Memeler biz kadınların kendi fiziğinde en çok önem verdiği parçalardandır. Bundan dolayı da aynada kendimizi incelerken memelerimizle ilgili yorumlar yapmaktan da geri kalamayız. Bu yorumlar genelde boyutlarıyla alakalı olur. Çünkü doğru yapıyı tam olarak bilemeyiz. Boyut sorununu çözmek için doktora başvurmadan da şekil bozukluklarını tam olarak anlamamız mümkün olmayacaktır.

Memede anatomik yapı

Meme dokusu alt, üst, iç ve dış olmak üzere dört kadrandan oluşur. Meme ucu kabarık değildir. Kabarık duran üst kısmındaki nipple dediğimiz çıkıntıdır. Bu çıkıntının çevresi otuz sekiz milimetre ile kırk beş milimetre arasında değişir. Bazı insanlarda biraz büyük olabilir. Doğum sonrasında veya emzirmeye bağlı olarak da meme ucunun şeklinde ve büyüklüğünde değişiklikler meydana gelebileceğini unutmamak gerekir.

Sık görülen bozukluklar ve düzeltmeler

En sık görülen iki bozukluktan bahsetmek gerekirse, bunlar tübuler ve tüberözdür. Bozukluklar her iki memede de görülebildiği gibi tek bir memede de görülebilir. Bu da bozukluklara ek olarak simetrinin bozulmasına ve görüntünün hastayı daha da çok rahatsız etmesine sebep olur. Küçük meme sıkıntısıyla bize başvuran hastaların neredeyse yüzde kırkında bu şekil bozukluklarını da görüyoruz.

Tüp meme deformitesi

Tübuler meme dediğimiz şekil bozukluğunda, dört kadranda da bir darlık söz konusudur ve meme bir tüp şeklinde öne doğru çıkar. Meme ucu çok büyük değildir. Bu bozukluğa sahip memeleri düzeltmek zor değildir. Sadece alta yuvarlak bir silikon koyulmasıyla sorun çözülür ve ortaya çıkan görüntü hastayı memnun eder. Tüberöz memeyi ise birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece olarak sınıflandırırız. Birinci derece ve ikinci derece tüberözde onarım daha kolaydır. Çünkü eksiklik memenin alt katmanlarındadır ve damla silikon koyduğumuzda silikon alt katmanlardaki bozukluğa da çözüm olur. Üçüncü derece tüberözde ise sadece silikon yeterli olmayabilir. Alt kısımlardaki deri eksikliği çok fazla olduğu için sadece silikon deri eksikliğini yeteri kadar gideremeyebilir. Böyle durumlarda silikon koyulmasından altı ay kadar sonra yağ enjeksiyonuna da başvurabiliriz.

Bazı hastalarda ve bazı durumlarda ise sadece yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin silikondan daha iyi sonuç verdiği görülür. Bu tip meme bozukluklarında bozukluğa ek olarak meme ucu biberon gibidir. Yani meme dokusu meme ucunun içine fıtıklaşmıştır. Eğer bu problem aşırı derecede büyük değilse işlem yapmamayı tercih ederiz. Çünkü hastayı çok rahatsız etmez. Ama üçüncü derecedeki bozukluklarda bu fıtıklaşma da çok fazla olur ve hastayı rahatsız eder. Bu durumlarda meme ucuna da küçültme işlemi yapılması gerekebilir.

 

78 YORUMLAR

 1. Merhaba defne hanım, ben 20 yaşındayım bir göğsüm çok ideal ve dik fakat sol tarafımdaki çok sarkık ve kolay farkedilecek kadarda büyük diğerine göre.Estetik yaptırmak istiyorum tek göğsüme.Fiyatı ne kadar acaba tek göğüs küçülmesinin?

 2. Merhaba 2cocuk emzirdim halada emziriyorum 31 yaşındayım ama göğüslerim içi boşaldı derisi porsudu braz zayfladim emzirmeyi kestikten snra daha kötü olucak die korkuyorum öneriniz nedir

 3. merhaba yazınızı okudum uzun zamandır araştırma yaptım fakat bi sonuca ulaşamadım. 3 çocuk annesiyim ve göğüslerim çok fazla küçüldü. bu durumdan çok rahatsızım ne yapacağımı ve nereye gideceğimi bilmiyorum. işin kötüsü istanbulda değilim . ne yapmamı önerirsiniz.

 4. merhabalar ben 20 yaşında ve 54 kiloyum minyon tipli bir insanım göğüslerim çok küçük ve ayrık bu bir şekil bozukluğumudur yoksa normalmidir ?

 5. merhaba defne hanim ben 30 yasindayim 2 cocugum var ikisinide 2 yil emzirdim. bir haftadir sol mememde sekil bozuklugu var ve ufak bir bolgede de deri döküntu . kendi kendimi muayene surekli ederim ele gelen bir sey gibi. şuan ki surecten dolayi da doktora gitmeye korkuyoruz . sizce onemli birsey varmiridir.

 6. Merhabalar benim bı gogsum mastır oldu ve kendiliğinden delinip patladı şimdi şekil bozukluğu var ve normaldwn daha küçük diğerinden emziriyorum emzirmeyi bırakınca aynı boyuta gelir mi yoksa bı islem gerekir mi

 7. Merhaba defne hanım benim bir göğsüm şekli bozuk ve buna Gül göğsü deniyor artık aprı yağmaya başladı ama bunu nasıl çözmeliyim bekarım açıp doktora bu şekil demeye utanıyorum bana bşr yol çizer misiniz

  • Merhaba, gül göğsü diye birşey duymadım, yerel bir nitelendirme olabilir. net bilgi ve fiyat verebilmem için sizi ya da resimlerinizi görmem gerek. İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz.

 8. Defne hanım 22 yaşındayım sol memem normal büyürken sağ memem çok küçük kaldı. Psikolojim bozuldu hormon testi yaptırdım sıkıntı yok doktorlar büyür dediler. Bana bir yol çizin lütfen iğne ilaç kullanımıyla büyüme olur mu? Ameliyatsız.

  • Merhaba, 22 yaşından sonra kendiliğinden büyüyeceğini sanmıyorum. Ameliyatlı bir çözüm ararsanız 0 212 2967878 den bana ulaşabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.