Kimyasal Peeling

528
48871
kimyasal peeling

Peeling

Yaşımız ilerledikçe güneş, hava kirliliği bir çok dış etkenin etkisi ile cildimizde lekeler, sivilceler sonrası oluşan izler meydana gelir. Kimyasal soyma (peeling) işlemi cildin yenilenmesini sağlar ve daha yumuşak ve parlak görünmesi sağlar.

Kimyasal soymanın (kimyasal peeling) yararları nelerdir?

Kimyasal soyma ile kuru, soluk ve lekeli ciltlerlerde cildin nemin artması, lekelerin ve bazı yüzeyel kırışıklıkların azalması ve daha aydınlık bir görünüm elde edilmesi mümkün olur.

peeling

Kimyasal soyma nasıl yapılır ve ne kadar sürer ?

Doktorunuz cildimizdeki problemlere göre üç ana peeling ajanından birini tercih eder. Soymanın derinliği arttıkça elde edilecek sonuçların daha çarpıcı olacağı fakat işlem sonrası iyileşme süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Yüzeyel soyma: Alfahidroksi asitler (AHA) ve betahidroksi (BHA) ile yapılır. Öğle arası cilt soyma işlemi olarak adlandırılabilir. İçeriklerini glikolik, laktik ve meyve asitleri (AHA) veya salisilik asit (BHA) oluşturur. Kuru ve hafif kırışıklıkları bulunan ciltler için tercih edilir. Uygulanmaları kolay ve hızlıdır. Muayenehane şartlarında uygulanır.Uygulama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Sadece uygulama esnasında batma hissi hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal soyma ajanının konsantrasyonu ve süresini doktorunuz cildinizin özelliklerine göre tayin eder. Haftalık veya aylık uygulama protokolleri vardır.

Orta derinlikte soyma: Trikloroasidik asit (TCA) solusyonları ile yapılır. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için tercih edilir. Tüm yüze uygulanacaksa uygulama yaklaşık 15 dakika sürer.TCA  konsantrasyonunun düşük olduğu solüsyonların uygulamalarında analjezi gerekmez iken daha yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda ağrı kesici tabletlerin kullanılması gerekebilir. Muayenehane şartlarında uygulanılabilir. Uygulama sırasında  önce yanma sonra batma hissi hissedilir. Cildin durumuna göre 1 ya da 2 ay ara ile uygulanılır. Uygulama sonrası  deride yaklaşık 1 hafta süren bir ödem olur. Yaklaşık 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gerçekleşir. Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanmasına bağlı beyaz noktalar gözlenebilir. Bunlar kendi kendine düşer.

Derin soyma: Fenolün kullanıldığı soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklılar ve yaygın lekelerin tedavisinde tercih edilir. Deride kalıcı renk azalmasına yol açabileceği için çok koyu tenli kişilerde tercih edilmez. Tüm yüz uygulaması yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Üst dudak gibi küçük bölge uygulaması 10- 15 dakika kadar sürer. Tüm yüzün fenol ile soyulması genellikle küçük ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılır. Uygulama sonrası yaklaşık iki gün boyunca tutulan özel bir su geçirmez pansuman uygulaması yapılır. Sonrasında evde kullanılmak üzere antiseptik bazı pudrala ile takip gerekir. Deri de kabuklanma olur. 7-10 gün içinde yeni deri oluşur. Deri ilk zamanlarda kırmızı görünümlü iken bir kaç hafta ile bir kaç ay içinde beyazlar. Derin soyma işlemi tek bir seansta yapılır ve çarpıcı sonuçlar elde edilir.

 Peeling‘in (kimyasal  soyma) yan etkileri nelerdir?

