Burun estetiği videoları

 

Burun ameliyatı ile yüzünüze uygun burun şekli

Burun yüzümüzün en belirgin organlarından biri. Şekli gerçekten ifademizi çok değiştiriyor. Bazen bize başvuran hastalarımızın bütün yüz hatları oldukça güzel oluyor. Yani genel olarak toplum tarafından beğenilen tarzı oluyor. Sorun sadece burun şekli olunca, burnunu uygun bir şekilde düzelttiğiniz vakit  gerçekten kişinin bakışı görünüşü çok değişiyor ve bu da bütün hayatına yansıyor.

Açıkçası biz genel olarak burun ameliyatında, bize başvuran hastalarımızın sadece burnuna bakmıyoruz. Bütün yüz hatlarına bakıyoruz. Alın üzerindeki kaş kemerinin yüksekliğine bakıyorum, gözlerine bakıyorum, gözlerinin açıklıklarına bakıyorum, yanaklarının belirginliğine bakıyorum.

Mesela yanakları çok belirgin olan bir hastada burnun çok fazla küçültülmesi hoş olmaz. Burun deliklerine bakıyorum. Burun ile arasındaki açıya bakıyorum. En önemlisi de burnun yani yüzün uzunluğuna uygun bir burun uzunluğu tayin ediyorum.

Genellikle estetik olarak yüz oranları 1/3, 1/3, 1/3′ tür. Yüz hatlarını tayin ederek burunda kemer ne kadar alınacak ya daha çok çökükse ne kadar doldurulacak bunların hepsini tayin edebiliyoruz. Örnek bazı hastaların fotoğrafları üzerinden bilgiler veriyoruz, onların isteklerini dinliyoruz, buna göre tayin ediyoruz.

Burun estetiği ameliyatı için yaş sınırı

Burun estetiği ihtiyacı olan kişiler genellikle bize 18 yaşından sonra başvuruyorlar. Daha erken yaştan yapılmasını çok uygun bulmuyorum. Çünkü yüz gelişimi 18’den sonra tamamlanıyor. Hatta erkeklerde bazen 20 yaşıda bulabiliyor.

Bence estetik ameliyatı olduğu için mutlaka ve mutlaka bu kişinin kendi şahsi iradesini de kazanmış olması gerekiyor. Yani reşit olmalı. Ama bazen burun etleri ile ilgili bir takım problemler olabiliyor, nefes sıkıntısı o kadar fazla oluyor ki 18 yaşından önce müdahale gerekebiliyor. Bunuda zaten daha çok kulak burun boğaz uzmanlarına bırakıyoruz. 

İleri yaşlarda da yapılabilir. İleri yaşlarda başvuran hastalarımız oluyor. Ama zaten 50 ila 60 yaştan sonrada genellikle burun estetiği ihtiyacı azalmış oluyor.

Burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Burun estetiği ameliyatı en sık yaptığımız estetik ameliyatlardan. Fiyat hastalarımız için önemli. Genellikle fiyat araştırarak bize başvuruyorlar.

Biz fiyatları nasıl belirliyoruz? İlk ameliyatı mı, ikinci ameliyatı mı, burun içinde deviasyon var mı, bunlara göre belirliyoruz. Yani ameliyatın süresini uzatacak, burun düzeltilmesini güçleştirecek nedenler mevcutsa fiyat bir miktar artmış oluyor. Ama herhangi bir öyle bir şey yoksa fiyat daha az olabilir.

Mesela burun ucu estetiği ise biraz daha uygun fiyatlı olabilir. İkinci, üçüncü ameliyatsa, burun çökmüşse, burun içinde bizi destekleyecek bir kıkırdak bulamayacağımıza inanıyorsak ki o zaman bazen kulağın arkasından bazen göğüs kafesinden kıkırdak alıyoruz. Bu vakalar bizim için en zor vakalar. Bunlarda da fiyat biraz daha artmış oluyor. Ama sonuçta istenilen sonuca ulaşılabiliyor.

Burun estetiği sonrası tampon ne zaman çıkarılır?

Hastalarımızın en çok sorduğu soru, burnumdaki tampon çıkarılırken ağrı çekecek miyim. Eskiden bez tarzında tamponlar kullanılıyordu ve mesela bazen kulak burun boğaz uzmanları özellikle çok çok derine kadar bu bezleri itiyorlardı. Onu çıkarırken bayıldı ayıldı gibi bir takım hikayeler anlatılırdı.

Ama artık bunlar kullanılmıyor. Şimdi silikon dediğimiz ortası oluklu ya da sadece yaprak şeklinde tampon diyemeyeceğimiz destekler kullanılıyor. Silikon kaygan bir madde, bunun çıkarılması oldukça kolay oluyor. Bir hafta sonra sümük gibi çok çok rahat kayarak çıkmış oluyor. Hatta çoğu zaman çıktığını hasta fark etmiyor. O yüzden bir sıkıntı yaratmıyor. Herhangi bir ağrı durumu olmuyor.

