Peeling

Yaşımız ilerledikçe güneş, hava kirliliği bir çok dış etkenin etkisi ile cildimizde lekeler, sivilceler sonrası oluşan izler meydana gelir. Kimyasal soyma (peeling) işlemi cildin yenilenmesini sağlar ve daha yumuşak ve parlak görünmesi sağlar.

Kimyasal soymanın (kimyasal peeling) yararları nelerdir?

Kimyasal soyma ile kuru, soluk ve lekeli ciltlerlerde cildin nemin artması, lekelerin ve bazı yüzeyel kırışıklıkların azalması ve daha aydınlık bir görünüm elde edilmesi mümkün olur.

peeling

Kimyasal soyma nasıl yapılır ve ne kadar sürer ?

Doktorunuz cildimizdeki problemlere göre üç ana peeling ajanından birini tercih eder. Soymanın derinliği arttıkça elde edilecek sonuçların daha çarpıcı olacağı fakat işlem sonrası iyileşme süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Yüzeyel soyma: Alfahidroksi asitler (AHA) ve betahidroksi (BHA) ile yapılır. Öğle arası cilt soyma işlemi olarak adlandırılabilir. İçeriklerini glikolik, laktik ve meyve asitleri (AHA) veya salisilik asit (BHA) oluşturur. Kuru ve hafif kırışıklıkları bulunan ciltler için tercih edilir. Uygulanmaları kolay ve hızlıdır. Muayenehane şartlarında uygulanır.Uygulama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Sadece uygulama esnasında batma hissi hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal soyma ajanının konsantrasyonu ve süresini doktorunuz cildinizin özelliklerine göre tayin eder. Haftalık veya aylık uygulama protokolleri vardır.

Orta derinlikte soyma: Trikloroasidik asit (TCA) solusyonları ile yapılır. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için tercih edilir. Tüm yüze uygulanacaksa uygulama yaklaşık 15 dakika sürer.TCA  konsantrasyonunun düşük olduğu solüsyonların uygulamalarında analjezi gerekmez iken daha yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda ağrı kesici tabletlerin kullanılması gerekebilir. Muayenehane şartlarında uygulanılabilir. Uygulama sırasında  önce yanma sonra batma hissi hissedilir. Cildin durumuna göre 1 ya da 2 ay ara ile uygulanılır. Uygulama sonrası  deride yaklaşık 1 hafta süren bir ödem olur. Yaklaşık 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gerçekleşir. Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanmasına bağlı beyaz noktalar gözlenebilir. Bunlar kendi kendine düşer.

Derin soyma: Fenolün kullanıldığı soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklılar ve yaygın lekelerin tedavisinde tercih edilir. Deride kalıcı renk azalmasına yol açabileceği için çok koyu tenli kişilerde tercih edilmez. Tüm yüz uygulaması yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Üst dudak gibi küçük bölge uygulaması 10- 15 dakika kadar sürer. Tüm yüzün fenol ile soyulması genellikle küçük ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılır. Uygulama sonrası yaklaşık iki gün boyunca tutulan özel bir su geçirmez pansuman uygulaması yapılır. Sonrasında evde kullanılmak üzere antiseptik bazı pudrala ile takip gerekir. Deri de kabuklanma olur. 7-10 gün içinde yeni deri oluşur. Deri ilk zamanlarda kırmızı görünümlü iken bir kaç hafta ile bir kaç ay içinde beyazlar. Derin soyma işlemi tek bir seansta yapılır ve çarpıcı sonuçlar elde edilir.

 Peeling‘in (kimyasal  soyma) yan etkileri nelerdir?

 •  En sık görülen yan etki deride koyu renk değişimlerinin (hiperpigmentasyon) gözlenmesidir. Bu yan etki çoğunlukla geçicidir. Genellikle peeling işlemi sonrası güneşten yeterli derecede korunma yapılmaz ise gözlenir.
 • Bazen de kimyasal peeling işlemi sonrası renk azalması (hipopigmentasyon) gözlenebilir.
 • Bazı hastalarda soyma işlemi deride uzun süre devam eden kırmızılığa neden olur.
 • Uçuk virüsünü taşıyan kişilerde soyma işlemi uçuğun aktifleşmesine neden olabilir. Uçuk lezyonlarının oral, topikal asiklovir ile tedavisi mümkündür. Uçuk hikayesi olanlara uygulama öncesi bu ilaç ile profilaksi yapılabilir.
 • Derin soyma işlemi sonrası enfeksiyon ve buna ikincil deride kalıcı izlerin oluşması

Kimlere kimyasal soyma yapılamaz ?

