Burun estetiği ameliyatından sonra yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler tekrar ameliyat olmak isteyebilirler. Bu ikinci ameliyata revizyon ameliyatı diyoruz. Revizyon kelime anlamı ile düzeltme demektir.

Burun revizyonu

Revizyon ameliyatlarını şu şekilde sınıflayabiliriz:

 • Daha önce nefes alma problemi nedeniyle burun ameliyatı olan hastalar
 • Daha önce estetik burun ameliyatı olan hastalar

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Kimse ikinci kez aynı sorundan ötürü ameliyat olmak istemez. Ama bazen buna mecbur kalınır. Şu durumlarda burun estetiği ameliyatını tekrarlamak gerekir:

 • Nefes alma sıkıntımız devam ediyorsa
 • Burnumuzda görsel bir takım problemler olduğunda
 • Burnumuz hayalimizdeki şekline kavuşmadığında
 • Şekil bozukluğunun yeterli düzelmediğini düşünüyorsak
 • Burnumuzun yüzümüzle uyumsuz olduğunu düşünüyorsak
 • Burnun çeşitli bölgelerindeki simetri bozukluğundan şikâyetçi isek
 • Bu burnun bizi mutlu etmediğine inanıyorsak burun estetiği revizyon ameliyatı gerekebilir.

İkinci burun ameliyatlarının birinci ameliyattan farkı nedir?

 • Endişelerimiz daha fazladır. Bu defa düzgün olacak mı, yine sorun yaşayacak mıyım, ameliyatın zorlukları birinciden fazla gibi düşünceler kişiyi endişelendirir.
 • Vücudumuzun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir. Özellikle kulak veya kaburgadaki kıkırdaklar kullanılır. Çünkü burun şeklini sağlayacak iskelete gereken kıkırdak miktarı yetersizdir.
 • Doktorun işi daha zordur. Hastadaki endişe kadar doktorda da endişe olabilir. Kanama daha fazla olur. iyileşme daha uzun sürer.
 • Tecrübemiz fazla olduğundan ameliyat sonrası dönem daha rahat geçer. Bu da revizyon ameliyatının iyi yönü.

Burun estetiği ameliyatı uzun karar verme sürecinden sonra yapılan bir işlem. O yüzden hem doktorun hem de hastanın tekrar ameliyat gerekmemesi için tüm ayrıntıları düşünmesi ve planlaması gerekir. Ama bazen elde olmayan sebeplerle de revizyon gerekebilir. İkinci kez burun ameliyatı olmaya karar vermeden önce bazı önemli uyarılarda bulunmak isterim.

Hangi burunların ikinci kez ameliyat edilmesi uygundur?

Yeni bir ameliyat konusunda doktor ve hasta tam bir fikir birliği içinde olmalıdır. Fikir ayrılıkları sonucun yine tam tatmin edici olmaması sonucunu doğurabilir.

 1. Burnunuzda gerçekten gözle görünür bariz bir sıkıntı olmalı
 2. Burunda nefes alma sıkıntısı yaratan burun çatısı darlığı, burun ucu düşüklüğü veya burun çatısında  çökme mevcutsa, yani hava yollarınızda aşılması gereken tıkanıklık varsa
 3. Önceki burun estetiği ameliyatında eksik bırakılan bazı ayrıntıların düzeltilmesi, çatı daraltma, burun  kanatlarının küçültülmesi gibi
 4. Gerektiğinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını kabul etmelisiniz
 5. Sonuçların ilk kez burun ameliyatı olan hastalar ile birebir aynı olmadığı konusunu anlamış olmalısınız. Daha önceden ameliyat edilmiş dokunun kıvamı farklıdır.

İkincil burun ameliyatında en sık neler yapılıyor?

 • Çoğunlukla burun sırtındaki ve burun ucundaki kaybolan destek kıkırdaklar tamir ediliyor.
 • Burun ucunun hemen arkasındaki nefes alma ile çok ilişkili nazal valv denilen bölge kıkırdaklar ile destekleniyor.
 • Burun sırtı ile ucu arasındaki uyum bozukluğu, eğrilikler tamir edilir.
 • Fazla kalkan burun ucu düşürülür. Az kalkan burun ucu kaldırılır.
 • Burun kanatlarındaki şekil bozuklukları onarılır.

Burun ameliyatı sayısı arttıkça sorun ihtimali de artar. Hangi burun ikinci kez ameliyat edilmemeli?

