Kimyasal Peeling

549
53200
kimyasal peeling

Peeling

Yaşımız ilerledikçe güneş, hava kirliliği bir çok dış etkenin etkisi ile cildimizde lekeler, sivilceler sonrası oluşan izler meydana gelir. Kimyasal soyma (peeling) işlemi cildin yenilenmesini sağlar ve daha yumuşak ve parlak görünmesi sağlar.

Kimyasal soymanın (kimyasal peeling) yararları nelerdir?

Kimyasal soyma ile kuru, soluk ve lekeli ciltlerlerde cildin nemin artması, lekelerin ve bazı yüzeyel kırışıklıkların azalması ve daha aydınlık bir görünüm elde edilmesi mümkün olur.

peeling

Kimyasal soyma nasıl yapılır ve ne kadar sürer ?

Doktorunuz cildimizdeki problemlere göre üç ana peeling ajanından birini tercih eder. Soymanın derinliği arttıkça elde edilecek sonuçların daha çarpıcı olacağı fakat işlem sonrası iyileşme süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Yüzeyel soyma: Alfahidroksi asitler (AHA) ve betahidroksi (BHA) ile yapılır. Öğle arası cilt soyma işlemi olarak adlandırılabilir. İçeriklerini glikolik, laktik ve meyve asitleri (AHA) veya salisilik asit (BHA) oluşturur. Kuru ve hafif kırışıklıkları bulunan ciltler için tercih edilir. Uygulanmaları kolay ve hızlıdır. Muayenehane şartlarında uygulanır.Uygulama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Sadece uygulama esnasında batma hissi hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal soyma ajanının konsantrasyonu ve süresini doktorunuz cildinizin özelliklerine göre tayin eder. Haftalık veya aylık uygulama protokolleri vardır.

Orta derinlikte soyma: Trikloroasidik asit (TCA) solusyonları ile yapılır. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için tercih edilir. Tüm yüze uygulanacaksa uygulama yaklaşık 15 dakika sürer.TCA  konsantrasyonunun düşük olduğu solüsyonların uygulamalarında analjezi gerekmez iken daha yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda ağrı kesici tabletlerin kullanılması gerekebilir. Muayenehane şartlarında uygulanılabilir. Uygulama sırasında  önce yanma sonra batma hissi hissedilir. Cildin durumuna göre 1 ya da 2 ay ara ile uygulanılır. Uygulama sonrası  deride yaklaşık 1 hafta süren bir ödem olur. Yaklaşık 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gerçekleşir. Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanmasına bağlı beyaz noktalar gözlenebilir. Bunlar kendi kendine düşer.

Derin soyma: Fenolün kullanıldığı soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklılar ve yaygın lekelerin tedavisinde tercih edilir. Deride kalıcı renk azalmasına yol açabileceği için çok koyu tenli kişilerde tercih edilmez. Tüm yüz uygulaması yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Üst dudak gibi küçük bölge uygulaması 10- 15 dakika kadar sürer. Tüm yüzün fenol ile soyulması genellikle küçük ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılır. Uygulama sonrası yaklaşık iki gün boyunca tutulan özel bir su geçirmez pansuman uygulaması yapılır. Sonrasında evde kullanılmak üzere antiseptik bazı pudrala ile takip gerekir. Deri de kabuklanma olur. 7-10 gün içinde yeni deri oluşur. Deri ilk zamanlarda kırmızı görünümlü iken bir kaç hafta ile bir kaç ay içinde beyazlar. Derin soyma işlemi tek bir seansta yapılır ve çarpıcı sonuçlar elde edilir.

 Peeling‘in (kimyasal  soyma) yan etkileri nelerdir?

 •  En sık görülen yan etki deride koyu renk değişimlerinin (hiperpigmentasyon) gözlenmesidir. Bu yan etki çoğunlukla geçicidir. Genellikle peeling işlemi sonrası güneşten yeterli derecede korunma yapılmaz ise gözlenir.
 • Bazen de kimyasal peeling işlemi sonrası renk azalması (hipopigmentasyon) gözlenebilir.
 • Bazı hastalarda soyma işlemi deride uzun süre devam eden kırmızılığa neden olur.
 • Uçuk virüsünü taşıyan kişilerde soyma işlemi uçuğun aktifleşmesine neden olabilir. Uçuk lezyonlarının oral, topikal asiklovir ile tedavisi mümkündür. Uçuk hikayesi olanlara uygulama öncesi bu ilaç ile profilaksi yapılabilir.
 • Derin soyma işlemi sonrası enfeksiyon ve buna ikincil deride kalıcı izlerin oluşması

Kimlere kimyasal soyma yapılamaz ?