 • Son 6 ay içinde accutane (sivilce tedavisinde kullanılan) kullananlara peeling uygulanmaz
 • Aktif uçuk lezyonu ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu bulguları taşıyanlara
 • Yüzünde siğil lezyonları olanlara
 • Hamilelere
 • Keloid ve hipertrofik nedbe (Yaraların kötü iyileşme şekli) gelişimine eğilimli kişilere
 • Güneş alerjisi hikayesi olanlara
 • Daha önce kimyasal soyma işlemine kötü reaksiyon verenlere
 • Yakın tarihte radyoterapi görenler
 • Son 2 gün içinde güneşe aşırı maruziyet ve yanık gelişenlere
 • Son 1 ay içinde uygulama yapılacak alana cerrahi girişim/lazer/kriyoterapi yaptıranlara
 • Kardiak rahatsızlığı olan hastalarda fenol ile soyma uygulaması risklidir.

Peeling (kimyasal soyma) öncesi yapılması gerekenler ?

 • Soyma işleminden 2 hafta önce bazı protokollerce önerilen topikal tedavilere başlamak gerekir.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce Retin-A içeren kremler ve mekaniksoyma yapan sünger uygulamaları bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce her türlü epilasyon işlemleri bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminin yapılacağı gün temiz herhangi bir kolonya ya da krem uygulamadan gelinmesi gereklidir.
 • Kimyasal peeling işleminden sonra doktorunuzun size önereceği topikal kremleri (nemlendirici, leke tedaviside kullanılan kremler) kullanmanız gerekir.
 • Peeling işleminden sonra mutlaka en az 28 faktörlü güneş kremi ile güneşten korunmak gerekir.
 • Peeling işleminin yapıldığı gün erkek hastalar traş  olmamalı, kadınlar da makyaj yapmamalıdır.
 • Kalıcı izlerin oluşmasını önlemek amacıyla kaşıma, her türlü soyma uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Retin-A içeren ürünler soyma seansları esnasında kullanılmamalıdır. Ancak en son seanstan 1 ay sonra sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Cilt soyma işleminden en erken 1 ay sonra epilasyon yaptırılabilir.
PAYLAŞ

601 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Sivilce ilacı sonrası yanaklarımda cok az çukurluklar kaldı kimyasal ve laserle işlem yaptırmak istiyorum

  Bilgi alabilir miyim teşekkürler

  • Merhaba, bu çukurları tamamen yok edemeyiz ama bazı kombine işlemlerle biraz düzeltebiliriz. 0 212 2967878 den randevu alıp gelin bakalım.

 2. Merhaba bacağımdaki ufacık nokta kadar bile gözükmeyen 3 ayrı leke için acnelyse sürdüm. Malesef o sürdüğüm yerler belki on katından fazla yayıldı ve bacaklarım mahvoldu. Kızardı yara oldu en sonunda da kahverengi leke olarak kaldı. Bunun için dermatoloğa mı yoksa plastik cerraha mı gitmem gerek hangisi izleri yok edecek yöntemlere sahiptir?

 3. Merabalar doğum kontrol hapı kullanirken yapilabilirmi kimyasal piling yüzümde akneden kalma delikler var genişlemiş gözenekler var yüzde kaç yapmaliyim beyaz tenliyim lütfen bilgi verebilirmisiniz defne hanim

 4. Bu işlemler dudağada uygulanıyor mu? benim dudağımda fordyce denilen minik yağ bezeleri var ve her geçen gün artıyor lazer gerekiyor diyorlar ama dudağa uygulanması ne kadar doğru bilemedim.

 5. Merhaba Defne hanım,
  Cildim her yaşımda sivilceli ve güneş lekeli. Daha önce bunlar için çeşitli ilaçlar kullandım. Ancak sivilce ve güneş lekeleri tamamen geçmedi. Daha önce kimyasal peeling, karbon peeling işlemleri belirli aralıklarla yapıldı. Her mevsim 50 faktörlü güneş koruyucu ürünler de kullanıyorum. Ancak lekeler benden vazgeçmiyor. 43 yaşındayım ve esmer ten rengine sahibim. Cosmelan/dermamelan gibi çok uzun kullanım rutinleri olan ürünleri de istemiyorum. Başka bir uygulama var mıdır? Ya da lekelere mi alışmak gerekir? Öneriniz var mıdır?
  Not. Karaciğer fonksiyon testi yapıldı, sorun yokmuş.

