1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 15 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,73.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır. Ayrıca diş gıcırdatma ve çene kasılması gibi durumlarda çene kaslarını yani masseter kasını gevşetmek için de botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

437 YORUMLAR

 1. Goz kapagi dusmesi, ozel damalarla tedavi edilebilir demissiniz.Nedir bu damla, botoks sonrasi hep ayni goz kapaginda dusme rahatsizligi yasiyorum.

   • Merhaba Dr. Hn. Ben 2 defa dır botoks yaptırıyorum. Şimdi 3 .sü yapılacak. Yaşım 50. Sorunum şu ben ilk yaptırdığım da mükemmel bir görünüme sahip oldum. Çok sevindim. Sonra 2. Nin zamanı geldi ve onu da yaptırdım. Ama son 2 aydır bir gözümde göz kapağı düşüklüğü oldu. Şimdi 3 . Sü yapılacak çok korkuyorum . Botoks un sebep olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım.

    • Merhaba, botoks sonrası % 1-2 ihtimalle göz kapağı düşmesi görülebilir. Geçici bir yan etkidir. Uygulama sonrası 6-7 saat kadar öne eğilmekten kaçınmalı, o bölgeyi ovuşturmamalısınız.

 2. merhaba defne hanim..botoks yaptirdim..14 gun sonra kontrolde doktorum gozleri begenmedim dedi ve kazayaklari ve goz altlarina tekrar yapti…yalniz sabah uyandigimda cok kotu sislik oldu..suan sis bir durumda buz koyuyorum..ne yapmaliyim acil inmesi icin

  • Mrb ben kaz ayagi botoxu yaptirdim fakat yuzumde garip sislikler olustu 2 hafta sonra kontrole gittim tam goz altindaki kasada yapalim doz az gelmiş dedi doktorum tekrar yapti 4 gun gecti ama sisliklerde hicbir drgisiklik olmadigi gibi gozalti torbalanmasi gibi olup oralar kirismaya basladi gulemiyorum herkes noldu yuzune diye soruyor bu etki gecermi yanlis biseymi yapildi bana

 3. Merhabalar Defne Hocam.Öncelikle bizlere bu şekilde ulaşarak yardım ettiğiniz için teşekkürler.Botox sonrası kaş düşüklüğü durumunda önerdiğiniz göz damlası nedir?Doktorum bir damladan bahsetti fakat bulanık görmeye sebep olur dedi.Nedir fikriniz?Bayağı kötü şişlik ve düşüş oldu gözümde.Çok teşekkürler şimdiden.

  • Rica ederim, elimden geleni yapıyorum. Buradan ilaç tavsiye etmem hem yasak hem de sizi görmeden doğru olmaz. Doktorunuzun verdiği ilacı kullanabilirsiniz. Hiçbir şey kullanmasanız da botoksun hem etkisi hem yan etkisi geçicidir.

 4. Merhaba goz kapaği düsuklugüm sebebi ile botox düşünuyordum. Fakat yukarida gordum ki goz kapaginda dusukluge sebep olabiliyormus bu durumda mevcut sorunum dahada bir belirginlesirmi sizden bilgi rica ediyorum.

  • Merhaba, yaş kaç? Göz kapağı düşüklüğüne genelde üst göz kapağı ameliyatı gerekir. 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.

 5. Merhabalar. Bişi ögrenmek istiyorum.Botox sonrası göz kapagı düşüklügü olabiliyor. Bunun nedeni botoxsun hazırlanış şeklimi yoksa uygulama şeklimi. Damla harici başka bir tedavisi varmıdır

  • Aslında tam olarak nedeni bilinmiyor. Uygulama sonrası 6-8 saat kadar başı öne eğmemek gerekiyor. Çoğunlukla bu kurala uyulmaması sonucu gelişiyor diye düşünülüyor. Hazırlanış ve uygulama standart işlemler çünkü.

 6. merhaba ben üç hafta arayla dudak üstü çizgileri için boroks yaptırdım aradan bir ay geçti ama bir değişikliklik göremiyorum. Doktoruma, Kalıp gibi olmasın az yapın demiştim. Acaba onun için mi hiç bir etki göremedim

 7. Iyı akşamlar defne hanım ben kaş arası alım cızgılerımden şikayetçiyim nasıl gecebilir botox olabilmesi için gelmem mi gerek size

  • Merhaba defne Hn bana yaklaşık 1 ay önce kaz ayakları için botoks yapıldı yalnız biraz dışa doğru yani gözün yan tarafına saç diplerine yakın uygulandı sonrasında yüzümün birçok bölgesinde seyirme şakaklarda da gerilme başladı damarların attığını hissediyorum çenemde yanaklarımda kaşlarımda dudağımın üstünde seyirmeler neden olur çok endişeliyim böyle bir durum uygulama hatasından mıdır geçer mi lütfen yardımcı olun uyuyamıyorum

 8. merhaba ben alın botoksu yaptrdım ama kaş üzerindeki çizgilere yapılamadıgını kas ifadesinin düşeceğini belirtdiler kaş üzerine botoks olmuyormu???

  • Herkese aynı şekilde botoks uygulanmaz. İhtiyacınıza göre karar verilir. Kaş üstünde sorun varsa oraya da yapılabilir. 0 533 6921598 den bilgi alabilirsiniz.

 9. Merhaba defne hanım 23 yaşındayım göz kapağım çok düşük anneminde öyle sanıyorum genetik akşamları kapanacak derecede şiş oluyor tedavisi cerrahi midir bilgi verirseniz sevinirim

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.