1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 34 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,12.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Meme Dikleştirme

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter.

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

 

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

1097 YORUMLAR

 1. Merhaba 21 yaşındayım göğüslerim büyüktü bildim bileli ama kilo verme süreci sonrası sarkti ve küçüldü bende fiyat öğrenebilir miyim acaba?

 2. merhaba; ben meme dikleştirme hakkında bilgi almak istiyorum. Yaklaşık 15/16 sene önce doğum yaptım fakat çocuğu bazı özel sebeplerden dolayı hiç emzirmedim o duruma kadar göğüslerim büyüktü ve çok memnundum fakat sanırım bu durumdan kaynaklanan sarkma ve içi boş hissediyorum. Ayrıca iki arkadaşım için de meme büyütme operasyonu için bilgi almak istiyorum teşekkürler… Bu arada ismimin gizli tutulmasını önemle rica ederim. Çünkü çevremin bu doğum konusu hakkında hiç bir bilgisi bulunmamaktadır bu sebeple ismimin gizli tutulmasını rica ederim. Rumuz olarak Sadem ismini kullanabilirsiniz teşekkürler…

 3. Merhabalar, 28 yaşında bekar bir bayanım, çok sık kilo alıp vermeye bağlı olarak ve göğüslerimin büyük olması nedeniyle göğüslerimde sarkıklık mevcut. Bekarken küçültme ve dikleştirme yapılıyor mu bir de fiyat bilgisi rica edecektim

 4. Merhaba 21 yaşındayım 6 aylık bir bebeğim var şuanda emzirmiyorum göğüslerimde sarkma var birde sağ göğsüm diğerinden baya büyük göğüslerimi dikleştirmek istiyorum fiyat hakkında bilgi verirmisiniz

 5. Merhaba geçen yaz Temmuz ayında Kardeşim siZe meme büyütme ameliyatı oldu çok da memnun . Ben de düşünüyorum fiyat bilgisi alabilir miyim

 6. Merhaba,
  Memelerimden aslında memnunum ama bana yumuşak ve sarkık geliyorlar. Beden olarak 75-80B diyebilirim. Çok az büyüterek protez ile dikleştirme yapmak istiyorum. Elbette en doğru kararı siz verirsiniz fakat ortalama fiyatlarınızı öğrenebilmem mümkün mü ?

 7. 27 yaşındayım Doğumdan itibaren 23 aydın aralıksız sütümü sağarak bebeğime veriyorum. İnanılmaz bir sarkma ve doku kaybı söz konusu. Silikon ve dikleştirme ile ilgili bilgi ve fiyat öğrenmek istiyorum.teşekkür ederim

 8. Merhaba doktor hanim,

  Boyum 1,57 ve kilom 73kg.
  Bacak Karin ve kol Liposuccion ile birlikte meme diklestirme ameliyati yaptirmak istiyorum. Hepsini ayni anda yapilabilirmi? Ve fiyatlar ne sekilde uygulanir. Bilgi icin tesekkur ederim

 9. Merhaba
  25 yaşındayım, 30 kilo verdikten sonra ileri seviyede göğüslerim sarktı. Göğüslerim küçük, içleri boş ve meme uçları derecesiz aşağıda.
  Sizden rica etsem fiyat aralığı alabilir miyim? Sadece diklestirmek için.

   • Merhabalar 22 yaşındayım . 1 kere doğum yaptım. Bekarligimdan emzirme sürecim bitene kadar göğüslerim kocaman di. Yani artık omuzlarımi hissetmiyordum . 2 seneye yaklaşık emzirdikten sonra hiç kuculmucegini sandığım goguslerimin içi boşaldı ve aşırı derecede şarkti. Çok rahatsızım . Ciddi anlamda çok sorun yaptığım birşey ve piskolojimi çok etkiliyor. Şuan sadece toparlanmaya ihtiyacı var. Ve içinde hiç sertlik yok doku yok resmen . Fiyat bilgisi alabilirmiyim