Revizyon ameliyatı sayısı arttıkça başarı şansı azalır. Burun dokusu ile oynandıkça komplikasyon riski artmaktadır. O yüzden şu durumlarda yeniden ameliyat olmamak gerek:

 1. Estetik açıdan olumlu bir katkı elde edilemeyecekse
 2. Kişinin kendini algılama sıkıntısı varsa
 3. Doktor ile hasta bakış açısında uyumsuzluk varsa

Sonuç olarak; burun estetiği ameliyatı için bir kere düşünüyorsanız, burun revizyonu için beş kez düşünmelisiniz.

PAYLAŞ

327 YORUMLAR

 1. Günaydınlar Defne hanım tam 1 ay önce ,estetik oldum burnumda kemer vardî onu ysptırdím ve burun ucum baya bi düşükdü ben bunu yapilsin istedim şuan kıkırdak ile inanki milim kdr bi kaldırma olmuş gülünce burnum yine düşüyor aceba daha toparlanırmı 😔 hiç mutlu deyilim kontrolümde söyledim yok çok güzel oldu dedi gitti ama kimse fark etmiyo bile yapildiğini eşim dslga geçiyor okadar para verdin bide diye.

 2. Hocam merhaba ben 2 ay önce estetik burun amaliyatı oldum sol burun kanadında içe çekme oldu dier kanat gayet normal ikinci bir amaliyat gereklimi yoksa normal kanat da dışarı gibi zamanla fuarına benzermi çok teşekkürler hocam

 3. Merhaba hocam. Ben 4 yıl evvel deviasyon ameliyati oldum ve 1 yil sonra tekrardan nefes ve burun ucu düşüklüğü sorunuyla karşılaştım bu yıl 24 temmuz da rinolapsti amaliyatı oldum. Hocam önceden burnumda eğrilik vardı burnumun tamamı sağ tarafa doğru çaprazdı.rinoplapsti sonrası sağa doğru çaprazlık yine aynı duruyor. O kadar psikolojim bozuldu ki hocam anlatamam. Klasik ödemdendir cevabı alıp 6 ay 1 sene sonra sorunun düzelmemesi düşüncesi beni kahrediyor. Hocam ne yapmalıyım bir akıl verin.şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba 1buçuk ay önce burun ameliyatı oldum ve burun sırtımda kıkırdak yerinden oynadığı için çıkıntı oluştu.Doktor 1buçuk aylıkken revizyon yapacak bu sorun olur mu? açık teknik kullanacak

 5. Merhabalar . 15 gün önce burun estetiği oldum. Tampon çıkarıldığında o kadar büyük ve şişti ki burnum şok oldum resmen. Doktorum ödem olduğunu söyledi. Ama şu an burun ucunda bilye büyüklüğünde bişey var sanki. Ve burun deliklerim karşıdan bakınca görünüyor. Bu durum beni co k rahatsız etti. Ödemler geçince deliklerin küçülme durumu mümkün müdür acaba?

 6. Merhabalar hocam ben daha önce devlet hastanesinde kemik eğriliğinden dolayı iki kez ameliyat oldum ikinci ameliyatımı ilk ameliyatımdan sonra burnumdan ıslık çalar gibi ses geldiğinden dolayı oldum halada nefes alamıyorum ve şuan estetikte olmak istiyorum üçüncü bir ameliyat riskli mi Olur benim için

 7. hocam merhabalar, ben 2 ay once ust goz kapagi ve sakak germe ile beraber badem goz ameliyati oldum, fakat kaşlarimda hic bir sekilde yukari dogru bir kalkma olmadi, ust goz kapagimda da istenilen sonuc elde edilmedi, doktorumda benimle ayni fikirde, tekrar ameliyat yapacak ve ameliyat sirasinda sebebine bakacak “ İp mi gevşedi tesbit ettiğimiz yerden mi dikiş yırttı” bilemiyorum dedi
  3. ayimda bu islemi tekrarlayabilecegini soyledi, sonrasinda ben iş dolayisi ile pek musait degilim cunku
  fakat 3 ay cok kisa bir suremi dir, yoksa bu ameliyati olabilir miyim,
  kafamin icinde kesi izlerinden haric etrafinda genis bir alanda sac dokulmesi oldu ve yerine hala saclarim cikmadi, bu saclar yeniden cikar mi? kisacasi cok mutsuzum, hic bi yonden istedigim sonucu elde edemedim, vereceginiz cevap icin simdiden tesekkurler, sevgiler❤️

 8. Merhaba hocam benim ilk ameliyatımı 6 ay önce oldum burun sırtımda kemik var ve burun uçum havada duruyor 2.ci bi ameliyata düzelir mi veya daha 18 aya kadar beklememi gerekiyor.

