1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 17 Kişi oy verdi Ortalama puan: 4,12.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Meme Dikleştirme

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve estetik açıdan bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter.

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

 

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Ameliyat hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Ameliyatda meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.
 • Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.
 • Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.
 • Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

686 YORUMLAR

 1. Merhaba defne hocam ben 40 yaşında 3 normal doğum yapmış bir bayanım 170cm boyum 90 kiloyum şuan diyetteyim hedefim 70 kg göğüslerimle kafayı bozmuş durumdayım fos fos bir deri yatınca yayılması göğüs ucunun içine kaçar gibi olması vıcık vıcık olması inanın beni delirtiyo zaman zaman bıçağı elime alıp o vıcık deriyi kesip atasım bile geliyor beni tek zorda çaresiz birakan durum maddiyat yoksa saniye durmadan size gelip bu ameliyatı birrann önce olmak istiyorum keşke bana kolay ödeme sağlasanız da ben bu durumdan psikolojime yenilmeden kurtulsam bana yol gösterin lütfen:(

 2. Merhabalar Defne Hanım, 24 yaşındayım 30 kg verdim göğüslerim çok yumuşak ,dokusu cok az kaldi ve baya sarkık.Operasyonda silikon konulursa onun ömrü ne kadar olur? Emzirme döneminde silikon sorun olur mu? Operasyonda süt bezlerı fonksiyonlarım zarar görür mü? Operasyon sonrası ne kadar süre ağır kaldirmamaliyim? Ve fiyatiniz boyle bir vakada ne kadar?Teşekkürler.

  • Merhaba, sarkma ve boşalma sorununu silikon ve meme toplama ameliyatı ile çözebiliriz. Ameliyat 2,5 saat sürer. 1 gece hastanede yatarsınız. 1 hafta sonra kontrol. Fiyat … TL Bu fiyata ameliyat, hastane, tahliller, muayene ve kontroller, sütyen dahildir. Başka bir ücret ödemezsiniz. Süt bezleriniz zarar görmez. Silikon emzirmede sorun yaratmaz. Silikon üretici firma tarafından ömür boyu garantili. Meme dokunuz yaşla birlikte gevşemediği sürece değiştirmek gerekmez. 1 ay ağır kaldırmamaya dikkat etseniz iyi olur. Detaylı bilgi için bana 0090 533 6921598 den ulaşabilirsiniz. Ya da İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak görüşmeye gelebilirsiniz. Görüşmelerim ücretsizdir.

 3. Mrb ban 24 yasimdayim 1 kizim war bitane da gelyo memelerim cok yumusak cok asaya sarkdi diklesdirmek istiyorum fiyat alabilirmiyim tsk ederim

 4. merhaba 9cm göğsümde sarkma var karın bölgemdemde sarkma var iki çocuk sezeryanla doğurdum ampandis ameliyatı oldum 64 kiloyum boyum 159cm gögüs ve karın bölgemde estetik yaptırmak istiyorum lütfen fiyat alabilirmiyim teşekkürler

 5. İyi günler öncedende memelerin sarkıktı ve kilo verdikten sonra bu sarkma çoğaldı ve deri birkti bunun için uygun yöntem ve fiyatını öğrenebilirmiyim

 6. Merhabalar hocam,

  Gôguslerim buyuk ve sarkik, çatlamalar da meydana geliyor.
  gôgûs ameliyatindan sonra daha dik oldugu için çatlaklar da gôrunum olarak azalir mi ?
  elimle topladigimda çatlaklar kayboluyor.

  yardimci olursaniz çok sevinirim

  Allah razi olsun sizden

  • Merhaba, memenin alt kısmındaki deriyi aldığımız için oradaki çatlaklar gider. Üst kısımdakilerde deri gerildiği için daha az belli olur ama tamamen gitmez.

 7. 18 yaşındayım kilo verme sürecindeyim ve hedefime ulaştıktan sonra bu ameliyatı olmak istiyorum yalnız fiyatlar hakkında bir bilgi almak istiyorum sadece dikleştirme ameliyatı için.