 • Son 6 ay içinde accutane (sivilce tedavisinde kullanılan) kullananlara peeling uygulanmaz
 • Aktif uçuk lezyonu ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu bulguları taşıyanlara
 • Yüzünde siğil lezyonları olanlara
 • Hamilelere
 • Keloid ve hipertrofik nedbe (Yaraların kötü iyileşme şekli) gelişimine eğilimli kişilere
 • Güneş alerjisi hikayesi olanlara
 • Daha önce kimyasal soyma işlemine kötü reaksiyon verenlere
 • Yakın tarihte radyoterapi görenler
 • Son 2 gün içinde güneşe aşırı maruziyet ve yanık gelişenlere
 • Son 1 ay içinde uygulama yapılacak alana cerrahi girişim/lazer/kriyoterapi yaptıranlara
 • Kardiak rahatsızlığı olan hastalarda fenol ile soyma uygulaması risklidir.

Peeling (kimyasal soyma) öncesi yapılması gerekenler ?

 • Soyma işleminden 2 hafta önce bazı protokollerce önerilen topikal tedavilere başlamak gerekir.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce Retin-A içeren kremler ve mekaniksoyma yapan sünger uygulamaları bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce her türlü epilasyon işlemleri bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminin yapılacağı gün temiz herhangi bir kolonya ya da krem uygulamadan gelinmesi gereklidir.
 • Kimyasal peeling işleminden sonra doktorunuzun size önereceği topikal kremleri (nemlendirici, leke tedaviside kullanılan kremler) kullanmanız gerekir.
 • Peeling işleminden sonra mutlaka en az 28 faktörlü güneş kremi ile güneşten korunmak gerekir.
 • Peeling işleminin yapıldığı gün erkek hastalar traş  olmamalı, kadınlar da makyaj yapmamalıdır.
 • Kalıcı izlerin oluşmasını önlemek amacıyla kaşıma, her türlü soyma uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Retin-A içeren ürünler soyma seansları esnasında kullanılmamalıdır. Ancak en son seanstan 1 ay sonra sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Cilt soyma işleminden en erken 1 ay sonra epilasyon yaptırılabilir.
PAYLAŞ

549 YORUMLAR

 1. Merhabalar roaccutane kullandım 8ay önce bitti kimyasal peeling yaptırmak istiyorum kalan izlerin geçmesi için .Fakat çalışıyorum peeling sonrası makyaj yapabilirmiyim cok kızarıklık oluyor mu acaba❓Kızarıklık olursa geçmesi ne kadar sürer❓

 2. Merhaba ben yüzüme altın iğne yaptırdım. Hiç sorun olmadı fakat daha sonra doktorumun önerisi ile aldığım yüz temizleme jeli ve kremi yüzümü çok kızarttı. 15 gün kullandım.Yanma batma hissi oluştu.Sonradan öğrendiğime göre içindeKiler AHA BHA içeriyormuş.
  Daha sonra gittiğim doktor hidrolik asit içeren kremler verdi. Yüzümün incelediğini söyledi.şimdilerde yanma batma hissi yok ama hala eskisinden kırmızı yüzüm var.
  Bu kızarıklık kalıcı mıdır? Çok endişeleniyorum😞

 3. Merhaba 16 yaşındayım 1 ay önce motor kazası yaptım kaşımın üstüne kocaman dikiş atıldı aynı şekilde ceneme bi iki hafta sonra dikisler alindi merhem krem önerdiler azıcık azalttı ama leke şeklinde kaldı iz kaldı yani kimyasal peeling veya dermabrazyon yaptıran geçer mi ayrıca yaş sınırı var mi

 4. Merhaba bende yoğun bir şekilde aktif sivilceler var kimsayal peeling işlemini yaptırabilir miyim bazı sitelerde sivilce varsa bu işlem yapılamaz yazıyor yarın yaptırmayı düşünüyordum lütfen bilgi verir misiniz artık kurtulmak istiyorum bu yöntemi görünceye sevinmiştim ama aktif sivilcelerim olduğu için olmuyor mu ?

 5. Merhaba kimyasal peeling (TCA) yaptırdım bugün 12. Günüm soyulmalar tamamen gerçekleşti fakat kızarıklık ve cildimin hassasiyeti geçmedi bu doğal süreç mi ?