 •  En sık görülen yan etki deride koyu renk değişimlerinin (hiperpigmentasyon) gözlenmesidir. Bu yan etki çoğunlukla geçicidir. Genellikle peeling işlemi sonrası güneşten yeterli derecede korunma yapılmaz ise gözlenir.
 • Bazen de kimyasal peeling işlemi sonrası renk azalması (hipopigmentasyon) gözlenebilir.
 • Bazı hastalarda soyma işlemi deride uzun süre devam eden kırmızılığa neden olur.
 • Uçuk virüsünü taşıyan kişilerde soyma işlemi uçuğun aktifleşmesine neden olabilir. Uçuk lezyonlarının oral, topikal asiklovir ile tedavisi mümkündür. Uçuk hikayesi olanlara uygulama öncesi bu ilaç ile profilaksi yapılabilir.
 • Derin soyma işlemi sonrası enfeksiyon ve buna ikincil deride kalıcı izlerin oluşması

Kimlere kimyasal soyma yapılamaz ?

 • Son 6 ay içinde accutane (sivilce tedavisinde kullanılan) kullananlara peeling uygulanmaz
 • Aktif uçuk lezyonu ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu bulguları taşıyanlara
 • Yüzünde siğil lezyonları olanlara
 • Hamilelere
 • Keloid ve hipertrofik nedbe (Yaraların kötü iyileşme şekli) gelişimine eğilimli kişilere
 • Güneş alerjisi hikayesi olanlara
 • Daha önce kimyasal soyma işlemine kötü reaksiyon verenlere
 • Yakın tarihte radyoterapi görenler
 • Son 2 gün içinde güneşe aşırı maruziyet ve yanık gelişenlere
 • Son 1 ay içinde uygulama yapılacak alana cerrahi girişim/lazer/kriyoterapi yaptıranlara
 • Kardiak rahatsızlığı olan hastalarda fenol ile soyma uygulaması risklidir.

Peeling (kimyasal soyma) öncesi yapılması gerekenler ?

 • Soyma işleminden 2 hafta önce bazı protokollerce önerilen topikal tedavilere başlamak gerekir.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce Retin-A içeren kremler ve mekaniksoyma yapan sünger uygulamaları bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce her türlü epilasyon işlemleri bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminin yapılacağı gün temiz herhangi bir kolonya ya da krem uygulamadan gelinmesi gereklidir.
 • Kimyasal peeling işleminden sonra doktorunuzun size önereceği topikal kremleri (nemlendirici, leke tedaviside kullanılan kremler) kullanmanız gerekir.
 • Peeling işleminden sonra mutlaka en az 28 faktörlü güneş kremi ile güneşten korunmak gerekir.
 • Peeling işleminin yapıldığı gün erkek hastalar traş  olmamalı, kadınlar da makyaj yapmamalıdır.
 • Kalıcı izlerin oluşmasını önlemek amacıyla kaşıma, her türlü soyma uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Retin-A içeren ürünler soyma seansları esnasında kullanılmamalıdır. Ancak en son seanstan 1 ay sonra sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Cilt soyma işleminden en erken 1 ay sonra epilasyon yaptırılabilir.
PAYLAŞ

528 YORUMLAR

 1. İyi akşamlar. Benim bir arkadaşım kimyasal peeling yaptırmış ve sonucu kötüye gitmeye başlamış. 1 yıl önce yaptırmis. Yüzüm sarkiyo diyo 5 yıl sonra 50 yaşımda ki gibi olacağım diyo . Ne yapmamız gerekir. Kız arkadaşım kendini çok kötü hissediyor. Eğer ameliyat olurda kanser olma riski varmış. Neyi önerirsiniz hocam . Acil cevap bekliyorum.

  • 1 yıl önce yapılan peeling sarkmaya sebep olmaz. Yeni yapılsa da olmaz. Ameliyatta kanser riski diye birşey de yok. Size yakın bir plastik cerrah veya cildiye uzmanına muayene olun.

 2. Merhaba bende 19 yaşındayım zoretanin tedavisi görüyorum 4. Aydayım yüzüm çok fazla kızarıyo 2 yıl önce de 2 ay tedavi görüp bırakmıştım ve ozamanlar leke için TCA20 kullanmıştım ozamandan yanaklarimdaki kızarıklıklar geçmedi yeniden tedaviye baslamamla daha da arttı ayrıca lekelerde var ne yapmalıyım tca 20 den kaynaklı bi sorun muydu bir türlü anlam veremedim deri fazla mı inceldi geçer mi sizce ne yapmalıyım gercekten korkutuyo beni bu kızarıklık öneriniz nedir? Leke ve cilt tonunda acilma olmasi icin TCA 40 kullanırsam bi zararı olur mu ?