 10. Merhabalar, 2 dogum yaptim ve emzirdim. Memelerimde sarkmalar var. 2. bebegimden önce doktora bu konuyla ilgili gittim, meme diklestirme
  ameliyatini konusmustuk ve dokumun yeterli oldugunu soylemisti. Bebek plani oldugundan ameliyat olmadim. Dokum yeterli ise meme diklestirme ameliyati ne kadar olur? Yada karnim yada baska bir bolgeden yag alinarak buyutmek adina mememe konabilir mi? Eger oyle olursa bu ameliyat ne kadar olur? Vaktinizi aldim, tesekkur ederim…

 11. Hocam merhaba 22 yasındayım göğüslerim aşırı büyük ve sarktılar ben küçülttürüp dikleştirtmek istiyorum evlenip doğum yaptığım zaman tekrar sarkma olurmu birde son olarak dikleştirmede silikon gibi dimdik olurmu benim göğüsümün içi boşaltılıp silikon takılabilir mi teşekkürler 🙏🏻

 12. Emzirmekten şuan çok sarktılar ana İlerde bir çocuk daha düşünüyorum ama şuan sarkıklık çok rahatsız ediyor. 4-5 senemi böyle geçirmek istrmiyorum. Aynı ameliyat iki kere yapılabilir mi? Bir de fiyat bilgisi alabilir miyim?

 13. Merhaba, yaklaşık 30 kilo verdim ve memelerim çok sarktı. Dikleştirme amleiyatı yaptırmak istiyorum. Ayrıca boyutları da faklı olduğu için eşitleme de yapılması lazım. Emzirme ile ilgili bir çok bilgi duyuyorum; kimisi sadece dikleştirme olacağı için emzirmeyi asla etkilemez diyor kimisi hala ihtimal olduğunu söylüyor. Bu konu ve fiyat ile iligli bilgi alabilirmiyim lütfen?
  Teşekkürler

  • Merhaba, meme dikleştirmeyi gerektiren meme sarkmasında sorun gevşek meme derisidir. Bunu ameliyatsız olarak gergin hale getirmek mümkün değil. Fazla deriyi çıkartıp kalanı gererek düzeltiyoruz. Sizin meme dokunuz yeterli ama sarkıksa meme dikleştirme ameliyatından başka bir çare yok.

 14. Merhaba,
  26 yasindayim goguslerim kilo alip vermekten cok sarkti ve bi cocuk dogurdum. Goguslerim 80D/E. Diklestirme ameliyati olmak istiyorum daha fazla genel bilgi alabilirmiyim bu konuda ve ucreti nekadar?

 15. Merhaba. 2 buçuk yıl içerisinde iki doğum yaptım ve çok çabuk kilo alıp verdim. Bu durum göğüslerim de aşırı derece de sarkmalara yol açtı. Bu durum bana rahatsızlık veriyor. Estetik düşünüyorum maliyeti ne olur ?

 16. Merhaba, ölçüsü büyütülmeden yani protez yada skilon konulmadan bir dikleştirme söz konusu değilmidir? Göğüslerim 80 ama bu ölçüyü seviyorum sadece görüntü olarak bir miktar sarktı kilo kaybı nedeni ile teşekkür ederim 😊 kolay gelsin

 17. 1972 doğumluyum. Hiç doğum yapmadım. Göğüslerim sarkık ve estetik için küçültme düşünüyorum. Yaklaşık maliyet nedir. Şimdiden teşekkür ederim…

 18. Merhaba 22 yaşındayım göğüslerim kendimi bildim bileli sarkık. Meme uçları göğüs çizgisinin altında dikleştirme ameliyatı olmak istiyorum ama fiyat ve emzirme ile ilgili sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

 19. Merhaba. Yaştan dolayı göğüs boşalması ve sarkması yaşıyorum. Silikon konulmadan ameliyatla bu problem çözülürmü? Ameliyat yapılabiliniyorsa detay verebilirmisiniz lütfen.

 20. Merhabalar iki cock emzirdim sağ göğsüm cok küçüldü ve sarktı sol göğsüm saga gore daha büyük ve cok sarktı nasil bi ameliyat olabilirim tekrar emzirebilirmiyim ve fiyatı nolur

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.