Endoskopik Yüz Germe

23
6094
endoskopik yüz germe

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopi cihazları, genel cerrahi, ortopedi gibi birçok tıp dalında kullanılmaktadır. Küçük deliklerden girilerek kamera görüntülemesi altında monitöre bakılarak işlem gerçekleştirilir. Böylelikle uzun cerrahi kesiler yapılmamış olur. Hastaların ameliyat sonrası bakımları kolay olur. Hastalar çok kısa sürede iyileşir. Estetik cerrahide de endoskopik cerrahi yüz gençleştirme ameliyatlarında kullanılmaktadır.

 • Kaş ve şakak bölgesinin gerilmesi
 • Orta yüz bölgesinin gerilmesi

Endoskopik yöntemle kaş kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir?

Yüzde yaşlanma belirtileri ilk olarak üst yüz bölgesinden başlar. Kaşlarda düşme, alın ve göz kenarlarındaki mimik çizgilerinde belirginleşme oluşur. İlk tercih botoks kullanımı ile mimik çizgilerini azaltmak ve kaşları düşüren kasların çalışmasını azaltarak kaşı kaldıran kasların etkisini dolaylı yoldan arttırmak ve kaşlarda bir miktar kalkma sağlamaktır. Fakat bazı hastaların genetik özelliklerinden dolayı kaşlardaki düşüklük çok fazladır. Botoks ile yeterli oranda kaş kalkmasını sağlamak mümkün olmaz o zaman endoskopik yöntem ile kaşların kaldırılması sağlanır.

Endoskopik yöntem ile kaş kaldırma nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır 1-2 saat sürer. Saçlı deriden yapılan küçük kesiler kullanılarak kaş bölgesine ulaşılır. Bu kesilere yerleştirilen kamera sistemi ile endoskop monitöründen görülerek kaşlar serbestleştirilir. Eğer kaşları aşağı çeken her iki kaş arasında bulunan mimik kasları çok aktif ise bu kaslar da kalıcı olarak çalışmaz hale getirilebilir. En son olarak kaşların yeni pozisyonu iki taraflı simetrik olarak kararlaştırılır. Kaşların temporal kas fasyasına asılması sağlanır. Eğer deride fazlalık oluşuyorsa o da gerginliğe yol açmayacak ölçüde çıkartılır.

Endoskopik kaş kaldırmanın avantajları nelerdir?

 • Uzun süreli olarak kaş ve şakak bölgesi gerilmiş olur.
 • Kaşları indiren mimik kasları iptal edildiği için botoks ihtiyacı azalır.
 • Belirgin bir iz kalmaz.
 • Açık cerrahi girişim olmadığı için hastanın iyileşmesi çok kısa sürer.
 • Uzun etkili lokal anestezi kullanıldığı için ameliyat sonrası ağrı olmaz.

Endoskopik yöntem ile orta yüz germe ameliyatına nasıl karar verilir?

35-40’lı yaşlarda göz altında halka oluşumu, torbalanma ve ağız çevresi çizgilerde belirginleşme oluşur. Bu durum kişiye yorgun bir görünüm verir. Makyajsız sokağa çıkmak imkansız hale gelir. Yaş çok genç olduğundan tam yüz germe (yüz gerdirme) gibi uzun bir cerrahi girişim gerçekleştirilmek tercih edilmez. Yanak dokusunda yer çekimi ile aşağı doğru yer değiştirme mevcuttur. Fakat yüz derisinde bollaşma çok azdır. Bu durumda endoskopik yöntemle yanak dokusu yukarı alınarak yanaklardaki sarkma düzeltilmiş olunur.

Endoskopik yöntem ile orta yüz germe nasıl yapılır?

Orta yüz germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşık 2 saat sürer. Kaş kaldırma işlemi de eklenirse süre biraz uzayabilir. Saçlı deri içinden ve ağız içinden yapılan küçük kesiler ile yanak dokusu endoskopik görüntüleme altında serbestleştirilir. Serbestlenen yanak dokusu estetik olarak olması gereken seviyede temporal kas fasyasına asılır. Böylece ağız çevresindeki kıvrımlar düzelir, alt göz kapağı altı halkalanma ortadan kalkar.

Endoskopik yöntem ile orta yüz germenin avantajları nelerdir?

 • Uygun vakalarda alt göz kapağına yönelik estetik cerrahi girişimlerin gerekliliği ortadan kalkar.
 • Klasik cerrahi girişimden kısa sürer.
 • Belirgin bir iz kalmaz.
 • Açık cerrahi girişim olmadığı için hastanın iyileşmesi çok kısa sürer.
 • Uzun etkili lokal anestezi kullanıldığı için ameliyat sonrası ağrı olmaz.
 • Endoskopik girişimler sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Yüz germe ameliyatından (yüz gerdirme) 1 gün sonra hastaneden taburcu olunur. İyileşme süresi yaklaşık 1 haftayı geçmez. Şişlikler kısa sürede düzelir. Bir aya kadar göz çevresi çekiklik olabilir. Bu da kısa sürede düzelir. Tam olarak iyileşme 6-8 ayı bulur. Saçlı derideki metal dikişler 10. Günde alınır. Ağız içindeki dikişler kendi erir. Bu dönemde güneş koruyucuların kullanılması, solaryumdan uzak durulması gereklidir.