 3. Merhaba.Meme kanseri hikayem var. Tedavim biteli 3 yıl oldu. Koltuk altındaki kararma sebebiyle kimyasal peeling yaptırmak istiyorum. Benim için riskli mi? Teşekkürler..

 4. Merhabalar bacağımdaki batıklarla oynadığım için lekeler oluştu. Kimyasal peeling işe yarar mı? Ortalama ne kadar fiyat çıkarırsınız? Mail ile bilgi alabilir miyim?

 5. Merhabalar,
  Kimyasal peeling işlemi popodaki sivilce ve çıban izleri için de uygulanabilir mi? AHA mı TCA mı tercih edilmeli? Kimyasal peeling uygulamasından sonra ne tür kremler kullanılmalı?

 6. Merhaba ben yüzüme tca 25 uygulamak istiyorum büyük bi ihtimalle yapıcam peki 10 gün iyileşme süresi sonucunda cilt tamamen soyuldu diyelim sonrasında makyaj yaptığımızda benim temizliyicilerim asit içeriyor tca dan sonra asitli temizliyiciler cilde zarar verir mi nasıl bi cilt temizleme ürünü kullanabilirim ?

 7. Mrb yüzüme laktik asit kimyasal peeling yapıldı ama yüzümde kahverengi leke kaldı.Çok moralim bozuk. Cilt bakımı yaptılar güya cildim lekelendi. Nasıl geçer?

 8. Merhabalar ben 1 buçuk ay önce yüzüme dermapen yaptırdım önce soyulmalar oldu 3. Seansta daha sonra iki yanağımda da morluklar kaldı yapan kişi yüzümü çok kanatti sizce yüzümde ki bu leke geçer mi

 9. defne hanım iyi günler koluma 4 ay önce tca yaptım sonrasında kolum koyu kırmızı bir hal aldı şimdi işe biraz açıldı ciddiyeye gittim madecascol ve fito verdi ama geçmedi bu kızarıklık ne zaman geçer teşekkürler

 10. 16 yaşındayım yanaklarımda çok fazla sivilce var zamanla derin izleri kaldı gözeneklerim de büyüdü lazer tedavi ya da kimyasal peeling yaptırmak istiyorum bunun için yaş sınırı var mıdır

 11. 17 yaşındayım yüzümde sivilceler var ve ara ara kızarıklık ve her duş aldığımda yüz derim kabuk atar gibi oluyor kimyasal peeling önerirmisiniz yada kullanabileceğim cilt bakım kremi vb

 12. Merhabalar.Yüzümde sağ ve sol elmacık kemiğinin oradalarda koyu bir leke tabakası var.Devlet hastanesindeki doktor güneş lekesi olduğunu kimyasal peeling için özele yönlendirdi.Araştırdığıma göre sonbahar veya kışın yapılması daha uygun oluyormuş,doğru mudur?Ayrıca fiyat öğrenebilir miyim?

 13. Merhabalar
  Kolumda faça izleri vardı evde kendim %60 lık tca uyguladım soyulma oldu fakat çok fazla belli olacak şekilde pembe kaldı kolum ne önerirsiniz acaba geçer mi ne yapmam gerekir

 14. merhaba , genital bölge beyazlatma için kimyasal peeling yapıyor musunuz yüzde kaç sonuç alırız birde genital renk açma için başka işlemler yapıyor musunuz lazer gibi. fiyat alabilir miyim ?