Burun üstüne konulan destek olarak ise bazen alçı, bazen termaplastik atel kullanılıyor. Bunlar da burnu korumak amaçlı, yapılan işlemi korumak amaçlı bir hafta kadar kalıyor. Bir hafta sonra çıkarılıyor. Atelin de çıkarılması çok problemli bir şey değil. 

Günümüzde çok fazla morlukla karşılaşmıyoruz. Çok ender oluyor. Fakat yine de tabi bazı hastalarda olabiliyor. Bunu önlemek için ameliyat öncesinde ve sonrasında aldığımız bir takım tedbirler var. Genelde bir hafta içinde geçmiş oluyor.

Ameliyat sonrası burun ağrımaz. Çünkü ameliyat öncesi burnu uyuşturumuş oluyoruz. Tek sıkıntı burunda oluşan kirlerdir. Bunlar da bir kulak çubuğu yardımıyla temizlenebilir.

Kapalı burun ameliyatlarında zaten alınacak herhangi bir dikiş olmuyor. Açık burun ameliyatlarında burnun uç kısmında birkaç tane mavi dikiş oluyor, bunlar da bir hafta sonra alınıyor. O bölgede herhangi bir iz kalmıyor.

Burun estetiği sonrası masaj

Ameliyattan iki hafta sonra burnumuza masaj yapmaya başlıyoruz. Çok yağlı olmayan herhangi gibi bir krem olabilir. Parmağımızla burunda yukarıya doğru basarak yapılması gerekiyor. Bir de yanlardan basarak yapmamız gerekiyor.

Bunu günde iki kere, 2 dakika yapmalıyız. Masaj kemik kısmına yapılıyor. Çünkü burundaki kemik iyileşirken ödemi daha çok gitmiş oluyor, daha kolay iyileşiyor. Günde iki kere basarak yapmalıyız, okşayarak değil.

Burun estetiğinde revizyon hangi durumlarda gereklidir?

Burun yüzümüzün ortasında bulunan bir organ. Bu yüzden aynada devamlı kontrol ettiğimiz bir organdır. Özellikle burun ameliyatı olanlar aynayla gezerler. İlk ameliyatlarından sonra burnun tam oturması bir seneyi alıyor. Bir seneden sonra bir takım değerlendirmelerle hastalar başvurur. Bazen haklılardır, bazen de çok abartacak bir durum yoktur.

Neler olabilir şöyle sıralarsak: burun üst kısmında yükseklik yada alçaklık fark edebilirler. Bu görüntüyü bozuyor olabilir. Burun deliklerinde asimetri fark edebilirler. Burun ucunda eğrilik olabilir. Bu gibi durumlarda ikincil burun ameliyatı talep edebilirler.

Biz bunları tekrar değerlendiriyoruz. Eğer kıkırdak eklemek gerekiyorsa, burun içinde kıkırdak bulabilirsek ondan yararlanıyoruz. Birinci tercih her zaman hastanın kendi burnundaki kıkırdaklardır. Eğer orada bulamazsak ve bize küçücük bir kıkırdak gerekiyorsa, kulak arkasından alabiliyoruz.

Burada herhangi bir rahatsız edici şekil bozukluğu kesinlikle oluşmuyor. Fakat eğer ki buradaki çöküntümüz daha fazlaysa, burun içinde bulamıyorsak veya kulak kıkırdağı biraz iri olduğu için yeterli bize gelmeyecekse, o zaman bazen kaburga kıkırdağı almamız gerekiyor.

Genellikle o da kadınlarda meme dokusunun altında, memenin yapıştığı yerin alt bölgesinden girilerek alınıyor. Burun ucunu veya burun sırtını, ya da ikisini birden desteklemek için rahatça kullanabiliyoruz.

Alındığı yerde herhangi bir problem oluşmuyor. Sadece ince bir çizgi kalıyor ve bu çizgi önce pembe oluyor, sonra beyazlıyor. Böylece burnu tamamen düzeltilmiş oluyoruz. Burada bir çukur veya herhangi bir ağrı vs oluşmuyor.

Erkeklerde de o bölgeye denk gelen yerden alınıyor. Genelde altıncı, yedinci, sekizinci kaburga kıkırdağı bölgesinden alınır. Erkeklerin bir avantajı, kılı varsa eğer o bölgedeki iz kılların arasında çok çok kolay kaybolacaktır. Sonuçta burun önemli bir organ, gerekirse oradaki ince bir çizgiyi insan kabul edebilir. Nefes almak için bu gerekliyse şeklinin düzelmesi için bu gerekli ise neden olmasın.