 6. Hocam almanyada yaşıyorum.yuzume evde tca yaptım. Lekeler de bir düzelme olmadığı gibi sanki daha da buyuduluer. Özellikle bıyık bölgesi çok fazla yandı. Deri soyuldu ama ( soyuldu demek yanlış resmen deri yüzülmüş gibi)kıpkırmızı ve sızlıyor.lutfen lekeden vazgeçtim bu acıyı azaltmak ve cildini rahatlatmak için ne yapabilirim.dil sorunum olduğu için burda doktora da gidemiyorum. O kırmızılıklar kahverengi hatta siyaha yakın bir halde kalır mı.

 7. İyi akşamlar. Benim bir arkadaşım kimyasal peeling yaptırmış ve sonucu kötüye gitmeye başlamış. 1 yıl önce yaptırmis. Yüzüm sarkiyo diyo 5 yıl sonra 50 yaşımda ki gibi olacağım diyo . Ne yapmamız gerekir. Kız arkadaşım kendini çok kötü hissediyor. Eğer ameliyat olurda kanser olma riski varmış. Neyi önerirsiniz hocam . Acil cevap bekliyorum.

  • 1 yıl önce yapılan peeling sarkmaya sebep olmaz. Yeni yapılsa da olmaz. Ameliyatta kanser riski diye birşey de yok. Size yakın bir plastik cerrah veya cildiye uzmanına muayene olun.

  • Kimyasal peeling çok kuru aşırı hassas cilde yapılır mı acaba? Roaccutane sonrssi akne izlerim kaldı. Cok derin olmayan hafif cukur seklinde. Üzerinden tam 6 ay geçti. Izler baya hafiflese de maalesef ki hala varlar. Not:dermapen yatırmıştım bir seans ondan sonra akne sorunu yaşadım ve hap tedavisi görmek zorunda kaldım. Bu tarz hassas ciltlere sizin tavsiyeniz nedir acaba ? Cevaplarsanız çok sevinirim. Üzüntüden derslerimi çok ihmal ettim. Her doktora da güvenemiyorum.

 8. Merhaba bende 19 yaşındayım zoretanin tedavisi görüyorum 4. Aydayım yüzüm çok fazla kızarıyo 2 yıl önce de 2 ay tedavi görüp bırakmıştım ve ozamanlar leke için TCA20 kullanmıştım ozamandan yanaklarimdaki kızarıklıklar geçmedi yeniden tedaviye baslamamla daha da arttı ayrıca lekelerde var ne yapmalıyım tca 20 den kaynaklı bi sorun muydu bir türlü anlam veremedim deri fazla mı inceldi geçer mi sizce ne yapmalıyım gercekten korkutuyo beni bu kızarıklık öneriniz nedir? Leke ve cilt tonunda acilma olmasi icin TCA 40 kullanırsam bi zararı olur mu ?

 9. Merhaba.Meme kanseri hikayem var. Tedavim biteli 3 yıl oldu. Koltuk altındaki kararma sebebiyle kimyasal peeling yaptırmak istiyorum. Benim için riskli mi? Teşekkürler..

 10. Merhabalar bacağımdaki batıklarla oynadığım için lekeler oluştu. Kimyasal peeling işe yarar mı? Ortalama ne kadar fiyat çıkarırsınız? Mail ile bilgi alabilir miyim?

 11. Merhabalar,
  Kimyasal peeling işlemi popodaki sivilce ve çıban izleri için de uygulanabilir mi? AHA mı TCA mı tercih edilmeli? Kimyasal peeling uygulamasından sonra ne tür kremler kullanılmalı?

 12. Merhaba ben yüzüme tca 25 uygulamak istiyorum büyük bi ihtimalle yapıcam peki 10 gün iyileşme süresi sonucunda cilt tamamen soyuldu diyelim sonrasında makyaj yaptığımızda benim temizliyicilerim asit içeriyor tca dan sonra asitli temizliyiciler cilde zarar verir mi nasıl bi cilt temizleme ürünü kullanabilirim ?

 13. Mrb yüzüme laktik asit kimyasal peeling yapıldı ama yüzümde kahverengi leke kaldı.Çok moralim bozuk. Cilt bakımı yaptılar güya cildim lekelendi. Nasıl geçer?

 14. merhaba roancutane 20 ml kullandim 2 ay hala kullaniyorumda leke icin dermapen yaptircam fakat roancutane kullandigim icin ne yapmaluyim herhangi bi zarari olurmu

  • İyi akşamlar. Kimyasal peeling yaptırdım 3 seans üzerine iki seans tca cros yapıldı. Mart ayının sonunda biraz kahverengimsi kaldı azelderm kullanıyorum fakat şimdi Deniz sezonu açılıyor. Sürekli güneş kremi sürüyorum fakat günrşlenirsem leke kalır mı? Denize girdiğim zaman azelderm kremi kullanmalı mıyım? İyi akşamlar defne hanım.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.