1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 31 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,13.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Meme Dikleştirme

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter.

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

 

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

968 YORUMLAR

 1. 20 yaşındayım ve kilo verme sürecindeyim ve göğüslerim sarkık ve kilo verdikçe sarkmaya devam edecek göğüslerim küçük bunun için sadece dikleştirme yeterli olurmu bilgi alabilirmiyim

 2. Göğüslerim büyük 75 D-E bedende sütyen kullanıyorum. Sağ göğsüm sola göre belirgin büyük. 1 çocuğum var. 15 ay emzirdim. Hamilelikte çok kilo aldım ve çok hızlı fazla kilolarımı verdim. sağ göğsümün küçültülerek sol ile eşitlenmesini ve her iki göğsümün de dikleştirilmesini istiyorum. Yapılacak işlem meme ucundan ve altta fazlalık derinin alınması şeklinde toparlama olacaktır tahminimce. Fiyat öğrenebilir miyim? Ayrıca ameliyat sonrası izler tamamen yok olur mu ve ne kadar sürer izlerin kaybolması?

  Teşekkürler

 3. Merhaba 33 yaşında 2 çocuk sahibiyim.emzirme sonrası aşırı deformasyon oldu 85 beden göğüsleirm ama içi boş sarkık ve çatlak. Dikleştirme ve protez amrliyatı için fiyat ve bilgi verirmisiniz

 4. Merhaba doktor hanım. Emzirmeyi bırakalı 6 oldu ama hala göğüslerimde süt mevcut. Bir ara kesildi ama tekrar başladı. Bu durumda meme küçültme ameliyatı yapılabilir mi herhangi bir enfeksiyon riski var mı ? Bu konu en büyük tedirginliğim onun dışında fiyat bilgisi rica ediyorum.

  • Merhaba, süt kesildi ve tekrar başladıysa prolaktin hormonu baktırmanızda yarar var, kadın doğumda baktırabilirsiniz. Sonuç normalse ve 1-2 damla gibi süt geliyorsa bir sıkıntı olmaz, yaparız.

 5. Merhaba 28 yaşındayım iki doğum yaptim goguslerim hem sarkti hem ici bomboş tahmini fiyat almak istiyorum
  (Göğüs olcu 80 yapmak istedigim 90)

 6. slm Defne hanım, ben göğüslerimi dikleştirmek istiyorum, fiyatı ne olur, Almanya’da yaşıyorum. Göğüs ile ilgili ameliyatlar, dikleştirme veya silikon gibi, bunlar kansere neden olabiliyormu, öyle söylentiler duydum kansere yol açıyor diye, beni bilgilendirirmisiniz. Yazın 4 haftalığına Türkiye’ye geliyorum bu süreç yetermi böyle bir ameliyata.

 7. Merhaba, 90 numara sütyen kullanıyorum. Gögüslerim çok yumuşak ve sarkık. Dikleştirmek istiyorum. Merak ettiğim bu operasyonun fiyatı nedir ve ödeme koşulları nasıl olur? bir diğeri ise bu operasyondan sonra coçuk emzirebilir miyim? Henüz bekarım ve çoçuğum yok.

 8. Göğüslerim doğumlardan sonra sarktı içide yarı yarıya boşaldı denebilir 85 bedende dikkeştirme ve silikon uygulaması mı uygun olur dolgun olmalarını isterim fiyat bilgisi alabilir miyim

 9. ben 29 yaşındayım hiç çocuk sahibi olmadım ama gögüslerim hem büyük hemde sarkık, ben bu formu değiştirmek dikleştirmek istiyorum ama göğüslerimi büyütmek ya da küçültmek istemiyorum sadece dikleştirme ameliyatına ihtiyacım oldugunu düşünüyorm ve her ameliyat gibi çok korkuyorum. Türkiyeye gelme sürecimde kısıtlı olmasından dolayı çok fazla zamanım olacagını düşünmüyorm sorum şu ki bu ameliyatın yapılması iyileşmesi ne kadar sürer? kaç gün içinde düzelip normal rutine dönebilirim ortalama olarak?

