Üst göz kapağı estetiği, sadece güzelleşmek için yaptırılan ameliyatlardan değil aynı zamanda zorunluluk haline gelen yani fonksiyonel estetik ameliyatlardan birisidir. Çünkü yaş ve genetik faktörlerle aşağıya doğru sarkan göz kapakları, görme fonksiyonunu azaltır. Çünkü gözün önüne perde gibi iner. Çoğu üst göz kapağı ameliyatını bu durumdan kurtulmak için yaptırır hastalarımız.

Yaşımız ilerlediği zaman, gözlerimizi kapattığımızda üst göz kapağımızda bir deri bolluğu oluşur. Bu deri bolluğu dış göz kapağını da bir süre sonra örter. Kaşın düşmesi de buna yardımcı olur. Bu ameliyatlarda estetiğin yanı sıra fonksiyonel kısım da vardır. Belli bir yaşa geldikten sonra herkes, özellikle de yatkınlığı olan kişilerin üst göz kapağı estetiği olması tavsiye edilir.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağında, kirpiklerin tam üzerinde ‘tars’ dediğimiz kıkırdağımsı dokumuz vardır. Katlanma bu dokudan oluşur. Bu katlanmadan bir çizim alınır. Sonrasında gözün devamındaki bollukları da almak için, güldüğümüzde oluşan kaz ayaklarına paralel bir çizgi daha çekilir. Alt kısımdaki insizyon yani kesi bu şekilde yapılır. Ardından bu çizgiyi belli bir yere kadar uzatırız. Burada deri bolluğu yapan kısmı belli bir ölçüde balığa benzer şekilde çıkartırız. Bazen iş, sadece deriyi almakla bitmiyor. Gözlere bastırdığımızda gözün yan tarafında yağ paketleri görülebilir. Üst göz kapağı ameliyatlarında bu yağ paketleri de bir miktar azaltılır. Böylece işlem tamamlandığında gözler 15 sene önceki görüntüsüne kavuşuyor. İşlem yaklaşık yarım saat sürüyor. Lokal anestezi uygulanıyor. Dikişler 5-7 gün içinde alınıyor. Dikişler alındıktan sonra göz kıvrımında en başta hafifçe pembe, zamanla görünmeyecek kadar beyaz bir çizgi kalıyor.

İşlem genelde 40 yaş üzerinde yapılmalıdır. Ancak bazen bazı insanlarda kaşlar çok düşük olabilir. Kaşların düşüklüğü de üst göz kapağında yaşlanmanın daha erken olmasına sebep olur. Eğer durum böyleyse daha erken bir yaşta uygulanması, hatta zaman zaman ilerleyen yaşlarda bir kere daha üst göz kapağı estetiği tekrarlanması gerekebilir. Kişisel görüşüme göre yapılması gereken, fonksiyonel, kişinin yorgun görünümünü azaltan bir ameliyattır.

Göz Kapağı Botoks ile Kalkmaz mı?

Bazı durumlarda kalkabilir. Özellikle göz kapağının düşmesine kaşların düşüklüğü sebep oluyorsa botoks çok işe yarar. Ama belli bir yaştan sonra mutlaka üst göz kapağı ameliyatı gerekir. Zaten botoks ile kalkacak göz kapağı ve kaşlara hemen ameliyat edelim düşüncesinde değilim. İdare edebildiği kadar etmeli. Çok erken yapılan üst göz kapağı ameliyatı sonra göz kapağı tekrar sarkabilir. Bu durumda da yeniden ameliyat olmak gerekir.

PAYLAŞ

7 YORUMLAR

  1. İyi günler. 28 yaşındayım. Sol gözümde doğuştan göz kapağı düşüklüğü var. Özellikle bir şey yerken fark bariz hale geliyor. Üst göz kapağı ameliyatıyla düzeltilecek bir durummu?
    Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e whtasppdan resim gönderin bakayım.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.