 8. Yaklaşık 8 cm sarkma var sırtımda ve boynumda cok fazla ağrı yapıyor artık
  Daha önce küçültme konusunda bir dr ile görüştüm ben bu memeye küçültme yapmam dikleştiririm sadece dedi
  Diren de takmayacağını söyledi
  Direnden çok korkuyorum dediğim için mi böyle söyledi bilemiyorum fiyat bilgisi de alabilir miyim? Teşekkürler

 9. Merhaba. Ben 20 kilodan fazla verdim ve aynı sorundan şikayetçiyim. Rica edersem ameliyat fiyatları hakkında bilgi ala bilir miyim?

 10. 19 yaşındayım kilodan dolayı biraz sarkma oldu ama bu beni çok fazla rahatsız ediyor sadece dikleştirme yeter diye düşünüyorum fiyat alabilir miyim?

 11. Merhaba 30 kilo kadar verdim goguslerimin boyutundan memnunum fakat goguslerim cok sarkti diklestirme ameliyati olmak istiyorum fiyatlar hakkinda mail atma sansiniz olurda cok sevinirim.

 12. Merhaba 46 yaşındayım. Dikleştirme ameliyatı olabilir miyim? Yaşımdan dolayı izlerin daha geç iyileşmesi gibi bir sorunum olur mu? Meme dikleştirme+ silikon ve karın liposuction+germe operasyonlarını birlikte olmak istiyorum. Fiyat bilgisi rica edebilir miyim?

 13. Merhaba ben yaklaşık üç ayda 15 kilo verdim ve göğüslerim inanılmaz sarktı acaba yeniden eski hale gelmesi mümkün mü? Fiyatlarınız nedir?

 14. Merhaba ben 20 yaşındayım 1 çocuk sahibiyim doğumdan sonra 20 kilo verdim şimdi 50 kiloyum boyum 1.65 göğsüm orta derecede sarkık durumda şimdi evde kendi imkanlarimla gogus diklestirme sporları yapıyorum gogus bedenim 85 koprucukten gogus sarkikligi 20 cm sizce spor ise yararmi? Yada ameliyat onerirseniz fiyat ne olur? Yazarsaniz sevinirim.

  • Merhaba, meme dokusu kastan oluşmadığı için ne kadar spor yaparsanız yapın dikleşmez, sarkma çoksa ameliyattan başka çare yok, memede sarkma sorununu meme miktarı size yetiyorsa sadece dikleştirme ameliyatı ile çözebiliriz.

 15. Merhaba bende 37 yaşındayım iki doğum yaptım kendimi bildim bileli çok dik göğüslere sahip değilim emzirmeden sonra yer çekimine de maruz kaldığı için sönmüş balon kıvamındalar ve cidden rahatsızlık boyutuna geldi bu bende silikon değil ama yukarıdan sarkan deri toplanırsa sanki istediğim gibi olacak diye düşünüyorum fiyat ve ne yapmam gerektiği hakkında dönüş yaparsanız çok memnun olurum teşekkürler

 16. Öncelikle merhabalar,
  21 yaşındayım,
  171 boyunda ve 53 kiloyum,
  Gögüslerim büyük, sakık ve çok yumuşak ve bu sarkıklığı beni çok rahatsız ediyor.Özellikle yuz üstü uzandığımda her ikisinin de bagımsızlığını ilan eder duruşları korkunç.
  Hangi ameliyat uygun olabilir emin olamıyorum…
  Ve bu şikayetler ışığında bir fiyat bilgisi alabilir miyim?😊

 17. Ben 20 yaşındayım ve 22 kilo kadar verdim göğüslerimde sarkma oluştu ve küçüldüler hangi seçenekten memnun kalacağımı bilmiyorum ve fiyat listesini atabilirmisiniz

 18. Merhaba iyi çalışmalar, 23 yaşındayım yaklaşık 8-10 kilo verdim memelerim büyüktü sırtıma sürekli zarar veriyordu hala sıkıntısını yaşıyorum ama kilo verdikten sonra da iyice yumuşaklaşıp sarktı derisi büzüşük gibi . Ameliyat olsam ileride evlendiğim zaman emzirme dönemlerimde tekrar sarkar mı ? ameliyat tavsiye eder misiniz