   • Peki neden 1 yıldır bu süre? Ben 2 hafta önce revizyon oldum biryerde ve avatara benzedim bu defa da maalesef. Burun köküm alnımla eşit iniyor. Ve ben dışarıya çıkamıyorum. 3. Bir ameliyatı olsam bu şekilde 1 sene nasıl insanlardan saklanarak geçirebilirim?
    yani hemen bir düzeltme yapmak mümkün değil mi? Hastanın sosyal ve psikolojik durumu göz önüne alınmaz mı?

    • 1 yıl geçmesinin amacı şu: burundaki dokuların iyileşmesi için 1 yıl geçmelidir. İyileşmeyen dokuya yeni bir işlem yapılırsa yan etki çıkma riski fazla, iyileşme geç olmaktadır.

 9. Hocam merhaba, ben burun ameliyatı olalı 12 ay oldu. Sağ taraf normale döndüğü halde sol taraf burun ucunda hala şişlik var. Acaba kıkırdak fazla konulduğu için mi yoksa ödemden dolayı mı bu şekilde olabilir.?

 10. Ben revizyon ameliyatı oldum ilk ameliyatimda yüzümde hiç bir şişlik ve morluk olmadı ikincisinde daha çok morluk ve şişlik oldun revizyon ilkine göre odemleri daha mi geç gciyor acaba ?

 11. Merhaba Defne Hanım, 20 Mart’ta ikinci kez burun ameliyatı oldum ameliyattan sonra ödem, şişlik ve morlukların iyileşmesi çok uzun sürdü morluklar tamamen geçtikten 1,5 ay sonra göz altımda ve yanakla burnun birleştiği alanda yanaklarıma doğru çizgi halinde daha önce olmayan bir çöküntü çukurlaşma oluştu sanki oradaki yağ dokusu eridi yerini hafif bir morluk ve çöküntü aldı karşıdan bakınca ve fotoğraflarda çok belli oluyor psikolojim bozulmak üzere burnumun en alt ve üç kısmı hala şiş ve ödemli bu durumu henüz doktorum ile paylaşmadım göz altı çöküntü ve çukurlaşması rinoplasti sonrası normal bir durum mudur belli bir zaman sonra geçebiliyor mu? Yoksa kalıcı bir problem midir?

 12. Merhabalar ben 8 ay önce burun ameliyati oldum ve burnumda nefes alma problemim yoktu estetik görüntü amaçlı olarak oldum. Şuan burnum hafif yamuk ve iki deliği eşit değil ikinci kez ameliyat olmak istiyorum ama ya daha kötü olur diyede korkuyorum bir yılı doldurmadan şuan tekrar yeni bi ameliyat olabilirmiyim ve ayni doktorami olayim kararsizim

 13. merhaba,bir buçuk ay sonra bir seneyi dolduruyor olacağım. kapalı teknikle rinoplasti ameliyatı oldum fakat burnumun sağ üst kanadında çökme meydana geldi. revizyon olmak istiyorum ama aynı zamanda da 5 aylık bir roaccuttane tedevisini yeni bitirdim. geçeçek bu bir buçuk aylık süre sonunda ameliyata girmemde herhangi bir sakınca var mıdır acaba ?

 14. Merhaba burun estetiği olalı 6 ay oldu ucunda hafif kıkırdak erimesi oldu ve ucu halen şiş duruyor 6 aya geçmedi tekrardan ameliyat gerekir mi?

 15. Merhaba rinaplasi ameliyatımdan 2.5 ay geçti. Sağ tarafımda çökme oldu. Bu yüzden bakılınca burnum sola kaymış gibi görünüyor. Daha fazla çöker mi? Bunun için revizyon ameliyatı olursam daha kötü olur mu? Teşekkürler

 16. Merhaba! 5 ay önce kapalı burun ameliyatı oldum.burnumun sağ tarafı gayet iyi fakat sol tarafı dıştan belli olacak şekilde şiş kaldı,doktorum dikiş erimemiş dedi.lokal anestezi ile açıp dikiş ipini alabileceğini söyledi,fakat ben korkudan yaptırmak istemiyorum.sizce dediği gibi bir işlemle şişlik inermi?sizin hastalarınızda böyle bir şikayet oluştumu,iyi günler hoşçakalın😊

 17. Merhabalar ben 2017 yilinda burun estetigi oldum. Yalniz o donmde tamponlari cikarirken beklenenden fazla kanama oldu. O anda tekrar mudahale edildi.Sonrasinda burun ucunda dusukluk oldu. Ikinci bir defa burun ucu estetigi olsam riski nedir?