 10. Merhaba defne hanım 23 yaşındayım göğüslerim sarkık ve simetrik değiller göğüslerim çok büyük de değil ameliyat olmak istiyorum ama silikon taktırmak istemiyorum böyle birşey mümkün mü fiyat nedir

 11. Merhabalar benim de yaşım genç göğüslerim de küçük dakat ciddi kilo değişimden zannedersen erken sarkma oldu.Göğüs Dikleştirme Operasyon ücretini öğrenebilir miyim?

 12. Merhaba Defne Hanım, 26 yaşındayım kilo verme sürecindeyim. Memelerim bu süreçte olduğundan daha da sarkık hale geldi. Boyutundan memnunum ancak kilo verme sürecim tamamlanıp kilom sabitlenince meme dikleştirme operasyonu olmak istiyorum. Fazla doku kaybı olduğunu düşünmüyorum. Tabi muayene etmeden belli olmaz. Bekarım ve çocuğum olduğunda emzirme sıkıntısı yaşar mıyım, tekrar sarkma olur mu olursa tekrar bir operasyon gerekir mi, meme ucunda doku his kaybı olur mu olmaması için ne yapılması gerekiyor merak ediyorum. Annem çocuk doğurmadan ameliyat olma diyor ancak ben sarkık olmasından çok rahatsızım. Fiyat bilgisi rica ediyorum. Teşekkürler

 13. Merhaba ben 27 yaşındayim memelerimzaten küçük ve birbirinden ayrıydı bide doğum yaptım iyice deforme oldu kendimi kötü hissediyorum beğenmiyorum büyütmek istiyorum ne kadar meme büyütme ücretiniz

 14. İyi günler doktor hanım,doğum sonrası hem meme sarkması ve çatlaması,hem de karın bölgemde çok kötü çatlaklarım var.bunların düzeltilme şansı var mıdır,varsa fiyat olarak ne kadar olabilir?teşekkürler.

  • Merhaba, çatlakların doğrudan bir tedavisi yok ancak sarkan meme ve karın derisini aldığımız zaman alınan derilerdeki çatlakları da almış oluyoruz. Böylece çatlakların çoğundan kurtuluyorsunuz. Alınmayan bölümdekiler kalıyor.

 15. Merhaba Defne Hanım 25 yaşındayım 103 kilodan 80 e düştüm göğüslerim sarkık. Ameliyat fiyatı ne kadar acaba? Bir de evli olmadığım için çocuk emzirmeme zararı olur mu merak ediyorum.

 16. 40 yaşındayım, iki çocuğum var, emzirmeler sonrası meme dokumdaki sarkma var, okuduğum kadarıyla 2.seviye ve yalancı sarkma gibi bir durumu var, meme dokum yeterli büyütmek istemiyorum, sadece yukarısı daha dolgun diri, derisi gergin bir meme istiyorum.1.65 boy 51 kiloyum 75 D cup sütyen kullanıyorum. Ameliyat izinin minumum olması için lolipop yöntemi durumu kurtarır mı? Ters T tekniği mutlaka gerekli mi, bu yöntemle yaptıracağım ameliyat için hastanede yatış gerekir mi, bir de fiyat bilgisi almak istiyorum. Tüm videolarınızı takip ediyorum, çok güven veren bir doktorsunuz, tebrik ediyorum.

