Çene yan tarafında yer alan ve en güçlü çiğneme kası olan masseter kasının büyüyerek dışardan görünür hale gelmesine masseter hipertrofisi ya da büyümesi denir. En sık nedeni değişik sebeplerle diş sıkma ve gıcırdatma olmakla birlikte çok sakız çiğnenmesi ve sık sık sert et yenmesi de buna sebep olabilir. Tedavisi için masseter botoksu ( çene botoksu) uygulanır.

Masseter botoksu neden yapılır?

Masseter kası büyümesinin fonksiyonel olarak fazla bir zararı olmamasına rağmen görsel olarak rahatsız edici olabilir. Çene yanlara doğru genişleyerek kare yüz görünümü yapabilir. Erkekler için bu görüntü çoğunlukla sorun yaratmazken kadınlar sert yüz hatlarına sahip olmak istemedikleri için bu durumdan kurtulmak isterler.

Bir diğer rahatsız edici durum da özellikle uykuda diş gıcırdatma ve stres altındayken diş sıkmaya bağlı hem ağrı hem de dişlerde oluşan hasarlardır. İşte masseter botoksu dediğimiz uygulama bu sorunları ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Bilindiği gibi botoks işlemi daha çok göz çevresindeki kırışıklıkları düzeltmek için kullanılan kozmetik bir girişimdir. Zaman geçtikçe botoksun kullanım alanı genişlemiştir. Clostiridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen toksinin kullanımı ile çizgili kasların gevşetilmesi amaçlanır.

Çene bölgesindeki masseter kasına uygulanan botoks işlemlerine masseter botoksu adı verilir. Halk arasında çene botoksu da denir. Bu botoks türü yüzün alt bölgesinde masseter kasını hedef alır. Masseter botoks işlemini yaptırmanın iki temel sebebi bulunmaktadır. Bunlar yüz şeklinin iyileştirilmesi ve tıbbi bir sorun sebebiyle oluşan belirtilerin azaltılması ya da ortadan kaldırılmasıdır.

Çene botoksu nasıl etki gösterir?

Botoks kaslara çeşitli sebeplerden dolayı enjekte edilen ve genellikle yüz bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkları hedef alan bir tür proteindir. Enjekte edildiği bölgede sinir sinyallerini bloke eden botoks kasların hareketini engeller. Masseter kasındaki aşırı kasılmayı da paralizi yani kısmen felç ederek etkisini gösterir.

Masseter botoks tıbbi amaçlarla uygulandığında çene ağrısı, çene sıkma ve temporomandibular eklem sendromu belirtilerini iyileştirir. Kozmetik amaçlarla uygulandığı zaman çene hattını daha belirgin ya da küçük gösterir. Bu işleme ayrıca Nefertiti lift adı da verilir.

Masseter botoksunun faydaları nelerdir?

Çene yapısını inceltir. Yukarda bahsettiğimiz gibi erkekler kare yüz görüntüsünü severken kadınlar daha ince ve oval yüz severler. Masseter kası ameliyatla da küçültülebilir ama bu operasyon kasın fonksiyonuna zarar verebilir. Botoks ise kasdaki sıkılığı azaltır ve geçici bir etkiye sahiptir. 

Her insan karakteristik yüz şekilleri ile dünyaya gelir. Botoks kişiye özel karakteristik bazı özelliklerin görünümünü hafifletir. Çene kaslarına botoks işlemi yapıldığında çene kaslarının boyutu küçülür ve daha ince ve belirgin çene hattı ortaya çıkar.

Ağrıyı azaltır: Çene sıkma ve diş gıcırdatma oldukça yaygın görülen sorunlardır. Anksiyete, migren ya da diş sorunları sebebiyle oluşan çene sıkma alışkanlığı ve buna bağlı çene ağrısı masseter botoksu ile çözüme kavuşabilir.

Güvenli bir işlemdir: Plastik cerrahi operasyonları etkili, kalıcı fakat risk taşıyan işlemlerdir. Botoks cerrahi müdahale gerektirmeyen bir işlem olduğu için masseter botoks uygulaması güvenlidir ve iyileşme süreci hızlıdır.

Masseter botoks işleminin yan etkileri nelerdir?

Botoks cerrahi operasyonlara göre oldukça güvenilir bir uygulama olsa da bazı yan etkileri de bulunabilir. Bu sebeple masseter botoksu alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Masseter botoksu işlemi sonrasında görülen en yaygın yan etkiler şu şekildedir:

  • Görme bozuklukları
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Kas zayıflığı
  • Kas sertliği
  • Çene bölgesinde şişme, kızarıklık ve ağrı

Masseter botoks işleminin etkileri kalıcı değildir. Bu sebeple masseter botoks işlemi sonucunda elde edilen sonuçların devamlılığı açısından işlem, doktorun uygun gördüğü aralıklarla tekrarlanmalıdır. 

Sık sorulan sorular

Masseter kası nedir?

Çene yan tarafında yer alan ve çiğneme kaslarının en büyüğü olan kasa masseter kası adı verilir.

Masseter botox etkisi ne zaman geçer?

Masseter botoks işleminin etkisi genellikle 3 ila 6 ay sürer. İlk uygulamalar kişinin şikayetlerine göre daha sık aralıkla gerekebilir. Daha sonra bu aralıklar giderek artar.

Masseter botoksu yüzü inceltir mi?

İnceltir. Çünkü kasın aşırı çalışması sonucu oluşan hipertrofi yani büyüme sorunu ortadan kalkacağı için sonradan oluşan kare yüz görüntüsü geçer. Böylece yüz ince ve oval görünüme kavuşmuş olur. Tabi kemik yapı buna uygunsa.

Makyaj ne zaman yapabilirim?

Masseter botoksu uygulamasından sonra 24 saat makyaj yapmamakta yarar var. Ama mecburi durumlarda bir sıkıntı olma ihtimali de düşük.

Masseter botoksundan sonra nelere dikkat edilmeli?

  • Botox etkisinin 6-7 günde başlayacağı bilinmeli
  • Birkaç saat kası zorlayacak sert gıdalar çiğnenmemeli
  • Masaj yapmamak gerekir

Sonuç olarak; çenedeki kasılmalara bağlı oluşan çene kasının büyümesi sizi de görsel olarak rahatsız ediyorsa tıpkı diğer botoks kullanım alanları gibi masseter kasında da aynı güvenilirlikte yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için bize 0 533 6921598’den direk ya da whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.