 18. Merhabalar . Burun kemeri için ameliyat oldum 3.ayım bitti gayet güzeldi herşey ama birden bire burun sırtında ufak bir çökme oldu tam orta kısımda sağ da kemik var solda var ama ortası boş duruyor çizgi gibi ve karanlık durduğu için mor gibi duruyor. Her zaman belli olmuyor ışığa göre belirginleşiyor ne yapsam bilemedim neden böyle oldu tekrar revizyon ameliyatı olmama değer mi yoksa geçer mi ? Moralim çok bozuldu çizgi gibi çökük 🙁 ve aynı doktora revizyon olduğumuzda tekrar ücret isteniyor mu yardımcı olursanız çok sevinirim.

 19. Hocam Merhaba ben 4 ay önce burun ameliyatı oldum hem estetik hem de et vardı ama burun deliklerimden birinden çok az nefes alıyorum.Bir daha ameliyat olmaktan korkuyorum ameliyat olmadan bir şeyler yapılabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, tam iyileşme 6 ay sürer. Üstelik bahar mevsiminde olduğumuz için bahar alerjisi olabilir. 2 ay daha geçtikten sonra şikayetleriniz devam ederse bir KBB doktoru ile görüşün.

 20. Hocam merhabalar kalın ve yağlı burun ucuna sahibim. 7 saatlik ağır bir revizyon ameliyatı geçirdim. Kaburgamdan kıkırdak alındı. Burun ucum burun sırtına göre şiş böyle kalır mı? kalmazsa eğer gözle görülür değişimi ne zaman olur? Bu süreç beni çok korkutuyor.
  Ameliyatımın 10. ayındayım bu arada

 21. Merhaba ben ilk burun ameliyatımin 8.ayindayim burnumum kanatları kucultuldu ve ust kemik kırıldı yani rinoplasti yapıldı bildiğim kadarıyla ama şöyle bir sorun oluştu ust kemik daha şişkin durdu alt kısma gore ve ikisi arasında yatay bir siyah çizgi belirdi. Şekil olarak yandan bakildiginda çizginin çıktığı yerde ust kısımda bir bosluk var gibi yani burnumun kemik kismi iel alta kikirdak kismi ayrik gibi duruyor ve neredeyse semer burun gibi bisi oldu doktorum ikinci ameliyat yapabiliriz dedi bu sefer üst kemigi daha iç içe geçireceğiz dedi bu konuda bayağı sıkıntıliyim. Ikinci kez ayni doktora mi yaptırsam yoksa baştan başka bir doktora yeniden bir burun mu yaptirsam bilemedim. Kendi doktorun ne yaptığını bilir ona yaptır diyenler de oldu baska doktora baştan yaptır diyenler de ne yapabilrim bilmiyorum

 22. ben rınoplastı ameliyatı olalı bu ayın 29 unda 6 ay olucak . burun icinde odemlerım gecmedı ve burun ucunda kıkırdak egrıliği var gecıcek dedıler ama gecmedı . bu odemler ve egriılık kalıcı olabilir mi . oyle bır durum olabılıypr mu . cabuk ıyılesmesı ıcın tuzlu su dan baska bı alternatıf yok sanırm . burun delığım de asımetrık sorun var ılk zamanlar daha kucuk tu bır tarafı bıraz buyudu ama esıtlenmedı . bu doktorun hatası mı yoksa ıyılesme surecınde mı boyle olabılıyor . ameiıyattan sonra da farketmıstım asımetrık sorun oldugunu ama gecıcek dedıler 6 ay olucak nerdeyse gecmedı .

  • Burun deriniz kalınsa ödemlerin geçmesi 18 ayı bulabilir. Burun delikleri de çoğu kişide zaten eşit değildir. Burun ameliyatı sonrası bu durum belirginleşir.

  • Merhaba, ben 2015 yılında burun ameliyatı oldum. Bu ameliyatimda burun kemiği düzeltildi ama kanatlarına neredeyse dokunulmadi. Hatta sağ tarafta zamanla içine gömülme oldu . Ayrıca ucu da top gibi kaldı. Tekrar ameliyat olursam ilki gibi sıkıntılı mi olacak yoksa daha basit bir işlem mi olur?

 23. İLk burun ameLiyatı iLe ikinci ameLiyat kaçıncı aydan sonra YapıLabiLir ?
  MeseLa 6. Aydan sonra mı veya yoksa 12. AydaN sonra mı ? İkinci ameLiyatı oLunmaLı.

  Teşekkür ederim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.