem olur. Yaklaşık 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gerçekleşir. Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanmasına bağlı beyaz noktalar gözlenebilir. Bunlar kendi kendine düşer.

Derin soyma: Fenolün kullanıldığı soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklılar ve yaygın lekelerin tedavisinde tercih edilir. Deride kalıcı renk azalmasına yol açabileceği için çok koyu tenli kişilerde tercih edilmez. Tüm yüz uygulaması yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Üst dudak gibi küçük bölge uygulaması 10- 15 dakika kadar sürer. Tüm yüzün fenol ile soyulması genellikle küçük ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılır. Uygulama sonrası yaklaşık iki gün boyunca tutulan özel bir su geçirmez pansuman uygulaması yapılır. Sonrasında evde kullanılmak üzere antiseptik bazı pudrala ile takip gerekir. Deri de kabuklanma olur. 7-10 gün içinde yeni deri oluşur. Deri ilk zamanlarda kırmızı görünümlü iken bir kaç hafta ile bir kaç ay içinde beyazlar. Derin soyma işlemi tek bir seansta yapılır ve çarpıcı sonuçlar elde edilir.

 Peeling‘in (kimyasal  soyma) yan etkileri nelerdir?

 •  En sık görülen yan etki deride koyu renk değişimlerinin (hiperpigmentasyon) gözlenmesidir. Bu yan etki çoğunlukla geçicidir. Genellikle peeling işlemi sonrası güneşten yeterli derecede korunma yapılmaz ise gözlenir.
 • Bazen de kimyasal peeling işlemi sonrası renk azalması (hipopigmentasyon) gözlenebilir.
 • Bazı hastalarda soyma işlemi deride uzun süre devam eden kırmızılığa neden olur.
 • Uçuk virüsünü taşıyan kişilerde soyma işlemi uçuğun aktifleşmesine neden olabilir. Uçuk lezyonlarının oral, topikal asiklovir ile tedavisi mümkündür. Uçuk hikayesi olanlara uygulama öncesi bu ilaç ile profilaksi yapılabilir.
 • Derin soyma işlemi sonrası enfeksiyon ve buna ikincil deride kalıcı izlerin oluşması

Kimlere kimyasal soyma yapılamaz ?

 • Son 6 ay içinde accutane (sivilce tedavisinde kullanılan) kullananlara peeling uygulanmaz
 • Aktif uçuk lezyonu ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu bulguları taşıyanlara
 • Yüzünde siğil lezyonları olanlara
 • Hamilelere
 • Keloid ve hipertrofik nedbe (Yaraların kötü iyileşme şekli) gelişimine eğilimli kişilere
 • Güneş alerjisi hikayesi olanlara
 • Daha önce kimyasal soyma işlemine kötü reaksiyon verenlere
 • Yakın tarihte radyoterapi görenler
 • Son 2 gün içinde güneşe aşırı maruziyet ve yanık gelişenlere
 • Son 1 ay içinde uygulama yapılacak alana cerrahi girişim/lazer/kriyoterapi yaptıranlara
 • Kardiak rahatsızlığı olan hastalarda fenol ile soyma uygulaması risklidir.

Peeling (kimyasal soyma) öncesi yapılması gerekenler ?

 • Soyma işleminden 2 hafta önce bazı protokollerce önerilen topikal tedavilere başlamak gerekir.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce Retin-A içeren kremler ve mekaniksoyma yapan sünger uygulamaları bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce her türlü epilasyon işlemleri bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminin yapılacağı gün temiz herhangi bir kolonya ya da krem uygulamadan gelinmesi gereklidir.
 • Kimyasal peeling işleminden sonra doktorunuzun size önereceği topikal kremleri (nemlendirici, leke tedaviside kullanılan kremler) kullanmanız gerekir.
 • Peeling işleminden sonra mutlaka en az 28 faktörlü güneş kremi ile güneşten korunmak gerekir.
 • Peeling işleminin yapıldığı gün erkek hastalar traş  olmamalı, kadınlar da makyaj yapmamalıdır.
 • Kalıcı izlerin oluşmasını önlemek amacıyla kaşıma, her türlü soyma uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Retin-A içeren ürünler soyma seansları esnasında kullanılmamalıdır. Ancak en son seanstan 1 ay sonra sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Cilt soyma işleminden en erken 1 ay sonra epilasyon yaptırılabilir.
PAYLAŞ