Endoskopik olarak yüz bölgesinde başka hangi estetik girişimler yapılabilir?

Bazı kişilerin çenesinin altında boyun kaslarının oluşturduğu çizgiler derinin de incelmesi ile çok belirginleşir. Bu bantlar çene ve kulak arkasından yapılan küçük kesiler ile serbestleştirilerek endoskopik yöntem ile dikilebilir. Boyunda daha düzgün bir kontür elde edilir

Endoskopik kaş ve orta yüz germe tekniği ile başka hangi estetik girişimler ile kombine edilerek  yüz görünümü güzelleştirilebilir?

 • Alt ve üst göz kapağı estetiği işlemi eklenebilir. Özellikle 45-50 yaşlardaki hastalarda bu gerekebilir.
 • Yanak bölgesine yağ enjeksiyonu yapılarak orta yüz bölgesi dolgunlaştırılabilir. Özellikle elmacık kemikleri çok belirsiz olan hastalarda bu gerekebilir.
 • Çene ucu geride olan hastalara orta yüz germe işlemi esnasında alt çene implantı konularak daha iyi bir profil elde edilebilir.
 • Boyun bölgesine liposuction işlemi uygulanabilir.
 • Boyuna endoskopik germe işlemi eklenebilir.
 • Bazen orta yüz germe sonucu kulak önünde bir miktar deri bollaşması olabilir. Bu deride alınarak, daha estetik bir görüntü elde edilir. 50’li yaşlardaki hastalarda buna ihtiyaç duyulabilir.
 • Burun ucu estetiği ile yüz profili daha estetik hale getirilebilir. Burun kemiğine yönelik girişimler ile endoskopik orta yüz germeyi bir arada yapmayı uygun bulmuyorum. Çünkü ameliyat bölgeleri birbirleri ile çok yakın bu nedenle değerlendirmeler yanlış yapılabilir. Enfeksiyon ihtimali artabilir. Endoskopik kaş kaldırma ile aynı seansta burun estetiği yapılabilir.

Yüz germe ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi için bizleri arayınız.

PAYLAŞ

23 YORUMLAR

 1. Bende orta yüz ameliyatı olmak istiyorum fakat aynı anda burunu önermiyorum demişsiniz ben burnumun sağ tarafı burun ucundaki kıkırdak kaymasını da düzelttirmek istiyorum bu sorun olur mu? Birde ikisinin fiyatı nedir ortalama fiyat verecek olursak?

 2. Orta yüz endeskopik yüz germe etki süresini ve fiyatı öğrenebilir miyim? Ayrıca kan sulandırıcı kullanıyorum bir sakıncası olur mu?

 3. Defne hanım, merhaba. Endoskopik yüz germe yaptırmaya düşünüyorum.İzmir den gelecem. 44 yaşındayım. Lütfen fiyat paylaşır mısınız.

 4. Defne hanım merabalar siz orta yuz germe ameliyatını hemen göz altından kesi yaparak mi yapiyosunuz yaksa saçlı deriden mi giriyosunuz göz altından girerseniz ordan deri fazlalığını kesi ile aliyomusunuz peki çok rahatsız eden bir iz orda kalmiyomu ne olur beni bir aydınlatın lütfen cevap bekliyorum

 5. Merabalar defne hanim ben muaneye geldim siz gerek yok orta yuz germeye dediniz ben o an ikna oldum ama yine mutsuzum benim yanaklar asagi coktu ve goz altlarim yanakla birlikte asagi uzadi cok mutsuzum budurumdan fiyat neydi birde lutfen cevaplarsaniz tesekkurler

 6. Merhaba Defne Hanım, ben 19 yaşındayım, kırışıklık problemim haliyle yok ama yanaklarım düz sanki elmacık kemiklerimde olması gereken yağlar ağız seviyesine inmiş gibi oysa ben elmacık kemiklerim dolu dolu olsun istiyorum bu yüzden çok rahatsızım bir de burnumu da geniş buluyorum bu ikisi yapılırsa Nasıl bir sıralamayla yapılmalı, tahmini fiyat aralığı ne olacaktır? Sevgiler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin yada görüşmeye gelin bakalım ne yapabiliriz.

 7. Civali arnavut kremi yüzümü mahvetti .deri incelmesi ve alindan boyuna kadar yüz çökmesi yasiyorum nasil bi tedavii önerirsiniz yada estetik?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 8. orta yuz germede fiyat nedir yuzdeki yorgun ifadeye cozum olurmu iz kalirmi benim alt goz kapagi sarkmasida orta yanak sarkmadida mevcut durumda kirpik alti keside bariz bir iz kalirmi tesekkurler
  Op. Dr. Defne Erkara:
  Merhaba, yüzünüzün fotoğrafını buradan veya 05336921598 e whatsapp ile gönderin bakayım

 9. Salam men isteyirem uzumu amelyat edim yuzumu inceltmek isteyirem .almaciklari amelyat lazimdi etmek
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, 0090 533 6921598’e yüzünüzün resmini gönderin değerlendireyim, iyi akşamlar.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.