 17. Defne Hanım Merhaba, 29 yaşındayım bekarım. Meme dokumdaki kayıptan (fazla kilo alıp verme) sebebinden gögüslerimden memnun değilim. Kendimi rahat hissetmiyorum. Bekarım ve bir çocuğum yok fakat ameliyat olmak istiyorum. Yazınızı okudum fakat sormak istediğim sorular var. 1. Bebeğim olursa emzirebilecek miyim? 2. Hamilelik yaşarsam tekrar sarkma ihtimali nedir? Genelde bana anne ol öyle yaptır diyorlar ama ben beklemek istemiyorum. Son olarak tabiki muayene etmeden bir şey söyleyemeyeceksiniz ama fiyatları ne oluyor? Teşekkürler

 18. Defne Hanım Merhaba,
  26 yaşındayım. Yaklaşık 50 kilo verdim ve göğüslerim çok kötü durumda. Hem sarkık hem fazla derisi var. Görüştüğüm doktorlar küçültülüp dikleştirilmesi ve silikon konmasını önerdiler. Sizden de fiyat bilgisi alabilir miyim?
  Teşekkürler

  • Merhaba, küçültme, dikleştirme ve silikon bir arada yapılması mantıklı değil. Çünkü hem memeyi küçült, sonra da büyütme için silikon tak, olmaz. Yeterli meme dokusu varsa küçültürken dikleştirilir olur biter. Örnek fotoları opdrdefneerkara instagram sayfamda görebilirsiniz.
   Size net bilgi verebilmem için sizi yada fotonuzu görmem lazım ama bazı sorularla da yol alabiliriz. Memenizi elinizle avcunuzda topladığınızda avcunuzun içinde kalan büyüklük sizin için yeterliyse silikona gerek yok. Küçük geliyorsa o zaman dikleştirme ve silikon gerekir. Ama meme küçültme de yapılacak dedikleri için sanırım silikona gerek olmayacak. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

 19. Merhaba Hocam benim göğüslerimde küçülme oldu baya bi farkla 95 b sutyen kullanıyordum simdi 80 b kullaniyorum iki cocuk annesiyim fakat gogsum kuculdukten sonra deri kismi yasli bir goruntude oldu sarkma seklinde bunun icin dikleştirme ameliyatı mi gerekli ve ucreti nedir bu ameliyatın herhangi bir komplikasyon olma riski varmi teşekkür ederim

 20. Merhabalar 24 yaşındayım sanırım sürekli kilo alıp vermeye bağlı olarak göğüslerimde hoşlanmadığım bir görüntü var, fiyat bilgisi almak istiyorum.

 21. iyi akşamlar . ben 23 yaşındayım 17 kilo verdim önceden 90-95 b cup sütyen giyiyordum kilo verdikten sonra 85b ‘ye düştü ama aynı zamanda sarkma da oldu 23 yaşındayım ve göğüslerimin sarkık olması beni rahatsız ediyor göğüs dikleştirme ya da olabiliyorsa küçültme ameliyatı olmak istiyorum fiyat konusunda bilgilendirme yapabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim

 22. Ben 18 yaşındayım ve kilo alıp vermekten göğüslerim sarktı. Benim gibi genç yaşta göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırmak doğru mudur? İleride emzirme ile ilgili bir sorun yaşar mıyım?

 23. merhaba , 24 yaşindayım bir kızım var , ergenlikte aşirı aldıgim kilolardan kurtulurken cok sarktılar, annelikte olunca aynı sekilde. protez falan istemiyorum acikcasi boyundan memnunum sadece bu fazla deriden kurtulmasıni ve dikleşmesni istiyorum. Fiyat alabilir miyim?

 24. İyi akşamlar defne hanım , ben meme dikleştirle ameliyatı olmak istiyorum büyüklüğünden memnunum 21 yaşındayım ve zayıflamamdan dolayı yumuşama ve hafif sarkma oldu, göğüs dikleştirme ameliyatından sonra ileride bebek emzirebilir miyim birde fiyatını soracaktım size bana yardımcı olur musunuz

 25. Merhaba defne hocam bende 42 yaşında bir bayanım 4 çocuk dogurdum en küçüğüm 10 yaşında benimde aynı sorunlar sarkma ve gevşeme yani dik ve sıkı gôrünmesini istiyorum ayrıca iki genç kizimda da hiç gôgüs yok biri 21 diyeri 24 bunlar da silikon taktirmak istiyorlar haklı olarak bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim hoşçakalın .