214 YORUMLAR

 1. merhaba hocam ben 19 yasima gircem yuzumde sivilce ve izleri ve diyer lekeler var yuzumun rengini acmak istiyorum kimyasal peeling yaptirsam işe yararmi

 2. Merhaba defne hanim. Ben doktorumun tavsiyesi uzerine kimyasal peeling yaptrdm birinci seansı yaptk su an. Kizariklar kahverengi aldi yüzüm yer yer. Soyulma baslamadi fakat gerginlik var yüzümde. İkinci seansta da ayni sekilde mi tepki gosterir cildim?

 3. 3 ay önce kolumda oluşan sivilce lekeleri için kullandım. Soyuldu ve temizlendi. Ama oluşan kahverengi yanık gibi gözüken lekeler hala var. Bunlar ne zaman geçer ?

 4. Merhaba Defne hanim
  Benim kilo verme is ve aslinda daha cok dogumdan kalma bir karin sarkikligin var, mini karin germe uygun sanirim cunku fazlakilom cok az ve sarkik kisim tamamen altkisim, fakat beni cok rahatsiz ediyor. Ucret bilgisi rica edebilirmiyim? Mini karin germe sonrasi tekrar hamile kaldiniz diyelim tekrar ameliyat gerektirirmi yoksa tekrar hamile kalmak dogru olmazmi? Birde goz alt isik dolgusu yapiyormusunuz? Yapiyorsaniz ne kadar ucret? Ve nekadar zamanda tekrarlamaj gerekiyor? Cok tesekkur ediyorum.

 5. Merhabalar, 2 yıl önce 6 ay süreli zoratenin tedavisi aldım. Bu tedavi sonucunda yüzümde çukurlar ve lekeler oluştu. Bugün doktora bu leke ve çukurlar için gittim. Doktorumda akne skarı tanısıyla 6 ay süreli ayda 1 kez uygulanacak peeling tedavisine başlattı. İlk seansı bugün aldım. 3 dakika süren bir işlemdi.İşlem esnasında özellikle yanak ve burun çevremde yanma hissi oluştu acıtıcı derecede.yüzümde küçük yanıklar oluştu ve bu yanıklarda kızarıklığa dönüştü. Doktorum herhangi bir krem önermedi. Sadece güneş koruyucuyu iyi kullanmamı söyledi. Bu yanıklar kalıcı olur mu.ve güneş kremi dışında krem kullanmalı mıyım.Teşekkürler.

 6. Merhaba peelingden ne kadar zaman sonra normal guneslenebiliriz yani kasimda peeling yaptik diyelim mayisda haziranda guneslenirsek ne olur? tesekkur ederim

 7. Merhaba Defne hanim , cildime 20 lik tca uyguladim kendim bugün 5. günüm ve soyulmalarim başladı soyulan kısımlar hafif kirmizi bu durum normal mi

  • Merhaba, bir doktora uygulatsanız daha iyi olur. Sonuçta bunlar cildi soyan ürünler. Fazla gelirse yara yapabilir, tedavi çok daha zor olur. 0 212 2967878 den randevu alarak gelebilirsiniz.

 8. Merhaba ben %50 göğüs bölgesinde ki 12 dene önce oluşan kalıcı yarama uyguladım önce motlaştı %40 oranında çinko krem ile 4 gün boyunca merhem şeklinde sürdüm bugün soyulma yaşandı kalan derileri elimle temizledim şu an soyuldu ve pembe ve kırmızı şeklinde duruyor . Bu ne zaman geçer ? Yeniden kabuk oluşacak mı ? Su an pembe olan yere merhem sürmeye devam etmeli miyim ? Bu kızarıklık ne zaman geçer lütfen yardımcı olun 🙏

 9. Merhabalar doktorum kimyasal peeling yapmamı önerdi yaşım 21 şimdi yaptırsam ilerde tekrarlar mi yada yaş önemli mi yaptırmak için ?

 10. Dudak üzerinde sir ağdadan olduğunu düşündüğüm koyu leke var. Kimyasal peeling yaptırsam geçer mi ve kış ayı güneşi de olumsuz etki eder mi peeling sonrası. İşim gereği dışarıdayım hep. teşekkürler

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here