Son yıllarda estetik ameliyat yaptıran da, yaptırmayı düşünen de, araştırma için internete giren de arttı. Bunu nereden biliyoruz? Ben estetik cerrah olduğum için bu trendi bana başvuran hasta sayısının artışından görebiliyorum. Tabi bu bilimsel bir istatistik sayılamaz. Bana başvuran hasta sayısının artışı veya azalışı bana bağlı bir şey olabilir. Ancak Google Trends bize bu konuda çok ilginç bilgiler veriyor. Şimdi en çok yapılan 10 estetik girişim ve bunların yıllar içindeki gelişimini google trends grafiklerini kullanarak inceleyelim.

estetik-ile-ilgili-googleda-en-cok-arananlar

En Çok Araştırılan 10 Estetik İşlem:

1- Burun Estetiği: Google’da ortalama burun estetiği arama sayısı aylık 49500. Aşağıdaki grafikten görüleceği gibi son 10 yılda sürekli artan bir trendi var. Ben burun estetiğinin zamanla saç boyatmak gibi günlük işlerden biri olacağını düşünüyorum. Bu grafik de bu iddiamı destekliyor. En çok aranan, en çok yapılan estetik cerrahi girişim burun estetiği.

burun estetiği google
                                            Google Trends’de Burun Estetiği Grafiği

 

2- Saç Ekimi: Google’da ortalama saç ekimi arama sayısı aylık 40500. Grafikten göreceğiniz gibi 2004’den 2010 yılına kadar artış göstermiş, 2010’dan 2016 başına kadar düz bir grafik çizmiş, 2016’da yeniden yükselişe geçmiş. Bunun nedeni bence şu: yeni çıkan bir işlem her zaman giderek artan şekilde ilgi görür. Sonra rutine binmiş, sanırım 3-5 yıl sonraki sonuçların da güzel olması sayesinde 2016′ da tekrar artış göstermiş.

saç ekimi google
                                               Google Trends’de Saç Ekimi Grafiği

 

3- Liposuction-yağ aldırma: Google’da ortalama liposuction ve yağ aldırma toplam arama sayısı aylık 12800. 2004 yılından beri hafif, ancak düzenli bir artış eğilimi göstermiş. Kilo sorunu çağdaş insanın en büyük sorunlarından birisi. Kilo verdikten sonra insanlar kalan yağlarından kurtulmak için demekki estetik cerrahlara başvuruyorlar.

yağ aldırma liposuction google
                                 Google Trends’de Yağ Aldırma-Liposuction Grafiği

 

4- Jinekomasti: Google’da ortalama jinekomasti arama sayısı aylık 12100. 2004 yılından beri yine hafif ama düzenli artan bir yükseliş grafiği var. Sadece 2010 yılında tuhaf bir pik yapmış. Biraz araştırdım ama nedenini bulamadım. Muhtemelen ünlü birinin böyle bir sorunu gündeme o dönemde gelmiş olabilir. Sonrasında grafik normal seyrini bulmuş.

jinekomasti google
                                        Google Trends’de Jinekomasti Grafiği

 

5- Dudak Dolgusu: Google’da ortalama dudak dolgusu arama sayısı aylık 12100. İlk defa dudak dolgusu terimi 2004 yılı sonlarında Google’da ortaya çıkmaya başlamış. 2012 yılına kadar belli bir seviyede arama olmuş. Ancak 2012 yılından sonra inanılmaz bir yükseliş göstermiş. Demek ki insanlar dudak dolgularının sonuçlarını görmeye ve kendilerine de uygulatmaya başlamışlar.

dudak dolgusu google
                                 Google Trends’de Dudak Dolgusu Grafiği

 

6- Meme-Göğüs Büyütme: Google’da ortalama meme – göğüs büyütme arama sayısı aylık 8300. 2005 – 2007 aralığında aramalar artış gösterdikten sonra 2013’e kadar bu düzlükte devam etmiş. 2013 yılından sonra bir miktar düşmesine rağmen düz seyrini devam ettirmiş. Demekki meme büyütme konusu toplumda belli bir yere geldi ve o düzeyde devam ediyor.

göğüs büyütme google
                                 Google Trends’de Göğüs Büyütme Grafiği

 

 

7- Botoks: Google’da ortalama botoks arama sayısı aylık 6600. Botoksun 2005 yılından bu yana grafiğinde sürekli bir artış var. Hiç düşme olmamış. Demekki botoks toplumda giderek kabul görüyor ve hala gidecek yolu var. İnsanlar botoksu merak ediyorlar, yaptırıyorlar ve bu sayı düzenli olarak artıyor. Ayrıca botoks fiyatlarının düşmesi de bunda etkili.

botoks google
                                         Google Trends’de Botoks Grafiği

 

8- Meme-göğüs küçültme: Google’da ortalama meme-göğüs küçültme arama sayısı aylık 3900. Göğüs küçültme grafiğini incelediğimizde bu ameliyatın toplumda belli bir yere geldiğini ve genel olarak bu seviyesini sürdürdüğünü görüyoruz.

göğüs küçültme google
                                 Google Trends’de Göğüs Küçültme Grafiği

 

9- Göz Altı Işık Dolgusu: Google’da ortalama göz altı ışık dolgusu arama sayısı aylık 2400. Grafiği incelediğimizde göz altı ışık dolgusu aramalarının 2012 yılına kadar hiç olmadığını yani yeni bir ürün olduğunu anlıyoruz. Grafikteki hızlı yükselişe ve 3-4 yıl gibi kısa bir sürede en çok yapılan 10 estetik işlem sıralamasına girdiğine bakarak, göz altı ışık dolgusunun çok beğenildiği, çok merak edildiği ve hala çok gidecek yolu olduğu görülebilir.

göz altı ışık dolgusu
                            Google Trends’de Göz Altı Işık Dolgusu Grafiği

 

10- Labioplasti: Google’da ortalama labioplasti arama sayısı aylık 1900. Labioplastinin en çok yapılan 10 estetik işlem sırasına girmesine şaşırdım. Çünkü çok özel bir işlem ve toplumda iç dudak sarkması şikayeti olan kişi sayısının bu kadar çok olduğunu tahmin etmezdim. Grafiği inceleyecek olursak, 2005 yılında bir tepe yaptığını sonra biraz düşerek, düz çizdiğini, 2009’dan sonra ise hafif de olsa sürekli bir yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. Demekki labioplasti ameliyatı da artık giderek kabul gören bir ameliyat olmaya başlamış.

labioplasti
                                     Google Trends’de Labioplasti Grafiği

 

Kaynak: https://www.google.com.tr/trends/

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.