 26. Göğsümde sarkma ve bir sürü çatlak var, 8 ay önce doğum yaptım ve hala emziriyorum. Ne zaman meme dikleştirme ve silikon ameliyatı olabilirim? Fiyat nedir? Ayrıca alnımın üst kısmında kelleşme var, saçlarım normal bir insandan 3 kat daha az, saç ekimi yapıyormusunuz? Fiyat nedir? Emzirmek gebelik nasıl etkiler? Liposuction da yaptırmak istiyorum fiyat nedir? Ayrıca kol ve karın germe de düşünüyorum. Öncelikle ideal kiloma inmeye çalışıyorum ve çok sarkmalar olacağına eminim 1.69 boy 100 kiloyla doğuma gittim, şimdi 85 kiloyum, 60-65 kg arası olunca bir çok ameliyat düşünüyorum. Teşekkürler.

 27. Merhaba defne hocam ben 40 yaşında 3 normal doğum yapmış bir bayanım 170cm boyum 90 kiloyum şuan diyetteyim hedefim 70 kg göğüslerimle kafayı bozmuş durumdayım fos fos bir deri yatınca yayılması göğüs ucunun içine kaçar gibi olması vıcık vıcık olması inanın beni delirtiyo zaman zaman bıçağı elime alıp o vıcık deriyi kesip atasım bile geliyor beni tek zorda çaresiz birakan durum maddiyat yoksa saniye durmadan size gelip bu ameliyatı birrann önce olmak istiyorum keşke bana kolay ödeme sağlasanız da ben bu durumdan psikolojime yenilmeden kurtulsam bana yol gösterin lütfen:(

 28. Merhabalar Defne Hanım, 24 yaşındayım 30 kg verdim göğüslerim çok yumuşak ,dokusu cok az kaldi ve baya sarkık.Operasyonda silikon konulursa onun ömrü ne kadar olur? Emzirme döneminde silikon sorun olur mu? Operasyonda süt bezlerı fonksiyonlarım zarar görür mü? Operasyon sonrası ne kadar süre ağır kaldirmamaliyim? Ve fiyatiniz boyle bir vakada ne kadar?Teşekkürler.

  • Merhaba, sarkma ve boşalma sorununu silikon ve meme toplama ameliyatı ile çözebiliriz. Ameliyat 2,5 saat sürer. 1 gece hastanede yatarsınız. 1 hafta sonra kontrol. Fiyat … TL Bu fiyata ameliyat, hastane, tahliller, muayene ve kontroller, sütyen dahildir. Başka bir ücret ödemezsiniz. Süt bezleriniz zarar görmez. Silikon emzirmede sorun yaratmaz. Silikon üretici firma tarafından ömür boyu garantili. Meme dokunuz yaşla birlikte gevşemediği sürece değiştirmek gerekmez. 1 ay ağır kaldırmamaya dikkat etseniz iyi olur. Detaylı bilgi için bana 0090 533 6921598 den ulaşabilirsiniz. Ya da İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak görüşmeye gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

 29. Mrb ban 24 yasimdayim 1 kizim war bitane da gelyo memelerim cok yumusak cok asaya sarkdi diklesdirmek istiyorum fiyat alabilirmiyim tsk ederim

 30. merhaba 9cm göğsümde sarkma var karın bölgemdemde sarkma var iki çocuk sezeryanla doğurdum ampandis ameliyatı oldum 64 kiloyum boyum 159cm gögüs ve karın bölgemde estetik yaptırmak istiyorum lütfen fiyat alabilirmiyim teşekkürler

 31. İyi günler öncedende memelerin sarkıktı ve kilo verdikten sonra bu sarkma çoğaldı ve deri birkti bunun için uygun yöntem ve fiyatını öğrenebilirmiyim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.