 15. Merhabalar kimyasal peeling yaptırdım yüzümde küçük küçük kırmızı noktalar oldu onların izi kalmaması ve daha hızlı iyileşmesi için ne krem öneriyorsunuz ve kırmızı noktalar kaç güne soyulur cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

 16. iyi günler kolumdaki izleri tca %50 asit uyguladım 4 seansımda 4 dk beklettim kabuklanma sonrası köyü pembe leke oluştu bu pembe leke kalıcımı, geçerse kaç ayda düzelir

 17. Benim yüzümde tca dan sonra leke kaldı 2 3 yerde 20 lik kullanmıştım şuan gittiğim doktor lazer olmaz buna prp +dermapen yapalım dedi ama çok pahalı sizde lazerle duzelmez mi yardımcı olur musunuz

 18. Hocam merhabalar, benim psikolojik sebeplerden dolayı kol ve bacaklarımda yaralarla oynadığım icin iz kaldı şuan ciddi stres altındayım yineee 😢Acaba bu yara izleri geçer mi diye araştırma yaparken tca nin geçirebileceğini okudum.. sizce de geçirir mi ?

 19. Merhaba defne hanım yaklaşık 1.5 yıldır dudağımın üst bölgesinde biyik varmış gibi leke var kahverengi ağda lekesi kremler kullandım düzenli bir şekilde fayda etmedi çillerim de var ama onlardan rahatsız değilim kimyasal peeling yaptirsam bu lekelerden kurtula bilir miyim bir zararı olur mu ?

 20. Merhabalar Defne hanım. 15 gün önce dermapen yaptırdım yüzüme 3-4 gün için de kabuklanma ve soyulma oldu. Bu süreçte madecassol ve güneş kremi kullandım. Ancak yüzümün bazı bölgelerinde yer yer kararma kaldı. Soyulma da olmuyor. Bu lekeler geçer mi acaba? Yada kullanmam gereken birşey var mı?

 21. Yorum:merhaba hocam burnumda kucuklukten kalma iz var uzunlamasına dermaroller yaptım dahada belırgın ve kırmızı renkte 1 sene oldu yan profilden cukur duruyor peeling yaptırsam duzelır mi?

  • Bu tür sorunlar tek sefer veya tek çeşit işlem ile düzelmeyebilir. Size yakın ve güvendiğiniz bir doktora bunları yaptırırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

 22. Merhaba Defne hanım,
  Yaklaşık 1 hafta önce alnımın saç kısmı ve faullerimde dahil laser yaptırdım ve 10 gün sonrada kimyasal peeling yapacağım, malum kış ayından faydalanıyorum.Yüzümün çok az bir kısmı fakat yazınızı okuyunca 1 ay kadar beklemem gerektiğini öğrendim. Ben kendim tca yapacağım çok fazla soyulma olmuyor yinede beklemelimiyim? Yaparsam ne gibi bir sakıncası olur?
  Çok teşekkürler
  Sevgiler
  Zuhal

   • Defne hanım, yaklaşık 4 yıl önce 3 seans olarak kendim yaptım ve çok güzel sonuç aldım, sadece doğum sonrası alnımda çok az lekelenme oldu, bu nedenle 2 seans yapacağım. Bilgilendirme için teşekkürler.

  • Cildinizin yapısını bilemediğim için dermatolojiye gidin dedim. Rahatsızlığınız benim branşım değil. Dolayısı ile peelingin sizin rahatsızlığınızdaki etkisini bilemiyorum.

 23. Merhabalar, kolay gelsin.
  Salı günü kimyasal peeling yaptırmak için randevu aldım üniversitesi hastanesinden. Fakat aklımda çok fazla soru var ve korkuyorum defne hanım. İz kalır mı leke olur mu? Kaç faktör güneş koruması kullanmak gerekir? İşlemler bittikten sonra gene gozenek problemi yaşar mıyım? Gözenek ve sivilce lekelerim için kimyasal peeling yaptırıcam fakat doktor kontrolünde olmasını istedim, İzmir’de oturuyorum. Bana önereceğiniz neler olabilir? Çevremde yaptıran Yok ve sadece sizin sitenizde açıklayıcı yorumlar bulabildim. Yorumunuz için şimdiden teşekkürler..

  • Bu sorularınızın hepsi kişiye göre değişen cevaplar içeriyor. Doktor kontrolünde yaptıracağınız için o size herşeyi anlatacaktır. İçiniz rahat olsun.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.