 19. 24 yaşımdayım boyuma göre göğsüm büyük ve sarkık askı işlemi ile biraz yukarı kalkmasını birazda küçülmesini istiyorm çok takıyorm sözlüm sarkık dedi evlenicem aşırı takıyorm ama maddi olarakta okdar çok rahat değilim😩😔 nasıl bir işlem olur ve iz kalıcakmı süt bezlerine Zarar olurmu çocuk emzirince ne olur

 20. Merhaba 22 yasindayim cocuk doğurmadım göğüslerim istediğim bir diklikte degil boyutundan memnunum herhangi bir buyume olmadan diklestirmek mümkün mu? Mumkunse fiyat öğrenebilir miyim ? Tesekkurler 😊

 21. Selam.27 yaşındayım kilo verdigim icin goguslerim cok yumusak ve sarkik.sutyensiz yigilip gidiyolar kendi baslarina ben de fiyat alabilit miyim?

 22. Merhaba 21 yaşındayım bir doğum gerçekleştirdim ama zaten benim göğüs yapım sarkık dik değil anneden öyle, ne tedavi uygulanabilir fiyatı nedir yazarsanız sevinirim iyi çalışmalar..

 23. Merhaba defne hanım bende ayni konudan muzdarip olan 36 yaşında bir bayanım kendimi bildim bileli çok dik göğüslere sahip değilim emzirmeden sonra tabii ki yer çekimine de maruz kaldığı için sönmüş balon kıvamındalar ve cidden rahatsızlık boyutuna geldi bu bende silikon değil ama yukarıdan sarkan deri toplanırsa sanki istediğim gibi olacak diye düşünüyorum dönüş yaparsanız çok memnun olurum

 24. Merhaba 29 yaşındayım. 2 çocuğum var ve ikisinide 18 ay aralıksız emzirdim. Meme başı çok az aşağı bakıyor ama içi boş gibi. Sarkık duruyor ve rahatsız ediyor. Ameliyatsız bir yöntemi yokmudur?

 25. Merhaba 32 yaşımdayım 2 çocuktan sonra kilo alım verimleri ve emzirme döneminde çok sarkma oldu dikleştirmek istiyorum fiyat bileğidir alabilir miyim

 26. 2 çocuğum var göğüslerim çok sarkık bunun için hangi uygulamayı yaptırmam gerekiyor büyük göğüs istemiyorum sadece dik dursun istiyorumm bilgi ve fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen

 27. Ben göğüs büyüklüğümden memnunum ama kendimi bildim bileli sarkık daha 21 yaşındayım ve beğenmiyorum istediğim sütyeni mayoyu giyemiyorum. Fiyatı nedir acaba?

 28. 25 yasındayım kilo kaybıyla birlikte gögüslerim cok sarktı düz biraksam resmen gögsüm yok gibi nasıl hangi teknikle dÜzelir cok emin değilim ama ortala bir fıyat cıkarabilir öisiniz

 29. merhaba 2 çocuk annesiyim göğüslerim ileri derece sarkık yani meme başı aşağı doğru bakıyo içi desen boş😔 diklestirmek istiyorum bu konuda aydinlatabilirmisiniz fiyat iyileşme süresi

 30. 19 yaşındayım kilodan dolayı biraz sarkma oldu ama bu beni çok fazla rahatsız ediyor sadece dikleştirme yeter diye düşünüyorum fiyat alabilir miyim?

 31. üst yorumdaki durum ile aynı benim yaşadığım da. Göğüslerimi yukarı topladığım zaman görüntü benim istediğime ulaşıyor fiyat bilgisi almam mümkün mü? Bir de 20 aylık kucak sarılma ve kucak meraklısı bir kızımın olması işimi zorlaştırır mı?

 32. Merhaba hocam, doğum ve çocuk emzirmeden memelerim doğal olarak sarktı ve sanki biraz yumuşaklar. Ellerimle kaldırdığımda memnunum büyüklüğünden nasıl bir yol izlememiz gerek ve ne kadar bir fiyat gider acaba

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.