  • Merhaba, anladığım kadarıyla gereken herşeyi yapıyorsunuz. Cilt yapısı itibariyle bazı kişilerde lekelerle baş etmek zor. Güneş koruyucuya devam. Kışa doğru da birkaç seans kimyasal peeling yapılabilir.

 6. Merhaba,bacaklarımda batık lekeleri var. Batıkları çıkarmak için uğraştığımdan dolayı lekeler oluştu. Bunları geçirmenin bir tedavisi var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 7. Hocam merhaba benim yüzümde akne skar izleri bulunuyor ve beni ciddi anlamda rahatsız ediyor. TCA peeling işe yarar mı? Akne skar izlerini geçirecek tavsiye ettiğiniz tedavi yönetimi nedir? Sizin yorumunuz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhaba, akne izlerini hiç bir yöntem tamamen geçirmez. Belli aralıklarla kombine işlemler yapmak lazım. Devamlı bir doktorunuz olursa cildin gelişimine göre işlemler uygulayarak daha iyi hale getirebilirsiniz.

 8. Hocam merhaba ben 19 yaşındayım bu yasta yuzumde kırışıklık ve sivilce izleri var bir doktora gittim franksiyonel lazerle gecer demisti ama iz de kalabilir dedi başka bir yerde karbon peeling dedi ama 22 yaşıma kadar yaptirmamam gerektiğini söyledi.ben çok şikayeyciyim izlerden felan ne yaptırmaliyim yardımcı olursaniz memnun olurum..

 9. İyi günler yüzümde sivilce lekeleri var bazı bölgelerde burnumun üst katmannda hüneş yanığı oluştu tre merhem kullandım doktor kontrolünde iyi geldi ama geçirmedi kimyasal peelingle yüz lekelerimden kurtulmm mümmkünmü ve sonrasında yüzüme buz lazer uygulananbilirmi

  • Bunların hepsi belli bir süreçte ve sırayla yapılamsı gereken işlemler. Buradan yeterli bilgi almanız zor. Muayene neticesi bir sıralama yapılır.

 10. Kimyasal peeling işleminden hemen sonra nasıl bir temizliyici kullanmak gerekir ? Aha ve Bha içeren ürün veya yağ bazlı bi temizliyici kullanılabilir mi günlük yüz temizliyici ürün nasıl olmalıdır?

 11. Hocam merhaba ben bundan 3 hafta önce % 20 lik kimyasal peeleng yaptım. Ama çene kısmım çok kaşındığı için ellerim ara ara yüzüme gitti işlemden sonra şimdi bazı yerlerimda özellikle çene kısmımda leke kaldı. Tekrar kimyasal peeleng sipariş ettim % 25 lik ve tekrar yapıcam. % 20 liği 2 sefer yaptım. Ama bol su ile durulamadığım için leke kalabileceğinide söylediler. Sizin öneriniz nedir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Kimyasal peeling doktor tarafından yapılır. Yoksa olmadık yan etkiler çıkabilir. Bir cildiye uzmanına giderek lekelerinizi için tedavi alabilirsiniz.

 12. Hocam merhaba.Ben 17 yaşındayım ve alt bacağımda batıkdan dolayı koyu kahverengi lekeler var renk acici krem kullanmama rağmen lekeler tam anlamıyla gecmis değil.Bu durumda yaptirabilir miyim?

   • Mrh hocam bana bir cevap yazn lütfen tca peeylink yaptim bir kackez ara vererek buyuk bõlgemde vrdı ama yüzumun geneline yaptm alnımda lekeler yaptı. Ne kulandysam geçmedi . Bunaldm. Evlendim yurt dısına gelding buraları bilmiyorum birsey yapamiyom doktorda birsey yapmiyor. Tekrar asitmi kulanaym lütfen birsey yazn.

 13. Hocam merhaba, bıyık bölgemde lekelerim var. Bir çok kez doktora gittim muayene bile etmeden lazer dediler. Evde tca uygulaması yapsam, iki hafta içinde normale döner miyim yoksa kabuklanma kızarıklık vs kalır mı ? Teşekkürler ilginiz için. Iyi çalışmalar.

 14. merhabalar 26 yaşındayım ve iki çocuk annesiyim cildin yağlı ve ergenlik döneminden itibaren sivilce problemi yaşıyorum ve bununla birlikte oluşturduğu lekelerde var tabi birçok ilaç kullandım ama bir faydası olmadı bu yöntemi denemenin bir faydası olabilirmi ilginiz için teşekkürler

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.